Chrustyn

I když český název a Země původuje evokuje něco jiného jedná se o podívanou ze školního prostředí, kde se v jednom týdnu odehraje experiment na téma autokracie aneb je možné aby i v dnešní době existovala diktutatura. Jedne učitel a několik žáků. Ze začátku nevinný experiment, který nemohl dopadnout jinak než špatně. Zvlášť pokud to někdo začne brát doslova smrtelně vážně. Film se ohání známkou "natočeno podle skutečné události" ale film následnou anarchii nezprácovává zrovna realistickým dojmem. Moc jsem nevěřil tomu, že by se z lidí dokázalo stát stádo vyznávající jen svojí skupinu a nikoho jiného ale možná to bylo jen tím, že tvůrci nemají tolik zkušeností aby výsledné vyznění vypadalo reálně. Z herců zaujme jen hlavní učitel a zbytekje jen klasická sorta mladých lidí, kteří mají různé problémy a ke skupině a vůbec celému školnímu experimentu shlížejí různě. I tak si film dokáže diváka udržet až do konce i když je konec jasný příliš brzy. ()

klerik

Nieže by som bol naivný a veril v ľudské dobro. Ale tento film mi naivný prišiel. Zaujímavá téma, pôsobivá finálna reč, ale inak slabý scenár. Pretože samotná Vlna bola slabo zadefinovaná - príbeh neukázal, čo je dôvodom súdržnosti, čo je vlastne cieľom Vlny... Už úvod pripomenie skôr odbornú debatu na tému autokracie než uveriteľný dialóg učiteľa so študentami. Autori skrátka chceli čosi dôležité povedať, ale nedokázali to podať dostatočne realisticky. Zhustenie deja na niekoľko dní tvorcom zbytočne skomplikoval situáciu a mnohé témy, na ktorých film mohol stáť, ostali nedotiahnuté (vzájomná pomoc dobrého a slabšieho žiaka, šport, diavadlo, trieda anarchistov, konflikt v učiteľskom zbore, manželské problémy...). Škoda... Podobne zaujímavé a zároveň ľahko spochybniteľné ako THE PHILOSOPHERS... ()

heyda

Úžasný!!! Nemám slov. Perfektní socio-psychologická studie davu, do kterého je postupně zabudována ideologie pod taktovkou učitele. Tenhle film by měl být povinně pouštěn na školách jako odstrašující případ. 95% ()

jojinecko

Die Welle mi jemne asocioval ďalší nemecký film Das Experiment. Na rozdiel od neho tu bolo viacero vecí "urýchlených" a možno zjednodušených, ale čo je podstatné- sila príbehu a výpovede ostala zachovaná a podnecovala diváka k zaujatiu postoja a myšlienok. Nemcom podobné témy skrátka idú -čím to bude? ()

Stanislaus

Odpověď na každou akci je reakce! Když dráždíte včelu, píchne vás! Když vypijete jed, otrávíte se! Když si chcete "hrát" na diktaturu, ... inu, to se musíte podívat na tento osobitý snímek z německé produkce. V mnohých ohledech, hlavně co se týče atmosféry, mi Náš Vůdce připomínal estonskou Zkaženou mládež, a proto jsem možná nebyl na konci tak spokojený, jak jsem původně chtěl. Ale i tak můžu vřele doporučit. Zkrátka jak říká motto: "Každý musí nést následky za své činy." ()

sharky

Zajímavý filmový experiment s přenesením několik desítek let starého skutečného školního pokusu z Ameriky na současné německé reálie. Po filmařské stránce výborně odvedená práce, ale mám zásadní problem s posledními pěti minutami, nevěřím tomu, že by to mohlo zajít až takhle daleko, zvlášt když děti netráví ve škole celý den, ale jen část a po zbytek dne na ně působí další vlivy. Závěr je přehnaný (ostatně je přimyšlený, tohle se nestalo). Jinak ale kdo si pod pojmem německý film představí Vinnetua a Kobru 11, měl by se na Vlnu (český distributor, který vymyslel název náš vůdce budiž znárodněn) podívat. Němci v ničem nezaostávají za hollywoodem, naopak. ()

rikitiki

Slušný popis nenápadnému propadnutí totalitě, která může mnohým vyhovovat, protože dává jednoznačný výklad světa a jednoznačný návod, jak se k němu chovat. Jenomže svět není jednoznačné místo, a i když přemýšlení bolí a vede k chybám, příklon k jednostrannému výkladu je vždycky cesta do pekel.____ Shodou okolností jsem nedávno byla na velmi zajímavém kurzu, kde jsme si po skončení šli sednout na pivo a instruktur vyprávěl, že tohle vlastně dělá nerad, protože někteří vedoucí kurzů tomu propadnou a záměrně vytvářejí situace, které jsou pro frekventanty příliš obtížné k zvládnutí. Instruktoři si tak budují mocenskou pozici. Řekl mi pak, že se mu líbilo, když jsem jeden jeho příkaz odmítla splnit, že to bylo osvěžující a málokdy se to stane. Popravdě, měla jsem praktický a ne ideologický důvod k odmítnutí, ale zamyslela jsem se nad tím. Během několika hodin, ani ne dní, jsme naslouchali všemu, co nám vedoucí řekli a chtěli jsme to co nejlépe vyplnit. Mimochodem, byl to kurz první pomoci, žádné psycho, ale i tak. Ta inklinace k následování vůdce je v nás tak silně zakotvená, až je to děsivé! /12. 6. 16./ ()

honajz

Německé filmy jsou pro vnímání ostatních evropských národů skutečně zvláštní. Tento se věnuje zajímavému tématu, ale s minimální reflexí. Film má být varovným mementem na téma, co by se stalo, kdyby se dal v podstatě jednoduše zfanatizovat dav studentů. Zde nonkomforním učitelem, kterému se zvrhne jeho teorie v praktickém provedení k hrůznému důsledku. Ačkoliv téma nadřazenosti rasy, čistoty rasy, je v Německu velmi žhavé, kupodivu se nám nedostane moc odkazů na 2. světovou válku. A i když se podobný případ údajně odehrál v USA, studenti v tomto filmu působí jen jako scenáristovy figurky, bez jakéhokoliv náznaku soukromých životů nebo vlastních názorů. Zfanatizovanému davu se vymyká jen jedna dívka, což mi přijde i při průzkumy blbosti současných studentů jako moc. Přitom téma je to skutečně zajímavé, jen zpracované tak nějak - německy? Spíše soustředěním na vnější efekt, než nějakým vhledem do psychologie postav. A ačkoliv má jít o psychologické drama, ať se na mne tvůrci nezlobí, občas jsem měl - snad i díky "akční" kameře, hudbě a střihu - pocit, že se dívám spíš na Kobru 11, kde zrovna nic nevybuchuje. Disk nic moc a SPI asi opisuje strukturu disků od Magic Boxu. Načne jej protipirát, následuje reklama, trailery na filmy Milk, Po čem kluci touží, Přestřelka v Palermu, reklama, ale jinak je to celé co? Jinak je to celé bez bonusů. ()

eraserhead666

Lidi se dost často, částečně vědomě, částečně nevědomě, nechají rychle strhnout, potřeba někam patřit, mít pocit být něco víc, cítit se součástí kolektivu, většího celku... kdo z nás to nezažil? Občas se všichni chováme jako fašisti, jen trochu zapátrejme v paměti a přiznejme si to. Náš vůdce to docela dobře ukazuje, i přes všechny svoje chyby (ten zapálenej mladík byl fakt dost přehnanej, i když ano, i takoví se samozřejmě najdou, jednoho takového znám osobně a patřil k podobné sortě a jeho geneze byla trošku podobná). Poměrně dobrá sociologická sonda o setrvačnosti davu, kterou ale podle mě fakt dost pokazil (a hodně zmírnil její dopad) ten přepálenej konec. Něco, co normálně zraje mnohem déle narvat do jednoho týdne? Během jednoho týdne takhle brutálně změnit chování mírně vyšinutého jedince? Tomu snad nikdo neuvěří. Kdyby to skončilo před vytažením pistole, byl by to dost dobrý film s poměrně dobrým poselstvím, ta snaha o dramatický závěr a zřejmě divácky zajímavý konec tomu však podtrhla stoličku a celej film oběsila. Škoda. ()

Othello

Die Welle není špatný ani průměrný film. Po celou dobu jeho sledování jsem se rozhodoval mezi čtyř a tříhvězdičkovým hodnocením. Skončilo to jak vidíte a já se to pokusím v bodech odůvodnit. 1) Častokrát zmiňovaná krátká doba od vzniku myšlenky do její ultimátní gradace. 5 dní je nerealistické i na prvním stupni základní školy. Způsob, jakým toho Vogelova postava dosáhne poukazuje na to, že každý ze studentů je flustrován něčím natolik, že je kvůli tomu schopen popřít svou individualitu a to v necelém týdnu. Tím udělá ze všech ve filmu naprosté hlupáky. Jsem totiž toho názoru, že právě v pubertálním a adolescentním jsou lidé nejautonomnější ve svém životě. Nebudu věřit tomu, že třetí den by si třída třiceti naprosto rozdílných studentů (hopeři, pankáči, ...) navlíkla bílé košile. 2) Film si sám dosti pomáhá v tom, že téměř všichni studenti se vyjadřují v úsečných a holých větách. Dělá tak jejich argumenty snadno napadnutelné a dle mě nerealisticky je nechává spokojit se s nejjednodušším vysvětlením. Některé výtky dokonce nikdo ani nezodpoví a nikomu to nepřijde divné. 3) Postavy jsou prosté a neskutečně šablonovité. Liberála pozná divák hned podle dredů a palestiny. Vyjadřuje se v přesných stereotypních termínech, které by k jejich stylu každý přiřadil. Welle vlastně obsahuje všechny typy, které musí povinně obsahovat teenagerská komedie nebo slasher. I se stejným chováním. Blbý ale právě je, že všechny tyto rozdílné typy nereagují na vlnu rozdílně a nepřinášejí jí nic ze své "branže". Důvodem je prostá odsranost psychologie postav a viditelné zjednodušení pro účely filmu. 4) Grafické znázornění některých situací hraničí až s americkou velkofilmovou doslovností. Narážím zejména na scénu, kde do třídy plné studentů v bílých košilích vejde holka s krvavě rudým tričkem. 5) Smířlivý a nedostatečně vygradovaný (i přes až křečovitou snahu) závěr ničí veškeré pokusy o šokování, zamyšlení i mrazení v zádech nad tím, jací jsme. ---Všehovšudy je Welle filmem, který by mohl být klidně zajímavější, kdyby s tématem zacházel v teoretické rovině na ploše jedné učebny a tří hodin. Uvěřil bych mu jeho poselství daleko lépe. ()

jonyyy

Většina filmu mi šla silně proti srsti. Naprosto trapná myšlenka a ještě trapnější chování skupiny. Nevěřil jsem, že by mohla jedna pětiminutová úvaha změnit chování cele třídy a že by jejich mozečky mohly být opravdu takto prosťoučké. Konec to ale vytáhl. Celkově průměr. 60% ()

GigaPudding

Die Welle je očividně velmi populární film na csfd, tak proč dostal jenom **? Dokonce jsem uvažovala o *, ale protože jsem hrozně hodná, tak tomu dám ještě i tu druhou hvězdičku za skoro celou scénu z konce v posluchárně. Je to totiž čistě účelová a prvoplánová blbost. Hlavní myšlenku a smysl tohoto filmu nikdo nezpochybňuje, ale způsob jakým ji předává je přinejmenším trapnej. To podstatné v Die Welle je ustavení faktu, že učitel provádí pokus v rámci jakéhosi sociálněvědního semináře, a to druhé podstatné je zmíněná scéna v posluchárně na konci. Mezi tím je jen zbytečně účelová vata. Psychokluk hned první odpoledne, tak hodinu po oficiálním začátku experimentu, pálí svoje věci a vytahuje pistolku? Bordel v ulicích hned večer toho samého dne? Vztahové problémy některých postav na úrovni dawsonova světa už tomu víc škodit nemůžou. + Ještě deset milionů podobných věcí, které zaprvé slouží k účelovému hecování děje, a za druhé slouží jen k nějakýmu zabití času mezi první a poslední scénou, resp. předposlední scénou. Prvoplánovost pak podtrhuje už jen závěrečná "ulička hanby". Ta scéna v posluchárně je vynikající navzdory tomu, že na jejím konci začne být zase účelově přiblblá s tím psychoklukem, ale tak díky ní si tohle zaslouží i tu druhou hvězdičku. ()

J.Connor

O filmu jsem si dopředu nic nezjišťoval. Zpočátku jsem tedy reagoval podobně jako někteří zúčastnění studenti - tedy: drite rajch, Bože, už zase ? Jasně bylo to svinstvo, všichni to víme, ale už toho bylo vážně dost a dost. Navíc na německé střední s vážně "sympatickou" bandou týnů. Pak jsem se tentokrát podobně jako učitel začal zajímat o vzniklou diskuzi, hlavně o stigmatizaci Němců kvůli světové válce a netrvalo dlouho a už jsem v tomhle filmu jel, a to pořádně. Jasně, po myšlenkové stránce nepřináší možná nic převratného, ale ono občas vážně neškodí si věci tohoto typu zopakovat nahlas, navíc v docela aktuálním a uvěřitelném (možná až na tu rychlost a spád všech událostí) podání. Nejen díky mimořádně silnému závěru budete tenhle film větrat z hlavy ještě dlouho po projekci. ()

Thomick

Možná to bude znít divně, ale kdyby Gansel neustál závěr přinejmenším tak, jak nakonec ustál, "Vlna" by všechno okolo nesmetla ani náhodou. Ostatně ani tak se ji to nepovedlo. Samotný (nutno dodat, že vynikající) Vogel díru do světa opravdu neudělá, zvlášť pokud jeho um sráží poněkud jednodušší příběh-scénář (jeho podstatu perfektně vyjádřil uživatel honelik). Čekal jsem víc. ()

Sofia

Výborný film, který se svým tématem a syrovým zpracováním dostane až pod kůži. Autenticky působící herecké výkony všech zúčastněných + rockový soundtrack tomu hodně napomáhají. Celou dobu jsem si říkala, že film s takovou silou mohl opravdu vzniknout jedině v Německu. Nebylo v tom ani trochu patosu, film působil nesmírně opravdově a šokujícně. ()

Ilicka

Když hodím do řeky malý kamínek, voda se rozvlní... Nejprve malé vlnky, pak větší a pak... tsunami? Učitel Rainer to možná myslel dobře, dal mladeži, ubité nicneděláním a svobodou, poznat autoritativní režim... Kdo by ale tušil, že se jí to bude líbit, že v něm slabší jedinci naleznou až smysl života? *** Projekt VLNA je varováním před manipulací a jednotou dovedenou do extrémů, ukázkou zla, které se rodí z původně dobrého úmyslu. Nechá mnoho prostoru k přemýšlení. A kam byste se zařadili vy? ()

ARI50

No nevím film je svým způsobem hodně dobře zajímavý a natočený ale nič vůbec nič se mi nepřihodilo při sledování filmu. ()

SLOTH

nebojte hned to vysvetlim:) náš vudce má uzasnou kameru chytlavy pribeh ale bohuzel moc predvidatelny co se s tane s klucinou jsme vedel hned jak jsem ho videl , a dalsi zaporna vec je ta ze ty deti neumeli moc hrat nejvice mne iritovala oplacana blondyna ale opet informuji ze kamera je naprosto uzasne pohledy zabery nascviceni je videt ze si s tim pohrali takze krasnych 75 procent ()

Ištván87

Objektivně bych tomu jako filmu dal čtyři hvězdičky, ale co do vypovídací hodnoty ohledně toho, jak snadno se dá člověk zmanipulovat, má tenhle film jasný nárok na nejvyšší příčky. Němci mají sami s diktaturou své velmi neblahé zkušenosti, nacismus třicátých a čtyřicátých let se stal jakýmsi jejich národním dědictvím. Právě filmy jako Die Welle mohou proto být jakýmsi mementem, varováním. Není těžké udělat z lidí pouze nemyslící nástroje čísi zvůle, lidé neustále dokazují, že za jistých podmínek jsou opravdu schopni neskutečných zvěrstev. A právě díky formě, jakou tento film ukazuje, jak snadno by mohly náš svět znovu postihnout podobné hrůzy jako za nacistické vlády v Německu, mu dám pět hvězdiček. Víc takových filmů. ()

JASON_X odpad!

Že je tzv. diktatura bakaná a e-e, ví dnešní mládež velice dobře, neboť je jim tahle nezpochybnitelná pravda vmasírovávána do hlav od útlého dětství. Hlavně v Německu. A i kdyby někdo ani vlastně nedokázal onu diktaturu přesně definovat, každopádně ví, že je to fuj a parlamentní demokracie je nejlepší, protože to všude říkají a píšou. A kdo třeba byť jen nesměle nadhodí, že takovéhle naivní černo-bílé vidění světa je hodně zjednodušující, protože v některých dobách nebo pro některé národy je ta tzv. diktatura mnohem vhodnější systém, než tzv. demokracie, je fašista a extremista. A extremismus je taky bakanej a e-e. A kdyby o těchhle pravdách přece jen chtěl ještě někdo pochybovat, vyrobí nějaký režimní režisér polopaticky názorný film o tom, jak lehce se může taková dikatura a totalitarismus uchytit i mezi dnešními týnejdžry, od mala masírovanými ''liberálními'' a ''demokratickými'' médii, a jak si na takovou věc musíme neustále dávat pozor. Řeknu vám, nebylo to hezké pokoukání. Nic tak idiotského jsem snad neviděl od dětství, kdy nám komouši pouštěli podobné retardované agitky jak na běžícím pásu, trapností jsem místy skoro umíral. A nejenom že děj je hloupý a předvídatelný až běda, i teatrální herecké výkony a "myšlenkově hluboké" dialogy jsou jak ze zlého snu. Jestli se takovýmhle slabomyslným tendenčním svinstvem nechá opravdu mladá generace oslovovat a jestli bezmyšlenkovitě přijímá "pravdy" prezentované manipulativními médii, tak potěš prso s budoucností naší společnosti, potažmo celé naší západní civilizace. ()