V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

kopfa

Nemyslím si, že by to byl fašistický film....dokonce ani pravičácký....nevede nás k tomu, co si o postavách a ději máme myslet. ()

alchac

Konečně se našel tvůrce, který se nebojí naférovku přiznat, že jakékoliv násilnosti lze velmi úspěšně vyřešit použitím ještě většího násilí. Ergo budou-li mít maníci ve favelách z BOPEsáckých hovad dostatečně stažené půlky, tak ty milé chlapce ani nenapadane obchodovat s čímkoliv návykovějším než nikotinové žvýkačky a spíš než kvér by vzali do ruky čerstvý krysí trus. Hajzlové jsou v tomhle výborně natočeném filmu tak trochu úplně všichni a čirá deprese hrozí prolomit monitor a zaplavit ve tmě se topící pokoj. Co víc si může přát ubohý Evropan, jsa poměrně často a důsledně masírován různými mediálními kreatůrami (stiženými rozličnou mírou nepříčetnosti) v tom smyslu, že ti ubozí zfetovaní vrazi to posedmé už určitě neudělají a polepší se (jsou to přece také lidské bytosti a mají svá práva, že...), a že jsou nemocní a nezaslouží si zavírat do vězení, ale měli by se léčit? Tedy kromě z intimní vzdálenosti provedeného brokového faceliftingu pro výše jmenované samozřejmě... :o) ()

StanislachKo

Film s názvom, ktorý sľubuje bohapustú strielačku podfarbenú stupídnym dejom (na ktorý aj tak sere pes) skončil a ja - v nemom úžase a emočne vyčerpaný - sa zabáram hlbšie do kresla, absorbujem predchádzajúcu dvojhodinovku. Filmové uspokojenie sa mi dostalo hneď v troch nečakaných dimenziách... Ad)1: Krutá fascinácia dealerskými sračkami, v ktorých sa niektoré časti Brazílie reálne nachádzajú (naozaj zručná práca s kamerou dodáva skoro až dokumentaristický feel), takže krutosť(!) Ad)2: Akcia nebola úplne zrozumiteľná, ako som pôvodne čakal... Ale keďže celý film sa uberal smerom, ktorým som pôvodne nečakal neprekáža. Skôr som sa cítil ako uprostred týchto strielačiek (a keď si ta predstavím reálne tú situáciu, v praxi to pre nečlena BOPE asi bude rovnaký chaoz... takže adrenalín(!) Ad)3: Scenár s veľmi vypiplanými psychológiami všetkých postáv vrátane ich vývojov, ktoré sú veľmi radikálne, ale absolútne prirodzené. Takže obsah(!) Jo a ešte jedna vec: Herci boli vysoko (výýýýsoko) nad štandardom. Veľa toho tí brazílci dokázali vraziť do dvoch hodín a aj keď som veľkým fandom hollywoodskej školy... Na toto tuponi americkí proste nemajú (nie ani tak schopnosti ako skôr ľudí, čo by boli ochotní sa na takéto niečo pozerať). Pre mňa určite prekvapenie desaťročia! ()

stOKYi

Bohužiaľ, dobrá jedna polovica filmu nerobí film dobrý. Postupné zasadenie sa do hlavného deja a celkovej pointy trvalo až príliš dlho. Avšak, keď sa film dostal do bodu, kedy chlapci boli vycvičení v špecialnej jednotke, tak to nabralo ten správny spád. Keby bol celý film taký, tak je to za 5*, tak ako som to dal Mestu Bohov. ()

URBAN

Elitní jednotka patří mezi jedny z nejlepších filmů zasazených do policejního prostřední co jsem viděl. Také tomu přidává vizuální zpracování a práce s kamerou. Policejní jednotka BOPE a její členové jsou velice poutavé postavy u kterých je zajímavé sledovat jejich vývoj a jejich životní příběhy.( 3.4.17/MAC ) ()

Cedr

Drsný a nebezpečně živě působící brazilský snímek, který s přehledem své americké konkurenty strčí do kapsy. Tropa de Elite je totiž všechno, jen ne "lehký" snímek na odpoledne s přítelkyní. Akční videoklipový střih navíc dodává filmu na reálnosti. ()

chelseaman22

Tak po shlédnutí Města Bohů či Elitní jednotky vím, že do Brazílie asi v nejbližší budoucnosti nezamířím. V tuto chvíli mohu jen blahořečit naší mnohem méně zkorumpované policii a cigošům, jejichž nejnebezpečnějším vercajkem je kapesní nůž či hever se šroubovákem. Od Josého Padilha dosti vydařená prvotina. 80% Výdělek celosvětově k 8.10.2012: $14,067,078 ()

Aargh

Na rozdíl od jiných místních kritiků mi to politicky nijak nevadilo. Jen to byla strašná monotónní nuda. ()

Lachtaan

Realistická, až místy místo akčního filmu dokumentární ukázka drsné anarchie odlehlých ulic gigantického Ria, města známého světu jen nádhernými barvami úspěšného karnevalu, ve skutečnosti však žijícího v mlze neodstranitelné kriminality a chaosu. Na toto téma nám vznikl poněkud tradičně netradiční akčňák, který mě mezi cizojazyčnými filmy zaujal opravdu hodně. Asi bych se také mohl konečně dokopat ke druhému dílu :) ()

Mrkvič

hmmmmmm, nebýt namlsání z úvodu filmu, kdy jsem očekával něco ve stylu Blackhawk down, dal bych plný počet hvězdiček. Začátek se tváří jako konec, nebo spíše zahájení finálního střetnutí, jenže pak je z toho prostředek filmu a rozdělení filmu na dva kusy. Každý má něco do sebe, ale nebýt spojené, tak bych si ani nevšiml, že tam něco kterékoliv části chybí. ()

Sfinkter

Slušné nakouknutí mezi elitní brazilské jednotky, leč stalo se trochu zklamáním. Staršímu bratříčkovi z města bohů sahá zhruba do pasu. Přestřelky občas působí jako klukovská válka ze sídliště zasazená do nedokonalých kulis. Ale vše jsou pouze subjektivní pocity, celkově bych film určitě doporučil. ()

Sonnik

On the streets of Rio only the elite survive. Nekompromisní akční drama, které se nesmí brát až tak vážně, protožem aby vyznělo takhle sugestivně tak se to MUSELO podat takhle. Padillha si dal klapky na oči a natočil skvělou věc, která působí neskutečně autenticky a kontroverzně, i když BOPE není autentizovanou popravčí četou brazilské armády, jak je tady prezentováno. Každopádně to jsou ostří hoši, díky kterým vznikl tahle audiovizuální pecka se skvělými herci, skvělou kamerou a neskutečným tahem na bránu. Hnedka se vrhám na sequel. "Připište ho na účet Papeži!" ()

DaUr

Zas tak brutální, nemilosrdné a "fašistické" to nebylo. Naturalisticky natočený snímek o policejní jednotce v jednom z nejproblémovějších měst na světě, jehož příběh stojí za starou belu, ale který naštěstí na příběhu nestojí. Stojí právě na tom, že všechno co v něm vidíme se právě teď někde tam děje, že si to scénárista všechno nevymyslel (už jen to, že při natáčení byla odcizena zásilka zbraní, o něčem vypovídá) a že můžeme být rádi, že žijeme tam kde žijeme. Skvělý je především střih, který balancuje na hranici naprostého chaosu, ale dává divákovi šanci se ve zmatených a roztřesených obrazech vyznat a pocítit díky nim závan tamější atmosféry, která se sama o sobě chaosu blíží. ()

Jizni Tlapa

70% nářez, pyšnící se hlavně přirozeně poutavou scenérii Ria a zvědavou kamerou,zabírající ty nejdrsnější praktiky chlapků v černém. Bohužel jsem od elitářů čekal mnohem více, a tak hodnotící výsledek tři a půl je maximum tohohle snímku. Dobře zahrané, dobře vymyšlené, s mnoha nedostatky..... ()

andriy

Vadil mi především podle mého názoru hrozný český dabing, ale i tak to byl velmi zajímavý a originální vhled do každodenního života brazilských policistů v chudinských slumech. Vidět film v původním znění v tomto případě vřele doporučuji. ()

ivan bohatyr

Začátek dost nuda, ale pak se to začne zlepšovat a jak začne výcvik nových rekrutů BOPE (asi 1hod 15min) tak to teprv začne stát za to. Není to žádný velký válečný film s bombardéry, tanky, tisícemi vojáků, válečnou vřavou a s krvavými masakry během válečných operací. Zde je naopak jen nějakých 20 chlapů s kulomety (maximálně uvidíte odstřelovačku), kteří budí respekt v ulicích Rio De Janeira, ale dojem na Vás jistě zanechají: výslechy doprovázené mučením, tvrdý výcvik rekrutů BOPE, přestřelky v ulicích a rozdíly mezi zkorumpovanými a čestnými policisty. ()

geklon

U nás se točí agitky, které mají veřejnosti připomenout, jak se všude krade a všichni zbohatlíci typu Hranařů a úrovně Komisaře Rexe, si zaslouží, aby se na ně skrze televizní obrazovky bučelo a všichni poctiví je z duše nenáviděli. Brazilci mají v infrastruktůře taky docela Bombay. Všude je bída. Feťáci co mají sociální cítění a dýlujou seč jim síly stačí. Zkorumpovaný švestky a totálně vyklobaný eliminátoři, ze zvláštní protislumařské jednotky BOPA. Moc jsem se v příběhu neorientoval, ale respektoval ho, i když je dost nestravitelná podívaná.....Všichni jsou tak neskutečně prohnilý a zkažení. Chyběl tam už jenom ten papež, aby to spasil. Tenhle film se celou dobu všechny snaží přesvědčit o tom, že dobro neexistuje.... ()

Brandon

Pět hvězd za tu kudlu, která se mi otvírala v kapse při pohledu na zkorumpovaný policejní sráče, pět hvězd za koňskou dávku stresu, která kapitánu Nascimentovi stříkala i z uší, pět hvězd za extrémně sugestivní filmovej zážitek. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)