Velkolepá pocta kinematografii. Příběh neobyčejného chlapce, jehož dobrodružství se proplétá s osudem slavného filmaře Georgese Mélièse... Děj se odehrává na pařížském nádraží začátkem 30. let, kde v ústraní žije osamělý chlapec Hugo Cabret (Asa Butterfield). Jeho tatínek nedávno tragicky zahynul při požáru muzea a na nádraží pomáhá svému strýci se seřizováním hodin. Hugo se usilovně touží dostat k poslední zprávě od svého otce, kterou má skrývat záhadný mechanický muž. Toho se Hugo snaží sestavit podle návodu a sled událostí ho svede dohromady s tajemným nádražním prodavačem hraček Georgesem (Ben Kingsley) a jeho chráněnkou Isabelle (Chloë Grace Moretzová). Ta se stane jeho blízkou kamarádkou a společně pak odhalují vzrušující minulost slavného filmaře Georgese Méliese. Báječného muže s obrovskou fantazií, pro něhož kinematografie představovala novou formu magie a příležitost zachytit vlastní sny... Jeden z nejvýznamnějších amerických režisérů současnosti Martin Scorsese získal Oscara za režii snímku Skrytá identita (2006) a v sedmi dalších případech byl na ocenění za nejlepší režii nominován. V roce 2012 to bylo za režii snímku Hugo a jeho velký objev, který v jeho filmografii představuje žánrovou výjimku, protože se jedná o snímek rodinného charakteru podle knižní předlohy Briana Selznicka. Kniha získala v roce 2008 nejprestižnější americkou cenu za dětskou literaturu Caldecottovu medaili a stala se celosvětovým fenoménem. S podobným úspěchem se setkala i filmová adaptace, která získala celkem pět Oscarů především v technických kategoriích a dalších šest nominací. Pro Martina Scorseseho navíc snímek představuje srdeční záležitost, protože příběh mimo jiné vzdává poctu průkopníkovi raného němého filmu Georgesi Méliesovi (1861–1938). (Česká televize)

hito

Chcel som dať 3*, ale nejde to. 2* len kvôli výkonu a vtipnosti S.B. Cohena, inak je to prepadák. Záhada, ktorá sa točí okolo mechanického muža a neskôr prepojenia na Meliésa obstojne graduje, aj keď to naťahujú ako mexickú telenovelu. Keď príde rozuzlenie v podobe trápneho príbehu, nadávate, že ste zabili 2 hodiny zo svojho života. Herecké výkony sú niekde na úrovni pouličných mímov v Káhire. Kingsley je asi po opici a kto preboha najal toho Butterfielda?! 3D som nevidel ani nepotrebujem. Keď už len za hudbu vo filme dostanete 2 oscary, tak niekde nastala chyba. Neviem ako dopadli Zlaté maliny, no určite by som nominoval tento film do niekoľkých kategórií. ()

matkoslav1

Ale jo, nebylo to špatné. Uklidňující, volné, plné iluzí a hlavně ta Paříž a nostalgie. To si prostě 4 hvězdy zaslouží. Klučina jménem Hugo svým výkonem zaujal, stejně jako další postavy, o ději, který navíc rozšíří i obzory o kinematografii ani nemluvě. Takže bezesporu dobré ;o) ()

oliamiri

Je to moc pěknej filmeček, je takovej milej, krásně natočenej. Není nikterak složitej i když se to na pervní pohled zdá. Nakonec se z toho vyklube pocta všem průkopníkům kinematografie. Což se musím přiznat už mě tak trochu přestalo bavit. Krásný jsou scény na nádraží které žije svým vlastním životem a je zabydlené spoustou zajímavýyh figurek. Herci výborní, překvapil mě Sacha Baron Cohen, že to není tak úplnej vocas za jakýho sem ho považoval, potěšili mě herci dětských rolí a pochopitelně Ben Kingsley. ()

Ejvi

Do půlky filmu fantastický zážitek. Od půlky totálni nuda, trapas, katastrofa.. Zkazil mi dojem z celého filmu. ()

Ferguson

Vizuálně přitažlivé, ale v jiné podobě než jsem čekal. Možná bych více zatlačil na propojení příběhu s filmovou tvorbou té doby. Trochu mi vadí, že se film odehrává ve formě moderní fantasy (kulisy jsou datové, kvalita obrazu z 21. století, obraz Paříže taky moc neodpovídá chmurám panujícícm po 1. válce apod.) a v obsahu se snaží odkazovat na začátky filmové tvorby. Vedlejší postavy taky moc nepřipomínají postavy z němých filmů začátku století. Toto se mi zdálo nedotažené. Ale je možné, že to Mistr neměl ani v úmyslu. ()

aproz

Svet je jeden velky stroj, ktory neobsahuje ziadne suciastky navyse”. Kazdy je na tomto svete z nejakeho dovodu, kazdy niekam patri. Vsetci len musia prist na to co ich naplna, kde sa citia stastni, najst si svoje miesto. Pekny rodinny pribeh. Prijemne ma prekvapili a zaujali historicke zabery kinematografie. Nikdy som sa o tento druh filmov nezaujimal. Asi zacnem. Scorsese ma ani tentokrat nesklamal. ()

mapar

Ladění filmu je jednoznačně na jedničku, ale příběh je tak nějak ... jednoduchý. Film se opravdu hodně snaží, aby byl divák permanentně "užasnut", ale alespoň pro mne byla ta snaha tak očividná, až se stal film otravným. Není to špatný film, trpět u něj určitě nikdo nebude, jen prostě obsahuje příliš mnoho srdcehnoucích motivů, které vratká zápletka nedrží dostatečně pohromadě ()

Torcida.hr

Ten kluk mě tam štval, byl na facku!! Naopak Chloe byla jako všude skvělá - jedna hvězdička pro ní a druhá pro Bena Kingsleyho :) Jinak film celkem o ničem. Čekala jsem od toho asi trochu víc. ()

montrose

Nejlepší bylo na filmu nespíš to 3Déčko, které jsem ale bohužel neviděl. Jinak mně totiž až na pár efektů a na zajímavou sondu do počátků kinematografie příliš nezaujal. Čekal jsem trošku větší dobrodružství, než jen honičky mezi Hugem a hlídačem nádraží. Ale méně než dvě hvězdy už z úcty ke Scorsesemu dát nemůžu. Snad se pro příště polepší. ()

Inhoofer

Tak pocta filmařině to možná je ale celý film jsem byl plný očekávání, pak byly závěrečné titulky a já nevím, na co jsem měl v tomto " Veledíle" čekat. Nůůůůůůůda!!! ()

CarlaBrunn

Pani reziseri, tentokrat nic vynimocne. Tuctovy hero, s tuctovymi problemami, ziadna mimoriadna drama alebo vyvrcholenie. Obycajny chlapec, ktory opat osirie, opat je hladany a neskor prenasledovany predstavitelom zakona. Pri stretnutiach s rovesnickou, ktora mu poda pomocnu ruku a spolocne odhalia "velke" tajomstvo Hugovho otca, som chvilami nadobudala dojem, ze vznika detska laska. Vyzdvihnem snad len toho mechanickeho cloveka, na ktoreho som hladela so zaujmom. Mimochodom, ked mu hrozila deformacia (moment, kedy ho takmer presiel vlak), to bola jedina chvila, kedy mi stuhla krv v zilach a prave taketo momenty mi v tomto filme chybali. ()

LuckyCZ

Jedna hvězda za celkový dojem, druhá hvězda za překrásnou Paříž, třetí hvězda za Chloë a Bena a čtvrtá hvězda za krásné vyobrazení světa dětského versus světa dospěláků. Vždy stejně zjistíme, že ty dva světy nejsou vůbec odlišné. Vždyť v každém dítěti je kus dospělého a v dospělém člověku je kus dítěte. ()

Calvus77

Máte-li rádi pěknou podívanou, tak tenhle film je trefa do černého! Po vizuální stránce je neskutečně úchvatný, čím větší plátno, tím větší zážitek. Ale, stejně jako mnoha ostatním, chyběl mi silný příběh a to mě moc mrzí. Není to vyloženě špatně vyprávěné. Je to, pravda, trošku rozvleklé, ale aspoň máte čas kochat se detaily. Všichni hrají skvěle, ale ten emociální dopad na vás není tak drtivý a "Hugovy" smutný voči to nezachráněj. Závěrem chci podotknout, že by se tenhle film určitě líbil Karlu Zemanovi (a nebo Karel Zeman Scorsesemu?). ()

Meego82

No ja neviem toto ma minulo asi tak ako Spielbergov Tintin neviem prečo ale normálne som u toho filmu dostal nervy... asi to bude tou muzikou v Tintinovy mi tiež nenormalne vadila alebo .... ()

boocteer

Čekala jsem víc a to se mi nedostalo, velké zklamání. Ve srovnání s jinými filmy Martina Scorseseho, tomuto filmu chybělo napětí. Ale jako pocta filmařině jako takové, je tento film dobrý. Jinak, Hugo jako "Asa Butterfield", vynikající herecký výkon, překonal i tak velké eso jako je Ben Kingsley, věřila jsem mu každičkou slzu, kterou uronil. Tento film je podle mě taková pohádka pro dospělé a rozhodně není pro děti, ty ještě podle mě nemůžou pochopit co tím chtěl autor říci. ()

JerryPilsen

Sentimentální pocta kinematografii.nic víc.Jinak nuda k uzívání,ovšem výborně vizuálně pojatá.Kamera skvělá,herci se snaží ale jinak není co vyprávět. ()

oleg121

Vizuálne úchvatný film, perfektná výprava, ALE....môj prvý Scorseseho film, ktorý ma sklamal. Prečo? Takto vizuálne pojatá rozprávka ma väčšinou nemá problém dostať na lopatky, ale okrem nádhernej výpravy so sebou musí niesť istú podmanivosť, kúzlo a hlavne ATMOSFÉRU, ktorá by ma do filmu vtiahla. Snímok je na tom s atmosférou veľmi zle a celé sa to snaží byť otravne sentimentálne, navyše scenár má akoby problém rozhodnúť sa, o čom bude. Ak chcel scenárista spraviť niečo náučné o vzniku filmov, mal sa vybrať touto cestou. Obe polovice snímku sú strašne nevyrovnané a ja som nechápal ako sme sa dostali od opravy stroja k "dokumentárnemu snímku" o vzniku filmu. A Cohen by mal ostať pri dráždivých Boratoch... tu je až priveľmi infantilný a nevkusne nevtipný. Nechutne naivný happyend je už len klincom do rakve. ()

Polda99

Jak jinak oslavit George Meliése než režisérsky bravurně zvládnutou a vizuálně poutavou show...to že to příliš neuvízne v paměti a možná se i při filmu chvílemi budete lehce nudit je nahrazeno právě výraznou vizuální stránkou. Od filmu, který byl nominovaný na tolik oscarů bych ale přeci jen očekával trochu víc. ()

Indio

Tenhle kousek posunul muj náhled na filmy o kus dál. Fakta jsem znal ale byly to jen slova na papíře, zde je podstata filmu prožita až do hloubi srdce. Když se podívam na PERFEKTNÍ Americkou noc ( François Truffaut) kde je ukázáno technické úskalí a úsilí režizera natočit film tak u Huga je vše spoetizované, je to taková cesta, objevováni filmu. Je zvlašní jak mně film dokaže pořád překvapovat i když jsem jich už pár viděl u Scorseseho to platí dvojnásob a Mistr Georges Méliès je od tohoto snímku pro mně synonymum lasky k Filmům. Takže bych doporučil- nechte se unést Méliésem Hugo vas k němu zavede. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz