Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé často pronášejí otevřené a často kruté poznámky, aniž by pomýšleli na následky. Jednoho dne Mark Billison, neúspěšný scénárista průměrného vzhledu i inteligence, který má ve svých čtyřiceti nelichotivé vyhlídky do budoucna, v sobě odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci rychle vymknou z rukou - lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat div ne za evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově - tedy kromě ženy jeho srdce. Co může Mark udělat, aby ji získal? (TV Nova)

Torision

Slabé a nedotažené. Nápad se světem, kde člověk říká jen to, co si myslí, je suprovej, ale přijde mi to takové mdlé. Jednak se mi nelíbilo, že třeba zneužívání moci, kterou hlavní hrdina měl, nebylo zase až tolik - snad kromě vymyšlení náboženství. Po komediální stránce mi to nepřišlo nijak extra a romantický pasáže s Jennifer Gardner, kterejch je ve filmu taky až příliš, mi až vadily. Jak už jsem psal, prvotní nápad filmu je skvělej, ale ten koncept podle mě ani pořádně nefungoval, nosnej příběh to pořádně nemělo a ani bych to neoznačil za nějak záživnej film. Za týden si nevzpomenu ani na žádnou hlášku a znova si to taky pouštět nebudu. ()

F.man

Geniální myšlenka - provedení otřesné. Zabít tak originální námět si žádá snad talent. Když pominu, prvních 20 minut, kdy vše klape jak má, od momentu kdy Gervaise příjde na to že se dá lhát, je to jen, až na pár hlášek a momentů, hloupá nuda. Nevěřím tomu, že kdyby kdokoliv získal takovou výhodu využil by ji pouze tak morálně jako hrdina - looser Mark. OK dejme, tomu že pokud celý život mluví pravdu, nebude se chovat jako nějaký bezpáteřní parchant. Avšak určitě by se nějak vyvíjel a využíval tuhle "schopnost" postupem času daleko více a sofistikovaněji. Ve scénáři je spousta děr a když se pak celý děj změní "desaterem", stačilo by dle logiky filmu ze všeho vycouvat jedinou větou. Prostě zklamání obrovské, hlavně kvuli toho, kolik toho šlo po trochu delší práci na scénáři vytvořit. Mark je totiž slušnák jak nic (zajímavé, že třeba v kasínu to jde) a nějaké zajímavé či dokonce vtipné využivání lži tedy nečekejte. P.S. Chci ať tenhle námět něko dá Apatowi a on natoří eRkovou komedii... I was just masturbating. ()

FFilipCZ

Začátek vypadal hodně slibně, spousty perfektních "lhacích dialogů", nevěděl jsem čemu se mám smát dříve, ale poté to bohužel spadlo to běžné nudné romantické rutiny ala získej si srdce své vyvolené. Škoda. Skvělý nápad. ()

Defaultovna

Má to svoje chybičky, ale ja som sa bavila dobre. Ricky Gervais je muž mnohých tvárí, aj keď priznám sa, viac mi sedí ako suverén David Brent. Stručne - myšlienka je výborná, jej spracovanie už menej. Tento film od priemeru zachraňuje tých zopár skvelých scén, pri ktorých som od smiechu skoro spadla zo stoličky. 7/10 ()

SaNcHeZ_cz

Průměrná ovšem poměrně zábavná komedie, která však nevyužívá naplno svůj potenciál a někde v půlce začíná rapidně ztrácet dech. ()

Rosana

Ačkoliv je film spíše průměrnou komedií, nadchl mě ten nápad - jak by vypadal svět a komunikace lidí, pokud by neznali lhaní. Hodně jsem pak přemýšlela o lhářích kolem sebe a došla jsem k závěru, že bez lži by svět neexistoval - nebo aspoň žádná civilizace. Film je ale krásný, potěší a zahřeje. Stačilo by, kdyby hlavní hrdina byl záporák a už bychom měli thriller, ne-li horor :) ()

Paxxx.cz

Nápad nebyl špatný někdy jsem se i zasmál, ale humor mi zde vesměs moc nesedl, působil na mě docela uměle. Ve filmu se objevila cela řada známých tváří- většina v mini rolích, kterými mě prakticky všichni docela překvapili...4/10. ()

ivishka

Originální myšlenka snímku mě zaujala. Představa, že by mi v práci zákazník řekl do očí pravdu (obzvlášť ten, který je protivný a zralý na kopanec do rozkroku) by se mi asi moc nezamlouvala :-D. Něco na tom bude, že žijeme ve světě plném lží, že vlastně ani nejde fungovat bez toho aby někdo někomu zalhal, aby neranil něčí city a podobně. Když se na to ale podívám z perspektivy poctivého člověka, tak je mi to celkem líto, že je lež v podstatě denním chlebem. Ale co naplat, že? Můžeme si za to jako lidstvo sami. Rozhodně se najde spousta lidí, kteří se drží zásadami a podobné věci nemají zapotřebí, ale já takových popravdě asi moc neznám. Komik Ricky Gervais je taková karikatura sama o sobě. Snímek byl celkem dobrý, ale nezaujal mě natolik, abych si jej chtěla pustit znovu. ()

Lukrecie

Drsně upřímný film 😅🙈 Ze začátku bych řekla, že by bylo i na 4* ale s postupem času úroveň klesala a film mě začal i nudit. ()

zipper111

Myšlenka naprosto bombastická, první půl hodinka excelentní, pak ale přichází sešup do patosu, pořád se opakujících naprosto tupých frází "obtloustlý a pršinos". Velký potenciál a myšlenku Gervais přenesl na plátno jen z polovic, velká škoda, kdyby zbytek scénáře pořádně doladil a neuděla z toho zbytečnou romantickou kaši, která není ani vtipná, ani dojemná, jen vcelku otravná, byla by to parádní komedie. Takhle jen můžu říct, že jsem se po celý film v podstatě bavil, ale film nedosahuje zdaleka na metu, na kterou by měl. A navíc ta baba o kterou se snaží je neskutečně divná a blbá. 3,5* ()

ABLABLABLA

Povedený film. Dal by se možná natočit lépe, ale námět je naprosto geniální. Svět, kde neexistuje lež a všichni říkají, co si myslí. V tom zničehonic jednomu "rupně v bedně" a začne lhát. Jako jediný dokáže lhát, ani neví, co to je a jak se to děje, ale zjistil, že je to něco skvělého. Snaží se tím nejdříve všem pomoct, ale jak poté zjistil, tak se nakonec stejně nic nezměnilo, jen se lidé hádali o něčem jiném..atd... Ale opravdu geniální, úžasný nápad. ()

Tirion

Trochu krátkozraké, okleštěné a plné klišoidních dialogů. Příběh je předvídatelný jako plán mé ranní hygieny. Přesně víte, co bude následovat. Zvláštní je, že tahle komedie ani tak na komično nehraje. Spíš hraje na trapnost situace. A přestože se sem tam pár vtípků podaří, tak to jsou jen spodky obrácené naruby v parafrázi na Lhář, lhář s Jimem Carreym. Špatné parafrázi. 1,5* ()

Tony.cs

Já bych tento film vůbec nezatracoval, protože se projevil jako velice pohodová a inteligentní konverzačka. Rozhodně je ten nápad velice originální. ()

Kreeki

Čekal jsem více než jen nápad dohnaný ad absurdum, leč jako film malinko nefunkční. Celou první polovinu si říkáte, že The Invention of Lying je pouze úvod do filmu roztažený do hodiny a půl, po kterém už nic nenásleduje. Začátek je dokonalý, nicméně poté se až do konce opakuje jeden vtípek pořád dokola, znáte to, opakovaný vtip není vtipem, čekal jsem kdy konečně něco přijde a přišli jen závěrečné titulky. Celkem škoda, aspoň romantická linka byla v kontextu velmi příjemná a Ricky Gervais ovšem jako herec výborný. 70% ()

slunicko2

Promarněná příležitost. 1) Vynikající námět se dočkal neumělého zpracování a nevýrazné pointy, která jen potvrzuje celkový klesající dojem. Několik vtipných hlášek nedokáže přehlušit celkové zklamání. 2) 48letý Ricky Gervais (režijní debut, scénář, hlavní role) natočil s 31letým Matthewem Robinsonem (režie, scénář, drobná rolička) komedii o světě, kde nikdo neumí neprojevit pořádně nahlas, co mu právě běží v hlavě. No budiž. 3) Skousnu, že tento svět je s drobnými výjimkami zcela totožný se světem naším (těmi výjimkami jsou čtené filmy a průběh svatebního obřadu). Skousnu spousty nesmyslů i muže na nebesích, vydržím i dementní hlavní hrdinku Annu. 4) Co však skousnout neumím je hluboký pocit zklamání z promarněné příležitosti. 5) A koho to zajímá, tak tedy I want short fat kids with snub noses. ()

Mikita

Jak hodnotit něco, co je chytré i jednoduché zároveň, a zajímavé drama podává s lehkostí komedie? Jsem na vážkách, ptž druhá půlka filmu už byla příliš vleklá a měla pár hluchých míst, začátek měl ale grády a zobrazení tohoto alternativního světa je vážně šílené. Několik opravdu povedených fórů, nejen situačních, povyšuje tuto komedii na chytrou zábavu. ()

Maq

Televizní seriály jsou něco, co už dobrých třicet let neznám, takže s Rickym Gervaisem se moc často potkat nemůžu. Vlastně jen dvakrát - skrze Cemetery Junction a tento film - a oběma díly si mě naprosto získal. --- Tohle je velmi vtipná a dobře promyšlená hříčka o roli lži v životě. Gervais nesledoval linii zcela důsledně, a naopak nadhodil několik postranních námětů (zaujala mě hlavně paralela s Mojžíšem). Tenhle druh nedůslednosti mi ale vůbec nevadí; je to jako rozhovor s někým velmi chytrým, kde leccos zůstalo sice nedopovězeno, ale tím více dobrých otázek zůstává na cestu domů i dlouho poté. Nejspíš to je prostě takový Gervaisův způsob vyjadřování a myšlení, a proto také mu vyhovují seriály: co nadhodí v pátek, možná dopoví v pondělí. A nebo taky ne, a napadne ho mezitím něco jiného, stejně zajímavého. --- V tom podstatném zůstal autor ovšem zcela jasný a důsledný: lež je v mezilidských vztazích mnohdy přípustný, ba blahodárný instrument, ale v základních otázkách života, tedy lásky, člověk musí zůstat naprosto a neoblomně věrný pravdě - jinak se s láskou mine. Velká myšlenka a velmi mile sdělená. Znamenité! --- ()

dr.Orlok

Hodnocení je za samotný nápad a první polovinu filmu, protože náboženská satira v druhé polovině je trapná stejně jako konec filmu, kdy si hlavní hrdinka briskně vybaví moment, kdy jí Gervais mohl lhát a nelhal. Zatím film pouze potvrzuje, že Gervaisův humor funguje lépe v seriálech než v samostatných filmech. ()

PogoJoe

Zajímavý nápad, ale film mě začal nudit. Myslím, že je špatně zrežírovaný, protože jsem měl neustále pocit bezradnosti a tápání. Příběh přešlapuje na místě, negraduje, postupem času jsem o něj ztratil zájem a z doufání, aby se to aspoň ke konci zlepšilo, nic nezbylo. Ricky Gervais mohl svůj scénář ztvárnit lépe - asi měl režii svěřit někomu zkušenějšímu. ()

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu