V rádiu hraje Jefferson Airplane, píše se rok 1967 a Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg), profesor fyziky na klidné univerzitě na Středozápadu se právě dozvěděl, že ho jeho žena Judith (Sari Lennick) opouští. Zamilovala se do jednoho z jeho okázalejších známých, Sye Ablemana (Fred Melamed), který na ni působí rozhodněji než nesmělý Larry. V bytě s nimi bydlí jeho věčně nezaměstnaný bratr Arthur (Richard Kind), Larryho syn Danny (Aaron Wolff) je neustále v potížích a dcera Sarah (Jessica McManus) krade Larrymu peníze z peněženky a spoří na plastickou operaci. Anonym se ho snaží připravit o místo, jeden ze studentů ho uplácí a současně vydírá a sousedka odvedle ho mučí tím, že se opaluje nahá. Zoufalý Larry se vydá s prosbou o pomoc za třemi různými rabíny, aby mu pomohli vypořádat se s jeho problémy a stát se lepším člověkem. Seriózním mužem. (oficiální text distributora)

andrii

...a tak vstoupil člověk do proudu klišé moderních hrozeb, které se rozléhají dlouhou chodbou, na jejímž konci nedochází k renesanci. Nikdy nevíš, jaký děj, má pro tebe připraven další den. Dle potřeby, zvaž úpis vážnosti dle předlohy. Teorie rabínské terapie tahá za nitky "žít ve změně." Zbloudilý tón spouští dominový efekt šílených, podezřelých, trpkých, absurdních historek. Coenovsky metaforický sumář vábniček honby za nepodstatným leskem dokonale chimérického bohatství, prodání zdrženlivé pospolitosti výlučnosti, mimo vaše kázání, mimo vaše počínání. ()

Triple H

Úvod ma zaujal, po pol hodinke som si začínal hovoriť či sa z toho vôbec niečo vykľuje a po prvej hodine už bolo jasné, že bohužiaľ nič. Deakinsova kamera je krásna ako vždy a herci sú presní. Je to ale prd platné, keď mám bezmála dve hodiny sledovať humor podávaný tak nevýrazne a subtilne, že film nemá šancu vykročiť z monotónnosti a skutočne pobaviť. Verím samozrejme, že je kopec omnoho sofistikovanejších a erudovanejších divákov, ktorí budú pri tomto bonbóniku chrochtať blahom. Inteligentný film je - o tom sa hádať nebudem, ale napriek tomu ma bohužiaľ nudil. Nepatrím do cieľovky ale som rád, že Coenovci si za malé prachy vysekli niečo sami pre seba. Prajem im to, pre moje potešenie už toho totiž natočili viac než dosť. Nech si teda celého Seriózneho muža z času na čas vo svojom domácom kine pustia a spokojne si plesknú do stehien, že jak to bratru fikane celé spískali. Ja si medzičasom pozriem Lebowského, Fargo a No country for old men. ()

Samuel7

Opravdu slabé... Zaujala mě snad jen první scéna a uspokojivé herecké výkony. Zbytek nuda, a když to konečně začalo být zajímavé, tak film skončil... ()

markuc

Tenhle film jsem ani nedokoukal, totalni nuda, vubec jsem se nechytil a vse slo mimo me. To mela jakoze byt zidovska komunita? A kde byla ta komedie? Ani nevim, proc davam 1* nakonec, asi mozna proto, ze to jsou Coenovci a prici se mi to, ze by ode me meli dostat odpad, ale zaslouzili by si ho. ()

baruss

Forrest Gump by Coen Brothers : ) Extrémne wide open film. Ak pouvažujem nad Coenovskym hýbačom deja, väčšina ich tvorby je poznačená akousi náhodou, zhodou okolností, ktorá v tomto filme absentuje. (?) Alebo žeby nie? Jediným čo spôsobuje vo filme zvrat (t..j. akýsi dej) je nič. Ničrobiaci (pre tých ktorým je povôli dvojitý aj trojitý zápor tak údajne sa správne hovorí ničnerobiaci) Larry Gopnik sa dostáva do peripetijí života, ktoré naberajú spád a opäť slabnú asi rovnako ako v reálnom živote. V tomto smere absolutórium. Kto chce vidieť film o živote je na správnom mieste. ()

ivan_drago

Sled absurdních situací ze života jednoho zmateného žida, který se s nimi, se vší slušností snaží vypořádat... Náznak černého humoru, pro bratry Coenovi, tak typického, je i zde, ale nezdál se mi tak patrný jako v jejich předešlých filmech... Zajímavé ano, nikoli však nějak pamětihodné. ()

ecceHOMMO

Bohužiaľ toto spadá do presne toho typu filmov, ktoré nemusím....a to i napriek faktu, že ide o film kvalitný. Vlastne ma zaujala jediná scéna: úplatky v škole ala Sy Ableman. ()

Johnnas

Nevím. Těžko dokoukatelný film o ničem, beze smyslu, plný pro mě nepochopitelných postav. Velká úleva přišla až se závěrečnými titulky, když spustila skvělá Janis Joplin, jinak to bylo utrpení. ()

Javad

Tragikomický príbeh jedného obyčajného seriózneho žida v réžií bratov Coenovcov. Tento film nie je pre každého, po zhliadnutí ho možno budete chcieť spáliť, predtým sa ale určite poraďte so svojím rabínom! Každopádne stojí zato si to pozrieť a dozvedieť sa ako to v židovskej komunite chodí :) a ten koniec je... , ... Mazel tov ! ()

Toto

Celý čas som čakal na to, že ktosi treskne po tej sprostej kotrbe Larryho Gopnika, on sa prebudí a všetkým to natrie. A ono nič! ()

Cushing

Vynikající vážná klubovka, při níž se místy zasmějeme, ale pak abstrahujeme ke svému životu a jeho nedostatkům a bídám, a už nám trne... veselý strýček Woody Allen ne a ne přijít. Bůh nám zanechal svá četná znamení, ale pak zmizel a my jeho zprávy neumíme číst. Jak si s ním můžeme vystačit? Máme jen povinnosti a odpovědnost, a to nejenom za sebe, bohužel -- jso tu děti, příbuzní, další blízcí. Snažíme se jak můžeme, a pořád to nestačí. Can we be serious enough? ()

neoBlast

Naprosto nezajímavou zápletku o větší osobní krizi dokázali Coeni jak kouzelným proutkem proměnit na mistrovsky zrežírovaný autorský počin (viz. třeba skvěle gradující scéna s havárií). Myslím, že to budu chtít vidět brzy znovu, protože vrstev je v A Serious Man jistě více než jsem napoprvé pochytil. A ten soundtrack musím mít. 80 % ()

marvan

Čím víc Coenové tříbí svůj styl, tím nestravitelnějšími se jejich filmy stávají. Základem Seriózního muže je opět konfrontace hlavní postavy se sérií nešťastných událostí, na které reaguje nepochopitelnou pasivitou. Vše je tu dovedeno ad absurdum způsobem, který přesahuje míru uvěřitelnosti a dělá tak z filmu zážitek především pro úzký okruh příznivců coenovského univerza. Z jednoho pohledu suverénní zpracování, z druhého jen únavná přehlídka osobní veteše bratří Coenů. ()

July

Příjemný film kolísající zpočátku mezi hořkou komedií a dramatem, později se přiklánějící spíše k dramatu. Jeho vyznění by se líbilo rabínu Nachtbarovi - otázky... Coeni jsou jedni z mála, kdo si něco takového (kdo viděl, pochopí) mohou dovolit. Ale zdalipak se nerozhodli film natočit zejména kvůli výbornému prologu? ()

lennyd

Larry Gopnik (Michael Stuhlbarg) je úplně obyčejný učitel fyziky, ničím nevyčnívající z davu. Ale od jednoho dne se začíná jeho život hroutit jako domeček z karet - manželka se s ním chce rozvést, neboť už delší dobu prožívá románek s jedním rodinným přítelem, Larry je obviněn z braní úplatku jedním ze svých studentů, jeho nezaměstnaný bratr Arthur, který bydlí v jeho domě, začíná zajímat policii, jeho soused si přivlastňuje kus Larryho pozemku. Larry začíná zjišťovat, co ve svém životě udělal špatně, že jej bůh takto trestá? Ale ani rozhovory s rabíny mu žádné odpovědi nepřinášejí ... Ač většinou díla bratrů Coenů můžu, tak Seriózní muž byl pro mne docela velkým zklamáním. Celý film jsem čekal že se něco stane - něco, cokoliv, že Larry konečně práskne do stolu a začne svoji neutěšenou situaci řešit (jako třeba Michael Dougles, jenže místo toho z ničehonic přišly závěrečné titulky. A tak se bohužel divák (stejně jako Larry) žádných odpovědí nedočkal... Tohle Coenům moc nevyšlo.. ()

LadyDevil

Další dílko bratří Coenů sršící originalitou a zvláštním pojetím. Potřebovala bych se na to podívat ještě jednou v klidu doma, protože mám za sebou jenom jedno skouknutí, a to v kině. Rohodně jsem z něj vycházela plná dojmů, silně to na mě zapůsobilo. Nechala jsem se do děje vtáhnou hned a troufám si i tvrdit, že jsem i většinu pochopila. Netroufám si však tvrdit, že stejně jako páni tvůrci, ale ze svýho úhlu pohledu. Už teď mám tendenci přidat tu poslední hvězdu, ale nechám to až na druhé skouknutí, jsem si téměř jistá, že ještě další věci zapadnou a já se utvrdím v tom, že koukám na opravdu geniální seanci. ()

terunka003

Židovské, životní, ujeté, hlučné, problémové, zvláštní. Ale neví čím zvláštní, asi tím, že to nebyl klasický snímek plný reálných věcí. Teda oni tam ty reálný věci byli, ale tak nějak zvláštně byli zpracovány. Kamera skvělá, hudba a kostýmy dobové, každá postava byla originální a svá. Herecké výkony skvělé, zvlášť Michael Stuhlbarg . A co ten konec? ..a ve filmu si zahráli také herci, kteří kdysi ztvárnili postavu Žida, nebo do této náboženské skupiny patří.. ()

geklon

Koho mi ten Larry Kopnik připomíná? Je to taková kombinace Joachina Phoenixe a Robina Williamse, ale připomíná mi mě samotného. Taky neustále čekám na audienci rabiho Marchaka, ale bohužel je zaneprázdněn. Ale vždycky to stojí za to, na otázku "jak de židot?" odpovědět Ghetto, ghetto......Opravdu náročný Coeňácký snímek s nelehkým poselstvím a mučivě fádní atmosférou židovské komunity v průběhu 80' let, ale já jim na lep neskočil a skoro se na konci i dvakrát usmál. Teď bráškové, něco kresleného. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky