Vulkanolog Harry v minulosti zažil výbuch sopky, při kterém zahynula jeho partnerka. Po 15 letech přijíždí na kontrolu do Dante´s Peak, v jehož bezprostřední blízkosti se nachází sopka, která jeví nepatrné, přesto ale znepokojující známky aktivity. Z městečka se mezitím stalo poklidné prosperující místo, těžící z turistického ruchu. Harry provede několik měření a zjistí, že ze země začíná unikat nezvyklé množství kysličníku uhličitého, který způsobí udušení dvou lidí při koupání v termálních pramenech. Je přesvědčen, že je potřeba lidi připravit na případnou evakuaci. Když to sdělí představitelům města, narazí na velký odpor, protože se tím nabourávají všechny jejich ekonomické i politické plány. Jediný, kdo mu uvěří a bere věc vážně, je starostka Rachel. Nebezpečí se brzy ukáže jako mnohem větší, než si i Harry původně myslel? (TV Nova)

xaver

Další otřepaný námět. I když se autoři snaží obměnit místo a čas, osoby a obsazení, výsledek je v podstatě stejný. Na jedné straně odborník, který předpovídá katastrofu, na druhé straně lidská tupost, která se brání uvěřit čemukoli, co nezapadá do jejího schématu, nebo do představ o zisku mocných. Výsledek je pak rozpoutané peklo, které má brát dech divákovi. Může ho však vzít jenom divákovi, který neviděl dalších deset podobných filmů. Pak mu to bude bohužel skoro k smíchu. ()

iXtr3m3

Podobný proti ekvivalent k Sopke, ako bol Drvivý dopad voči Armageddonu. Realistickejšie spracovanie, dobrí herci, perfektné zasadenie do minimestečka v horách, dramatické, síce bez väčších emócii, ale zato hustnúca atmosféra až do konca. Dobrý film aj po rokoch. ()

thorewi

Film bez špetky originality s pro mě nesympatickými herci. Nejen, že samotný námět už tu byl stokrát, ale je navíc zpracován tak předvidatelným způsobem, že by se dal sledovat u vaření s občasným odběhnutím. Navíc několik opravdu špatných momentů typu naprostá fantasmagorie filmu rozhodně nepřidá. ()

Sancty

Nahádžte do kotla jednu spiacu sopku, malebné mestečko, Jamesa Bonda, matku Johna Connora a za hrsť scenáristických klišé, nechajte zavrieť a to čo vybublá na povrch je Rozpútané peklo. Režisér vcelku vydareného Mutanta (Species) vytvoril mix katastrofického filmu a rodinného výletu, ktorý mi s každým ďalším zhliadnutím, na rozdiel od konkurenčnej Sopky (Volcano), šmakuje viac a viac. ()

AdamesWWE

[8/10] Jeden z mojich oblúbených katastrofických filmov. Pôsobí aj pomerne reálne, stojí na skvelom námete, perfektné herecké obsadenie a prekrásne efekty, rovnako krásne prostredie hôr, mestečka. Veľmi sa mi tento snímok páči a neomrzí ma. ()

Paity

Vcelku filmaři vytáhli z celkem prázdného scénáře/příběhu o "hořícím pekle na Zemi" výrazně více, než něm celém bylo. ()

F.W.Colqhoun

Z kina v devadesátém sedmém jsem si pamatoval jen řeky digitální lávy. O to překvapenější jsem byl, když jsem po letech uzřel, že je Rozpoutané peklo kromě Brosnanova charismatu postavené spíš na nádherně analogových trikových scénách. Digitální, na devadesátý sedmý notabene docela dobré, je jen příležitostně doplňují. Zápletka sice je jako ta bílá čára uprostřed silnice, kdybych měl citovat Woodyho Allena, sociální drama by od katastrofického filmu člověk očekával snad jen v případě, kdyby cosi zasoptilo třeba v Dánsku. Což lze z geologického hlediska považovat za vyloučené. Postavy až na dětičky, důchodce, investory a městské radní zvládají nebýt na pěst a až na Lindu Hamilton se na ně dobře kouká. Ani po těch drahných letech film neselhává v produkci napětí a respektu z majestátních živlů. Nečekaně dobré. ()

Pat.Ko

Celkovo povedané film, ktorý sa snaží priniesť napätie vulkanickej katastrofy, ale trpí nedostatkom hĺbky a originality. Napriek tomu môže uspokojiť divákov, ktorí hľadajú rýchlu zábavu a vizuálne efekty z 90. rokov, avšak nedosahuje úroveň výnimočných katastrofických snímkov. 4,5/10. ()

Ještěřák

Celkem standardní dávka hrdinství a katastrofických obrázků s jako obvykle nesympatickým Pierce Brosnanem, který mě naposledy nekazil zážitek snad u MRS. DOUBTFIRE. ()

Hanes88

No Brosnanovi se tato hlavní role povedla, děj už byl trošku horší. Tvůrci si s ním mohli trochu více pohrát. Nicméně je zde i dost napětí a celkově bych to hodnotil jako velice dobrý průměrný katastrofický filmek. 60%. ()

Eldoth

Za zmínku stojí snad jen téměř dokonalé vizuální efekty a účast sympaťáka Pierce Brosnana, jinak se zbytek filmu utápí v příšerném patosu. ()

Magika82

Defacto tak trochu rekonstrukce exploze sopky Svaté Heleny. Herecké obsazení a podání za jedna. Realita pokud jde o sopku samotnou, za jedna. Trikové efekty za dvě. Důvod? Nemyslná scéna s autem uvízlým v lávové proudu. Vzhledem k teplotě tekuté lávy mezi 800°C až 1000°C, by se herci v autě vznítili, i kdyby čert na koze jezdil. Další pohlavek nezaslouženě od scénáristy dostal snímek v závěru. Pierce Brosnan před pyroklastickým prudem unikne "šoupnutím" auta do bývalého dolu. Vzhledem k tomu, že teplota pyroklastického proudu se pohybuje mezi 350°C až 850°C a rychlost v závislosti na terénu se pohybuje od 160km/h do 500km/h, pravděpodobnost úniku ve starém pickupu a přežití v zavalém voze klesá k bodu mrazu. Ostatně, co dokáže pyroklastický mrak (proud), nám dodnes ukazují oběti exploze Vesuvu ve městech Pompeje a Herculaneum. Neochránily je ani tlusté zdi domů. Po pominutí těchto přehmatů, je však třeba film hodnodit kladně. Jak dějově, tak záměrově, herecky i trikově. Čili krásných 75% a tedy 4 hvězdy. ()

mira007

Průměrný ale zapamatovatelný katastrofický thriller o výbuch sopky, která ohrozí městečko se starostkou v podání Lindy Hamilton, jejíž sláva ještě těžila z Terminátora II. a geolog v podání Brosnana, který byl na bondovském vrcholu to tam přijede zachránit. Snaží se to být nejprve realistické, ale pak to skloune do americké dysneyovky. Méně syrové více rodinné pokoukání. Byl jsem na tom v kině, ocenil obsazení a celkem originální námět a dám tři hvězdy. ()

Brejlil

Příběh, postavy, to všechno už jsme viděli asi tak stokrát. Brosnan je sice sympaťák a dokonce i hraje, ale zbytek ansámblu jede na půl plynu, protože jednorozměrné postavičky se opravdu moc hrát nedají. Dvě scény jsou čiré WTF z hlediska fyziky. Co je ale stále působivé u filmu z roku 1997? Triky. Ne všechny, ale třeba scéna pyroklastické destrukce vypadá skvěle i dnes. ()

Lukoye

Jendnohubka o podceněném nebezpečí probouzející se sopky, kdesi ve skalistých horách a taky o tom jakej mazec se potom rozpoutal. Přesto je tam pár zajímavejch věcí, jak zajímavejch to nechci hodnotit, ale třeba babička rozpuštěná v sirném jezeře a následně rozleptána zaživa, či neskutečný přejez přes řeku lávy v automobilu. Brosnan hraje strašného losera kterému nikdo nevěří. Ale zručně natočeno, triky jsou přesvědčivé, kvůli tomu by si možná zasloužil o půl hvězdičky více. ()

pend

Pro mě docela příjemné překvapení, výborná hlavní dvojice, opravdu slušné efekty. Akce je dostatek a film jako celek nenudí. ()

MiniMinion

První polovina filmu mi přišla skvělá. Postavy mě zaujaly, bavilo mě sledovat, jak pozorují a studují sopku, a zároveň jakou spolu mají dynamiku atd. Navíc je snímek doplněný dobře nasnímaným krásným prostředím, na které je radost pohledět. Jenže pak sopka vybouchne a film přestane být tak zajímavý. Pocitově nikam negraduje, a posledních asi 40 minut filmu se prostě děje to samé pořád dokola, pořád někdo někam utíká a křičí, ale intenzita nestoupá a pocitově nikdy nedojde k žádnému vrcholu. Pochválit je ale nutné miniatury a celkově praktické vizuální efekty, jsou opravdu přesvědčivé a obdivuhodné. 60% ()