Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

JASON_X

To byly krásné časy, když jsem v ca 11ti - 12ti letech počal zkoumat rodičovskou knihovnu a objevovat v ní třeba povídky E.A.Poea, příběhy Sherlocka Holmese, detektivky Agathy Christie... a třeba i knihu povídek Oscara Wildea, která nesla název Cantervillské strašidlo a jiné prózy. Obraz Doriana Graye se mi tehdy zalíbil hned napoprvé a vryl se mi dobře do paměti, takže jsem byl netrpělivě zvědavý, jak dopadne jeho současné filmové zpracování. A věru nejsem vůbec zklamaný, naopak. Má přitažlivou dekadentní atmosféru mé oblíbené epochy "fin de siécle", slušné herce, hezkou výpravu, a i když je film možná trochu zbytečně dlouhý a knižní předlohy se nedrží úplně věrně, nenudil jsem se a líbil se mi. Určitě víc, než tématicky trochu podobný The Raven s Johnem Cusackem. ()

Morholt

Vzhledem k tomu, že jsem na danou tématiku viděl jen tenhle škvár http://www.csfd.cz/film/252146-obraz-doriana-graye/ , celkem jsem se těšil, že mi tohle zpracování Wildovy klasiky spraví chuť. A tak se i stalo. Ačkoliv začátek byl jednou velkou nudou a Dorianův představitel poustal mou pozornost jen tím, že mi lezl na nervy, tak postupem času film nabíral větší a větší grády, až dospěl k výbornému finále. Škoda pomalého rozjezdu. 65% ()

Sawy

Obraz Doriana Graye není látka úplně nejkompatibilnější s filmovým plátnem,nicméně nevěřím,že tohle nešlo natočit lépe.Bez laciných hororových vsuvek,zbytečných efektů,stylizovaného Londýna a vpasování samotného Doriana do role nadrženého hezouna bez hlubších vrstev.Se ctí z filmu vychází pouze Colin Firth,ale Henry Wotton se hraje se všemi těmi svými vděčnými průpovídkami skoro sám.Konec ale zabíjí i tuhle báječnou postavu a definitivně mě utvrdil v tom,že tahle adaptace si zaslouží být okázale ignorována. 35 % ()

PROROK14

Slabé. O akú takú atmosféru sa to snažilo, ale to pravé orechové to bolo len posledných 20 min. Ten koniec bol slušný len čo z toho, keď som sa skoro polovicu filmu patrne nudil. 70% ()

bouncer

Zajímavý pokus o zfilmování Obrazu Doriana Graye. Kvalit knihy to bohužel nedosáhlo, ale tvůrcům se alespoň povedlo navodit atmosféru, která mi knihu připomněla (sic jim to trvalo třetinu stopáže). Oceňuji důraz na detail a pokus o naturalistické ztvárnění odpudivých scén. Colin Firth zahrál skvěle, Ben Barnes mě moc nepřesvědčil, ale aspoň vypadal jako obraz. Slabší 4*. ()

Martinibaby

Bohužel se nemůžu přemluvit dát čtyři hvězdičky, i když bych moc chtěla. Co se herecké strány týče - naprostá spokojenost. Ale co do děje, to už bohužel ne. Snad už od půlky filmu jsem se dívala, kdyže to má končit, protože to celé bylo jaksi roztahané a až moc natažené.. Nezachránil to ani skvělý obraz (a teď nemluvím o Dorianovi :). Možná filmu ale křivdím, knihu jsem totiž nečetla, znám pouze jakousi dějovou kostru, tak nevím, nakolik byly ony roztahané scény (ano myslím tím orgie v nejrůznějším stylu) autentické. ()

murakamigirl

Tato adaptácia si zasluhuje väčšiu pozornosť..... oceňujem, ako začína a takisto jej charakter, síce vzhľadom na predlohu neinovatívny, zato sebavedomý, niečo sa ale niekde porúchalo, respektíve vytratilo, že? Chýba údernosť predovšetkým. Občas cítiť závan modernej cynickosti ,veľmi povnášajúce, občas nebyť Firtha akoby to bol dobrý nápad uviaznutý v premŕtvom prostredí. S plnokrvnejším Dorianom ako Barnes budiš to (možno) fiesta..... A .....tiež to nikdy nebude verzia s impozantným Ivanom Mistríkom, ktorú som videla dvakrát. ()

Terva

Zajímavý začátek - zhmotnění se obličeje, nůž, krev, molo a pěkná hudba, dodá snímku ponuré prostředí. CITÁT - O rok dříve........... Zajímavé jsou i dialogy. Zvláště ty mezi třema hlavníma aktérama. Dorian, Henry a malíř Basil mezi sebou rozpoutávají břitké rozhovory, které je zajímavé sledovat. CITÁT - V Anglii toužím změnit jen jedno - počasí.......... Vžijeme - li se do ponuré postavy Doriana Graye, zjistíme, že příběh se táhne v heslu sex, drogy a alkohol, přidejte ještě tamní novinku - cigarety a máme všech pět pohromadě. Hledáte tu pátou ? No tou je přece smrt. CITÁT - Máte tady gin ?......... Vše se začíná stupňovat. Sex je tvrdší, alkohol také, drogy zabírají a smrt je už kousek. CITÁT - Hranice neexistují.......... Jak zlověstné. A kdo ví, jak vůbec vypadá původní obraz Doriana Graye ( Ben Barnes ), který nakreslil malíř Basil ( Ben Chaplin ) a který by tak rád viděl přítel Henry ( Colin Firth )? CITÁT - Jsem Bůh.......... Drogy, sex, alkohol, utrpení i rozkoš a ...smrt. Natočeno podle novely "The Picture of Dorian Grey", kterou napsal Oscar Wilde. ()

JohnCZ

Velmi zdařila adaptace pro mě vcelku nudné a natahované knížky. Kdyby se film tolik nezaměřoval na casual sex, tak by to byl přepis dost doslovný (ale chápu, lidi se na něco do kina lákat musí). Herecké obsazení je super, Colin Firth ve spíše záporné roli překvapil, Ben Barnes (ačkoli není blonďák) do role Doriana padl jak prdel na hrnec. ()

Skrk

Na film jsem se těšil už delší dobu a čekal jsem vynikající film, který skvěle přenese Wildeovo mistrovské dílo na plátno. Jelikož to režíruje Oliver Parker (kterému se tak skvěle povedlo natočit další Wildeovo dílo "Jak je důležité míti Filipa"), film se povede. - Řekl jsem si naivně. Bohužel jsem se zmýlil. Hůř se to natočit nedalo: Vymýšlí si jen co se dá. Tím myslím, že z Doriana udělali "kurevníka", homosexuála (v knize to rozhodně nebylo tak okatý); nové postavy a např. nalezení Basilova těla WTF?). Kromě parádní atmosféry je bohužel film příšerně nudný - měl jsem co dělat, abych vůbec vydržel. Téměř konec (metro) a závěr bylo snad to nejhorší ve filmu. Oscar Wilde se musí obracet v hrobě! P.S. -> Ben Barnes je dřevo a Colin Firth v roli Henryho příšerně nesympatický. Ovšem má to i své světlejší stránky a tou je dokonalá atmosféra doby, kterou jsem si představoval. Takže alespoň něco. ()

Expendable

Krásný film natočený podle knižní předlohy. 112 minut naprosté strnulosti stejně jako u Shawshenku, co se týká svého žánru drama/horor, tak s tím souhlasím, herectví je perfektní hlavně Colin Firth pro mě největší záporák a zhýralec s filmu, Ben Barnes v roli Dorina se také pěkně předvedl, řekl bych, že svojí roli zvládl bravurně. Co se týká horu atmosféra je stále temná, potěší i jedna vražda a pár lekaček z obrazu. Já si film užil a asi si ho pustím ještě několikrát. ()

liquido26

1000. hodnocený film. Předlohu jsem bohužel nečetl, ale viděl jsem černobílou verzi z roku 1945. Těžko říct, která byla lepší. Obě si jsou trochu podobné a obě mají něco do sebe. Nový Dorian rozhodně vede v dovedení zvrácenosti a dekadence do extrému a taky má mnohem temnější atmosféru. ()

F.man

Dobrá, na čisté čtyři to asi nemá, ale já jsem nějak záhadně fascinován dekadentními hrdiny (viz. mých nepochopitelných pět hvězd Libertinovi ). Každopádně samotná postava Doriana Graye posouvá hodnocení o hvězdu nahoru... Pravdou je, že originál Oscara Wilda je zde značně přepracovaný což však není tak úplně na škodu. Oliver Parker "pouze" přidal trochu na gradaci a filmové gramatice, aby šel snímek trochu lehčeji uchopit. Někdo to může brát jako znásilňování předlohy - pro mě je film jiné médium, které hold musí využívat jiných prostředků a děvka Dorian mi je prostě sympatický jak originálně tak tady. Technicky je vše přizpůsobeno faktu, že celý snímek stojí na jediné postavě, proto je kamera i střih možná trochu netypická. Jediné s čím mám výraznéjší problém, je až moc hororové nastavování jinak povedené atmosféry. Horory však letí a řekl bych že tohle požadovali páni producenti... Přesto čtyři hvězdy a spokojenost. You have the only two things worth having: looks and youth. ()

FFilipCZ

Knížka je bezvadná, ale tohle je takové nemastné/neslanné. Podobenství s knížkou tam samozřejmě je a i v celkem velké míře, ALE.... Čekal jsem, že se mi alespoň Rachel Hurd-Wood ukáže "v celé své kráse", když už nic jiného, ale ani toho jsem se nedočkal :( ()

EastWicka

Dorian Gray podle Disneyho - v příliš jasných barvách, bez hloubky a bez představitele, který by dokázal vyjádřit tu niternou proměnu nevinnosti ve zvrhlost a poté zase snahu o návrat, rekonstrukci něčeho, co by se přiblížilo normálním lidským emocím. Navzdory pár šťavnatým scénám (málo!) byl nejvášnivější složkou filmu soundtrack ve stylu El Tango de Roxanne. ()

Seejey8

Vždy mě zajímala mytologie Hororových postav z románů a hlavně se postava Doriana Greye objevila v lize vyjímečných, takže jsem se chtěl znát celý jeho přiběh. Z filmovým zážitkem to nemělo nic společného, ale aspoň jsem se vzdělal, co se týče hororu a mohl jsem jenom Dorianovi závidět kolik sexu může mít (až na ten gay sex) ..tenhle film by mě bavil třeba v celostátní televizi od 8 hodin jako hororová epizoda, ale na plnohodnotný film je to málo. Přesto jsem u něj pozornost udržel - 65% ()