Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

vorheese

Byla by to další válečná pecka, kdyby paní režisérová nezvolila tu rozklepanou kameru. Je to prostě taková berlička, když někdo neumí navodit nervózní atmosféru jinak. V akční scéně se to snést dá, ale když se vojáci holí??? WTF? Film ale vřele doporučuju všem (kromě skalních fanoušků Guye Pearce a Ralpha Fiennese). ()

blackrain

Líbil se mi styl jakým je film natočen. Roztřesená kamera mi navodila dojem, že právě sleduju dokumentární válečný film nebo záběry z válečného zpravodajství, které nám servírují nejrůznější média a v tom právě vidím velké plus. I kvůli tomu na mě film tak zapůsobil. Kathryn Bigelow má mé velké sympatie. ()

Tirion

Režisérka Kathryn Bigelow ukázala, jak málo stačí k iluzi obrovského napětí. Přesto všechno je film tuctovým válečným leporelem bez hlubšího vyjádření postav a dialogů. Do děje nás dostane hlavně dokumentaristická kamera, která snadno vtáhne do děje.Edit po druhém shlédnutí: V podstatě nechápu, jak mohl tento film u akademiků zvítězit. Jestli se snad chtěli cítit morálně na výši? Nemyslím si, že by se Oscarový triumf Kathryn Bigelow nějak moc lišil od českého Tobruku. Ano, jsou tu lepší efekty (ikdyž v minimalistickém stylu), ale výprava i režie je na podobné úrovni. Jen snad scénář není v kritických situacích komický. ()

Makky

Brilantné zachytenie novodobého konfliktu, kde môže byť potenciálna hrozba kameraman, taxikár alebo chlapík predávajúci DVDčka. Ten pohľad na jednotlivé situácie bol vynikajúci a každá jedna akcia bola výnimočná a mala svoju silu a napätie. Hlavne úplne záverečná scéna sa mi neskutočne páčila, bolo to skvelé zakončenie a vystihnutie charakteru hlavnej postavy. Realistické, tvrdé... a výborné. Aj na vojne môže byť človek závislý. ()

slunicko2

The rush of battle is often a potent and lethal addiction, for war is a drug. 1) Citát z knihy War is a Force That Gives Us Meaning amerického spisovatele a novináře Chrise Hedgese dobře uvozuje rozporuplné pocity, které po sledování filmu mám. 2) Asi málokterému snímku se podařilo lépe vyjádřit dusivou atmosféru bezútěšnosti války. Napětí doslova kape z každého záběru. 3) Film na mě působí neskutečně autenticky. Možná ne každý detail je v souladu s vojenskou praxí (jen namátkou - sapér donutí podezřelého řidiče, aby ho v noci odvezl do temného města, trojice vojáků se uprostřed noci v malých spletitých uličkách rozdělí a pátrá jednotlivě - prvek typický pro horor, ale určitě ne pro průzkumníky), ale koho to zajímá? Pocit, že ano takhle, přesně takhle to tam vypadá nebo může vypadat, je obrovsky silný. 4) Oslnivá režie 57leté Kathryn Bigelowové (první Oskar pro ženu režisérku v dějinách Oskarů) spolu s vynikajícím scénářem jejího životního partnera, 35letého novináře Marka Boala (Oskar) dává prostor pro výborný herecký výkon 37letého Jeremyho Rennera (nominace na Oskara). Oskara získal i střih, zvuk, zvukový střih, film, nominaci dále ještě kamera a hudba. 5) S čím mám u filmu problém, je jeho silné propagandistické vyznění. Obvyklý prvoplánový patos vystřídalo sofistikované vylíčení hodných amerických vojáků šířících plamen civilizace v zaostalých krajinách...však nám místní jednou poděkují. Můžete namítnout, že film jenom zachycuje úzký pohled bojujících vojáků. Připadá mi to, jako kdybych se díval klíčovou dírkou ve dveřích galerie na obraz a pochvaloval si, jaký mám pěkný specifický úhel pohledu. 6) Absence příběhu mi nevadí, jednotlivé epizody jsou napínavé, vypointované a dobře na sebe navazují. Kromě toho absence příběhu dobře symbolizuje nedostatek čehokoli smysluplného ve válečném dění. 7) Spoiler. Přestože film nabízí různý výklad jednotlivých scén, nakonec říká vždy totéž. Příkladem může být příběh malého chlapce Beckhama, kterého nachází seržant James mrtvého v opuštěném hnízdě teroristů. Chlapcova smrt a bezradné a neúspěšné soukromé pátrání po vrazích otřese Jamesovou sebejistotou. Už to není ten nafoukaný suverénní fracek, ale citově zasažený člověk. Setkání s chlapcem podobným Beckhamovi na konci filmu už nerd James nevnímá, protože nechce narušovat svou jedinou skutečnou lásku, lásku, která vítězí i nad vlastní rodinou, ženou a dítětem - válku. Až v souvislosti se psaním tohoto komentáře jsem se dozvěděl, že režisérka i scénárista shodně prohlašují, že se seržant James zmýlil, nalezený mrtvý chlapec nebyl Beckham. To ale není důležité, interpretace následného Jamesova chování se nijak nezmění. Opravdu zajímavé... 8) Slangový výraz "the hurt locker" z vietnamské války (komplikace, bolest) prý používají vojáci v Íráku, když popisují bombové výbuchy - něco jako poslat do potíží. 9) Inu, nezbývá, než nasednout do otéčka, pardón, humvee (HMMWV - High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) a co nejrychleji vyrazit do "schrány utrpení". Nechť přitom Sergeant First Class (rotmistr) William James najde naplnění. () (méně) (více)

kaylin

Výborné, realistické, intenzívní, přesto nudné. Nemůžu si pomoct, ale vojenské filmy tohohle ražení mi nic neříkají. Ony jsou zde scény, které v sobě mají cit, ale je fakt, že od žen bych asi čekal více. Ty emoce zde jsou jen chvilku, jinak se jedná o dokonalé zachycení akce, která by mohla být i díky kameře skutečně reálná. Nejedná se o dokument, jen o snahu se mu celkem věrohodně přiblížit. Tohle nejsou filmy pro mě. ()

ext_

Film rozhodne funguje, Bigelowová potvrzuje schopnost hodne kvalitni rezie, protoze jinak by z tak banalniho zakladu nedokazala udelat nekolik oscarovych nominaci (mozna pro me az prekvapice hodne, ale to je subjektivni). Je to hodne dokumentarni, takze si clovek uvedomi, ze pred vybuchem se proste uskocit neda, a ze nekdy se stane, ze pyrotechnik nestihne odstrihnout modrej drat v case 00:02. Ackoliv temto filmum moc neholduji, protoze me v 90 procentech jednoduse nedokazou vtahnout do deje a neverim jim, tak tady se to pani reziserce aspon trochu povedlo. Ke klasikam zanru bych ho ale presto rozhodne nezaradil. ()

rykardo

Co bych tomu vytknul ??? Vlastně ani nevim, nic mě nenapadá..., snad jen ta lehce přepálená stopáž..., ale jinak u mě dneska dobrý, móc dobrý... ()

Maq

Je to napínavé a dobře natočené, působí to autenticky (což není totéž, jako že to autentické skutečně je). Souhlasím ale i s těmi, kteří poukazují na náramnou chudobu celého příběhu. Je to opravdu z valné většiny jen sled napínavých scén, kdy čekáme, komu to pod rukama bouchne či koho někdo odněkud odpráskne. --- Takže víc jak tři hvězdičky nedám, ale podívaná to je dobrá. ()

Remedy

Napínavé až na půdu, to se jako musí nechat. Nejabsurdnější je, že to veškeré úsilí a velké množství zkušeností může být ve vteřině takříkajíc rozmetáno na popel (někdy zbyde alespoň helma) a z jakkoliv dříve vynikajícího pyrotechnika se ve druhé vteřině může stát salát. Naprosto upřímně přiznávám, že mi často bylo těžko a měl jsem nervy alespoň v deseti kýblech, když ten pán v tom podivném obleku zápolil se všemi možnými drátky, kleštěmi a zámky. Pokud Kathryn Bigelow chtěla poskytnout obrázek o tom, že práce armádních pyrotechniků není žádný med, tak to udělala grandiózním a velmi sugestivním způsobem a já tleskám. Bohužel se tam někde na pozadí skrývá agitka, která vyzývá k lítosti a k bezprecedentnímu obdivu a pochopení amerických mučedníků v Iráku a to já nerad, protože tím Amíci zasírají mozky většině průměrně inteligentního obyvatelstva, které si pak americké vojáky projektuje jako své hrdiny a spasitele. A i když je to celkem pecka (technicky zcela bezesporu), tak dodnes nechápu všechny ty Oscary. ()

Mikita

Tak konečně i já mohu hodnotit tento milovaný i zatracovaný oskarový snímek. A mě si získal. I s minimem slov, příběhu, či okolních civilních dialogů, jsou jasné různé motivace vojáků, proč jít dobrovolně do války. To je asi možná to nejdůležitější, o co tu jde, přiblížit celou tu současnou válku a motivace zúčastněných. Atmosféra je vybudovaná grandiózně a v tom klidu, který na vás zdánlivě z plátna dýchá, v tom se skrývá něco děsivého, sevření nepolevuje a je až zvláštní, jak dokážete být v napětí i u blbnutí kolegů u piva. Po první shlédnutí (a určitě ne posledním) mi v hlavě rezonuje nejen scéna z obchoďáku, ale kupodivu vedlejší postava válečného psychologa, symbolizuje pro mě nás, neznalé téhle svinské války. Naše kultura i výchova nás učí být dobrými, vážit si lidského života. Hledáme v lidech to nejlepší a jsme tak důvěřiví. Nemůžeme pochopit, že nějaká kultura může být jiná. Ten kontrast je tak silný. I my tu máme kruté, vypočítavé hajzlíky, ale ještě nás nedokázali připravit na to, jaké to může být jinde, kde lidský život nic neznamená. ()

MATADOR

Čet. James, Srž. Sanborn a specialista Eldridge. Trio vojáků na tu nejtvrdší práci v Iráku - zneškodňování bomb, potýkání se s odstřelovači a s nevyspitatelnými civilisty. Každá z těchto částí má ve scénáři své místo a užít si takový vyhrocený souboj s nepřátelským odstřelovačem je vážně lahoda. S tím souvisí také velmi slušné vykreslení hlavních postav, se kterými soucítíte a věříte jim vše, co dělají. I závěr snímku je neotřelý a velmi podobný první světové válce, a jejím následkům (viz. Ztracená generace), kdy vojáci zjistili, že život na nepřátelském poli je pro ně daleko bližší, než-li "normální" život. Ovšem největším nepřítelem celého The Hurt locker nejsou životní aspekty, ale občasná nuda a natahovanost děje. Nebýt tohoto, jednalo by se o vynikající válečný thriller, který by válečné fanoušky jistě minout neměl. Z novodobého konfliktu to nejlepší, co bylo natočeno. ()

Easykk

Nejlepší moderní válečný film natočený ženou? ANO!! Tímhle filmem Kathryn smazala jakékoli možné debaty o ženách na postu režiséra válečných filmů. Tohle pro mě byl jeden z NEJ filmových zážitků posledních pěti let!!! Pánové režiséři, jděte laskavě do světa mezi dvěma půlkami a radši až hluboko za ně a nechte natáčení raději osobám něžného pohlaví, pak se uvidí kdo má právo nosit ty vaše (vlastně naše..cheche) takzvané koule!! P.S.: Už dlouho si myslím, že bůh je žena a Kathryn mi to jen potvrdila ;) ()

Philcze

Velmi dobrý, ovšem ne excelentní přírůstek do polomrtvého žánru. Jeremy Rennera nemusím a asi nikdy nebudu, ale zde předvádí dosti solidní výkon. Režie je fajn, scénář tak průměrný, ale jinak jde o velmi zábavnou podívanou. Palec nahoru. 8/10 ()

swed

Před samotnou projekcí jsem se obával tématu (filmy s válečnou tématikou zrovna nevyhledávám) i toho, jak si s látkou poradí žena - režisérka. Zklamání se ale nakonec nekonalo. Bigelowová umě balancuje mezi reálným pojetím iráckého konfliktu a čistou žánrovou zábavou, přičemž ani jednu složku výrazněji neupřednostňuje a nabízí nám tím dva filmy v jednom. "Hurt Locker" se nezatěžuje zdlouhavým úvodem - divák je od první minuty přenesen do akce, jejíž epizodická struktura je s každým dalším okamžikem lepší a lepší. I přes rozpačité rozuzlení mi nezbývá nic jiného, než zvolat: "Well done Kathryn!" 8/10 ()

Thomassi

Vynikající válečný filmeček, kterých je dnes opravdu poskromnu. A to, že to natočila Kathryn Bigelow, tak jsem nepochyboval o tom, že to bude kvalitní snímek. Film jako takový nemá dějovou linii. Sleduje osudy tří pyrotechniků měsíc před vystřídáním. Ovšem syrově ukazuje reálný život jednotek v Iránu. Super herci, skvělá kamera, parádní akce a spousta napětí. Co víc si přát. ()

Raketka29

Je mi líto, že nemohu dát i půlbody. 3,5/5 by bylo celkem přijatelné. Oscarový vítěz, který má však do Oscarového trháku daleko. Filmu se nedá odepřít několik dobrých záběrů ale jinak mi příjde příběh opravdu "nudný". Při Generation Kill jsem se rozhodně bavila více a byla jsem i více napnutná. SPOILER ALERT! Konec mi přišel opravdu "pitomý" ... "chlapče jednou zapomeneš co jsi měl rád ale já mám rád tohle" tamtadadá velký návrat do akce. Ne opravdu tady byla cena za film roku opravdu poněkud vedle. ()

reqiuem

asi každej by v životě chtěl dělat to, co ho baví..jasně někomu to MIT(příklad vybrán čistě náhodně) nevyjde, ale to neni případ tohodle filmu. MIT, jako sen každýho správnýho šprta:-) se tu převlíká do uniformy a řve svý rozkazy spoza nízko posezený kšiltovky... zachycení rutiny pyrotechnickejch akcí je precizní a dost přesvědčivý i díky již zmíněnýmu stylu alá dokument..otázka je jestli se tomu vůbec dá říkat rutina. Neni to jako v mekáči otáčení "masa", tohle je rutina úplně jinýho typu a upřímně nevěřim, že by se do ní někdo rád vracel(ale do toho mekáče asi zrovna tak, že), ale to těžko jako "pouhej" civilista dovedu posoudit. Každopádně ta ženská, co furt řve "akce!", je zřejmě napůl chlap. Zároveň je to natočený s citem..koneckonců i vojáci se tady neprojevujou jako pouhý mašiny, kerý následujou rozkazy..po dlouhý době jsem byl vtažen do filmu a to se mi u tohodle stylu natáčení moc často paradoxně nestává..EDIT://ale rozhodně nutno dodat, že 6 oskarů, ač je to film obdařen nespornými kvalitami, si to rozhodně nezasloužilo..a ještě k tomu na úkor avataru, kterej je v mnohym už těď zařazen v myslích většiny lidí po bok mnohem úspěšnějších filmům.. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami