Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

KateW

Výborný film,skvěle natočený. Ano,musím přiznat,že film nepřichází s ničím novým, ale to mu neubírá na zajímavosti. Bez výčitek bych ho zařadila do stejné skupiny kvalitních válečných/vojenských filmů jako je např Zachraňte vojína Ryana. 90% ()

nula87

Velmi silný válečný film nadupaný adrenalinem a testosteronem. Příběh se sice skládá z víceméně nezávislých historek, které ale vcelku drží pohromadě, i když nějaký silný jednotící děj tomu chybí. Ale moc to nevadí, protože film vás celou dobu udrží pevně zaražené v sedačkách a nenechá vás vydechnout. 80% ()

ondey

Napětí a úžasná pointa. Celou dobu film nějak nedrží pohromadě, na konci se ale krásně slepí. Děj se sice vlastně žádný nekoná a je trochu těžký to přetrpět, o to víc to ale působí autentičtěji. A díky konci ho stavím mezi tu sortu lepších bijáků... ()

driftm

Příšerný příběh,nesympatické postavy,špatné dialogy,nudný příběh který se v některých momentech snažil být akční,ale bez úspěchu!Oscara to dostalo za co???za kameru hrozný tyhle vyklepaný kamery ať se snaží být sebevíc reálné jsou k ničemu,člověka z toho akorát bolí oči !!!!!A pokud se nepletu reál vypadá úplně jinak!!!!!!!Mohl jsem dát odpad,ale nedal protože se mi tam líbila zpracovanost prostředí a mentalita lidí,která vypadala dost napínavě a v některých momentech strašidelně reálně!!!!!!!Ale jinak film stojí za odpad 3 hodinová sračka která vám neveme dech ani vás nepostaví ze židle či nepřilepí na obrazovku!!!!!Prakticky je to film o ničem!!!!Film kde jsem opravdu ty nudné dialogy musel přeskočit a určitě nejsem jediný!!!!!!!!!!Ale když je zde komedie k posrání trapní csfdáci tomu dají 47% za co že jsou suchaři ale když vidí tuhle sračku ovešenou cenami tak to hned má 80% to jen proto že to dostalo oscara,je vidět že zde lidé nemyslí sami za sebe ale nechají se vláčet za ručičku!!!!!!!!!!!A mám pravdu a můžete si nalhávat co chcete ale je to tak!!!!!! ()

Forsetino

Pardón, ale dokument o pyrotechnicích, který vlastně nic dokumentárního neřekne, na 131 minut? Ne, díky! A Oskar za nejlepší film? Asi zřejmě ta válka musí být nějak ve světě popularizována a takhle se může aspoň říct, že válka k ničemu není, protože nám dává možnost točit oskarové filmy. Co na tom sejde, že bez příběhu a nějaké větší přidané hodnoty. Ano, válka je zlá a život v ní je nejistý, proto Smrt čeká všude. Ale dokumentovat to tím, jak hlavní hrdina jde k bombě zneškodní ji, jde k jiné tu taky zneškodní, třetí mu bouchne, ale čtvrtou už zase zneškodní... to ve mě nevyvolává žadnou katarzi, ale naopak se mi pusa začíná otvírat a oči zavírat. Hodnotím jako nedostatečné a 1 hvězdičku dávám za snahu o autentičnost. ()

Maw

Nevím jestli Oscar je to pravé, samozřejmě film je to úžasný a Jeremy Renner je prostě úžasný, ale ten děj je tak trochu o ničem a závěr by se dalo říci také. Samozřejmě pohled na východní třetí svět a vojáky bojující o svůj holý život se sviněmi z východu, kterým je úplně jedno jestli dají bombu do auta, nebo kolem pasu vlastní matky. Tento svět je hnus a podle mě by měl být srovnán se zemí. ()

rob_troy

Opravdu přemýšlím co k tomuto filmu napsat. Největší roli z celého filmu zde zřejmě sehrává atmosféra. Laik by zde neodhadl, zda se jedná o Izrael, Palestinu nebo co všechno tam vůbec je - na první oko stejné. Válka je opravdu peklo a peklo z ní vytvářejí mršiny jako povstalci, teroristi a podobné svině. Celková problematika je uvězněna v lidech a skupinách, která vytvářejí problémy a tím zatahují do situace tisíce dalších lidí. Potom lidé umírají a jiní se jim snaží pomáhat a poté umírají sami. Atmosféra zde opravdu chvíle co chvíle houstne a divák neví, zda přijde nějaký extrémně ničivý výbuch, poněvadž veškeré podněty - ať už povstalci s telefony stojící na balkónech od kterých si neumíte nic představit - chování - nebo nálože umístěny ve středu ulice. Spousta žhavých a krutých přestřelek, spousta mrtvých, spousta povstalců, spousta vojáků a taky hluboká spousta nadměrným úžasných efektů které filmu dodávají na genialitě. Filmů které vás vtáhnou do takového atmosféry je málo, respektive vás dostanou do takové situace, kdy jen sedíte a opravdu opravdu nevíte, co se bude dít. Všechno odpovídá zápletce, ale přitom nakonec je všechno jako po másle. Myslím, že hodnocení zde sehrává určitou roli už jen tím, jak dlouho divák vydržel za 131minut v pozoru. Pokud někoho film pohltil tolik, jako mě - očekávám vysoké hodnocení. Po konečném zjištění se film natáčel v Jordánsku a je naplněný spoustou Iráčanů - kdo by to byl řekl? Pokud někoho zajímá život pyrotechnika, nechť směřuje s chutí rovnou k filmu Hurt Locker. ()

iz67

Líbilo se mi to civilní pojetí - takhle to asi může vypadat. Škoda té poslední třetiny, kdy nám zase tvůrci předávali ZPRÁVU. ()

kiros179

Jestli toto byl nejlepší film roku, tak to je opravdu smutné. Místy strašná nuda, pro mě nepochopitenlé chování / motivace hlavního hrdiny. Nejsem žádný fanatický fanoušek Avatara, ale The Hurt Locker si jednoznačně nezasloužil vyhrát Oskara právě na úkor Avatara. Neříkám, že je film špatný, podle mého je to o něco málo lepší průměr, pár silných okamžiků tam je, ale to je opravdu málo pro rádoby nejlepší film roku. Jeremy Renner výborný. druhé shlédnutí No vida, dal jsem si pár let pauzu a "Lockerovi" to pomohlo. 75% ()

plo koon

Ten oscarový nášup byl možná trochu mimo, prostě akademici zřejmě nechtěli jeden rok vypadat jako banda dědků, ale jinak jde rozhodně o slušnej film, má skvělý herce a ten krátký návrat z války rozhodně stojí za to. ()

Catenburey

Už dlouho jsem z kina neodcházel tak rozčarovaný. Nízké hodnocení pro mne možná padlo jen ze vzteku. Nehodlám ale svůj první názor na tento "trhák" měnit. Jestli za tohle dostala Bigelow Oscara, už opravdu nevím, kdo ho dostane příště. Opravdu se jedna spíše o nábor pod vlajku strýčka Sama. Jak se mohlo stát že něco takového, jako je dnešní propaganda a skrytá reklama, bylo ohodnoceno tím nejvyšším a vůbec, jak se "něco takového" dostalo mezi filmaře? Mrtvé dialogy, nudné a opakující se akční scény ve stylu "modrý a červený drát". Hurt Locker vzal sošku Avatarovi, ale i čest sošce samotné. ()

kirmakX6on

Trhaná kamera, z které mě téměř rozbolela hlava, a která - ač se takový dojem snaží vyvolat - neodpovídá tomu, co voják v akci vidí, chybějící děj, nezodpovězená otázka (která laikovi jako já stále vrtala hlavou), proč "povstalci" nikdy nezamění u podomácku vyráběných bomb barvy drátků u rozbušek, a v několika posledních minutách prostinké vysvětlení, proč jeden voják nebrečel a byl o něco statečnější než ostatní, podávané jako velká hlubokomyslná pointa? Nechápu, za co bylo uděleno tolik cen... Pár přesvědčivých okamžiků, u nichž má člověk pocit, jako by sledoval dokument, je vyváženo momenty zcela absurdními (bomba nastražená v mrtvém dítěti v opuštěné hale?!), které v rádoby reálném a naturalistickém filmu nemají co pohledávat. ()

Horxus

Sorry, ale dvě hodiny se na deaktivování bomb prostě dívat nedá. Je vidět, že na režisérské stoličce pro jednou zase seděla ženská. Uznávám, že je to lepší, než mnohem favorizovanější Avatar, ale Oskar za nejlepší film a režii? To ne. Chtělo to víc Guye Pearce a Ralpha Fiennese a kratší stopáž. 3,5*. 3* jsem dala Avataru, takže Hurt Locker za horší 4*. ()

Slunik

Na můj vkus film působí trochu příliš jako dokument. Potřebovala bych přece jen trochu víc proniknout do nitra hlavních hrdinů, lehounce víc se zaměřit na jejich život doma apod. ne jen natáčet vojenské akce. ()

Benzinka

Film s výbornou atmosférou a kamerou.. Každopádně absence hlubší dějové zápletky mě nutí hodnocení srazit. I když se bylo na co dívat, mě tomu zkrátka hodně chybělo...Množství obdržených oskarů ale pro mne překvapení není. Za mě 60%. ()

vlKousek

Hodně silný...syrový, bez příhras, zlej svět v plných barvách. Takováto mise musí člověka úplně změnit, zničit, když vidí na vlastní oči, jaký zla dokážou lidi proti sobě páchat.....fuj,...asi ten film nechci vidět znova.....ale byl napínavej a skoro bych mu dal i 5*. Velmi dobře natočeno.... ()

64B

Jeremy jako pravý odvážný amík, který se nebojí té trošky trhaviny, to se mi na tom filmu líbilo. Výbuchy realistické, kamera skvělá, navíc, žena za kamerou, proto tleskám! 4*. ()

helrohir

Iracké peklo! Tak trochu dokumentaristickým štýlom poňatá vojnová dráma o jednom z najnebezpečnejších povolaní na svete - pyrotechnikoch. Film tiahne hlavne napätá atmosféra, ktorá sa vynorí s každým ďalším zneškodňovaním bomby, ale udrží sa aj pri nervy drásajúcom súboji odstreľovačov. Silnou devízou sú aj herecké výkony, najmä hlavný hrdina Jeremy Renner sa ukazuje v dobrom hereckom svetle. Bohužiaľ, je tu dosť viditeľný aj určitý náborový podtext (teda aspoň mne sa to tak zdalo...) a režisérka sa úplne dištancuje od nejakého morálneho zhodnotenia konfliktu. Celkovo ma však film zaujal a je načase, aby sa začalo točiať viac irackých (prípadne afganských) vojnových filmov, avšak nie som si istý či si tento film zaslúžil toľko ocenení, ale tak akadémia ma vždy dokáže prekvapiť. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami