2012

• USA 2012
USA, 2009, 158 min (Alternativní 151 min)

Režie:

Roland Emmerich

Kamera:

Dean Semler

John Cusack, Amanda Peet, Chiwetel Ejiofor, Thandiwe Newton, Oliver Platt, Tom McCarthy, Woody Harrelson, Danny Glover, Liam James, Morgan Lily, Zlatko Burić (více)

Před mnoha staletími po sobě Mayové zanechali kalendář, končící datem 21. 12. 2012. Proroctví, spojené s vizí katastrofy biblických rozměrů, potvrdí i indický vědec, zabývající se globálním oteplováním. Kvůli silné sluneční erupci zmutovala neutrina a v zemském jádru se začíná extrémně zvyšovat teplota. Představitelé všech vlád světa začnou realizovat tajný záchranný plán. V Číně zahájí stavbu zvláštních modulů, v nichž může katastrofu přečkat několik tisíc vyvolených. Lidstvu jako celku však nejsou dány rovnocenné šance. Na jakousi obdobu Noemovy archy si mohou zakoupit vstupenku jen ti, kteří zaplatí miliardu eur. Od současnosti do inkriminovaného data sledujeme stále hrozivější katastrofy a osudy několika povahově i sociálně rozdílných hrdinů. Mezi nimi dominuje čestný černošský vědec Adrian, pracující pro vládu, a neúspěšný spisovatel Jackson Curtis, který náhodou objeví pravdu a pokouší se se svou rodinou dostat mezi vyvolené. Nechybí však ani černý americký prezident, jeho dcera a cynický poradce, či ruský magnát s mladou milenkou... (TV Nova)

Mytologie

V poloprázdným zlínským kině sem viděl průměrný film založený pouze na vizuálí stránce a efektech (ty ještě šly). Celkově sem (spolu s asi desítkou diváků) cěkal víc, než vlažný děj bez špetky nápadu nebo průměrný (místy přecházející do trapmosti) herecký výkony. Škoda:-( ()

MikeZ

Emmerich je jako malé dítě. Pořád si jen hraje s hračkama a boří kostičky. Už od začátku bylo ale všem jasné že konec světa je látka, pro něj šitá na míru. Je to splácanina všeho možného, ale tentokrát mu to narozdíl od příšerného 10 000 B.C. vyšlo. Jistě scénář je podle očekávání pitomý až debilní, čeká vás velká vrstva amerického patosu a naivity, ale ta destruce! TA DESTRUKCE!!! Tak megalomanský film tu hodně dlouho nebyl (přemýšlím jestli tu vůbec něco takového bylo). Prostě naprosto parádní. K naprostým vrcholů patří rozhodně Los Angeles (čelist mi spadla až někam na podlahu, a říkal jsem si jestli to doopravdy myslí vážně) a Yellowstone. Herci jsou sympatičtí (rusácí!), slušná hudba a taky... "Engine... Start" 7/10. ()

Krysa SPK

Totální masakr. Ať jde k čertu rádoby intelektuální filmová tvorba. Tohle je biják podle mýho gusta. Při jízdě limuzínou skrz rozpadající se město jsem si málem znečistil spodní prádlo :-) ()

yeniczek

Emmerich se nám vrátil! Po značně nepovedené desetitisícovce se vrací k tomu, co mu jde nejlépe. Totální destrukci, vtipným rozhovorům a troše toho patosu. Nečekal jsem, že by se mi to mohlo tolik líbit, ale 3/4 filmu jsou tak zábavné, že odpouštím i závěrečnou zívací půl hodinu, kdy už je všechno stejně jasné a režisér se jen trapně snaží natahovat a napínat. 7/10 a proboha ať už nikdy takový film nekončí zmínkou o plenách.. Prosím:) ()

VasaX

Filmový akční výplach na entou. Příběh a pointa a vlastně všechno co se scénáře alespoň trochu týká je trošilinku padlé na hlavu a dost klišovité. Vygradovaná monumentální akce je jediným hnacím motorem, který se dá trochu uznat. V kině dlouhé a velkolepé, pořádná akční jízda. Ale když ze člověka opadne to nadšení, tak si vlastně uvědomí, že kromě té akce to tedy nebylo nic extra, zase jen a pouze oblíbená variace skládanky toho starého a známého filmového stereotypu. ()

kamiljanda

Je to hrozná blbost, ale bavilo mě to! Přemýšlel jsme i nad čtyřmi hvězdičkami, ale konec mě už tolik nebavil, tak ty tři budou tak akorát. 60% ()

Tomesh

Chyba byla, že jsem šel na projekci za pade, takže kino bylo plné sociálů, kteří se tam neumí chovat. K filmu: Co se týče Emmericha nedělal jsem si žádné iluze, ale toho zasranýho patosu je v těch filmech snad čím dál víc. Hvězdičku dávám za Harrelsona a jeho dvacetiminutovou jízdu a druhou za efekty, kvůli kterým jsem vlastně do kina šel. ()

sskrblik

Měl to být megahit podzimu 2009, namísto toho je to mega-přehnaný a mega-americká slátanina. Dvě hvězdy za efekty. ()

JohnSmith

2012 je blockbuster. Je to film o tricích, baví nás a i přes stopáž přes dvě hodiny uteče jako voda. Triky jsou opravdu perfektní, k tomu příběh, který možná někoho z nás i potká. To že je tam dost kýče,americkýho patriotismu a podobných věcí, na to už jsem si u Emmericha zvyknul a nepovažuju za příliš velkou vadu na kráse. ()

SkyHawk

Na Emmerichovi filmy, jsem se vždy rád podíval. Přijde mi, ale že to s ním jde čím dál více z kopce. Po vizuální stránce určitě koukatelné dílo, ale jinak až ubohost a i na Emmericha až obludná přehnanost s občas slušnou hláškou. Ani vynikající Woody Harrelson nemůže film zachránit. ()

Antek

Emmerich opět přistoupil na producentský model Irwina Allena a zalidnil svůj (předapokalyptický) svět spoustou figurek, které pak posouvá po své šachovnici. Máme tu vztahy otců a synů, bývalé lásky a zneuznané outsidery, kteří se chopí příležitosti něco dokázat. Ta šablona už začala v ID4, aby pak pokračovala až do dnešních dnů, kdy se Emmerich definitivně vzdal možnosti se někam posunout. Vše má svůj čas, prostor a účel. Sobci budou potrestáni, prezidenti neopouští své lidi a tradiční apel na rodinné hodnoty najde své využití, protože ... protože rodina přežije všechno, když drží pohromadě. Do toho pár povedených CGI triků, scény připomínající levely počítačové hry (Sommersova škola), tradičně neselhávající John Cusack (zaregistroval už konečně někdo ten komerční potenciál?) a dolary se jenom hrnou. Kdo by se pak chtěl měnit, když ničit každý rok svět tisícem a jedním způsobem je taková zábava? ()

Danny F.

Úchvatný film s dokonalými efekty hned po Avatarovi. Dějově je střídmý a postupně se rozvíjí. Jednou jsem se zmínil že katastrofické filmy moc nemusím, ale udělal jsem vyjímku v tomto případě a v případě filmu Den poté. Emmerich se tedy ukázal v dobrém světle. Při sledování jsem se neměl šanci nudit a koukal jsem s otevřenou pusou. 90% ()

haj

Emmerich se měl rozhodnout, jestli chce natočit celosvětovou popcornovou apokalypsu se spoustou akce a efektů, nebo dojemný drama na pozadí katastrofy. Místo toho se neustále střídají bláznivý akční scény s občasnýma vtípkama a scény, kde si lidi vyznávaj lásku, brečí, vedou pseudofilozofický řeči a snaží se hrát na city. Výsledkem je nesourodá slátanina. 1,5*. ()

nevermore

Typicky americký film. Superhrdina Cusack, který má ve filmu vyřídilku Chucka Norrise, překonává neuvěřitelné překážky a vše zvládá. Myslím, že ani superman, by v tomto filmu nezastal tolik práce a vše zdárně přežil. Neuvěřitelně klišoidní zápletka se synem, a otčímem. Řvoucí holčička, která mezi rty pištivě zakřičí "Daddy!" a další věci, které mě otrávily. Snad všechny postavy až na jednu jsou v jádru hrdinné a téměř bezchybné. Jinak většina filmu je jen grafická vata bez nápadu. O konci filmu není potřeba nic říct. Všechno co se tu děje, se odehrává podle nepsaného scénáře většiny katastrofických filmů pod taktovkou USA. Je to škoda, protože trailer vypadal velice slibně, dokonce mě zaujal více než trailer na AVATAR. Ale jinak slabota, pánové, slabota. 30% ()

Beatle

Mám Emmericha ráda - ve všech směrech. Ale tohle byl podle mě velký, převeliký krok zpět. THE DAY AFTER TOMORROW byly pouze zrychlené události, které jsou již dobře známé a vědecky podpořené. Ale 2012 je snůška nepravděpodobných teorií obohacných hodně špatným a nudným dějem. ()

darek kartac

No tak takhle to doufám nedopadne. Ve filmu si myslím hodně přehnané záběry, ale přsto byl film výborný. U těch záběrů není ani vidět že jsou počítačově upravené. Dáám plný počet i za sympatického prezidenta a Johna Cusacka. ()

sochy.zirafka

Rrrrrraaaaaaawwwrrgghhh! Whoooom!!! KABOOOOM!!! (Nedává to smysl?! Když si ten luxus může dovolit film, proč ne já?) Jistě, inteligentní rozhovory jsem opravdu očekávat nemohl, jejich místo samozřejmě přebírají emotivní hlášky a hrdinské proslovy předcházející osobní oběti ve prospěch celé společnosti. (No jistě, že jsou laciné a hloupé. Ale co! To přeci není důležité!) Speciální destrukční efekty opět vystřídaly v kapitánském křesle dobrou myšlenku, aby se popkorn prodával, všechno lidstvo (opět) utíkalo před vším, co létalo, padalo, bouchalo, hořelo, bylo mokré a slané a jakkoliv jinak bylo potenciálně použitelné zuřící matkou přírodou k potrestání jejích zlobivých dětiček. Greenpeace se radují, diváci tleskají, já se pomalu probouzím a jdu spát. Tentokrát do postele. A za co že je ta jedna hvězdička? Woody Harrelson byl prostě správný magor. ()

Zemřel herec George Segal

Zemřel herec George Segal

24.03.2021

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Den nezávislosti 2... a 3?

Den nezávislosti 2... a 3?

14.11.2009

Tenhle Emmerichův trik už známe. Pokaždé, když chce přitáhnout pozornost k novému filmu, vytasí se s řečmi o pokračování svého největšího hitu (Vin Diesel podobně používá bludy o dalším Riddickovi).… (více)