Ten kluk

• Česko Chlapec A (festivalový název) (více)

Eric Wilson vychází po mnoha letech z vězení pro mladistvé a pod jiným jménem se pokouší začít nový život v tichém městečku poblíž Manchesteru. Pomáhá mu v tom sociální pracovník Terry, jenž pro něj najde práci a je nablízku, kdykoli Jack potřebuje podporu. Naivní, citlivý a otevřený mladík, který strávil dlouhé roky v izolaci, se snaží zorientovat se v prostředí, jež je pro něj zcela cizí. Nachází si kamaráda Chrise i přítelkyni Michelle a vrhá se do nového života s nadějí a ochotou vyhovět všem jeho nárokům. Zvládne nástrahy dospělého světa a dokáže se ubránit stínům vlastní minulosti? (Česká televize)

F.man

Silné anglické drama, jež stojí zejména na skvělém scénaři a velmi dobrém výkonu Petera Mullana. Opravdu zajímavý příběh ve kterém se mísí kritika společnosti a jejího příjimání "netakúplně" ordinárního jedince s jednoduchým lidským osudem v podobě zločinu a trestu... ()

Una111

Pochmurný, sugestivní film o dětském vrahovi, který se po odpykání dlouhého trestu vrací do společnosti. Konec lehko předvídatelný... Tolik myšlenek a pocitů se mi po shlédnutí filmu honí v hlavě! Hlavní hrdina, mladý, těžce deprivovaný člověk, je zde líčen bezbranný, bezradný a dojímavý jako velké dítě. Utíká před svou minulostí, která ho dohání. Nabízí se ale i otázka (možná ji režisér chtěl tak trochu naznačit tou noční rvačkou, v níž se Eric/Jack nečekaně dost agresivně projeví), zda by utekl i sám před sebou? Před tím, co si nese kdesi hluboko uvnitř? A výčitky svědomí? Popírat, že minulost nebyla, jako to dělá jeho psychoterapeut, asi není ta správná cesta. Je mi z toho filmu těžko, smutno. Jak hrozný je svět bez Boha! ()

Džany

Neskutečně silné drama útočící na ty nejhlubší emoce. Nečekané střihy, perfektní scénář, mistrovský herecký výkon Andrewa Garfielda a grandiozní finále, které přinutí přemýšlet o druhých šancích.... ()

FFilipCZ

Mám rád tyhle "puzzle příběhy", kdy začínáme současností (případně budoucností) a postupně, jak film plyne, se vracíme pomocí střípků do minulosti a odkrýváme a dáváme dohromady jednotlivé souvislosti děje. Hlavní hrdina hned od prvního záběru vypadá jako sympaťák a zaujal mou pozornost. Chtěl jsem znát jeho minulost, dopídit se proč "začíná od znova". To vidím jako velké plus, pokud vás filmu hned od první minuty vtáhne, drží vás v pozoru a vy jste zvědaví, co bude dál a prahnete po všech možných informacích. Celkem nevšedně zpracovaný děj, které ke svému konci začne nabírat těch pravých dramatických obrátek a také stejně dramaticky skončí (díky bohu, že to nezpackali nějakým klišé endem). Povedené obsazení a zajímavé scény. Nemám problém dát 5*, protože tenhle snímek si mě opravdu získal, dostal se mi pod kůži a ještě dlouho po zhlédnutí mi vrtá hlavou. ()

ladko

Skvelá dráma, po ktorej človek až zaľutuje(prípadne sa poteší....), že nie je podľa skutočného príbehu, ale len podľa knihy. Ale ani to jej neuberá na pôsobivosti. Jackov príbeh ma absolútne pohltil a pri závere sa mi veru ťažko dýchalo...Herci zážitok len prehĺbili a filmu môžem len ťažko niečo vytýkať. ()

Krt.Ek

Nepříjemná podívaná na téma druhé životní šance, kterou by měl ale každý vidět. Eric je po dlouhých letech propuštěn z vězení pro mladistvé a pod novým jménem začíná znovu v jiném městě. Najde si práci, přítelkyní a přátele, otázkou je zda mu vydrží nabyté štěstí nebo ho dožene krutá minulost. 90% ()

Defaultovna

Veľmi príjemný, ľudský kúsok z dielne šikovného brita Crowleyho. Ťažko povedať, čo bolo lepšie: či napísaná samotná postava Jacka/Erica, alebo jej stvárnenie excelentným Garfieldom. Piata hviezda je za krásnu skladbu pri záverečných titulkoch. ()

Paxxx.cz

Pro mě docela příjemné překvapení. Postupné odkrývání příběhu a hlavně závěr na mě udělali docela dojem. Po skončení mi v hlavě běhala spousta otázek A Boy mě skutečně nutil k zamyšlení. Co vy myslíte si, že člověk si zaslouží druhou šanci?...7/10 ()

havLord

Chlapec byl takový jednoduchý debílek, naprosto nepoužitelný pro život - jenomže ono pravidlo You Never Go Full Retard skutečně platí. po osmi minutách jsem to musel vypnout ()

ivishka

Neuvěřitelně silný příběh jednoho chlapce, který víceméně kráčí v davu ostatních a snaží se být ten méně nápadný až jednoho dne potká kluka který mu doslova změní život...Každý má nárok na druhou šanci a protože jsem si tohle skvělé drama(jak jinak než z dílny Velké Británie)oblíbila stejně jako hlavního hrdinu Erica-Jacka.Měl před sebou slibnou budoucnost..smutné je,že tomuto mladému muži nikdo nedal šanci se vyjádřit k tomu co se stalo a nechali ho aby se v tom činu utápěl a i přes to,co dobrého vykonal po propuštění z vězení se z něj stal "vrah"...Smutný konec ale znamenitý snímek. ()

aluna

Dejte mi tiše záhadnýho / záhadně tichýho hrdinu, někoho, kdo do společnosti nezapadá a ať dělá, co dělá, vždycky a všude jako mimoň vyčnívá, přidejte odkrývání nepohostinnýho osudu a na vrabčáččích bedrech strnulou tíži viny a života, jež ho ustavičně fa(u)ckuje a já vám na to většinou skočim jak copatá školačka na cukrkandl darovanej před školou tím pánem s dodávkou. Jestli je ale na místě sdílet sympatie či empatie s chlapcem A, o jehož míře mentálního zdraví často právem zapochybujete, s klukem, co přes svoje ucházející vzezření nedokáže uhnat babu a když už uloví ona jeho, netakticky ji bombarduje slzama a výlevama citů (bobříka vytrvalosti za to, že nezdrhla), je otázka. V případě „nevinnosti samy“ Andrew Garfielda to nejde jinak, v reálným životě bez znalosti povahy našeho smilníka (a nejspíš i s) bych byla o dost nekompromisnější - leč, každá mince má dvě strany a na to je nutný myslet. (A to jak na tu, kterou k nám postrkuje film, tak i na tu, ve který vaše hypotetická dcera chodí (/do školy) s nově přistěhovalým sympaťákem od vedle...) ()

Laxik

Zkuste si to představit, děsivá minulost pověšená na záda, strach z vlastní povahy jako koule u nohy, nemožnost mluvit o svém mrtvém já jako úzká klikatá neprostupná ulička a vize budoucnosti štvané zvěře se na člověka valí jako lavina. Anebo ne, nemusíte si to představovat, radši se podívejte na tenhle hodnotný snímek. ()

Baronne

Zase něco jinýho. Jeden ze sta. Taky ale patří mezi ty, který fakt stačí vidět jednou, kvuli náročnosti na psychiku. Moc hezky vymyšlenej příběh, kterej silně zatahuje pozorujícího do svý prázdnoty. I přes hodně slabý obsazení (nicméně Peter a Andrew zahráli famózně), a nízký neamerický rozpočty je to parádní film, vlastně na styl Honu. Překvapilo mě to, protože jsem o tom filmu absolutně nic neslyšel, a teď budu já ten, kdo se postará o to, aby o tom ostatní něco slyšeli. Plnej počet * ()

Riddick77

Bezesporu silné a společensky relevantní téma si zasloužilo určitě kvalitnější zpracování. Zpočátku se sice daří navodit solidní atmosféru, nicméně zhruba v polovině začnou neustále se opakující sáhodlouhé (a sterilní) citové výlevy hlavního hrdiny poněkud nudit. Vždyť to schéma je dokola stejné a pouze se zmíněná sebereflexe a introspekce rozmělňuje prakticky do všech scén. Vůbec nejde o to, že vnitřní pnutí mladíka na hraně by nemělo být v centru dění, leč emoční prožitek mi nepřinese sledování kamenného Garfieldova obličeje, po němž se tu a tam svalí slzička lítosti a beznaděje. Kontextuálně nepodchycené, režijně nejisté, herecky nevýrazné a zoufale natahované. Slabý průměr (kombinace závažného tématu a tragického příběhu nemusí vždy přinést nadstandardní počin). 5/10! ()

Freemind

Velmi zajímavá je titulní postava kluka, který byl coby prepubertální capart spolupachatelem vraždy a nyní po dlouholeté rehabilitaci vstupuje do normálního - pro něho tedy cizího a nepochopitelného - světa. V této nové realitě se pohybuje s dětskou naivitou a neohrabaností a s jeho roztomilým dobráctvím kontrastují prostřihy na události, které kdysi vedly ke zločinu. Kladnou část této recenze si uzavřeme zjištěním, že je to hezky natočené, hezky zahrané a napsané tak, že určitě vylisuje kulatou slzičku z nejednoho ženského kukadla. No, dámy, takový citlivý a romantický klučina, a jak těžce ho život trestá! Teď ty špatné zprávy ... příjem tohoto filmu mi kazila jedna zásadní věc - ani jedna postava mi nebyla sympatická. U všech mi bylo víceméně jedno, co se jim stane, vesměs šlo o šedé postavičky z ulice, nijak výrazné, nijak detailněji prokreslené. Vadil mi příliš viditelný tlak na idealizaci hlavní postavy, z děje se totiž postupně stává hagiografický příběh o světci s plachým kukučem a bezmeznou obětavostí. A nakonec - konec. Nejdříve mě příjemně pošimral snový obraz setkání na molu, protože takových je jako šafránu v dnešní době naprosté doslovnosti vyprávění, závěrečná sekvence ale tento snímek definitivně zařadila do kategorie slzavých melodramat. Doporučuji shlédnout, pro mne to byla inteligentní a umně natočená jednohubka. ()

milicjant

Podřazuju někam směrem k Dadelovu hodnocení, trestuhodně rychle ze mě tahle (zručně natočená!) britská vyprávěnka vyprchala. Navíc obecně filmy o „stínech minulosti“ beru dost s rezervou. Tuhle vedle do hospody občas přijde chlápek, kterej si před časem odseděl pár let za zabití sedmnáctiletýho kluka někde v hromadný rvačce. Těžkej sympaťák. Dobře se s nim kecá, pivko mu nalejou, mezi vostatní v klídku zapadne. Kecy o ožehavém, aktuálním tématu nechápu, ve finále mi to přišlo dost mělký. Hmm… ok, lets get serious. Líbil se mi Garfieldův výkon – pronášené repliky, nesmělé úsměvy i to jak při nich pro sichr očima čistil kachličky na podlaze. Hey Andrew, budeš nadále sledován! Jen místo "Boy A" pudu příště spíš na to pivo. ()

Makky

Neskutočne pôsobivá a silná dráma. Nebolo mi príliš do smiechu ešte ani deň po tom, ako som film videl. O trochu viac spomienok z detstva a aspoň o minútu dlhší záver a nemal by som čo vytknúť. Pôsobivé, ľudské, dojemné, silné, depresívne... ()

blackrain

Člověk může mít minulost jakoukoliv, ale vždycky ho ta minulost dožene, ať chce nebo nechce. Když si Eric (Jack) prohlížel darované tenisky, byl tak nadšený a naivní. Říkala jsem si jak mu to dlouho vydrží, protože svět na svobodě je nesmlouvavý a nekompromisní. Jak si vás lidi narvou do nějaké škatulky, tak tam zůstanete navždy, i když se proti to mu bedete bránit všemi možnými i nemožnými prostředky. Hodně civilní a věrohodný snímek. Velkou zásluhu na podobě snímku mají i neokoukání herci, kteří mu dávají právě punc věrohodnosti, civilnosti a lidskosti. ()

Kreeki

Boy A aneb jak natočit krásný nezávislý film. Mám rád britská nezávislá dramata, hned po těch severských. Jenže sice nádherně pomale natočená koláž ze života plná poutavých a depresivních flashbacků ze začátku postrádá onu potřebnou jiskru, jež například Uvnitř tančím upoutalo již v prvních minutách, ale to vše přijde až časem a ve výsledku se krásně ucelí. Oproti Moje léto lásky o třídu lepší filmařina, ale o třídu slabší citový zážitek. Ještě kdyby to ještě celé nebylo tak naivní a bez těch hektolitrů britského piva-nepiva. Nicméně na mém osobním žebříčku smutných filmů Chlapec A vyskočil poměrně vysoko. Johne, tohle je teprve cesta. Uvidíme se v cíli! ()

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky