Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

Srbic

sice jistě velmi slušně přibarvené, ale to neubírá celkovému silnému dojmu. zdá se mi, že hlavní myšlenkou filmu byl takový ten pocit lost generation (remarque), kdy se hlavní hrdina už nedokáže dostat z válečného života z vteřiny na vteřinu zpět do normálního (nechce se mi psát uvozovky) života ()

Petrisoff

Kathryn Bigelow se podařilo vytvořit výborný snímek. Tento válečný snímek je ve své podstatě unikát, protože není mnoho filmů, které by zkoumali válku z hlediska pyrotechniků. 90% ()

Darriel

Bohužel sympatický a neohrožený, možná až trošku bláznivý hlavní hrdina v pyrotechnickém oblečku, který zneškodňuje (nebo nezneškodňuje) bombu za bombou není dostatečně nosnou myšlenkou na dvouhodinový film. Nebo možná je, ale rozhodně to není v tomto filmu. Sice na člověka občas dýchne žár slunce a pachuť prachu a dýmu v realisticky natočených scénách, ale popravdě řečeno jsem musel po hodince a čtvrt z nudy snímek přerušit...Tohle je snad jen pro opravdové milovníky válečných a dokumentárních filmů jako vycpávka, než se natočí něco lepšího... ()

ImDude_man odpad!

Asi se bude můj komentář lišit od většiny zde a nevyhnu se úplně politice, ale já ten film považuji za esenci oslavné propagandy. Joseph Goebbels by jásal. Film může soutěžit s jeho "Pýchou národa" o nejlepší propagandistický film: USA napadly Irák na základě lživých obvinění, okupovaly jej a rozvrátili. A černobílé zobrazování hrdinných pyrotechniků a proradných iráckých teroristů (co takhle občanů okupované země bojujících proti okupantům) je zde vystavené jak houska na krámě. Udivuje mně, že to nikdo neprohlédl a přitom zrovna my bychom měli být vůči těmto věcem citliví. Jinak syrová forma vyprávění i technického provedení filmu jsou zajímavé, ale ta propaganda z toho trčí jak sláma z bot ()

onevoice

Skvelý Renner, brilantná kamera a strhujúci dej Vás nechajú do konca filmu v napätí. Jednoznačne najlepší vojnový film o vojne v Iraku. Pecka ()

Crosby

Vy by ste skutočne podali na pódiu Oscara tejto žene do rúk s úprimným blahoželaním za režijný výkon? Asi nie, čo?! Film je nemastný, neslaný. Chutí asi ako segedínsky guláš bez papriky, smotany a dokonca aj kapusty. Valné napätie tam síce funguje, avšak cenu Akadémie by som tomu nedal, aj keby mi Kathryn bavila celú noc psa, keby som išiel s partiou zapiť kamarátove vrátenie sa z alkoholického liečenia ()

sashazv

Týmto filmom Kathryn dokázala, že aj ženy patria na režisérsku stoličku. Scenár je síce na mňa až príliš jednoduchý, ale to čo tento film drží nad vodou je skvelý záver vďaka výbornému hereckému výkonu Jeremyho Rennera. Myslím, že 6 Oscarov + 3 nominácie hovorí za všetko. Vrelo odporúčam. ()

JARDAHONDA

Jedno z nejlepších filmových dramat posledních let... Film získal 6 oskarů včetně ceny za nejlepší film a nejlepší režii.. Snímek natočila americká režisérka Kathryn Bigelow.. Válka v Iráku, válka proti všudypřítomnému nepříteli. Elitní jednotka pyrotechniků se snaží obsadit město a přežít. Divák se, tak ocitne uprostřed nelítostných krvavých bojů a výbuchů teroristických náloží a to ve chvíli, kdy jednotku přebírá nový seržant James (Jeremy Renner) Závěrem : Syrové drama poukazuje na tvrdou realitu válek v Iráku **** ()

Cabotin odpad!

6 Oscarů? Za co? Za nerozhodnost v žánru? Za dvě hodiny předvídatelnosti? Za herce, kteří nemají co hrát a říkají dementní hesla? Za pokus o novou Apocalypse Now, který zkolaboval svými ambicemi? Ode mě je to apartní odpad hodný právě těch servilních 6ti Oscarů *Thumbs down* Dosti přesný komentář - verbal ()

Profík

Bál jsem se, že to bude koncentrovaná nuda bez příběhu. Ten tam samozřejmě je a minimálně ten hlavní, který jsem tam našel se vyjeví na konci, ale nebudu spoilerovat. Renner v hlavní roli se mi líbil moc, že jsem si ho začal všímat v dalších filmech Možná si nebudete pamatovat jednotlivé scény, které jsou trochu podobné, ale atmosféru určitě. 85%. ()

jaaara

Asi nejlepší válečný film, který v poslední době vznikl. Realismus, při kterém by mrazilo do morku kostí, kdyby v tom Iráku nebylo takové horko. Nezapomenutelná scéna sniperského souboje. Tohle že natočila ženská? Klobouk dolů paní režisérko. 90% ()

Bednobuch

Nejsem zastánce válečných filmů. Takže na tenhle film jsem se díval protože je dobře obsazený, ale hlavně proto, že dostal víc oskarů, než Avatar a to ve stejném roce. A opět jsem se přesvědčil, že ty co hodnotí oskary mají úplně jiný vkus. Já jsem na tomto filmu neshledal nic výjimečného. Věřím, že herci si museli v Jordánsku užít to natáčení, ale výsledek? Dost zdlouhavé, místy nezáživné. Oceňuji propracovanost a taktiku při používání zbraní. Ale jinak mě to vůbec nezaujalo. U mě to tedy rozhodně vyhrál Avatar. Sorry ()

hajner

Ako mohol tento film dostať oscarov to mi je záhadou. Neskutočný patriotizmus sprevádza celý zdĺhavý film. Akčné a napínavé scény kazí len stupídnosť amerických vojakov a keď náhodou zvládajú svoju roľu tak ich snaženie preruší strašný scenár. Dve hviezdičky dávam len preto, lebo mám rád "Jeremyho Rennera" ako herca. No rozhodne som tento mesiac videl viac filmov čo si zaslúžia moju pozornosť a kvalitou jednoznačne prevyšujú túto snímku. ()

Ragnar

Zajímavý film. Snímek o člověku, který hleděl tolikrát smrti do tváře a kterého tolikrát Zubatá tahala za ruce, že už bez toho nemůže žít. O chlapovi, pro kterého je adrenalin drogou. O muži, který už je uvnitř mrtvý, vyhořelý, a který svým způsobem vzývá smrt a vysmívá se jí do očních důlků. Zdálo se mi, že seržant James proplouvá životem aniž by jej dokázal vnímat a jediné okamžiky, kdy si uvědomuje okolní svět a žije naplno jsou ty, když někde poblíž odtikává budík na velkém množství plastické trhaviny. Na jednu stranu nesmírně odvážný a v zásadě i správný chlap, na druhou odlidštěný maniak, který nemá s ostatními lidskými bytostmi příliš mnoho společného. A jednou má navrch jedna jeho stránka, jindy druhá. ()

Vlad

Hurt Locker je v prvom rade filmom o vojakoch a vojne. Tej modernej, v ktorej pechota už takmer nebojuje a tvorí akurát terč pre záškodníkov všeho druhu. Celkovo mi to príde ako celkom reálne vykreslenie vojny v Iraku bez blbého pátosu a dokonca i ako taká malá sondička do hlavy vojaka-pyrotechnika, pre ktorého je jeho povolanie celý život a domáca nuda kdesi v zadku ameriky mu do života nič nedáva. Spracovanie super, výkon Jerremyho Rennera skutočne uveriteľný, za mňa skvelých 80%. ()

Cretinho

Konečně se člověk nemusí divit - tento film dostal Oscara?To snad ne!(viz.předchozí rok). Výborná podívaná, která mě absolutně vtáhne do děje a když se Jeremy Renner potí u bomby tak se potím též :)...super, konečně film který si ocenění skutečně zaslouží! Děkuji! 100% ()

StaryMech

Režisérku někteří kritici pochválili za vysokou formální úroveň a apolitičnost. To první lze přijmout s výhradami vůči nadbytečné nervnosti kamery a střihu a vůči lacinosti - naštěstí nečetných - pokusů diváka dojmout ; to druhé je nesmysl. Film, který odhlíží od podstaty irácké války, Američany portrétuje jako (pravda psychotické) zachránce a Iráčany jako nebezpečné siluety v krajině, kladoucí zákeřné nástrahy a občas přitom zneužívající i krajanů, je politický až hanba - rozuměj neokolonialistický. Navíc je, tak jako mnoho válečných filmů naší doby, očividně fascinován násilím, které obžalovává. Psychologicky prohloubený Ramboland. ()

Sunti

Práce, kterou by asi každý nechtěl jen tak dělat. Hledat a zneškodňovat bomby na veřejných místech, ještě na nepřátelském území není úplně lehká tématika na dobré zpracování, aby z toho nebyla jen nějaká akční "Fraška", ale režisérka Kathryn Bigelow se tohoto problému chytla víc něž slibně. Úžasný snímek z prostředí blízkého východu je víc než k zamyšlení. Je možné, že někteří z vás nemají úctu k vojákům nebo říkají, že to dělají pro žold, ale zamyslete se, dělali by jste tuto práci i vy? ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami