Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

BadAs

Pro mně jeden z vubec nejlepších válečných filmů.-) a mé první setkání s renerrem ...neveděl jsme kdo to je..ALE poznal jsem tu změnu když nastoupil na scénu...jeho voják se mi dostal od prvního pohledu pod kůži...Jeremy tu má zkutečně neobyčejné kouzlo..a věříte mu .-) zaleží vám na něm .-) oscarový Renner ()

Brano

Akčný film od začiatku do konca, ktorý je bez akéhokoľvek deja. Tento snímok nám približuje jednotku pyrotechnikov a ich nebezpečnú prácu, ktorú každý deň vykonávajú a pri ktorej sú neustále vystavený veľkému nebezpečenstvu. Chvíľami mi to prišlo skôr ako nejaký vojnový dokument. Okrem príbehu tomu chýba možno bližšie spoznávanie hlavných postáv. Oceňujem dosť realistické zábery a výborné dobové zobrazenie. Tiež sa mi páčila kamera a skvelý herecký výkon Rennera. Záver bol tiež vydarený, ale niektoré scény mi už prišli trochu zdĺhavé a zbytočné. Hodnotím ho ako nadpriemerný, ale tiež trochu nechápem začo toľko ocenení, zas až taký úžasný film to nebol. /70%/ ()

Hawaj

Tak vy jste chtěli příběh? ... BANG! Teď přichází PANÍ režisérka a nadělá vám z toho fašírku! Kašle na příběh, protože ve válce na to není čas, ve válce se to prostě najednou semele a příběhy si z toho musíš poskládat až sám doma. Stejně tak jako vy, jste jen pozorovatel, který nahlíží do toho co se zrovna děje, bez klasickejch filmovejc pomůcek, směrovek, ukazatelů pro snažší pochopení děje. Teda to, že tahle skoro avangardní skládačka se stala megapopulárním mainstreamem a ještě dosáhla na Oskara je fakt naprostej úlet. Todle je filmařina na plný obrátky. Žádná hra na jistotu plus osvědčený postupy, to vše zalito pořádnou porcí klišé a podobných otravných zhovadilostí. Film je jiný díky tomu, že scénárista Mark Boal (toho času přítel režisérky) strávil nějaký čas s pyrotechnickou jednotkou přímo v Bagdádu a proto taky scénář nepůsobí jako kdyby byl psán v klidu kanceláře někde v Holywoodu. Kathryn Bilgelow je mistr, fenomenální mistr a já jí žeru čím dál víc. Jako správnej režisér si dělá co chce, holt je holka umělec a ne žádnej nádeník pro studia. A jestli jste zmatení tak máte holt smůlu. Vona to kůli vám nepředělá a zaplať pánbů za to. / Stejně je to zajímavý jak všechny ty výtky tady vezmou najednou za svý jakmile se člověk na film sám podívá :) ()

Guran

Když jsem se ptal kámošů, co říkají na tento snímek, řekli mi, že ujde, věřil jsem jim, ale až po shlédnutí jsem nemohl pochopit jak tohle mohli říct. Film je prakticky o ničem. Myslel jsem, že to bude něco jako Černý jestřáb sestřelen, akce, válčení, ale v tomhle filmu je akce minimálně. Zrovna scény, které vypadají na pořádnou akci skončí katastrofou, např. scéna, kde arabský civilista natáčí Americké vojáky při akci vypadala hodně nadějně pro střelbu, ale nestalo se. Hlavní hrdina se chová s prominutím, jako dobytek, je vidět, že ten film je Americký a hlavně by mě zajímalo, za co dostal ty oscary, normálně bych je opravdu dal Avatarovi, chtěl bych vědět, který chytrák tam ty oscary navrhuje, protože musí bejt slepej, když dá oscara filmu, který bych vůbec nepouštěl do kin. Je to velká škoda, čekal jsem o mnoho víc... ()

WolfIssen

Akcí a napětím nabitá realistická podívaná. Nečekejte nějakou americkou propagandu, tohle je film o nebezpěčné práci pyrotechnické roty v Iráku. ()

kubilov

Kathryn Bigelow natočila vynikající válečný film, který zcela po zásluze získal celkem šest Oscarů! Vynikající po technické stránce, po herecké (Renner, Mackie, Geraghty), výborný příběh a ta porce napětí! ()

PAVLIS

Realisticky působící výlet mezi malou skupinku amerických pyrotechniků v Iráku. Atmosférický a chvílema napínavý. Nedaří se mu ale nic víc, než potvrdit úvodní tezi, že válka může být pro některé vojáky drogou. Nedaří se mu vyvolat emoce nebo vyprávět také nějaký silný příběh. Jen ta realističnost, atmosféra a závěrečný pocit, že v Iráku to musí být samý atentátník. PS: Ackroyde, moje unavené oči ti "děkují" za tu roztřesenou kameru. ()

SAINTS

Smrt čaka všade je vojenska drama ktora rozhodne nie je všedna,skôr naopak.Ponuka realisticky pohlad na na team pyrotechnikov v Iraku.O vojakovi ktory je priam zavisli na vojne (skveli Jeremy Renner).Film je do určitej mieri epizodicky a kladie vysoky narok na divaka.Je to skvelo remeselne spraveny film a suverenne zrežirovany.8/10 ()

mrclTV

Stručný dej filmu - sledujeme partičku pyrotechnikov, pričom jeden z nich je cvok a spolu chodia na akcie - jednu, druhú, tretiu, štvrtú a tak ďalej a to je všetko. Žiadne vzťahy medzi postavami, minimálne rozvíjanie deja. Od tohto filmu som čakal viac. Tri hviezdičky za to, že v poslednej štvrtine to už malo nejaké grády. PS: Vedel som, že tento film mal nejakého Oscara, ale teraz po pozretí zisťujem, že ich mal 6? ()

subic

Tohle není ani tak příběh, tohle je spíš hraný dokument a je udělaný tak, aby byl co možná nejreálnější. A mě se to líbí. ()

RedEagleSK

Na úvod jeden moderní maďarský vtip: Mirko, prečo si taký smutný? Ale včera sa rodičia pohádali a otec nakopal mamu do vajec. Proč začínám recenzi vtipem ? Páč po zhlédnutí filmu jsem taky smutný že jsem raději těch 130 minut netrávil prdelní penetrací, nerušenými depresemi a nebo romanticky na nějaké seznamce interaktivním vzájemným posílaním se do piče s osobama něžnějšího pohlaví. Tenhle filmek a chování hlavného protagonisty by totiž dávali smysl, kdyby hlavní hrdina neměl žádnou rodinu, přátele, žádnou životní perspektivu ani budoucnost, no prostě kdyby byl takovým běžným dnešním mladým mužem. Pokud ho ale doma čeká útulný rodinný domek a nádherná nadržená topmodelka s malým děckem, působí jeho chování a i celý film poněkud rozpačitě, asi jako heterosexuál v profesionální cyklistice, nebo notorický zbabělec Hamáček na postu ministra vnitra. Nemohl jsem si pomoci a na hlavního hrdinu jsem se díval jako na chronického mámvpičistického flegmatika disponujícího navíc bezdúvodnými sebevražednými sklony, a tím pádem mi byl ukradený jako Babišovi čeští živnostníci. Tož třeba já jsem v této problematice flegmatizmu nechtěně fundovaný páč jsem celý život obklopen flegmatiky zejména těma afektovanýma s kundou mezi nohama, kteří mne mají v piči do takové míry, že se již někdy pomálu cítím jako menstruační vložka. Pozitivní ohlasy zde na čsfd na tenhle film mne nepřekvapují, páč jsem důvěrně obeznámen se zdejší pluralitou bezbřehého kokotizmu. ()

PlysovyMacko

Praca pyrotechnikov v Bagdade, v nebezpecnom prostredi, kde mozete vy alebo vas kamarat kazdu chvilu prist o zivot. Jeremy ma cas machrovat, lebo miluje adrenalin. Scena s muzom s vestou drsna. ()

ostravak30

Stejně jako POMO i já bojoval sám v sobě s celkovým hodnocením. A to hned z několika důvodů. Tak za prvé dramaturgie selhává na plné čáře, protože film nemá dějovou linku. Popisuje nám několik epizod ze života hlavní trojice vojáků v Iráku. Za druhé ve snímku slyšíme opravdu strašně napsané dialogy. Ani hudba není bůhvíjaká. Tvůrci nám zobrazují syrovost a krutost bojiště a války přímo v srdci válečné zóny. Myslím, že průměrně inteligentní člověk si umí představit, že to není žádná dovolená a že lidé umírají. My se jako diváci můžeme podívat i na detaily života vojáků tam na blízkém východě. Nečekejte ale že se dozvíte něco víc než to, že vojáci tráví 90 % procent života na bojišti a ve svém volném čase podnikají nějaké ty očekávané aktivity (PC hry, mlátí se mezi sebou, špičkují a sem tam si koupí něco od místních). Kdo čekal opalovačku na pláži a beachvolejbal tak bude zklamaný. Takže ani v tomto ohledu nepřináší snímek nic extra nového. Hlavním důvodem, kvůli kterému jsem s filmem vnitřně bojoval, je sama podstata. Především je to americká vláda, která může za války v orientálních zemích naší Země. Ona má na rukou krev a může za tohle všechno. Jsem přesvědčený, že každá země si má dělat, co uzná za vhodné a nikdo by se do její politiky neměl plést, ať už si o tom myslíme cokoli. Tohle už dělali Rusové a Američané to kritizovali a pak šli do Vietnamu. Že James jde do války navíc ochotně a dobrovolně je pak už věc druhá. Já vojáky nelituju ani náhodou. Lituju místních obyvatel, dětí a nevinných, že v takových oblastech musí žít a trpí. Lituju rodin vojáků a jejich dětí, ale umírajícího vojáka ani náhodou. Věděl do čeho šel a jeho krev je na rukou Obamy, Bushe a dalších i evropských politiků. Tudíž za tu syrovost a autenticitu, především od kamery - přičemž to celé připomíná spíše dokument, dávám čtyři hvězdy. ()

Babulik

Film, od ktorého som čakal všetko možné, len nie to, čo som videl. Strhujúca pecka bez trápneho amerického pátosu a uslintaného mierového posolstva celému svetu. Nič vám nevnucuje, iba ukazuje realitu takú, aká je. Miestami som mal pocit, že sledujem dobre zahraný dokument o tíme pyrotechnikov. Herecké hviezdy (pre niekoho možno nepochopiteľne) ostali bokom (chvalabohu) a Renner s Mackiem excelujú na plnej čiare. Výborné, "pán" Bigelow... ()

Blazis34

The Hurt Locker je od první do poslední minuty pořád napínavý. Zobrazuje krutou realitu bojů v Bhagdadu. Musím se přiznat, že i pro mě to byl náročný film, protože sem stále čekal, že někde neco vybuchne nebo někdo začne střílet a vydržet dvě hodiny připravený bylo opravdu těžký. Zvlášť při likvidování bomb mě mrazilo na zádech a už sem si říkal: "Vypadni odtamtud než to bouchne! Dělej!" Opravdu Kathryn Bigelow přichystala film s mrazivou atmosférou a ukázala, že rozumí tvrdým drsným chlapům z armády, kteří neustále nasazují své životy pro pomoc druhým. ()

Efreeti

Asi po 60 minutach zacne byt kazdemu jasne, ze ten film nesmeruje k zadnemu cili nebo vychodisku. Proste jen popisuje nahodile prihody ze zivota bomb-squad v Iraku. A v tom je skvely. Nemam nejmensi pochybnost, ze tomu tak je hlavne zasluhou reziserky a kameramana. Efektni zabery, strihy, napeti, hrdinstvi...to vse je super a v mnohem pripomina napriklad Black Hawk Down. Jenze dulezity je taky scenar a tady moje chvala konci, jelikoz navodit nejaky souvislejsi pribeh se absolutne nedari, cela zapletka s malym Beckhamem je jeden velky nesmysl a filmu chybi poradne finale. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami