Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

Kivis

Oba díly jsem zvládl na jeden zátah, aniž bych netrpělive sledoval, kolik času ještě zbývá do konce. To už je u tříhodinové stopáže samo o sobě docela pochvala. Nejsem "pratchettovec", takže jsem nijak zvlášť netušil, co mám čekat. I když Zaslaná pošta za celé tři hodiny v žádné pasáži výrazně nenudila, na druhou stranu v ní na tak dlouhou stopáž nebylo ani moc zapamatovatelných a výrazných momentů, ať už humorných, dramatických nebo vizuálně dechberoucích. Zkrátit to na klasickou "stodvacítku" by filmu určitě prospělo... a možná by to naopak uneslo i prodloužení na desetidílný seriál. ()

rime

Pratchett byl vždycky divnej a tenhle film to jen potvrzuje. Určeno pouze pro fanoušky knihy, ostatní budou mít problém. ()

Zaba

Takže si to shrneme... zrovna tento titul jsem nečetla, ale jiné knihy ano. Film jako takový není špatný, naopak, další z fantasy filmů, na který se dá koukat i s dětma. Vtipný, napínavý, dobře obsazený... Nicméně zde narážím na stejný problém, jako u ostatních zfilmovaných knih od Terryho Pratchetta... a to nedostatek fantazie prosycené syrovou oktarínovou magií. Zeměplocha je užasný svět, ale z filmu to nějak necítím nebo jak to říct. Suma sumárum... doporučuju! Ale na 5 hvězdiček mi chybí troška té magie :) ()

JendaBenda

Co říct, knížka je skvělá (to ostatně knížky bývají), film je ale také dost dobrý! Je hlavně skvělé, že se další Pratchett dočkal zfilmování. Jen dál, jen houšť! Jasných 100%, už jen že to vzniklo. ()

Dixie_Cara

Esa britského filmového plátna, celkem napínavě převyprávěný příběh či věrohodné představení města Ankh-Morpork. Zaslaná pošta má zkrátka něco do sebe. Jasně kniha je někde jinde, ale myslím že srovnání zrovna zde není na místě. Pratchettova Zeměplocha (pro nás Čechy i za přispění skvělého překladu Jana Kantůrka) je totiž naprosto unikátní a spíše než na vizuálu stojí na vtipné "ztřeštěnosti",a představivosti každého čtenáře, jenž svým způsobem Terryho příběhy sám pro sebe vytváří. Film je naproti knižní předloze vážnější, více se soustředí na postavu Vlahoše von Rosreta,mnohem příměji odhaluje jeho minulost či více rozvijí milostnou linku. Ačkoliv toto zpracování není na škodu, stejně se nemůžu zbavit pocitu, že snímku (stejně jako mnohým jiným) chybí právě ta ztřeštěnost a fantastičnost, která je knihám vlastní. Jinak samozřejmě nelze jinak než vyzdvihnout Claire Foy, jejíž Adoráta je skvělá a více než přesvědčivá. Mě osobně navíc potěšila přítomnost Fran z Black Books, kterou na obrazovkách jinak moc nevídám. ()

Andy.222

První půle se mi líbila, ale je to hlavně tím že se drželi autoři skvělé předlohy. Ne že by se druhá půle až natolik lišila, to spíše tvůrci dávali důraz na jiné prvky příběhu než pan Pratchett (hlavně co se romance týká) a přiznám - moc mi to nesedlo. Herci se všichni snaží a byť v hlavní roli bych si dovedl představit i někoho jiného, naopak, Danceovi se lord Vetinari povedl famózně. Přesto když to srovnám s Otcem prasátek, Pošta z toho moc dobře nevychází... ()

rentier

Pěkně se na to dívalo, jen humoru by se tam jistě dalo protlačit ještě víc. Na knížní adaptaci ale jistě nadprůměr, napínavé, promyšlené, já si to prostě parádně užil a děkuju! ()

mfanta

85% - Velice hezke zpracovani jednoho z romanu meho oblibeneho autora. V roli zloducha exceluje David Suchet. Libila se mi atmosfera Ankh-Morporku, kterou se pri nizkem rozpoctu podarilo autorum hezky prenest na obrazovku. Pro nefanousky Pratchetta asi trochu neobvykly, mozna i nudny film. ()

jabbo123

Zatím nejlepší hraná Zemněplocha. Její nejsilnější stránkou je příběhová konzistence, která vás spolehlivě udrží ve správných kolejích. Otec prasátek i Barva kouzel byly také výborné, ale pravdou je, že bez znalosti knižní předlohy se v nich mohl čtenář lehce ztrácet. K maximální spokojenosti už člověku jen chybí určité naplnění původních představ o Zeměploše. Je jasné, že Kidbyho (a později Kirbyho) ilustrace jsou bez drahých CGI těžko zfilmovatelné, ale také proto jsem asi mnohem větším fanouškem dvojice animovaných filmů (Soudné sestry a Těžké melodično), které i díky mnohem větší stopáži dokázaly Zeměplochu vystihnout bez chyby. Přesto - na všech hraných filmech je prostě vidět, že je točí praví fanoušci Terryho Prattchetta a že přesně vědí jak se věci mají. Prvotřídní herecké obsazení, výborná kamera, na televizní film opravdu skvělé vizuální efekty, skladba příběhu, vytříbené dialogy a výborné narážky, které postřehne jen skutečný fanoušek (šachovnice BUCHu na stole v patriciově pracovně atd.). Tuhle jízdu si budete užívat od začátku do konce, ať už jste skalní fanoušci předlohy, nebo prostě máte rádi fantasy, které má srdce a nebojí se inteligentního humoru. Největší sílu celému filmu dávají citlivě zvolení herci - ať už je to sladko-drsná Claire Foy v roli slečny Srdénkové, vznešeně-mrazivý Charles Dance jako lord Vetinary nebo ďábelsky-poťouchlý David Suchet (alias Hercule Poirot), všichni do svých rolí výborně pasují. 8.5/10 ()

Mithal

Přijde mi to o pořádný kus lepší, než Barva kouzel, což je nejspíše dáno tím, že příběhy Mrakoplaše moc nemusím. Sem tam probleskne lacinost nějakých triků, ale to jsem byl ochoten přehlédnout. Navíc dvakrát hodina a půl dlouhá stopáž umožnila vše odvyprávět dostatečně podrobně a přehledně. Víc takových filmů. ()

StandikK

Je to takové rozhodovaní mezi 3 a 4...Pro mě moc dlouhý děj, dal by se docela zkrátit v pohodě do 2 hodin. Děj je určitě zajímavý a konec rozhodně nezklame, ale jak říkam, chce to trochu víc času věnovat tomuto filmu. ()

Kykyryda

Jednoznačně lepší než Barva kouzel a Otec prasátek. Z těch byla ta "telezovitost" vyloženě cítit, kdežto Zaslaná pošta by se snesla i v kině. Čert vem občasné mizerné efekty a golemy z umělé hmoty. Richard Coyle i Claire Foy jsou skvělí, jeden lepší než druhý... o lordu Vetinarim ani nemluvím. Maximálně oceňuju, že nepoučený divák pochopí, ale zároveň se adaptace drží předlohy (pravda, konec je v knize trochu jiný, semtam je něco vypuštěno, ale nikdy nic zásadního a vždycky to funguje). ()

Michalp81

Po shlédnutí Otce prasátek a Barvy kouzel jsem se na tento film obrovsky těšil a knihu proto dočetl velmi rychle. Po prvním shlédnutí, když jsem byl ještě plný dojmů z knihy, se dostavilo lehké zklamání. Film není rozhodně špatný, ale kvalit předchozích dvou určitě nedosahuje. Mrzelo mě hlavně, že se v několika momentech odvrací od literární předlohy, což osobně u filmů nemám rád, ale je nejspíše dáno mým hnidopišským naturelem. Lehce mě zklamal David Suchet v hlavní roli. Po druhém shlédnutí se můj negativní postoj začal rozpouštět a nakonec musím uznat, že dílko je poměrně povedené a už doufám, že dojde ke zfilmování volného pokračování románu Nadělat prachy. ()

Barasku

Nebyla jsem nikdy zarytým milovníkem Pratchettových knih, ale tento film se mi opravdu líbil. Hezky zpracovaný příběh, který si mě získal :-). Co mě nedonutilo dát rovných pět hvězdiček bylo akorát to, že bych uvítala možná více akce, ale jinak chválím! Hezký film do pohody. ()

Darriel

Kéž by se objevilo ještě víc Pratchettových děl zfilmovaných alespoň tak, jak vypadá tenhle kousek. A třeba i líp :) Já jsem se každopádně bavil, přestože efekty nebyly uchvacující. Těším se na Claire Foy v dalších filmech ()

Ecthelion

Terry Pratchett. Co k tomu více dodat ? Výborné zpracování geniálního příběhu napsaného perem geniálního humoristy. Skvělá fantasy komedie, ve které zahlédneme Davida Sucheta alias Hercula Poirota či Charlese Dance alias Tywina Lannistera. Příběh nás zavede do Ankh-Morporku, kde na hlavního hrdinu čeká nesnadný úkol – obnovit Poštovní úřad. Výkony herců i zpracování samotného příběhu je na velmi vysoké úrovni a věřte tomu, že zpracovat příběhy Terryho Pratchetta tak, aby pokud možno neztratily své kouzlo, není zrovna jednoduché. Film zaručuje zábavu a návratnost k opětovnému shlédnutí snímku je skoro jistá. ;-) 100%. ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)