Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

vitrouš

Dost to připomíná film Mariňák. Jenže u Mariňáku jsem se chvilemi nudil, tady ne, tady je napětí od začátku do konce. Skvělý film. Určitě si zaslouží víc oscarů než AVATAR, bohužel to asi nedopadne. ()

Pattrick

Kathryn, gratuluju, natočila si drsné, válečné drama, které by nenatočil, kdejakej režisér. Příběhově je to ale trošku jednoduší, kdežto psychologicky nám to ukazuje skvělou osobu a jeho těžkou práci, kterou tak hravě zvládá (a úžasný moment nákupu v supermarketu).. Plus musím přidat, že akce "sniper přestřelka" byla nervy drásající, nejvíc na tom všem zanechala režisérka, která to řemeslně zvládna na jedničku a ta KAMERA (ta snad ani chvilku nestála, pořád byla v pohybu, stále kmitala a házela záběry z nejrůznějších pohledů, skvělé) .. ŠANCE NA OSCARA: 50% - Nebyl bych zklamanej, kdyby ho dostal, uvidíme, jak to vidí akademici, ale moc důvěry do tohoto filmu nedávám, snad po technické stránce něco získá. ()

Triano

Opravdu nerozumím tomu, že tento film ma soupeřit s Avatarem o Oscara jako nejlepší film roku 2009... Je to obyčejný válečný film. Řekl bych s průměrným nebo podprůměrným scénářem.... Néni divu, že si tento film ani sám na sebe nevydělal ....Děj téměř žádny...Jedína věc která dělala film zajímavý byly momenty, kde bomba mohla vybuchnout...sotva jsem se dodíval do konce ()

KAZISVĚT

Devět nominací na Oskara ??? Za to, že se zase vidíme příběh „chudáků“ Američanů, jak umírají při kolonizaci cizího státu, za to že válka z lidí dělá magory a chtějí se do ní vracet, že si většina z nich v armádě léčí vlastní mindráky a umírají při tom nevinný lidi ? Divím se, už toho nejsou ty „chudáci „ Američané přežraný, vždyť je to už směšný. Kdy někdo natočí film základní škole v Bagdádu, kterou zasáhla letadlová střela, která původně mířila na most a omylem zabila 63 dětí ? Určitě by takový snímek měl dostat 63 nominací na Oskara, nemyslíte? Nebo jsem to celý nepochopil??? ()

xerxxes

Po pro mě né zrovna moc velkém nadšení z filmu Mariňák (ke kterému jsem slyšel tento film přirovnávat) jsem si nedělal zrovna velké naděje a kór když téma války a bojů režíruje žena...ovšem pak přišlo příjemné překvapení. Užil jsem si tento film a vynikající kamerové záběry. Jeremy Renner, jemuž role vojenského specialisty již od filmu S.W.A.T asi nikdo neodpáře a po ucházejícím výkonu v "28 týdnů poté" opět nasadil na to, co mu jde nejlépe :-) Ovšem od role vynikajícího Ralpha Finnese jsem čekal kapku víc, než pětiminutovou nicneříkající roli žoldáka, jejímž největším přínosem bylo dopravení sniperské 50tky Berrety na stanoviště a padnout. ()

majky.20

Co o tomhle filmu povědět? Dívá se na válku jako takovou z trochu jiného úhlu pohledu než klasické akční bijáky, které o válkách vpojednávají. Zajímavá je dějová linka, která se skrze Rennera zavrtává s postupem času pod kůži. Nemohl jsem hodnotit jinak než maximálním hodnocením, protože takový film dlouho na plátně mezi válečnými dramaty scházel. ()

venson

Film má jistě kvalitní zpracování, některé scény zneškodňování bomb obsahovaly výrazné napětí a adrenalin při očekávání, kdy se to již nepodaří nebo se něco dalšího zvrtne. A proč tedy nedávám vyšší hodnocení, když má snímek tyto dobré prvky? Protože to by nesměly postavy mluvit ony hrozné dialogy, malý prodejce by nesměl být tak levně představen a zasazen do filmu a celkově bohužel toho, co bych tam rád NEviděl, bylo více. Přesto uznávám, že jako režisérský počin velmi dobré. ()

Revoc

O vážném tématu odlehčeně, s nadsázkou. Tento film na mě zabůsobil a to hlavně svým podáním, není zde žádná přímá dějová linka. Jsou chvíle, kdy se budete upřímně smát, stejně tak chvíle, kdy budete slyšet svůj dech. ()

stuj

„Jednoduché“ (= bez kupy postav, kupy efektů, střelby, výbuchů a hrdinských keců) znázornění války a ukázání, jak na člověka působí. A v této jednoduchosti je síla. Trochu mi to připomělo film Válečníci, zejména podobné použití supermarketu s kupou jídla na konci:) ()

botswana

Smrt čeká všude při letošním udílení oskarů převálcovala Avatar…Pro mě je to teda velké překvapení, protože jsem si myslela, že Avatar letos nemá až tak silného soupeře. Hurt locker je výborný film, natočený netradičným způsobem, ale pořád mám u něj pocit, že mu více sluší DVD a že svým provedením až moc připomíná minisérii generation kill. To, že příběh nemá až tak pevnou dějovou linii vynahrazují nervydrásající akce při likvidaci bomb. Povahu hlavních postav poznáváme postupně a nejvíce je nám přiblížen seržant James, se kterým nemůže divák moc sympatizovat, protože jeho sebedestruktivní povaha má ve finále slabé vysvětlení. Ale klobouk dolů před Kathryn Bigelow, která tak skvěle dokázala proniknout do výhradně mužského světa, stejně jako při K-19. ()

Jankyč

Kathryn, Kathryn, poklonu skláním, za filmový zážitek děkuji. Dnes jsem příjmně překvapený - 90%. Válka, výbuchy a pocit, že každou chvíli zemřeš...Ach Kathryn, do Avatara, ty ho pokoříš! ()

MAL1

Vojenská tematika mě moc nebere, ale přesto po přečtení hodnocení jsem se rozhodla tento film shlédnout. Bohužel jsem byla docela zklamaná. Samozřejmě, jako reálné pojetí je tento film poměrně silný svou jednoduchostí. Ale drama musí člověka chytit za srdce, a to Hurt Locker v sobě nemá. Tento film u mě nevyvolal žádné emoce. ()

Axerron

No nevím, nevím... Jde o lehce nadprůměrný válečný film, který vybočuje tím, že realisticky ukazuje výbušniny a přibližuje realitu války v Iráku. Ale to zpracování? Recept je jednoduchý: Nejprve lehce vystrašíme diváka, aby viděl, co bomba umí. Přidáme několik nezajímavých postav a dialogů a dvě hodiny dusíme v napětí, jestli někdo další vybuchne nebo ne, dokud divák nezměkne a na povrch nevyplave Oskar za nejlepší snímek. Pochopil jsem, že o tom zaměstnání pyrotechnika je, ale nemusím se tím dokola zabývat 130 minut. Ad Oskary: Kdyby to nezrežírovala žena, tak to podle mě zmizí někde pod povrchem. Já dávám 3 a 1/2 * za tu režii, která za to vážně stojí, a především proto, že nerozlišuji pohlaví režiséra. (Scénář navíc stejně psal chlap btw) ()

koczanska

Kathryn Bigelow gratuluji nejen k Oskarům, ale dle mnohých příspěvků a komentářů i ke koulím. S hodnocením tohoto filmu si lámu hlavu. Čtyři hvězdy dávam za to, že mě film dokázal na židli udržet celou dobu, za skvělou kameru a střih. Tu pátou nedávám za děj, který jsem v tom hledala a za to, že hlavní hrdina je tam ukázanej jako voják idiot - dyť by za to, co tam předvádí šel bručel až by zčernal. ()

Teddy11

Válečný snímek o válce v Iráku, který vypovídá o jednotce na zneškodňování bomb. Mnoho Oscarů a zajímavý děj jsou lákadly na tento film. To, že tento film točila žena je jen ukázkou toho, že ženy dokážou překvapit. Ovšem po tom, jaký tento film sklidil ovace, jsem čekal něco skvělého, co tu ještě nebylo. A toho jsem se nedočkal ani z poloviny. Neříkám, že snímek je špatný, jen roztažený do 2 hodin, u kterých se nemálo budete bavit, ale i nudit. Válka je tu podána vcelku reálně, ale pořád to k filmu, jako třeba Černý jestřáb sestřelen, má daleko jako želva ke kočce. Alespoň z mého subjektivního pohledu. Pokud máte rádi válečné filmy, doporučuji, ale pro někoho se to bude zdát až příliš nudné. Ovšem začátek se povedl na výbornou, škoda, že to tak nepokračovalo celý film. Ale zachovávám vcelku vysoké hodnocení. Stojí to za zhlédnutí. ()

tulkas

Tenhle film dostal 6 Oskarů? Jestli na něm našel někdo něco víc než jen další film o tom jak je těžké vrátit se z války do civilu, tak tleskám. Nemám nic proti Kathryn Bigelow a vím, že letošní konkurence moc veliká nebyla, ale nápadně mi to připomíná poslední volby prezidenta v USA. Opravdu Akademie potřebovala vyzdvyhnout film co natočila režisérka? Na druhou stranu kdy jindy, když ne letos (já věřil ve vítězství Quentina). Je to řemeslně natočený film a na to že má přes 2 hodiny jsem se nenudil. Však něco tomu prostě chybí. ()

michalek.k

Výborná kamera, zvuk, žádný děj, resp. příběh. Silný, spíše obrazový, než epický filmový zážitek s jasným poselstvím, že v současné konzumní společnosti řešíme nepodstatné "zásadní, životně důležité, osudové" věci - jako je výběr správné krabice vloček v supermarketu. Proto je válka adrenalinová a zábavná - pouze v ní můžeme řešit to opravdu nedůležitějsí - vlastní přežití nebo smrt. Film je zajímavý i tím, že ač válečný, téměř neobsahuje krvavé válečné scény (výjimkou je zbytečná scéna s mrtvým hochem). Jen škoda, že režisérka nedokázala zachytit to, co bylo perfektně ukázáno v Mariňákovi - nekonečné čekání a nudu vojáků mezi jednoltivými bojovými akcemi - film Smrt čeká všude je až překvapivě akční. ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami