Mezi vlky

Akční / Drama / Dobrodružný

USA / Kanada, 2011, 113 min

Joe Carnahan

Předloha:

Ian Mackenzie Jeffers (kniha)

Produkce:

Ridley Scott

Většina stopáže se pomalu a líně táhne aljašskými lesy, pláněmi a meandry, v pravidelných intervalech zmenšující se skupina přeživších filosofuje, útoky vlků jsou změtí ohavné kamery a prasostřihu, proto jsem se cítil lépe, když se vlci skrývali za svým vytím. Prozatím to vypadalo na podpůměrných 40%, jenomže s blížícím se závěrem atmosféra zhoustla a poslední dvě minuty by na páku položily i Johna Brzenka, jak jsou silné. Liam Neeson ve finálním záběru vypadá neskutečně cool: drsňák, kterého okolnosti donutily být houževnatým, totálně odhodlaným killerem! Závěr, z něhož mám husí kůži ještě 8 hodin po shlédnutí, a výborný Neeson nakonec vytáhli film o hvězdičku a půl výše. 70% 25 miliónů dolarů(rozpočet)/77 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.6.2013)

Je to celkom dobrý dobrodružný thriller s Liamom Neesonom v hlavnej úlohe. Má dobrý príbeh o skupine mužov, ktorí sa vracajú z niekoľkotýždňovej práce v Aljaške domov lietadlom, lenže to havaruje a skončí ďaleko od civilizácie. A tak sedem preživších musí urobiť všetko preto, aby prežili v tejto nehostinnej oblasti a nanešťastie sa nachádzajú v teritóriu krvilačných vlkov. So spracovaním som nadmieru spokojný, očakával som nejaký klasický dobrodružný film, ktorý sa bude až príliš držať pri zemi a pôjde v klasických stopách, ale miesto toho som sa dočkal prakticky až hororu. Je síce pravda, že to celé pôsobí až príliš nelogicky a samoúčelne, vlci sa zjavujú a strácajú bez väčšej logiky, záleží len na tom, ako to práve vyhovuje scenáru, ale bavilo ma to od začiatku až do konca, film má slušné tempo, viacero zaujímavých situácií, jedine tie spomienky hlavného hrdinu na svoju ženu mi vôbec nesadli, bez toho by som sa určite obišiel, ale aspoň ich s výnimkou prvej fázy až tak moc nie je a chválim aj výborný záver. Čo sa týka samotných scén s vlkmi, tak sú veľmi príjemným prekvapením, ako som spomínal, logika im chýba, ale inak sú napínavé, obzvlášť tie odohrávajúce sa v noci pri ohni, chválim, že vlkov ani nie je až tak moc vidno a sú skôr vnímané ako hrozba v tme, ktorá dá o sebe občas vedieť, obsahovo zaujímavé, vlci viackrát príjemne prekvapia a aj pomerne drsné. Herecké obsadenie sa mi páči, Liam Neeson vo svojej druhej najlepšej akčnej úlohe, viac ma bavil iba v 96 hodín a s ľahkosťou ťahá celý film, ale aj zvyšné postavy sú dostatočne zaujímavé na to, aby boli viac, než len postavami na zabitie. A chválim aj réžiu a technickú stránku, Carnahan sa výrazne polepšil. Tento film som ani nemal moc chutí pozerať, očakával som niečo úplne iné, ale toto je väčšinu času klasický survival horor, kde by vlci kľudne mohli byť zamenení za akékoľvek monštrá a aj vďaka koncu, ktorý ma veľmi príjemne prekvapil hodnotím výrazne nadpriemerne. 74%(6.8.2012)

Takovej pohodovej chlapskej outdoor, doletěli, zakempili, láhev Jacka otevřeli, vo bohu porozprávěli, vo kurvách, vo dětech, no a občas někoho sežral vlk. Carnahanův pokus o drsné survival drama nemá podle mého nic společného s hororem, je to mnohem spíš režisérův pokus o vážné existenciální téma, které sráží zvláštní umělá pachuť digitálního "zla" a digitální epiky. Tomu filmu hodně sluší výprava, sluší mu Liam Neeson, sluší mu i Streitenfeldova lyrická hudba (klidně bych jí čekal spíš v severském filmu)... ale hodně mu ubližuje to, že Carnahan má tendence krutost a nemilosrdnost přírody dotahovat ad absurdum uměle: dovedu si představit, že jako syrové drama bez jediného digitálního doteku by tohle mohlo být brilantní téma pro Petera Weira. Snaha jít na maso a krev vyznívá u Carnahana do ztracena nikoli proto, že by byl málo efektní, ale spíš proto, že to s efekty zbytečně přehání. Dílčí věci mu neupírám. Úvod a závěr jsou silné jak medvědí krk. Ale snaha udržet dialogy nad hladinou patosu a prázdných proklamací zrovna dvakrát nevychází. Mezi vlky je film, který se snaží rozjet se zataženou ruční brzdou. Zároveň je to docela ironický obraz toho, že naše představy divoké přírody ohraničují hollywoodské filmy, Discovery Chanel a CGI efekty. Jenže Carnahan nám chtěl ukázat přesně to, co v těchto obrazech chybí (duchovní přesah existence vydané na pospas divočině). A nevyšlo mu to. Když jedna z postav řve: "vy nejste zvířata, my jsme zvířata", nemá pravdu. V tomhle filmu není zvíře nikdo. Proto v něm chybí byť jenom náznak fascinace něčím jiným než táborákovou metafyzikou.(16.3.2012)

• - Poté, co Diaze (Frank Grillo) u ohně napadne vlk, Diazovi Ottway (Liam Neeson) vrací nůž a pronese frázi "no mas", což je slang pro "no more", v češtině "nikdy víc". Stejné slovní spojení má Diaz vytetované na krku. (Jifo)

• - Liam Neeson (Ottway) uviedol, že počas natáčania panovali v meste Smithers (Britská Kolumbia) a jeho okolí, kde sa film natáčal, extrémne poveternostné podmienky. Teploty atakovali hranicu -40°C a snehové búrky, ktoré vo filme možno vidieť, boli prevažne dielom prírody a nie technológie CGI. (m.a.t.o.)

• - Joe Carnahan sa v jednom rozhovore pochválil, že počas natáčania kúpil od miestneho lovca štyroch mŕtvych vlkov. Dvaja boli použitý ako rekvizity a z ďalších dvoch si štáb údajne urobil večeru. (m.a.t.o.)