Mezi vlky

The Grey

Medzi vlkmi

Akční / Drama / Dobrodružný

USA / Kanada, 2011, 113 min

Od tohohle filmu jsem nic nečekal a věděl jsem o něm jen to, že tam hraje Liam Neeson a že tam jsou vlci, kteří mají problémy s Liamem. No, ani se jim nedivím, já být tím alfa vlkem, tak bych si s člověkem, který hrál Qui-Gon Jinna či Dia rozhodně nezahrával a raději si jako svůj oběd, popřípadě večeři, vybral někoho míň nebezpečného… The Grey je poměrně zvláštní film na dnešní poměry, dalo by se říct, že v některých částech je až poetický. Atmosféra zde funguje na jedničku, hudba vše dokonale podkresluje no a konec… i kdybych přemýšlel několik dní v kuse, tak bych zřejmě nedokázal vymyslet nic lepšího. Na všech frontách mě tento film překvapil a to dost příjemně. Mimochodem, na pár scén jen tak nezapomenu, nejen ten konec je parádní, ale nechci spoilerovat. 90 %.(11.7.2012)

• verbal

Když vlkům rupne v kuli, zapomenou, že jsou vlci. Začnou pak tančit kolem ohně s panem Neesonem a krvelačně lovit mukly a soudný divák si může akorát tak ošoupat chrupavku mezi atlasem a čepovcem nevěřícným kroucením hlavou. Je ale možné, že třeba ten mamlas, co tohle bezmyšlenkovitě naškrábal v přestávce na oběd mezi vysáváním Liamovy žumpy, prostě jen nepřišel na vhodný způsob, jak dostat na Aljašku lvy. Náš charismatický Ir patrně usoudil, že je majitel hovnocucu skvělá konexe a tak na to kývl. Jednu dávám jen za ty chudáky, kteří museli kvůli takové plytké, nízkorozpočtové, slaboduché kravině mrznout v nějaké kanadské prdeli.(1.3.2012)

• hirnlego

Tolik nesmyslů, že to člověka až donutí napsat "zvlád bych to tam teda asi fakt líp", i za cenu, že bude za debila, kterej si to ve skutečnosti neumí ani představit (jakože samozřejmě bude). Havárka letadla prima, atmosféra nula, vlci vtip, patos vtip, většina úkonů vtip, vlastně je to komedie. (2,5*) _____ P.S.: Největší vzrušení jsem při tom zažila, když jsem zdvořile okřikovala šrotovací stroj s popcornem, co seděl za náma.(18.3.2012)

Většina stopáže se pomalu a líně táhne aljašskými lesy, pláněmi a meandry, v pravidelných intervalech zmenšující se skupina přeživších filosofuje, útoky vlků jsou změtí ohavné kamery a prasostřihu, proto jsem se cítil lépe, když se vlci skrývali za svým vytím. Prozatím to vypadalo na podpůměrných 40%, jenomže s blížícím se závěrem atmosféra zhoustla a poslední dvě minuty by na páku položily i Johna Brzenka, jak jsou silné. Liam Neeson ve finálním záběru vypadá neskutečně cool: drsňák, kterého okolnosti donutily být houževnatým, totálně odhodlaným killerem! Závěr, z něhož mám husí kůži ještě 8 hodin po shlédnutí, a výborný Neeson nakonec vytáhli film o hvězdičku a půl výše. 70% 25 miliónů dolarů(rozpočet)/77 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(13.6.2013)

Nesedí mi tam přiliš mnoho snových scén (nekonzistentní vzhledem k nastavení snímku) a někdy příliš digitální, jindy zase příliš umělí (ala Gmork v nekonečném příběhu - ten alespoň naháněl hrůzu) vlci. Jinak ale v rámci tohoto malého survival subžánru nemám žádný problém. Dobře rozvrstvené charaktery, absence patosu, výtečné vyvražďovačky a hlavně strhující atmosféra, především díky brilantnímu zvuku a zvukovým efektům (vlci v lese atd.). Vyhecované scény, jako napřiklad skok přes propast, nebo i skvěle a sugestivne natočená havárie letadla má neskutečné koule a divák má pocit, že si sahá na pokraj svých možností společně s hlavními hrdiny. Konec naštěstí nepokažen.(15.4.2012)

• - Poté, co Diaze (Frank Grillo) u ohně napadne vlk, Diazovi Ottway (Liam Neeson) vrací nůž a pronese frázi "no mas", což je slang pro "no more", v češtině "nikdy víc". Stejné slovní spojení má Diaz vytetované na krku. (Jifo)

• - Do jedné z rolí tvůrci uvažovali také o obsazení Michaela Biehna. (oje)

• - Slovo "fuck" nebo jeho variace ve filmu zazní 161krát, což činí průměr 1,30 za minutu. (Zdroj: ČSFD.cz)