Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

SG_ever

Snímek, který nestaví na zajímavém ději, ale spíš na ústřední myšlence (potažmo pointě) a neskutečně syrovém a přímém přístupu. Určitě osvěžení na poli válečných filmů, navíc se autorce povedlo vše ztvárnit bez zbytečných plačtivých scének a být bezprostřední. Efektní a zajímavé. (80%) ()

Sonnik

War is a drug. Adrenalinovej feťák v akci. Rozjeto má parádně, ale chybí tady nějaká celistvost, větší propojenost postav nebo alespoň nějaký dramatický děj spojující jednotlivé částí filmu. Tohle všechno chybí a stejně jsem od toho nemohl odtrhnout dvě hodiny oči. Akce střídá akci, bojové/akční sekvence jsou skvěle vybrány, každá má jiný mustr, takže vůbec neomrzí. S lepším scénářem nebo alespoň větší chemií mezi postavami to opravdu mohla být druhá Četa. "There's enough bang in there to blow us all to Jesus. If I'm gonna die, I want to die comfortable." ()

Sfinkter

Dobré tři čtvrtiny filmu jsem měl v sobě jakýsi rozkol, protože se střídaly naprosto parádní scény se slabými chvilkami, slabými buď dějově nebo myšlenkově. K tomu mi ze začátku ani trochu neseděl Renner, což se v průběhu snímku naštěstí změnilo. Stále jsem si říkal, jak to v komentáři Bigelow vytmavím, nakonec však paradoxně smekám klobouk. Cameron může být na svou exmanželku pyšný, protože loni natočila zajímavější film než on. ()

Mrkvič

Třetí výbornej film režisérky Kathryn Bigelow, který jsem zatím viděl. Bod zlomu, K-19 stroj na smrt a ted i Smrt čeká všude. Všechno akční filmy, kterým ženský pohled dodává jiný rozměr. Škoda že oproti dvěma předchozím filmům je o ničem. Smrt čeká sice všude, ale dělá tu "jen" fantastickou atmosféru. Někomu to možná nestačí, ale já byl 2 hodiny naprosto přikovanej k telce. Možná adept na stupně vítězů za Válečníky a Četu. ()

JimmyII

Nejde o politický komentář, nejde o akci, o krev ani umírání. Hlavní devízou The Hurt Locker je atmosféra, z níž přímo sála odcizení, jímž vojáci procházejí, samota a beznaděj, strach z budoucnosti, neschopnost žít normálně. Marku Boalovi a Kathryn Bigelow se podařilo vybrousit epizodicky laděný scénář k dokonalosti pomocí sugestivní ruční kamery, přesvědčivých hereckých výkonů (Renner je vynikající) a především neomylné režie, která tlačí na pilu přesně tam, kde má a tak, jak má. The Hurt Locker je nejzajímavějším filmem o válce od dob klasik jako Četa nebo Apokalypsa a myslím, že jej zase dlouho nic nepřekoná. ()

rodo

Pěkně budovaná atmosféra při dlouhých scénách, skvělá kamera, výborní herci v čele s Jeremy Rennerem, který se tímto pro mě stal sympaťákem roku. Role mu opravdu sedla. Ještě bych mohl ocenit absenci amerického patriotismu, kterým takovéto filmy většinou oplývají. I přes tyto všechny klady ale nechápu, kde film vyškrábal šest oskarů. To je mi fakt záhadou... ()

Jizni Tlapa

Smrt čeká všude!Doslova!Realisticky natočený film, který ukazuje každodenní realitu života pyrotechniků při misi v Iráku.Jednoduché záběry a vyníkající herecký výkon hlavního hrdiny J.Rennera tomuto filmu dává opravdu výjimečnost.Žádná super zápletka.Hraničí to až s dokumentem,ale způsobem,kterým to režisérka Bigelow vyjádřila, tohle fakt baví.Skvěle, neuměle a přirozeně natočené přechody z všedního dne na základně do ostré akce. ()

Kamkon

Válka je prostě droga a tento film s chvějící se kamerou nezachrání ani návštěvy slavných jmen, které tam nic nepředvedou (jak to, že Guye Pearce na začátku zabije bomba, která je od něho hrozně daleko a Jeremyho Rennera na konci nezabije bomba, která je mnohem blíž?) Konstrukce příběhu se sice blíží reálnému obrazu dění a zobrazuje aktuálnost dnešního válečného světa, ale kvality na nejlepší film roku rozhodně nemá. Menší zklamání, hlavně kvůli tomu, že Oscar fakt není měřítkem kvality, ale jen subjektivní okamžikem slávy pro oceněné ()

karlik4801

Zase úžasný film se zaslouženým Oskarem za nejlepší film. Protože Smrt čeká všude je něčím výjimečný a odlišný film od těch ostatních. Jde totiž o popis prostředí ve kterém armáda nasazuje životy. Postava Jamese a Sanborna jsou sympatické a provádí vás zajímavě celým válečným dramatem. Čekám na to až Jeremy obrátí nominaci na Oskara., tohle jich mohlo dostat sedm a ne jen šest. :) ()

honza7

Po shlédnutí tohoto filmu jsem měl v sobě spoustu pocitů. A co k tomu přispělo? Pár zábavných scén, akčních scén a bohužel i psychologických. Nechci urazit něžné pohlaví ale tak, čekat se to dalo, že když se (omluvte co napíšu) ženská pustí do války, vyjdou z toho psychologické a citové bláboly. Kdyby tam přidala pár dalších válečných - zneškodňovacích scén, udělala by lépe. Nu co dodat dlouho jsem váhal zda dát 3 nebo 4 hvězdičky, ale když pomyslím na fakt, že se asi podobného námětu se nedočkám, musím dát 4. ()

KRYSIOPICE

Bigelov dostala oscara asi jen kvuli genderové rovnoprávnosti. A to i přesto, že je to celé nerealistické a patetické. Už tu byly lepší válečné filmy. Asi nejstupidnější je scéna se soubojem sniperů. Je tam tolik chyb, až to bolí. ()

Lachtaan

S mým zalíbením ve válečný filmový žánr, obecně v oblast Blízkého východu a spojení těchto dvou záležitostí dohromady jsem očekával povedený film se slibným obsazením, ale zkrátka mě zde hraní ani Rennera ani Mackieho neuchvátilo tolik jako společně umí například v MCU. Ne každý válečný snímek může být prostě pro mé požadavky dostačující. ()

Cocacolix

Není to realistický film podle skutečné události, a je třeba ho brát jako film pro masy, který se detaily moc nezabývá. Do toho rýpou opravdu jen odborníci, kteří to rádi srovnávají s Jarhead. Ve filmu jde však spíš o nastínění situace a emocí hlavních hrdinů, než technické detaily, jako zabezpečení místa výbušniny, výstrojní nedostatky apod. To běžný divák nepozná, a navíc to není úplně mimo. Film je víc než dramatický, a podporuje ho i (ne)hudba, která je spíš směsí různých podkresových tónů a zvuků, než kalasickým OST. Zatím asi nejlepší film o současném konfliktu v Iráku. Úplně nejlepší je sice Generation Kill, ale to je seriál, a navíc je podle zápisků mariňáků, kteří tam sloužili a v seriálu i hráli. The Hurt Locker je naopak smyšlený, ale ukazuje věci, které jsou v Iráku velkým problémem a ve filmech se o nich moc neluví (Kontraktoři, IED - Improvizované výbušniny proti koaličním silám)... Za celkové navození atmosféry, za scénář, výkony a i tu hudbu dávám 5 stars ()

neoBlast

Návrat Kathryn Bigelow - ty nesmyslné přestávky jí snad nahnal do hlavy sám velký James - po dlouhé době opět k akčnímu žánru, který ji sedí samozřejmě nejlépe. Přesně tak, dokud je partička pyrotechniků v akci, není nouze o napětí a zábavu. Scénář nevypráví nic objevného co už nebylo zpracováno dvacetkrát předtím, ale zde se hraje hlavně na efekt, který v atraktivním prostředí válečných bombových specialistů je ten nejdůležitejší. 70 % ()

Raven0

Válka je svině a člověka prostě změní. To vše po milionté... Avšak kvalitně a zábavně. Prostředí konfliktu v Iráku je pak originílní a neokoukané. Halt se amíci tohoto konfliktu asi celkem děsí a mají z něj solidní trauma, protože zatím nevzniklo mnoho filmů s touto tématikou. O to více je Hurt Locker cennější. ()

lennyd

Válečná zóna, Irák. Po smrti svého team leadera Matta Thompsona (Guy Pearce) nastupuje k pyrotechnické jednotce nový chlapík - seržant William James (Jeremy Renner). Oproti svému až přespříliš opatrnému předchůdci se naopak s ničím nesere, a k podezřelému místu se přibližuje bez pudu sebezáchovy, čímž vyvádí své kolegy JT Sanborna (Anthony Mackie) a Owena Eldrigeho (Brian Geraghty) krapet z míry. Ale zdá se, že James se se smrtí, která čeká opravdu všude, smířil ... Když jsem nedávno shlédl K-19 a zjistil, že jej režírovala žena, rozhodl jsem se podívat i na ostatní její filmy. Hurt Locker je jedním z nich, a stejně jako K-19 se Kathryn Bigelow pustila do žánru, kde by na režisérské židličce ženu čekal málokdo. A stejně jako v K-19 je to zásah do černého - celé dvě hodiny jsem si před obrazovkou hryzal nehty, a čekal, kdy to bouchne. Kathryn Bigelow si zde dovolila i takovou věc, že největší herecká esa nechala zemřít po pár minutách na plátně, a do hlavních rolí obsadila (pro mne) neznámé tváře. Pravdou ale je, že filmu schází nějaká hlubší zápletka, ale celý film je tak sugestivně natočený, že jsem to vlastně ani nepostřehl... ()

ivan bohatyr

Jeden z mnoha filmů na téma Irák/Afgánistán, ale tento je jeden z nejpovedenějších. Film plný akce a vypětí při odstraňování bomb potěší každého fanouška válečných filmů. Režisér si mistrně pohrává s různými situacemi na hranici smrti a rozhodování vojáků v nepřátelském území. Vyvrcholení v podobě sniperské přestřelky bylo to co sem si mohl od takového filmu ještě přát. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami