Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

Ziriath

Což o to, začátek a klikačkové titulky se mi líbily a vtípek s babičkou ''Zaplať, nebo zemři'', potěšil. Později se ale vrší jeden WTF moment na druhý a čtenář Zeměplochy jako já si říká: Co to má být? Takhle to přece být nemělo! A způsobují to nejen zásadní věci (jako třeba absence v knížce důležitého třídícího stroje), ale taky věci, které si režisér přimyslel nebo udělal jinak, asi proto, že se mu předloha nezdála dost dobrá- takže Adora na konci filmu přestala kouřit (!!!), nechyběla stereotypní scénka, kdy hlavní hrdina visí za ruce nad hlubinou, nebo to jak Pozlátko ubil pana Kůňpeče vlastnoručně a Angua se proměnila před lidmi (v knížce ale vůbec nebyla). Naopak mi tam chyběl papouch '12,5 procenta! ', pošťákova cesta (na kterou sem se docela těšila) , mladší poštmistr Grešle nepoužíval svoji skvělou chemii a ohnivé oko tam taky nebylo, stejně tak vtípek s pometlem. Knižního Vlahoše jsem si oblíbila od první stránky, kde se objevil, ten filmový působil spíše nepříjemně, neoblíbitelně a neusmíval se moc. Golemové, ti mi jistým způsobem, asi provedením, připomínali Gorna z (o 44 let staršího) Star treku. Pokud jde o Vetinariho (mimochodem moji nejoblíbenější zeměplošskou postavu), tak to je dost nezpodobnitelná osoba- nebýt oficiálních Kidbyho ilustrací (na kterých se mi taky moc nelíbí), hodně lidí nebude vědět, jak si ho vlastně představit. No ale ne že bych měla něco proti zrzavým lidem, ale Vetinari prostě zrzavě blond být nemá! Má být asi o deset patnáct let mladší, atraktivní, a hlavně velice, ale velice hubený. Ke golemům raději nic říkat nebudu. A ti obří lvi v Oválné kanceláři asi zbyli ve skladu z jiného filmu a nevěděli co s nima, tak je dali tam. No nic, zatím toho nechám, ale vězte, že mám k tomu ještě co říct. A abych řekla něco pozitivního, tak třeba se mi líbilo použití Pohyblivých obrázků v budově pošty. ()

Aethra

Zaslaná pošta mě v knižní podobě zvlášť nezaujala a považovala jsem ji za jednu ze slabších. Toto však nemůžu říct o filmu, který měl šťávu, skvěle zpracovaný scénář a zejména výborně zvolené herce - záporák Pozlátko obzvláště potěšil! ()

trigan

Zaslaná pošta byla první kniha, kterou jsem od Terry Pratchetta četl a filmové zpracování mě nezklamalo. Nepotřebovalo to žádné extrémní triky, ukázalo se, že při dobrém základu dokážou udělat angličani dobré filmové dílo i bez velkých holywoodských hvězd. Kdyby se dalo, tak dám i 6 hvězdiček. Ty tři hodiny mi pocitově uběhly asi za 45 minut. A Claire Foy v jejích černých šatech, to byla paráda. A mimochodem, kdo nezná autora Zeměplochy, ať se pořádně koukne na pošťáka, který na konci přinese dopis k Vetinarimu. ()

Není to škoda, že tohle vzniká jako film pro TV a ne produkce Disneyho, který zvládl Pottera totálně zvrtat. Pratchettovi knížky jsou svým stylem na zfilmování nesmírně náročné(podobně jako Gaiman nebo Potterovská série), ale Zaslaná pošta (a Barva kouzel i Otec prasátek) dokazují, že i tenhle žánr jde natočit skvěle. Vznikl vynikající film, ve kterém se pořád něco děje, ve kterém hrají herci kvalitně a vypadá to, že si to i užívají. Uznávám, že některé charakery jsem si představovala jinak, ale celkově mi žádný nevadil, Geeci mne dostali a golemové byli roztomilí. Kdyby existovala nějaká cesta, jak přispět přímo na tvorbu dalšího filmu (doufám, že 2012 by mohl nějaký být), rozhodně bych do toho šla. ()

XI-XAO

Další z mnoha skvělých příběhů Terryho Pratchetta, kterého se tradičně ujalo BBC. Tentokrát jsme na Zeměploše svědky konkurenčního souboje mezi Poštou a novou technologií světelných sloupů (symbolizujícímy internet). Ve filmu sice nenalezneme moderní viziální efekty, nicméně vše je odpuštěno díky inteligentnímu příběhu, hereckým výkonům a zábavným rozhovorům. Pro mě se jedná zatím o nejlépe zpracovanou adaptaci Terryho Pratchetta. ()

Scaevola

Nadmíru okouzlující televizní počin, kterému škodí jen rozdělení na dvě části - ta druhá je prostě slabší. ()

Cvachetka

Na pouhý TV film se mi zdá tento výsledek až neuvěřitelný. Jako fanoušek Terryho Pratchetta byla pro mě tohle povinost. A podle mě je to zatím nejzdařilejší adaptace Terryho knihy. Slušné herecké obsazení, Charles Dance je podle mě mnohém lepší patricij než Jeremy Irons (který slušně přehraval v Barvě kouzel). Myslím, že pro Terryho fanoušky je tohle povinnost a nebudou litovat. Pro mě 95% (kdyby to nebyl TV film tak za 90%, ale vzhledem k tomu co dokazali neměl jsem na výběr:-)) ()

Merenre

Předchozí filmová zpracování Pratchetta jsem nebyl nikdy schopen ani dodívat, a tak jsem i k tomuto dílu přistupoval skepticky, a nakonec se k němu odhodlal jenom ze zoufalství, protože nic jiného nebylo k dispozici. Tentokrát mě ale příběh chytil hned od začátku a držel mě až do konce. Sympatické postavy a neméně sympatičtí herci, zajímavý a poměrně napínavý děj a zpracování, kterému v žádném směru nevadí nižší televizní rozpočet. Není to komerční srágora postavená na nekonečných haldách efektů, ale výborné vyprávění se silným scénářem, režií i obsazením. Nevadila mi ani opravdu dlouhá stopáž. Jediným, neřekl bych přímo záporem, spíš nedostatkem, který mě napadá, je dost fádní hudba, ale nemůžeme mět všecko. Možná teď zkusím dát ještě jednu šanci předchozím Pratchettovinám. ()

Saxos

Poštovní fantasy docela i ukazující, jak a proč vznikl papírek lepící se na obálku dopisu s názvech poštovní známka. Není to žádný oslňující příběh, ale inteligentní ukázka vzniku filatelie. Určitě je znát nízký televizní rozpočet. ()

karnifex

Děsná nuda navíc okořeněná tím typem humoru, který mi vůbec nesedí. Nejsem příznivec Terryho Pratchetta, takže z filmu mám asi stejný pocit, jako z té jedné knihy, co jsem od něj přečetl. ()

Karbos

Joo, něco těch knih jsem se načetl ale hlavně, těch knih se načetlo joo něco lidí a jak známo, výhoda knih a fantasy knih zejména, je v tom, že každého představivost pracuje prostě trochu jinak. Takže existují v našich myslích milióny a milióny verzí těchto příběhů o místě zvaném Zeměplocha, jež nám geniální mysl Terryho Pratchetta předložila a i ten sám, když to psal, jistojistě viděl svůj příběh zase trochu jinak a tak dodnes platí, že dělat filmy podle knih je setsakramensky nevděčná práce. Kord pokud chcete celý snový svět nacpat do rozpočtu televizního filmu :). Já to beru hlavně jako poctu a to, že tam sám Terry ztvárnil nemalou roli mě opravdu potěšilo. Třešničkou na dortu pro mne však byl Charles Dance, kterému tyhle role prostě perfektně sednou na ksicht. Stejně, jako hlavní záporák v podání Sucheta, alias ikonického Hercula P. (který si tuto roli očividně vyloženě užíval). Samozřejmě i můj svět Zeměplochy vypadá trochu jinak a postavy v něm jakbysmet. Ovšem jako hold Pratchettovi a všem fandům jeho tvorby mi to na ty omezené možnosti TV filmu přijde jako úctyhodný výkon, který, jak pevně doufám, se někdo pokusí v budoucnu zvopakovat se stejným elánem a nadšením, jako jsme viděli zde avšak s úplně jiným rozpočtem a minimálně přetvořeným do trilogie....a s touto nadějí dávám 'jen' **** ()

svist10

Tak konečně je to za čistých pět, beze všech obezliček, přehlížejících nedokonalosti technické, scénáristické nebo herecké. Zasl(r)aná pošta je jednoznačně dosud nejlepší adaptace opusu Terryho Pratchetta. Je vidět, že změna na postu režiséra se vyplatila, sky 1 vyslyšela (jistě nejen mé) volání a nahradila Jeana Vadima Panem režisérem Jonesem. Příběh má perfektní spád a poprvé je filmové finále snad ještě napínavější, než v předloze, která, přiznám se není z mých nejoblíbenějších, ale filmová se okamžitě řadí na špičku. Představitele Vlahoše von Rosreta neznám, ale Claire Foy ještě zvedla má očekávání fantasy Season of the Witch. Tak doufám že sky 1 bude v nastalém trendu pokračovat a tentokrát už se vrhne na některý z příběhů městské stráže, už jen proto, že Angua je vážně hot!:-) ()

Wezáhell

Tak jsem se dočkala zfilmování jedné z mých nejoblíbenějších Pratchettovek a jsem nadmíru spokojená. Děj má spád a baví, na rozdíl od některých částí v Otci prasátek tady jsem se nenudila ani minutu. Zprvu jsem si nedokázala představit Richarda Coyleho jako představitele sympaťáka Vlahoše, ale i přes mou počáteční apatii mě za pár minut, dokonale přesvědčil. Claire Foy alias Slečna Srdénková je se svým permanentně nasraným výrazem neskutečná. Pět ódy na Davida Sucheta asi ani nemá cenu. " Poroučím svou duši prvnímu bohu, který ji najde !" ()

erazmus

Dílo Terryho Pratchetta mám ve velké oblibě a samotnou knihu Zaslaná pošta jsem několikrát četl. Oproti knize ubylo ve filmu postav a příběh byl pozměněn a zjednodušen, hlavní dějová linie ale zůstala. Musím konstatovat, že většina změn je k dobru věci. Proti první polovině filmu nemám žádnou vážnou námitku, je svižná, přehledná a nenudí. Po požáru Poštovního úřadu ale příběh začne zadrhávat, občas přijde moc rychlý střih a člověk má pocit nastavené kaše a nepřirozenosti. Závěr, který je plný laciné komiky a umělé dramatizace si pak tvůrci mohli odpustit celý a měli se více držet předlohy.Některé efekty mi dokonce přišli až trapné. Celkově ale ve mě zůstaly spíše kladné pocity a tak dávám, sice s odřenýma ušima, čtyři hvězdičky. ()

27p16and41p6

Tak si představuju film podle knihy. Hlavně v tom, že se nesnaží za každou cenu narvat do filmu knihu celou. Pořád si ani neumím představit, jak špatný film by to byl, kdyby se pokusili do filmu zakomponovat Pratchettův humorný popis skutečností. Místo toho, aby ho tam někdo trapně odříkával, jsou Pratchettovy poznámky zobrazeny vizuálně. Jinak si to už ani představit neumím. ()

ppprevit

Nemůžu uvěřit svým očím. Konečně zfilmovaná Pratchetovka, která se opravdu povedla. Po příliš televizním Otci prasátek s (podle mého názoru) vážně nepovedeným Smrtěm a dost špatné Barvě kouzel jsem tomu moc šancí nedávala, ale spletla jsem se. Zpočáku byl sic rozjezd lehce slabší, ale nakonec mě dostalo, že i když to byla jen televizní adaptace, povedlo se jí zachytit Pratchettovu poetiku i humor. Adoráta byla geniální (přítel se do ní zamiloval, budu si muset pořídit deseticentimetrové černé jehly, muhaha), i Vlahoš mi do té role nakonec sedl dobře. Jednu hvězdu ale musím strhnout za naprosto příšernou Anguu. Takhle zmrvit mou oblíbenou postavu, to se nedělá... ()

Loganberry

Barva kouzel se mi líbila víc, ale i tak pořád velmi slušné, na TV film. Pratchett je srdcovka. Já chci vidět zfilmované Čarodějky na cestách!!! (I když.. možná radši ne.) ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)