Ten kluk

• Česko Chlapec A (festivalový název) (více)

Eric Wilson vychází po mnoha letech z vězení pro mladistvé a pod jiným jménem se pokouší začít nový život v tichém městečku poblíž Manchesteru. Pomáhá mu v tom sociální pracovník Terry, jenž pro něj najde práci a je nablízku, kdykoli Jack potřebuje podporu. Naivní, citlivý a otevřený mladík, který strávil dlouhé roky v izolaci, se snaží zorientovat se v prostředí, jež je pro něj zcela cizí. Nachází si kamaráda Chrise i přítelkyni Michelle a vrhá se do nového života s nadějí a ochotou vyhovět všem jeho nárokům. Zvládne nástrahy dospělého světa a dokáže se ubránit stínům vlastní minulosti? (Česká televize)

Morien

Jak já nesnáším cockney přízvuk! Což je věc, o kterou samozřejmě ve filmu vůbec nejde. Připomnělo mi to televizní film Svědek, kde hraje můj milovaný zubatý zrzek Toby Stephens. Oproti němu ale Chlapec A neskončí jako béčkový horor vhodný leda k tomu, aby u něj člověk žehlil puky na kalhotech nebo tak něco, nýbrž hrdě doklopýtá ke kompletně beznadějnému a ponižujícímu konci. Lidé jsou monstra. Neslyšela jsem to už někdy? ()

gudaulin

Málokdo ví, že filmový příběh má reálný předobraz ve skutečném kriminálním případu, který svého času pobouřil celou Británii. Dva kluci na prahu puberty, tedy ještě v chlapeckém věku, tehdy brutálně ubodali svou vrstevnici a verdikt britského soudu tehdy pro změnu šokoval veřejné mínění mimo Británii, protože soud oba pachatele poslal na slušnou řádku let do vězení. Mám takový pocit, že to byl trest větší než by obdržel dospělý pachatel za vraždu u nás doma. Proti tématu se nedá vytknout nic, nejde o nic menšího než o to, že každý, kdo šlápne vedle, by měl mít šanci začít znovu. Nic se nedá vytknout ani formě, ta je promyšlená a chytře vypráví příběh tak zastřeně, že do posledního momentu vlastně není jasné, co se v minulosti skutečně odehrálo, a divák je rafinovaně udržován v napětí. Po obsahové stránce je ale nutné podotknout, že režisér až nemístným způsobem manipuluje divákem ve prospěch svého hrdiny. Je těžké uvěřit tomu, že tenhle jemný kultivovaný kluk má za sebou dlouholeté vězení, když by mohl z fleku dělat pro Armádu spásy. A typově mi Andrew Garfield, který by mohl přesvědčivě ztvárnit homosexuála nebo vytříbeného intelektuála, do role kluka, který má přezdívku Bouchač a bez potíží nemilosrdně zmlátí dva maníky, jednoduše nesedí. Přesto všechno jsou to přesvědčivé 4* a 75 % celkového dojmu k tomu. ()

Sarkastic

Velmi zajímavý britský počin. Film začíná z pohledu hlavního hrdiny téměř až pohádkově, ale nakonec stejně poukazuje na fakt, že minulost dostihne každého a bláboly o tom, že se člověk nemá dívat zpátky, nýbrž jen vpřed a nechat to co bylo za sebou, jsou jen báchorkami pro chytráky. Herecký výkon Andrewa Garfielda byl pro mě trochu zvláštní a chvílemi jsem si nebyl úplně jistý, jestli mu danou emoci opravdu věřím, každopádně s jeho hrdinou jsem plně sympatizoval a ve výsledku se mi tedy provedení jeho role zamlouvalo. Jen mně nesedl až moc idylický nástup, nepřišel mi zrovna uvěřitelný (na druhou stranu, se samotným koncem, přestože mohl vyznít sentimetálně a zkusit civotě tlačit na diváka, jsem neměl nejmenší problém). Boy A si podle mě zaslouží silné 4* a odnáším si z něho mnoho pohnutek k zamyšlení. ()

Gilmour93

Flashbacky pozvolna odkrývající co a proč (jen hlas, láhev a dým z cigarety brilantně vykreslily absenci otce jako vzoru) se prolínají ze současností, která poukazuje na obtížnost začlenění a vzhledem k povaze společnosti i nulovou možnost rehabilitace dětského zločince. Crowley mě docela otrávil vedením kocoura Garfielda, který mluvou, obličejovou mimikou a řečí těla měl za každou cenu vzbudit soucit a lítost. Bez téhle tendenčnosti by mi A Boy přišel mnohem zajímavější.. ()

Kryšpín

Už dlouho si nepamatuji, že by nějaký film ze mě vydoloval emoce hned v prních minutách filmu. Snad nejlepší filmová expozice jakou jsem kdy v poslední době viděl. Andrew Garfield je skvělý a nadějný britský herec. Na to že je to jeho první celovečerní film odvedl víc než vynikající výkon. V jeho kvalitě mu pomáhá Peter Mullan jenž ho během filmu provází. Ale abych zbytečně nechválil jen herecké výkony, tak si pochvalu zaslouží i režisér John Crowley, jehož práci s herci odvedl dobře. Hudba je vložena do správných míst a udržuje atmosféru tak, jak má vyznít. Jediné mínus, které musím vytknout je nedotaženost některých příběhů, které zůstali otevřené. A taky moc velkou gradaci ke konci. Proto jen čtyři hvězdičky. ()

TeeAge

|| Scenár: Mark O'Rowe, Jonathan Trigell (novela) | Hudba: Paddy Cunneen | Produkcia: Lynn Horsford | Distribúcia: The Weinstein Company | Štúdio: ABC Distribution, Channel Four, Film4, Cuba Pictures | Tržby: 353,681 $ || ()

Aluska88

Zajímavé a silné britské drama, jehož největší možný potenciál však zůstal nevyužit. Ta největší síla tohoto filmu je možná skryta v tom, že počas sledování čekáte na ten nějaký, jeden okamžik, v němž by vás dokonale zamrazilo a v němž byste se dozvěděli, co tak strašného se tenkrát vlastně stalo. Minulost je zde předkládána pomocí flashbacků, o nichž jsem se domnívala, že mě mají připravit na "ten" krutý zločin a na mrazivé momenty či záběry. Chlapec A mi neukázal celý svůj příběh. Postrádala jsem větší rozvedení, propracování a objasnění tehdejších skutků. Zvláště závěrečné záběry (soud, odtáhnutí dívky či pověšení chlapce) jsou jakoby jen kousky puzzle, které do sebe však s koncem filmu nezapadly. Nějak jsem čekala, že celá minulost by měla vystoupit na povrch, spojit se do jednoho celku a ukázat mi všechnu tu špínu, která je tu zpracována spíše jen v útržcích. Ale možná to byl záměr. Neukázat vše, jen diváka navnadit, aby sám přemýšlel, jak to bylo. Andrew Garfield svou roli zvládl skvěle. A ač mi do role nového Spideyho zatím vůbec nesedí (nikdo nedokáže být jako Tobey a jeho Peter Parker:), možná bych si na něj i zvykla. Chlapec je sympatický a má talent. ()

molotov

Vynikající drama o chlapci, který se snaží zapojit do normálního života. Skvěle napsané a zahrané postavy (Andrew Garfield v hlavní roli je neskutečný) vás udržují v permanentním napětí, co se stane a co se stalo. Velmi smutný film u něhož se mi ulevilo, když jsem zjistil, že je podle knihy a ne podle skutečné události, což klidně mohl být. ()

Le_Chuck

Silné téma, skvelí herci, zručná réžia, len mám pocit, že som už podobných filmov videl kvantum a ešte kvantum uvidím. Všetko čo očakávate od drsnej britskej artoidnej drámy pekne po kope (a ten akcent....mňam). 70% ()

hellstruck

Plně souhlasím s Dadelem. To, co se na první pohled jeví jako zajímavé drama je ve skutečnosti rozvleklá nuda, kde se neustále jen tlachá u piva. Eric vyjde z vězení pro mladistvé a snaží se začít znovu s čistým štítem. Začlenit se do společnosti vypadá na první pohled jednoduše, ale když veřejnost odhalí, kým ve skutečnost byl, všichni se k němu otočí zády...Šíleně nevyužitý potenciál. Zajímavé byly vesměs jen flashbacky do minulosti, které postupně odhalily, že se v dětství Erick zúčastnil vraždy. Nic víc. Jinak je to vesměs o tom, jak Andrew Garfield popotahuje, bojí se napít anebo stydí oslovit dívku. I jeho hrdinský čin byl vyobrazen neskutečně unyle. Tenhle snímek mi prostě nedal absolutně nic. ()

Kaka

Osobitá a patřičně syrová výpoveď odsouzeného kluka-vraha, který se po vypršení trestu v dospělosti snaží začlenit do normálního života, zmítaný psychickými problémy a dilematy. Úvodní polovina skvělá. Výborná práce se střihem a kamerou, spousta náznaků a nejednoznačné odpovědi. Druhá je trochu víc předvídatelná a zbytečně zpomalí. Pořád si však udržuje dramatickou linku celkem slušně vysoko a Garfield umí být i boží, herecky silný v nemainstreamovém bijáku. ()

Spiker01

Citlivé drama o hříchu z mládí, podkresleno nástrahami v pozdějším životě...a na mě podobné témata dokáží hodně zapůsobit a přinutí mě zamyslet se nad prezentovaným problémem, který je bohužel v civilizovaném světě, jak ho známe, na denním pořádku. Andrew Garfield buď jen prkenně hraje ustrašeného kluka skrývajícím svou minulost, ale spíše si myslím, že na počátku své herecké kariéry dozrál natolik, aby podal ten nejlepší herecký výkon, který se bude jen těžko překonávat. Pro podobné filmy mám slabost a nesnažím se v nich hledat to špatné, to stereotypní, když na mě dokáže snímek zapůsobit jako Boy A, tak už to něco znamená...80% ()

castor

Už mnohokrát nám filmoví tvůrci předložili osudy těch, kteří v minulosti zásadně chybovali. Eric/Jack v dětství zažil šikanu, rodičovský nezájem, nedostatek lásky i s tím spojenou samotu. Během brouzdání a dostávání dalších kopanců poznal podobně „postiženého“ kamaráda a nevědomky vzniklo pouto, které se nebálo ničeho. Ani brutální vraždy. Nyní se po letech ve vězení a s jinou identitou pokouší začít nanovo. Citlivý, dobrosrdečný mladík, který nechce dál chybovat a hodlá o svou šanci bojovat. Tvůrci z tématu vymačkali maximum, režisér John Crowley je narativně hravý, dokonale buduje atmosféru, trefně poukazuje na drobné detaily, naznačuje, co se asi mohlo stát. Nepodlézá, nepřibližuje se neupřímnosti či vykalkulovanosti. Další přírůstek mezi britská sociální dramata je vizuálně bezchybný, doslova komorní melancholie k zamyšlení. Obrovskou pochvalu si vedle minimalistických hudebních motivů zaslouží casting – herci jsou do jednoho typově přesní.. nejjasněji září samozřejmě Andrew Garfield (objeví se po boku Heathe Ledgera v jeho poslední roli); nicméně oslovily mě spíše výkony Petera Mullana coby jeho chráněnce Terryho a Taylora Dohertyho coby hrdinova dětského přítele Philipa. Nebudu porovnávat, skvělí jsou všichni.. jeden z filmových zážitků posledních měsíců!! ()

JANARYBA

O tom, jak i ten nejhodnější z nejhodnějších si může v útlém věku definitivně podělat život . Trošku mi tam neseděl ten závěr, jak se najednou slehne zem po jeho "vyvolené" a ani to imaginární setkání na molu s ní nebylo zrovna nejšťastnější, pár věcí nedořešených, nebo nevysvětlených (např. vztah jeho kurátora k synovi). ()

Hild

Nesmírně silné a působivé britské drama, které pokládá otázky, které se dotýkají celé společnosti. Zaslouží si člověk druhou šanci? Ať už udělá cokoliv? Divák neví, co si má vlastně o hlavní postavě myslet, má pociťovat sympatie? Lítost? Odpuštění? Nebo snad odpor a nenávist? To celé propojení hlavní postavy s divákem je mistrně budované, na začátku divák bádá a pomalu odkrývá osudovou událost a na konci odpověď na zásadní otázku stejně nedostane, v konečném důsledku to však někomu bude stačit na odsouzení hlavní postavy, nebo naopak někdo si tak obhájí své soucítění s hlavní postavou. A když v závěrečné scéně divákovi ukápne slza? Měl by se snad kvůli tomu cítit špatně? Tento film se bude líbit každému jinak, záleží, jak se k danému tématu každý staví. To je na tomto filmu tak výborné. Ještě musím, zmínit Andrew Garfielda, který zde exceluje, neskutečně procítěný výkon. ()

petero

Minulosti sa nezbavíš. Reči o tom že za seba sa netreba obzerať a minulosť je za nami sú len keci a tento film to dáva jasne najavo... do pozornosti dávam nórsky DeUsynlige (2008). ()

gogo76

Silná dráma v komornejšom podaní, presne tak, ako to mám rád. Fincherov film Social network som videl o čosi skôr, preto mi bol hlavný predstaviteľ strašne povedomý. J. Crowley urobil dobrý ťah, pretože to bol hlavne on kto ťahal jeho film. Naozaj sa črtá skvelý herecký talent a tento film je mu šitý doslova na mieru. Ceny za herecký výkon sú naozaj oprávnené a svojím presvedčivým výkonom dodáva filmu vnútornú silu. Celý film divák drží hlavnému predstaviteľovi palce, pretože napriek tomu čo urobil, cíti, že je to dobrý chlapec, ktorý sa iba dal zlákať nepodareným kamarátom. Jeho postupné začleňovanie do spoločnosti aj love story mu dodávajú sebavedomie i silu napredovať. Život je ale sviňa a vždy sa niečo poserie. Možno mohol skúsiť žiť niekde inde, možno to mohol riešiť ináč, no rozhodol sa tak ako sa rozhodol. 80%. ()

Mahalik

Je to o bázlivém klučinovi. Je to o novém životě. O tom, že minulost vás dostihne i když si změníte jméno, bydliště, přátele. Je to o chlapci....o Boy A.__ Především zarazí absence nějakých filmových vychytávek, které by vás rozsekaly. Z traileru člověk usoudí, že to bude filmová balada. Byla, ale strašně průměrná (z pozice režiséra). Všechno pluje pozvolna, nepřekvapivě a lidi ,když říkám já, že to není moc překvapivý film, tak to je setsakra předvídatelný (čest závěru!!). Andrew Garfield je výborný a zvedá film neskutečně nahoru. Ale co je to platný, když režisér postrádá originální myšlení. A pokud můžu ještě něco říct, tak to, že ta holčička (díky níž jde Boy A do basy) zahrála svou malou roli perfektně. Byť se ukázala jen na 5 minut, nemohl jsem z ní spustit oči.... ()

cheyene

Vynikající drama o problémech začlenit se do společnosti s cejchem vraha... dětského vraha. Snímek má řadu silných scén, příjemnou hudbu, výborného herce v hlavní roli a deprimující závěr. ()

Saoirse míří do Ameriky

Saoirse míří do Ameriky