Madluska

Jémine, to bylo milé "překvapení"! Tenhle film se totiž už delší dobu řadil do kategorie "chci vidět, ale bojím se", protože řeči o nevšedím pohledu na svět a osobité poetice jsem považovala za velkohubé reklamní slogany (úplně slyším to vyvolávání: "Loutkový film s minimem počítačové animace!" "Příroda na každém kroku!"). A ejhle! Strach překonán a srdéčko potěšeno. :-) Parádní loutky, dabing (vždyť figurky nemohly střídat výraz tváře, takže herci museli všechno vyjádřit hlasem!), dokonce se mi líbil i projev Svěráka nejstaršího (jelikož mi nepřipadal nudný a monotónní, spíš podle mě vyjadřoval životní moudrost i únavu). Celkově se zde divák dočkal jasných tvarů: protřelost a bezpáteřnost čišela z Macháčkova Anušky na sto honů, Kuky se všemu neznámému nádherně divil a navíc trpěl alergií na tmu a nesměl se namočit, mrazivě "pobavily" i praktiky skládkových strážců zákona (motání nepohodlných osob do izolepy, zatavení Hergota do lahve). A k tomu ta závěrečná řeč malého Ondry - ta prostě neměla chybu, to mi nikdo nevymluví! :-) Sečteno a podtrženo: Kuky, jsi fajn mazel, fandím ti, tak jim natrhni pytliky! :-) ()

Jaccobos

Svěrák za se trošku jinak, ale to podstatné, co můžu čekat je vždycky originální humor a dojímavé pravdy života. ()

HiddenDragon

Zajimavy a kouzelny detsky film o plysakovi, ktery chce zpatky domu. Je to takova zvlastni story, ktera misty doplaci na svou originalitu tim, ze dospeleho divaka mate ruznymi nesmysly, ktere asi detem vadit nebudou. Je to napr. jakysi uplne jiny beh casu ve svete lidi a loutkovem svete Kukyho, prolinani a podobnosti obou a nebo ruzne nelogicnosti (stridani tepla / zimy, nemocny Ondra a zaroven Kuky apod.). Dalo by se rict, ze to evokuje detskou fantazii, ktera take micha casto nesourode veci. Bohuzel dospelaci uz toto "mysleni" postradaji, a tak mohou mit misty pri sledovani pocit, jako by byli na tripu :) Celkove jsem mel ale ze sledovani velmi prijemny a mily pocit. I kdyz se to nezda a pohadka vylozene prvoplanove nesoli nejaka moudra, presto tam jsou, skryta v dialozich i charakterech. Jsou to takova sverakovska nenasilna ponauceni, ktera na dite budou mit vetsi vliv, nez kdyby to nekdo kazal jako pravidla. Deti zde vlastne sleduji pomerne dospely pribeh o ceste k moci, intrikach a zaludnostech, a naproti tomu strizlivy a spravedlivy pristup Strazce lesa pripominajici Yodu ze Star Wars :), kteremu pomaha trochu retardovany :) a bezelstny Kuky. Dabing je na vyborne urovni (zvlaste Sverak st.), jedine ten sislavy Ondra/Kuky mi moc nesedel. Loutky jsou perfektni - vizuelne napadite a zkratka cool. Cela atmosfera i napad mi dost pripominaly animak "Muj soused Totoro" (1988) od Miyazakiho, ktery take cerpa z bohate, i kdyz trochu prebujele a nelogicke detske fantazie. ()

Milan25

Výborný loutkáč. Nezvyklý žánr na Svěráka, ale popral se s tím skvěle. Parádní loutky a autíčka, skvělá výprava. Škoda možná toho moralizování, a ten dabing nebyl taky úplně nejlepší. Předpremiéra 13. května 2010, CineStar Jihlava ()

duddek

Co mi vadilo, je 1. Svěrákův huhňající vnuk (titulky by místy nebyly na škodu), 2. polopatovost, zvlášť v podání Kukyho ("břicho ne, tam mám vajíčka") a 3. závěr. ***spoiler*** Aby hlavní postavička celou dobu ze všech sil usilovala o návrat, překonala kvůli němu spousty překážek a téměř kvůli němu i přišla o život – a nakonec byla jako by nic s klidným srdcem předána náhodnému neznámému bezdomovci, sotva se stačila ohřát, to je k nevíře. Mezi klady řadím odlehčenou vtipnost (viz např. náhlý sníh), neotřelé zpracování (loutky v lese), odvážnou antiekologičnost (obyvatelé lesa odpadky potřebují a nechtějí je dát z ruky) a možná nakonec i ty drastické záběry pálení či vyndavání vnitřností, i když dětem to může způsobit slušné trauma. (Je pravda, že Kuky se někdy projevuje jako nevděčnej parchant, zejména v pasáži se snaživym ptákem: "ale to je mokrý, já potřebuju suchý", "jedno peříčko mi ale nepomůže", ale budiž mu to odpuštěno, když ho nakonec potkal takovej osud.) ()

B4TM4N

Vynikající film nejen pro děti, pánové Svěráci (nyní už tři) opět dokazují, že v české kinematografii mají zaslouženě vyhrazené místo pro "laskavé" filmy. Scénář tentokrát nedostala pod patronát hlava rodu, což je možná škoda - jistě by dokázal polívku ještě o trochu více dochutit (i když je zamozřejmě diskutabilní, jestli tato verze není již jím notně ovlivněná a pouze se změnilo oproti dřívějšku jméno v titulcích). Kuky je vtipný, chytrý, dynamický, výtvarně kouzelně provedený...škoda, že do tohoto formátu se tak nějak úplně nestrefili dabéři: u juniora je to celkem i pochopitelné, ale že Zdeněk Svěrák bude mít občas takové problémy s intonací projevu když nebude mít i fyzickou postavu, to jsem nečekal. ()

The_Second

Když jsem šel do kina tak jsem měl trochu obavy protože dětský filmy moc nemusim. Po pmalejším začátku se film ale začal velice slibně rozjíždět a tak to zůstalo až do konce. Zaujal mě hlavně vynikající dabing, tam jsou snad všichni známí český herci. ()

I.AM.NOT

Nebojím se říci, že dětská radost se nepřenesla z režisérského křesla pouze do filmu, ale i na mě. Lesní svět je kouzelný a zápletka relativně propracovaná, nevěřil jsem, kolik si toho najde ve filmu dospělý člověk (střídavě se smáli děti a dospělí). Jen jedna, ovšem podstatná připomínka, vím, že je super těžké nadabovat tupě se tvářící loutku, ale přesto si Svěráci (ob jednu generaci) a Čtvrtníček mohli dát více záležet, jinak proti Macháčkovi nemám výhrady. Konec mi trošku připomněl nostalgii třetího Toy story, které je však přeci jen někde jinde. Krásné 4/5. ()

NeosinneR

[MFF Cinematik 2010, Piešťany] Mali sme to štastie, že nám osobne Ján Svěrák prišiel predstaviť jedinú slovenskú premiéru jeho nového filmu, spolu s Kukym. Film to bol veľmi pekne spracovaný, originálny, vtipný a mnoho ďalších superlatívov. ()

Fantomas92

Vizuálně krásně připravený film po každý detail. Film je vtipný, milý a skvěle profesionálně zvládnutý. Kritiku Zdeňka Svěráka nechápu. Že nemění tón hlasu není překážka, ale v tom je jeho vtipnost a počáteční odstup od Kukyho. Jan Svěrák zase ukázal, že z českých režisérů mu nesahá nikdo ani po paty. Škoda, že takový film nebyl, když jsem byl dítě i já. ()

eagle-eye

Dojmy z Kukyho mám lehce rozpačité...:-( Animace i dabing vedlejších postav perfektní, ale ústřední dvojka Svěráků mi zrovna příliš neseděla, jejich dialogy neměly spád ani vtip... ()

Ripley

Tohle je první Svěrákuv film od Obecné školy,který nehodnotím maximálně.Proč?Čekal jsem víc.Věděl jsem,že film je loutkový,takže jsem zhruba tušil co mám od něj čekat.Vskutku výtvarná stránka filmu je úchvatná a originální.Nevěděl jsem však,že scénář napsal Jan Svěrák.V tom tkví problém,proč jsem si film nevychutnal tak jako předešlá Svěrákova díla.Co se týče výroby filmu,příjde mi Jan Svěrák bez táty Zdendy jako kvalitní párek bez kvalitní hořčice.Už u Vratných lahví si Honza dupnul a táta scénář přepisoval a přepisoval a tím film vzniknul s několikaletým zpožděním.Jó tátovy scénáře Honzo jsou holt klasa.Co se týče režie,nemohu nic vytknou.Honza je rejža více než schopný a stvořil jak už jsem napsal úžasný lesní svět plný zajímavých postaviček a i některé dialogy znějí jako z pera táty Zdeňka.Ty jsem si nejvíce užíval.Reálné hrané scény jsou sice natočeny solidně,ale mohlo jich být méně nebo vůbec žádná.Synátor Jana Svěráka Ondřej i přes údajně počáteční protesty ve filmu debutuje solidně,ale více mi sedí jako hlas Kukyho,než hraná postava.Největším tahounem filmu pro mě není hlavní postava Kuky,nýbrž kapitán Hergot s hlasem Zdeňka Svěráka,kterého můžu poslouchat do alelujá.Malinko mě mrzela i absence hudby Ondřeje Soukupa,který se Svěrákem spolupracoval na předešlých dílech.Hudba nebyla špatná,ale věřím,že by Soukup vyždímal víc.Takže Honzo,loutkohra dobrá,ale příště zase nějaký ten typický hraný filmeček s tátou.70% ()

Pitrson_CZ

Zajimave a originalne natocene...suprove zpracovani vsech postavicek :) tento film je urcen pro siroke spektrum divaku,pro male i velke :)...male, plysove, roztomile a ruzove stvoreni to je proste KUKY! skvele prolinani mezi svetem dospelich a kouzelnym svetem deti...na tento film nikdy nezapomenu :)) ()

arexam

Jak bych to řek. Kdyby tam nebyl a nemluvil ten klučina malej Svěrákovic, byla by to o hodně lepší podívaná a hlavně by se to líp poslouchalo. Ostatní bůžci byli úžasní, les se mi celkově hrozně líbil. Vtípků co byly cítit Svěrákem taky dost. Kdyby se to odehrávalo jen v lese, to by se mi líbilo, ale to by byl už jiný film. ()

bila.tecka

Příjemný, řekl bych hřejivý rodinný animák, ve kterém pečeť "Svěráci" ani nemusí být ohlášena v titulcích, žhne doslova z každého záběru. Pohodová poetika koljovského ražení je umně režírována i díky výtvarnému pojetí lesních bytůstek. Švankmajer pod světlou stranou Síly... Protivný je občas nezvládnutý dabing a lehce dotěrná ekologická agitka. ()