Ten kluk

• Česko Chlapec A (festivalový název) (více)

Eric Wilson vychází po mnoha letech z vězení pro mladistvé a pod jiným jménem se pokouší začít nový život v tichém městečku poblíž Manchesteru. Pomáhá mu v tom sociální pracovník Terry, jenž pro něj najde práci a je nablízku, kdykoli Jack potřebuje podporu. Naivní, citlivý a otevřený mladík, který strávil dlouhé roky v izolaci, se snaží zorientovat se v prostředí, jež je pro něj zcela cizí. Nachází si kamaráda Chrise i přítelkyni Michelle a vrhá se do nového života s nadějí a ochotou vyhovět všem jeho nárokům. Zvládne nástrahy dospělého světa a dokáže se ubránit stínům vlastní minulosti? (Česká televize)

Chrustyn

Drama o mladíkovi, který se vrací z vězení aby začal nový život. Najde si práci, přítelkyni, stane se z něj hrdina ale temná minulost, kterou před všemi skrýval ho nakonec dostihne. Slušné herecké výkony a postupně se odhalující tajemství dokáží diváka udržet v pozornosti až do konce ale po celou dobu film nedokáže strhnout nebo donutit abychom s hlavním hrdinou ke konci soucítili. ()

mat.ilda

Vezměte hromádku malých, ale osobnost formujících dílků a složte je do celku - rozmnoží se na hromadu neštěstí... přesně takový osud byl připraven pro Erica - zasloužila se o něj především nejbližší rodina - jaké to musí být, vracet se do domova, kde tě nemilují, kde nemáš zastání před zlým světem, z nelásky a lhostejnosti podvědomě utíkáš pod ochranu ještě většího zoufalce, než jsi sám, s ještě větší nenávistí v srdci. A i když se zázrakem zvedneš z prachu a výčitek, zase je strach hlavním pocitem, vstáváš i usínáš s otázkou, kdy tě minulost dožene a přes všechno, co ti namlouvají, víš, že ten pravý trest přijde ve chvíli, kdy konečně začneš žít. A já, z pozice diváka a svědka teď nevím, jestli zaslouženě, jistě, každý má dostat druhou šanci, jinak to však budou vidět rodiče mrtvé dívky... Velmi dobře je do příběhu zakomponována i druhá linie, která potvrzuje, že dětství jen napůl po sobě zanechává vztahové vzduchoprázdno. Hezký a zároveň i krutý film, stejně, jako sám život. Výborní Andrew Garfield a Peter Mullan. ()

rikitiki

Plakátovitý kýč, který donutí k zamyšlení. Na detaily zaměřená kamera navozuje pocit intimního prožívání. Soucítíme s hlavním hrdinou, který se po letech ve vězení začíná učit žít a vůbec poznávat život. ______Jenomže scénář působí jako železná tyč, která má z diváka vymlátit soucit a pochopení. Už jenom tím, že hlavního hrdinu představuje sympaťák, v dospělosti jemný, křehký a trápený výčitkami svědomí/ v dětství opomíjený a nešťastný.______ KOUSEK DĚJE: Hlavního hrdinu nikdy nevidíme v negativním světle, vše zlé je jenom naznačeno, neukázáno. Scénáristický mus přímo trčí v černobílé kombinaci dvou osudových okamžiků: zabije dívku/zachrání dívku (stejným nožem na papír!). A ještě jedna dvojkombinace: zlý, ztracený syn se stane dobrým a syn vlastní se stane zlým a tím se ztratí. Fantazijní loučení s přítelkyní na mole by se dalo čekat spíš v nějaké harlekýnce. _____ Nedivím se, že film získal cenu ekumenické poroty, protože přímo překypuje vzýváním k odpuštění. Jde na to ale nebezpečnou cestou, protože hrdina je jednoznačně suprkladný, takže odpustit mu je lehké. Přidat mu sem tam nějakou tu zápornou vlastnost (aby byl aspoň trochu reálný), už by to odpouštění šlo hůř. Proto znovu říkám: Tohle je kýč. /12. 9. 11. / ()

poz3n

Hodně zajímavý film. Nezvyklé téma, které proti sobě staví jednu a tu samou osobu v přítomnosti a minulosti. A ačkoli to přítomné já se se svým minulým já vcelku úspěšně vyrovnává, společnost krátkozrace soudí člověka za čin, který udělal před x lety jako dítě, v podstatě jako někdo úplně jiný. 8/10 ()

Thomick

*SPOILER* Chtěl by být A Boy, místo toho je však navěky Boy A. Pokud už totiž nevinné anonymity toho prvního víceméně dosáhne, tak maximálně v očích ostatních; sám sebe nikdy naplno přesvědčit nedokáže. Hrdina zde tudíž řeší podobný vnitřní konflikt jako protagonista Triage, aby taky snímek hned ve dvou rovinách varioval působivý epilog Tanovićova majstrštyku ... "Only the dead see the end of the war." --- Jmenovat bych přitom mohl i mnoho dalších důvodů, proč si Boy A cenit - jde totiž o nesmírně komplexní záležitost. Vizuál sice zaujme, ovšem nestrhává na sebe přehnanou pozornost; a stejně tak naléhavý klavír vstupuje na scénu teprve ve chvílích, kdy se opravdu uživí. Příkladem precizního řemesla je dál taky scénář jako celek, když vzorově nakládá s flashbacky a pečlivě dotahuje všechny načaté linky. Zkrátka ... smekám, pěkně hluboko. ()

Othello

Přesně to co jsem čekal. Nezávislá humaniťárna s šikovnou kamerou. Jinak je to klišé nad klišé. Jak film skončí je jasné po pěti minutách, malej kluk pomlátí tři o deset let starší šikanéry, borka z práce ihned projeví neskonalý zájem o toho nejdivnějšího a nejretardovanějšího týpka v okolí a neskončí to dobře. Klasika, nuda. Naštěstí film občas dokáže vykouzlit nepříjemně paranoidní atmosféru a dojemná tragika na konci je dívatelná. ()

Morholt

Příběh, který nutí k zamyšlení a pokládá otázku "Jak bych se asi zachoval já?" a to nejen jako hlavní hrdina, ale i jako všichni ostatní kolem něj - to je obrovské plus tohoto filmu, kor když jsou postavy tak přirozeně zahrané jako je tomu tady. Boy A mě jednoduše dostal.90% ()

jhrasko

Nebyť Andrew Garfield chlapcom A, neviem, neviem, či by ma jeho príbeh akokoľvek zaujal. Tendenčné a predvídateľné, ale ako čítam, silne subjektívne. ()

BoPo

Začleniť sa do party, kolektívu, spoločnosti, nazvite to ako chcete, je pre niekoho ťažké. Pre niekoho takmer nemožné. A niekto si to možno ani ... ()

GeusX

Druhá šance začlenit se do společnosti, začít nový život, není jednoduché. Obzvláště, když stíny minulosti (kterou tušíme a režisér postupně odkrývá) jsou stále s vámi a budí vás ze sna. Co bych to dlouze okecával, velmi dobré, realistické drama. Stojí za vidění. 85% ()

Lacike

Zaujimavy film o hrdinovy, ktory sa v minulusti previnil a snazi sa zacat zit novy zivot, ale okolnosti mu samozrejme nepraju. Garfield podava kvalitny vykon, ale mna nejak jeho osud nazaujal. Ovela viac ma zaujimal pribeh jeho kuratora, ktory zanedbava svojho syna. Skoda, ze nemal väcsi priestor. No a skazu v mojich ociach tohto filmu dovrsila tuctova rezia. Cely cas pribeh vsetkych postav pomaličky plynie a ani raz ma poriadne nestrhol alebo nedojal. Pre mna to je film na jedno pozretie, ale koho zaujme osud hlavneho hrdinu, tak bude s filmom podstatne viac spokojny ako ja. 6/10. ()

Ouwen

Oh fuck. Asi mi bude určitou dobu trvat, než přijmu ten konec. Už od začátku to mělo tak tísnivou atmosféru, netušil jsem co od dalších scén očekávat. Tu scénu s rybou si ale mohli odpustit. A taky vztah s kolegyní mi přišel trošku umělý, nepřirozený, naštěstí se časem upevnil a tak emoce působily autenticky. Andrew Garfield je herecké eso, předvedl mnoho hereckých poloh a má budoucnost, bylo mi ho skutečně líto. Snímek disponuje i atmosférickým, výtečným soundtrackem a moc pěkným vizuálem. Dialogy uvěřitelné, bez hudby a zasekávání, zamotávání se ve vyjadřování hlavní postavy podepírá již pevné základy příběhu o klukovi, poznávající jinou dobu (cizí mu je DVD, má problém navázat i v restauraci kontakt). Sakra a já navině doufal, že to dopadne aspoň nadějně, příznivě pro kluka... ehh, jenže média jsou nenasytné kurvy a pomsta je nebezpečný nástroj, tady je vyobrazena fakt odporně, ačkoliv se dá konání té postavy trošku chápat. Přesto ke konci filmu jsem byl nasraný a na slzy došlo, bylo jich dost. Síla fakt, ten konec musím ještě vstřebat. ()

Chermy

John Crowley není zrovna poutavý vypravěč..... Silný příběh chlapce, jehož rodiče stáli nejspíš za starou bačkoru(ani v nejmenším tím nechci zlehčovat rakovinu..) a nejlepším kamarádem se stane narušený puberťák s potlačenou agresí, kterého znásilňuje vlastní bratr, není zas až tak silný, když se u něj nudíte, protože vás víc zajímá druhá dějová linie(proč byl vlastně "Jack" vězněn). Tu vám servírují pouze zkratkovitě. Vím že se tu hraje na silný kontrast špatného a dobrého, ale ta "osudovost" mi připadala příliž okatá. V momentě, kdy si každé vyrčené slovo našlo svůj protipól, film skončil...jaké překvapení. Námět byl zajímavý, zpracování mě nijak neuchvátilo. ()

moviesfan

Hezký film. Opravdu. Snímek mi přišel jako přirozeně zahraný, hlavně citově. Nikdo nepřehrával a vůbec byl takový ,,normální" v tom nejlepším slova smyslu. Hlavní postava mě nadchla svou přirozeností. Příběh skvělým způsobem ukázal psychologickou stránku hlavní postavy, že to nemá vůbec jednoduchý, neví jak se má vypořádat se svojí situací, obává se prozrazení. Film mě nadchl. ()

JohnCZ

Skvělé drama, které působí uvěřitelně zejména díky zasazení do chladné Anglie, nezvyklému akcentu a až documentary kameře - tedy přesně to, co britové fakt umí. Snímek o snaze zapomenout na svou vlastní minulost a navrátit se zpátky do reality. Líbila se mi zejména stavba filmu, kdy na začátku nevíte zhola nic a snímek svá tajemství odkrývá postupně v podobě velmi dobře zpracovaných flashbacků. ()

Hoyt

Divím se zdejšímu hodnocení, protože jediné co za něco stálo byly návraty do minulosti. Příběh nebyl moc originální a bylo předem jasné jak to dopadne navíc ta vražda dívky nepromyšlená a celkově to vyznělo divně. ()

Torision

Já na ponurý dramata nikdy nebyl. Není to můj šálek kafe. Ale Boy A mě kupodivu přikoval k obrazovce a bavil celou dobu. Jak asi dopadne "vyléčenej", zakřiknutej a možná trošku pomalejší kluk s novou identitou, kterej v sobě nosí temnou minulost a je nenáviděnej miliony? Kam směřují často se vyskytující flashbacky z mládí? Rozhoduju se mezi čtyřma a pěti, ale nic zásadnějšího vytknout ani nemůžu. ()

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky