Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

BoXBe

Kategorie - válečný film. Rok - 2009. Bratrstvo neohrožených v Iráku. Je-li spravedlnost slepá, a Hurt Locker nějakým nedopatřením dostane Oscara za nejlepší film, měl by seriál Bratrstvo neohrožených získat zpětně Oscarů deset, za každý díl jeden. Přesto, s ohlédnutím do minulosti, je Hurt Locker ve srovnání s jinými válečnými filmy pořád výborná práce. V roce 2009 má u konkurentů všeho druhu štěstí na spoustu béčkovitých zápletek, takže i v tomto období je to to lepší, co americká kinematografie nabízí. Nakonec, pokud jde o nepřipraveného diváka v kině, může odejít s obrovským zážitkem, který mu nemohl dát ani trojrozměrný Avatar, protože za Hurt Locker stojí tuna těžkých myšlenek, které jsou součástí každého reálného válečného prostředí. A to nikdy nemá a nebude mít jednoznačného vítěze, ale vždy přinese zástupy poražených... Květen 2017 - pořád pecka. Tím aktuálnější, čím více toho člověk o Iráku ví. ()

Ice123

Bohužel jsem od filmu očekával mnohem více. Celé je to založené pouze na tom aby to bylo realistický ale to mi u několikanásobně oscary oceněného snímku prostě nestačí..... Dialogy jsou nic moc, dějem jsou za sebou naskládaný scény o zneškodňování bomb a postavy taky nezaujmou. Na druhou stranu je zde hezky ukázaná (ne)inteligence amerických vojáků, jejichž zálibou je bezdůvodně se zmlátit a vrhat se smrti vstříct s otevřenou náručí... Film je téměř naprostou ztrátou času. Takový podprůměrný film za 2* ()

Deverant

V "The Hurt Locker" Thanatos vítězí nad Erotem a (lacanovská) nemožnost sexuálního vztahu se vznáší nad celým filmem. Sgt. James je ve své podstatě symptomem americké (vnitřní) impotence, která sublimuje do vnější agrese a pudu smrti. Po návratu z mise si se Sanbornem nejdřív vyměňují direkty a končí u simulované soulože/znásilnění. Sanborn přiznává že by dítě chtěl, ale není toho schopen, James syna má, ale není sto být otcem. Nejvíc zneklidňující nejsou nakonec přestřelky ani zneškodňování náloží, ale scéna v supermarketu, když James stojí před regálem naplněným nekonečnými řadami cereálií a není schopen si vybrat - on, na jehož rychlém rozhodování závisí nejen jeho život. Tam kde by se v konvečním válečném filmu (nebo možná ve filmu natočeném v jiné situaci než je táhnoucí se porážka v Iráku) objevovali vlastenecké výroky o tom "zač tu hoši bojujeme", se ukazuje jen prázdnota a neurotičnost každodenního strachu a počítání dnů do konce turnusu, pro kterou boj za "svobodu" a "American way of life" není vůbec důvodem. ()

Plangi

Co se týče samotné války v Iráku z pohledu vojenského pyrotechnika: permanentní ohrožení, manipulace s nastraženými bombami a mnoho dalších fajn věcí…a to všechno proč? Aby se příští ráno vzbudil, když má štěstí, odškrtnul další den v kalendáři a nanovo ten šílený kolotoč, pro něj rutina. The Hurt Locker je koncipován jako téměř dokumentární sled několika zásahů pyrotechnické jednotky, proložený nějakými těmi osudy jejích členů. Někdy u třetího výjezdu mi hlavou problesklo, že jestli film pojede v tomto stylu celou stopáž, asi půjde veškerá má pozornost do háje. Chyba lávky. Bigelow se povedlo tímto „střípkovým“ způsobem asi nejlépe zprostředkovat ten nepředstavitelný (alespoň pro mě) úděl vojáků gradací a syrovostí jednotlivých akcí, v čemž tkví hlavní síla snímku. V dialozích, příběhu jako celku a sžitím se s postavami už ztrácí nožku a bere berle. Proto 70%. ()

EstéCaňa

Na to že to je nízkorozpočtový film, jsem si užíval každou sekundu času. :) Dobře, šlo poznat že se muselo šetřit, ale celkovému dojmu to nic nebere. Kathryn Bigelow to prostě na udílení Oscarů Jamsi Cameronovi natřela a potvrdila neomylný fakt, že na penězích nezáleží. :D 9/10 ()

WolfR

Tenhle válečný kousek byl pojat jinak než všechny ostatní. Byl to skvělý pohled do hlavy jednoho pyrotechnika, který se nebojí ničeho a radost ze své práce je to jediné co mu zůstalo. Kromě něj tu ale není žádná postava ke které bych si našel cestu. Jeremy Renner to celé 2 hodiny táhnul sám. Nicméně po těch celých 2 hodinách přišel ještě skvostný závěr. The Hurt Locker je výborný film, nicméně Oscary měli zůstat na Pandoře, 4 hvězdy. ()

forsythia

Válečné filmy mi většinou stačí jen jednou, tenhle mi jednou nestačil. Napětí by se dalo krájet a v průběhu filmu se z počátečního "nechápu" stává "rozumím". Závěr mi vyloudil úsměv na rtech. Pyrotechnik, který si střádá pod postelí své trofeje, nemůže žít "normálním" životem. Chlap má své poslání. A tam jde o život, i když ne vždy takto explicitně. ()

mortak

Adrenalínová realistická pecka, perfektně natočená, ale bohužel velmi povrchní. Není tu žádný hlubší ponor do problematiky, kamera je investigativně roztřesená, což odpovídá dnešnímu pojetí novinařiny - být v akci s vojáky, nabízet vzrušení a nijak více do toho nešťourat. Jakmile se Bigelow dostane od bomb k příběhu, začne to povážlivě skřípat, ovšem to se stane jen párkrát za celý film. ()

Icefist

Viděno samozřejmě opakovaně (jinak bych to těžko mohl zařadit do mého top 10), ale pokaždé zážitek silný tak, jako bych to shlédl poprvé. Renner hraje úžasně a přestože ne vždy budete s jeho postavou souhlasit, tak jako seržant James je připraven nést následky svých rozhodnutí. A že ne vždy budou růžové a pozitivní. V kladném hodnocení nelze opomenout kameru, protože se dočkáte spousty kvalitní práce a nejednoho unikátního momentu. Ač je stopáž více jak dvouhodinová, nuda v mém případě nepřichází na pořad dne. Jen víc takových snímků! 100 % Oblíbená část- záběr na vzedmutý prach z vraku auta po výbuchu ()

dr.fish

Myslím, že tohle se paní režisérce povedlo. Někteří možná budou kritizovat malý spád, málo akce, moc keců atd. Když přijde na akci, je ale syrová a ostrá jak břitva, ta beznaděj té země se povedla navodit moc dobře. Tahle válka se nedá vyhrát, ale odejít z Iráku znamená ještě větší prohru pro ty, kteří tam zbydou. Psychický tlak je ohromný, rizika veliká, ale i to může fungovat jako droga. Dá se ještě vrátit domů do pohody naleštěných ulic a obchoďáků? Těžko...80% ()

Loki81

Netypicka zalezitost... tenhle job asi nepatri k nejoblibenejsim :) ocenuji absenci klasickeho americkeho valecneho patriotismu. ()

sir-dave

Tohle byla pecka. Válečný snímek, ale ne tak válečný, jak jsem si představoval. Nakonec to vůbec nebylo na škodu a na první pohled se z nudného obsahu vybalilo napínavé drama. První snímek Bigelow na válečnou tématiku je proti tomuto nic. Dokonale vylíčena atmosféra Iráku. Délka sice okolo dvou hodin ale nezaznamenal jsem žádné náznaky nudy či nepozornosti. edit: Shlédnuto dlouho před vyhlášením nominací na Oscara ale, že by měl dojít tak daleko, jsem nečekal ()

tomeek

Hodně zajímavý pohled na věc, ale trochu mix žánrů. Jinak ale doporučím. Podle mě to Oscara dostat nemělo. ()

moviefilm

Tento film je ako každý iný vojnový film. Teda, pardon, jednu jedinú vec má odlišnú:réžiu. Spôsob režírovania Kathryn Bigelow je síce zvláštny, ale perfektný. Využila roztrasenú kameru a malé detaily na vytvorenie atmosféry, ktorá by sa dala krájať. Ten film sa jednoducho oplatí pozrieť. Ak nie kvôli (celkom solídnemu) scenáru, alebo kvôli bravúrnym hereckým výkonom (Jeremy Renner, Anthony Mackie), či kvôli vizuálu (kamera, strih, ale hlavne perfektný zvuk), tak potom určite jedine kvôli réžii. Očakávam Oscarové nominácie (za všetko, čo som spomenul)... http://www.youtube.com/watch?v=6GF6kT0NLEU&NR=1 ()

bartias

Válka v Iráku realistickýma očima. Očima specialistů, kteří likvidují nastražené trhaviny. Očima režisérky, která veskrze mužský svět dokáže podat lépe než mnohý chlap. Tohle drama má své slepé uličky, ale i ty jsou velmi dobře natočené, takže si jich možná ani nevšimnete. A možná mi prostě jenom vadilo, že Smrt čeká všude nakonec není tak cool jako Generation Kill. Scéna s ostřelovači kdesi v poušti je každopádně geniální. 7/10 ()

Radiq

Zmrd čeká všude, pravda. O pyrotechnicích jsem ještě neviděl dobrej film. Doteď. Rozhodně se to nesnaží napětí tvořit tak, že se rozhodujou mezi červeným a zeleným drátem nebo že zneškodní bombu v poslední vteřině. Přesto je tam akce a napětí dost a stihne to i docela solidně vykreslit hlavní charaktery. Vedlejší charaktery většinou chcípnou, ale potěší účast hereckejch es. ()

czejny

Jedno z nejlepších dramat posledních let? Ani náhodou. Když si uvědomíme, o čem toto prý úžasné drama vypráví, šlo by to natočit s možná i poloviční stopáží. K původnímu nápadu je přibaleno až moc balastu, který z toho všeho dělá dvouhodinovou ságu o tom, že byl jednou jeden voják, jehož posláním bylo stát každým dnem tváří v tvář smrti (a svádět litý souboj s regálem plným cornflejků). Režisérka se svojí sniperkou zaměřila pouze na jeden cíl a všechny ostatní postavy jako by jí vklidu kuchly kudlu do zad. Tím cílem byla hlavní postava Jeremy Rennera, jejíž psychologie je perfektně odvyprávěna, ale ostatní postavy jakoby se staly pouhopouhými gumovými panáky na baterky Duracel. Navíc všechny příběhy nabalené na hlavní postavu ztrácí smysl, když jejich zřejmé sdělení divák chápe již po zhlédnutí dvou z nich. Možná dojemná podívaná pro Američany, kteří mohou nabýt dojmu, že boje v Iráku daly možnost vytvořit jejich hrdému egu hrdiny nové doby. Pro mě poutavá podívaná, ale za několik týdnů si na tento výtvor ani nevzpomenu. Samozřejmě, že se nechci rovnat s Akademií při letošních Oscarech, ale opravdu by mne zamrzelo, kdyby tento film dostal nějakou tu sošku se zlatým plešounkem. ()

tom88

Kvalitný film z rizikovej oblasti. Ťažko posúdiť či si film zaslúži toľko nominácií. Dejovo je film chabý a prázdny. Je to skôr len pohľad na jednotku pyrotechnikov, ktorá sa denne musí vysporiadať s bombovými nástrahami. Kathryn Bigelow mala od koho obkukať remeslo a natočila tak veľmi realistický pohľad na situáciu. Cameron má konkurenciu, Kathryn sa kedysi veľmi dobre vydala. Atmosféra hrá dokonale, akcia je pôsobivá, roztiažnosť filmu príliš nevadí. Herci hrajú pomerne slušne. No stále je tu fakt, že vo filme takmer o nič nejde a to u mňa film zráža. Na Oscara pre mňa nie. 80% ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami