Vlahoš von Rosret přišel jako mladík o oba rodiče a snažil se uživit, jak se dá. Velmi záhy zjistil, že má velké nadání pro podvody, a postupně své „umění“ zdokonaloval. Celou dobu, po kterou páchal tuto činnost, byl přesvědčený o tom, že tím vlastně nikomu neubližuje. Soud na to měl jiný názor a udělil mu trest smrti oběšením. Od jisté smrti ho zachrání lord Havelock Vetinari, který se považuje za jakéhosi anděla spásy a nabízí Vlahošovi místo poštmistra v Ankh-Morporku. Druhá možnost je pád do hluboké propasti a jistá smrt. Vlahoš tedy volí práci na zanedbané poště a doufá, že se mu podaří upláchnout. Hlídat ho bude golem Pumpa 19, který je něco jako probační úředník a ujišťuje ho, že se postará o to, aby neutekl, ale také o to, aby se mu nic nestalo. Na této poště totiž za záhadných okolností zemřeli již čtyři poštmistrové. Na poště jsou dva zaměstnanci. Starý, přesto mladší pošťák Toliver Grešle a mladý Slavoj Zálepka, vášnivý sběratel špendlíků. Protože pošta nedoručuje již léta žádné zásilky, všude jsou miliony dopisů a balíků. Velkým konkurentem poštovního úřadu je Nadosah Pozlátko, který vlastní systém klikacích semaforů, jež jsou mnohem rychlejší v doručování zpráv než pošta. Vlahoš na poště trpí halucinacemi, které mu ukazují, co všechno svými podvody v minulosti způsobil. Jeden z jeho podvodů s cennými papíry ovlivnil i život rodiny v tomto městečku. Pan Srdénko byl vynálezcem a majitelem semaforů, ale neměl dostatek peněz a musel si půjčit u banky. Když Vlahoš svým podvodem banku připravil o peníze, banka na svých klientech, včetně pana Srdénka, požadovala okamžité splacení půjčky, a tím byl pan Srdénko zlikvidován. Jeho systému semaforů se zmocnil podnikatel Nadosah Pozlátko. Pan Srdénko zemřel a na jedné semaforové věži zahynul i jeho syn Jan. Naživu zůstala jen jeho dcera Krasomila Adoráta Srdénková, která se o sebe musela postarat sama a vymyslela obchod s golemy. Vlahošovi se líbí a už kvůli ní se pokusí poštovní úřad obnovit, aby se pomstil Pozlátkovi. Vymyslí systém poštovních známek a nabízí expresní doručení zásilek. Krasomila Adoráta ho zprvu moc nemusí, ale když vidí, že bojuje proti Pozlátkovi, dovolí mu, aby ji pozval na večeři. V tu chvíli již díky halucinacím Vlahoš ví, že nepřímo způsobil smrt jejích blízkých, a chce se od ní raději držet dál. Tím ji však urazí. Na Pumpovu radu napíše na papír pravdu o tom, proč ji odmítl, a díky Pumpovi Krasomila Adoráta přijme pozvání na večeři. Zatímco čte dopis o všech Vlahošových skutcích, na poště začíná hořet. Způsobil to zlý bánší, který pracuje pro Pozlátka a který způsobil i smrt bývalých poštmistrů. Nyní čeká na Vlahoše a dočká se. Vlahoš se vrhne do ohně, aby zachránil Slavoje Zálepku. Bánší se Vlahošovi přizná k vraždám i k tomu, že teď hodlá zabít také jeho. Dojde k explozi a Vlahošův osud je v tuto chvíli neznámý. (TV Prima)

kpt.Marťas

Ano, je na tom vidět, že je to televizní film. Což především na fantasy hodně projeví. Na druhou stranu,zase díky tomu se obejdeme bez záplavy digitálu. A to je fajn. Suma sumárum milá, zábavná podívaná, která odsýpá, má sympatické hrdiny, ale oproti knížce chybí epický drajv, tah na bránu a vtip. ()

Eddieg

Pratchettovky mě vždycky dostanou, nepamatuju si ani jednu u které bych se nesmál jak o život. Vtipné líčení událostí, v nichž hlavní roli vždy hrají negatívní lidské vlastnosti, které jsou jako vždy překonány, nebo snad ne? ()

dracekt

Pratchett je můj oblíbenej, takže hodnocení pro mě jasný. Nicméně velice věrné zpracování knihy, užije si to každej fanoušek. Lord Vetinari opravdu perfektní, takovejhle roztomilej suchar to byl :-). ()

Tomulka

Hrozně jsem se bál, že se něco takového stane, že se někdo rozhodne natočit film podle knihy o zeměploše od Terry Pratchetta a bál jsem se oprávněně. Samozřejmně jsem byl připraven nesrovnávat knihu s filmem a byl jsem připraven koukat na snímek bez kritického oka. A celkem se mi to povedlo a proto hodnotím snímek dvěmi hvězdičkami. Jinak bych musel býti velmi , ale velmi krytickým. Postava Vlahoše byla odfláknutá jeho schopnost manipulace nejen se slovy, zářícího optimismu a neuvěřitelného entuziasmu byla celkem dost potlačena nebo zmíněna jen povrchně. Vlahoš uměl udělat show a číšilo to zněj, ale R.Coyle (i přes to, že se snažil) tak mu vyšel snad jen ten úsměv. Není však jeho vinou,že scény ve kterých se daly tyto všechny vlastnosti předvést byli buď velmi povrchně pojaté a nebo ve filmu nebyli vůbec. Co se týče golemů nebudu se raději vyjadřovat vůbec (katastrofa spíše problém v penězích). Jinak výběr herců se celkem povedl. Nadosáha zahrál David Sucher slušně (i když jsem si jej představoval a nejen já mnohem více noblesního , distingovanějšího a více povrchního. Spíše tahajícího za nitky než , že by sám někoho kuchnul (asi málo peněz na herce) pan Grešle slušně trefený, ale Slavoje totálně netrefili. Naopak musím říci, že Vetinary v podání Charlese Dance je perfektní a Važuzel se také povedl dokonale. Výsměšek sklamání a Adoráta no slušně pojatá hlavně na začátku na výbornou, ale něják během filmu stratila herečka nitku se stylem Adoráty. Celkově na TV slušné jen to chtělo režiséra, který by si s látkou více pohrál a také to chtělo větší rozpočet a více propracovat postavy. Více nehodlám film rozebírat bylo by to na mnohem více řádků. Kdo je beznadějně zamilován do četby knížek od Terry Pratchetta a netíhne k filmům. Tak by film vidět neměl. Bude natolik sklamán, že film totálně zavrhne. Ale jinak je to slušný televizní počin akorát musíte na tu knihu zapomenout :) ()

nouvelle vague

Vynikající adaptace. Zatím nejlepší z těch, o které se Sky pokusila. Na televizní film bylo vynikající všechno. Herci mi naprosto seděli, obzvlášť Vetinariho trefili přesně tak, jak si představuji. Richard Coyle hrál taky dobře, ale dech mi brala hlavně nádherá Calire Foy. Na každou scénu s ní jsem se vyloženě těšil. Asi začnu anglickou televizi sledovat víc, než dosud. Pro mě hrozně příjemné překvapení a jasných pět hvězd. ()

surprise

Na komedii málo vtipný, na fantasy vtipný moc. A navíc celé to dobrodružství mě vůbec nevzrušovalo, protože zázrak či nějaké doposud nepoznané kouzlo se mohlo objevit kdykoli a kdekoli...takže o co vlastně jde, že ano. Vidět svět Terry Pratchetta však bylo zajimavé a nemůže vám uniknout nadsazené podobenství s dnešním světem i to mravoučné poučení bylo na místě. ()

kreidlp

Moc se mi příběh líbil a musím uznat, že jsem se dobře bavil. škoda jen, že projekt neměl trochu více peněz a ambicí. ()

Nobunaga

Po Otci prasátek a Barvě kouzel přišla zatím nejlepší adaptace Zeměplochy. Skvělý a kompaktní příběh, který drží pohromadě, nádherná výprava a vynikající herecké výkony, zejména Richarda Coylea. Mix, který zaujme a udrží diváka po celé tři hodiny (mně už nejméně pětkrát a kdykoliv se na to podívám rád znovu :) ()

delif

Moc pěkná pohádka o tom, jak vlastně vznikla pošta a známky... a Claire Foy? Ta je ještě pěknější:) První část se mi líbila o něco víc než druhá, proto "jen" 4* ()

Peacy

Jednoznačně nejlepší filmová Pratchettovka. Líbily se mi sice všechny, ale tahle je ještě o kousek víš. Nechápu ty, kteří srovnávají tento film s Pánem prstenů nebo Harry Pottrem. Je jedině dobře, že Britové tyhle filmy točí jako televizní. Každý čtenář a fanoušek Pratchetta musí uznat, že přecpat film efekty jako u obou zmiňovaných trháků by na atmosféře jen ubralo. Sympatický je především výběr herců: Devid Suchet, Charles Dance v Poště, Chrustopher Lee, Tim Curry, Jeremy Irons v Barvě kouzel, tohle by Hollywoodská produkce nezvládla. Filmy ze Zeměplochy sice nejsou zábavou pro široké masy, ale pokud nás mají čekat další, doufám, že jedině v televizní produkci a ne nějaké americké filmové překombinované, přeefektované a nevhodně obsazené babranině jakou zřejmě bude poslední počin P. Jacksona - Hobit. ()

tulen

Já jsem naopak rád, že tyto filmy podle knížek p.Pratchetta vznikají jako televizní a díky tomu si zachovávají komornější charakter a důraz na herecké výkony a děj. Dovedu si živě představit jak by to asi dopadlo když by se toho chytil velký filmový průmysl a udělal z toho "trhák" ... Jsem spokojený s tím jak to je udělané. ()

Petr325

Na televizní film velmi slušný nadprůměr. Postavy jsou sympatické, příběh pohádkový až fantasy a celková atmosféra filmu na mě působí velmi přirozeně ( pokud bereme v potaz pohádko/fantasy atmosféru). 80%. ()

Aria

Těžko se mi soudí film, když jsem četla knížku. Zasl(r)aná pošta je skvělé počtení a film mi onu knížku pěkně zprostředkoval zpět.... Pochvala za obsazení a za nápad s Golemem, ve filmu vypadal ještě lépe a srdnatěji, než jsem si jej představovala a Bánší vypadal správně roztekle. Trošku mě ale mrzí Lord Vetinari, Charles má sice správný ostrý výraz a autorita se z něj vylévá po hektolitrech, ale nějak mi vadí, že nemá ony typicky černé vlasy.... Ale to už je jen detail. ()

Chlo0opek

Film dobře natočený, po grafické stránce pěkný, ale jinak po dějové už to tak slavné není. Viděn 1. díl, druhý asi už ani neshlédnu.. ()

snupko13

Veru je veľkou škodou, že fantázia Terryho Prachetta dostáva len taký malý a vo väčšine prípadov nekvalitný priestor a to iba v televíznej podobe. Z jeho zhruba päťdesiatich humorných, satirických fantasy kníh, by sa dalo vyberať alebo spraviť kvalitný seriál, by bola zaslúžená pocta pre tohto priekopníka vo svojom obore. Zaslaná pošta vychádza na televíznu obrazovku vo veľmi slušnom štýle, scenáristicky aj herecky oproti iným nepodarkom. Priznávam, že knižnú predlohu som nečítal, hoci niekoľko prachetoviek mám úspešne za sebou, a táto ma udržala po celý čas so záujmom na gauči. Hodnotím veľmi pozitívne nielen pre priaznivcom a odporúčam. ()

jarmil8

Je to velmi vtipné ze své podstaty (tedy literární předlohy), jen se ten vtip nějak nedaří poslat dál. Film je výborně obsazený a herci si své role opravdu užívají. Příjemná záležitost! ()

Wedzie

Konečně jsem se dočkala nějaké relativně povedené knižní adaptace! Terryho mám hodně ráda a předchozí zpracování mě nijak nenadchlo, ale tentokrát je chvála na místě, herci jsou ve svých rolích perfektní, do příběhu se okamžitě dostanete a i přes stopáž, kterou se mohou pochlubit snad jen knižní zpracování Tolkiena a Kinga, jsem se ani na okamžik nenudila (a Terry si jí opravdu zaslouží, o tom není pochyb). Co bych vytkla, je občasná přeslazenost, po které jsem měla dojem, že po další minutě sledování budu minimálně týden kadit cukrovou vatu. Na záchodě jsem však byla a vše se zdá být v pořádku, tak to necháme na 4 * ()

Lal.V

Skvelá kniha pretransformovaná v dva lacné, televízne filmy, ktoré však boli skvelým prevedením Pratchettovho diela na televízne obrazovky. Veľmi verné spracovanie, hoci samozrejme patrične premenené kvôli obsiahlosti knihy. ()

Mistr119

Jediné mínus, které bych filmu dal, tak je za absenci vyloženě kladné postavy (což vlastně ani není tak mínus jako spíš záměr a jiný styl), jinak to byl Pratchett od začátku do konce: narážky na současné problémy (marketing), vynález známek aj. ()

Indyho brácha chce vlastní seriál

Indyho brácha chce vlastní seriál

05.04.2012

Nejslavnější filmový archeolog měl spoustu inspirací. Jednou z nich byl lovec Allan Quatermain z románů H. R. Haggarda, který žil na konci 19. století a v Africe pátral po pokladech a ztracených… (více)