Perníkový táta

• USA Breaking Bad (více)
USA, (2008–2013), 49 h 16 min (Minutáž: 43–58 min)

Tvůrci:

Vince Gilligan

Hudba:

Dave Porter

Série(5) / Epizody(62)

Recenze uživatele castor k tomuto seriálu (66)

Doznání (2013) (S05E11)

„Pokud sledujete tuto nahrávku, pravděpodobně jsem už mrtvý. Zavražděný mým švagrem Hankem Schraderem. Hank budoval více než rok pervitinové impérium a využíval mě jako chemika…“ No, tady se jde vážně přes mrtvoly. I když ty už máme dávno za sebou. Závěrečná série má skutečně nejkonzistentnější scénář, propracovanost postav a samotné budování napětí a konfliktů šlapou na jedničku. Jesse na Hankovu nabídku neslyší. Prozatím. Protože mu to přece nemůže furt procházet. A protože zase určitě přijde moment, kdy ho Walt naštve nebo mu docvakne něco z nedávné minulosti. Jde do tuhého… ()

Vzteklý pes (2013) (S05E12)

„Tati, můžeš, prosím tě, říct pravdu?“ vyhrkne synek směrem k Waltovi a jeho další šílené historce, tentokrát s benzínem. Walt prostě po celý seriál dokonale vzbuzuje pocity od sympatií až po absolutní nenávist. Závěrečná řada má skutečně nejkonzistentnější scénář, propracovanost postav a samotné budování napětí a konfliktů šlapou na jedničku. Právě během pěti sérií zemřelo Waltovou (přímou i nepřímou) vinou pár dealerů, grázlů, vozíčkářů, ale i civilistů, milenek jeho „přátel“ či dětí, zdá se, že Jesseho ohrožení je sakra reálné. A právě jeho spolupráce s Hankem je překvapivá. ()

To'hajiilee (2013) (S05E13)

Na začátku byl otec od rodiny, učitel chemie, obyčejný člověk, ze kterého se s postupem času stává velké zvíře organizovaného zločinu. Kdy sakra ta dobrota zmodrá? A není 76 % furt zatraceně málo? Walt se k vaření nehodlá vrátit, raději znásobí cenu na hlavu. A ta hlava patří Jessemu Pinkmanovi. A neváhá do koloběhu událostí znovu zaplést Andreu a jejího syna Brocka. Jesse s pány z DEA mezitím vytáhnou z rukávu prvotřídní léčku. No jo, když jde o prachy, Walt nezná bratra. „Marie, dostal jsem ho. Vinný do morku kostí!“ Silné, hodně silné. ()

Ozymandias (2013) (S05E14)

Netvrdím, že jsem přestal dýchat, nicméně třináctá a čtrnáctá epizoda skutečně stojí za to. Už dávno není cesty zpět. Měsíce jsme poslouchali, že vše dělá pro rodinu. Ovšem přesně kvůli tomu, co dělá, o rodinu přichází. V jednom případě doslova. Říkal jsem, že tahle partička nácků okolo Todda ještě zamíchá kartami. A je to tady… Jesse skončí v díře a Walt kutálí svůj sud. Gradace posledních dílů je neuvěřitelná. Každopádně epizoda Ozymandias se na IMDb (jaro 2024) chlubí čistou desítkou v hodnocení. ()

Žulový stát (2013) (S05E15)

Spoilery... Jesse skončil v díře, Skyler u výslechu, Walt se skrývá, Saul to samé. Zasazených ran bylo až až. Finále je za dveřmi a Walt se ocitá v opuštěné chatě v horách bez auta, bez televize, bez internetu, bez kontaktu s realitou. Se sudem plným peněz. Když bude chtít, může za měsíc dostat balík novin. Čas na přemýšlení a odpočinek. Každopádně sere se to všechno: Jesse vidí popravu v přímém přenosu a Walt dostane sprchu od syna. A Todd? To je prvotřídní psychopat. ()

Felina (2013) (S05E16)

Několikrát měl Walt příležitost rozvrácenou rodinu zachránit. Opakovaně vykládal, pro koho to všechno dělá, ale svými kroky to následně popíral. Teď je na konci své cesty a tým okolo Vince Gilligana po celou pátou sérii příkladně potvrzuje, jak efektivně postupovat při psaní scénáře. Walt to má celé dokonale promyšlené, nejprve se zastaví u starých (obchodních) známých, pak Lydii ochutí heřmánkový čaj, s vysvětlením navštíví rodinu a následně si zašpásuje s vojenským kulometem. Dějové linky jsou uvěřitelně ukončené, osamělý vlk si jde pro své vykoupení. Sebevědomé loučení. ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis