Dorian Gray

Lidé se odjakživa bojí stárnutí, ovšem někteří více. Představte si, že byste si navždy mohli zachovat krásnou mladou tvář a místo vás by stárnul váš portrét. Jak tento proces ovlivní lidskou duši a charakter? Příběh Doriana Graye byl již mnohokrát z filmován a stal se legendou. Dorian Gray byl mladý anglický aristokrat, kterému v životě nic nechybělo. Měl hezkou tvář, peníze a věděl, jak na ženy. Jenže se bál stárnutí. Až jednoho dne si nechává udělat portrét a vysloví tajné přání - chce aby za něj stárnul jeho obraz. A přání se splní. Dorianu Grayovi zůstává tvář nevinného mladíka, zatímco obraz nese stopy času i všech hříchů a zločinů, kterých se dopustil. Ale žádné tajemství se nedá udržet navždy a minulost ho po letech dohání v podobě Hallwarda i bratra dívky, jejíž smrt kdysi způsobil... (HBO Europe)

petero

Prvé dve tretiny filmu sú len taký nezaujímavý anglický čajíček kde si Dorian Gray na rady staršieho užíva s dámami, no to pravé mysteriózne nastane až keď sa vráti zo svojich ciest, kedy brutálne vidno ten rozdiel zostarnutých známych v porovnaní s jeho nezmenenou mladosťou, plus jeho unavenosť z nemeniaceho sa zovňajšku a bijúci sa diabol so svedomím. Pre fanúšikov Rachel Hurd-Wood: zatiaľ jej najmenšia úloha. ()

gogo76

Zaujímavý námet na horor, škoda, že ako horor sa to začne tváriť až v druhej polovici. Film má pomalý rozjazd a nebyť Colina Firtha v jednej zo svojich najlepších rolí, tak neviem, neviem. Jeho sebavedomý muž má pohotovú odpoveď na všetky otázky. Je to on, kto drží film ako tak nad vodou. Hlavný hrdina bol dosť nevýrazný a jeho scény orgií, boli po chvíli dosť otravné. Vždy, keď Firth zmizol z plátna, ochabla i úroveň filmu. Nakoniec slabé tri. 50%. ()

Mahalik

Kniha byla pro mě zásadní! Byla první, ze které mi hráblo. Pak přišel druhý zásadní člověk in my life a řekl, že v D.G. se dá najít mnohem víc, než jen příběh o "klukovi z plakátu". Že je nadčasová. Přečetl jsem si jí podruhé, a viděl v tom určité propojení mezi mnou a někým neexistujícím nebo možná existujícím, to je popel, důležité je, že ta atmosféra mě dovedla jednak k paranoie a jednak mě zmagořila do té míry, že jsem začal klepat nohou v pravidelném intervalu. Tu knihu miluju. Film se ale chtěl strašně zavděčit nám mladejm, nedával šanci pro vlastní fantasii. Přitom stačilo rozžhnout světýlko sirkou, nemuselo to být nutně letlampou. Dorian je postava, která nepotřebuje okecávání, je přímá a geniální. Je má...huááá :)) ()

Tom_Lachtan

Sex drogy a málo záběrů na jeden obraz. Nevídaný nesoulad ve vhodnosti dvou obsazených herců, v hlavní roli je totiž dětská tvářička (jasně, záměr, ale odsud posud), která dokáže vypadat tajemně, nebo rozervaně jen dvakrát a ani jednou oboje najednou a to jen díky kameře a hudebnímu podkresu, zato zas Colin Firt exceluje do nebeských výšin a zcela upřímně by mě víc zajímal film o jeho postavě, kde by byl samotný Dorian pouze vedlejší rolí. Ale i takhle se povedlo vytvořit dobrej film, kterej se snadno sleduje, rozhodně nenudí a je dobrý (vzdejme hold fotogenickému Londýnu a dobré výpravě), v závěru z velké části i díky výborně Rebecce Hall. ()

Divočák

Neskutečně uměle působcí film s často absolutně nelogicky se chovajícími postavami. Od režiséra skvělého Jak je důležité míti Filipa jsem teda rozhodně čekal víc. ()

darkrobyk

Snad jediným problémem filmu je, že se jmenuje Dorian Gray, a tudíž lze předpokládat, že bude podle předlohy O.Wildea. Z ní si ovšem vypůjčil jen několik motivů, zejména onen hlavní - za Doriana stárne jeho portrét. Pokud odhlédnu od předlohy, pak se nabízí příjemný snímek s výbornou kamerou a hudbou, s velmi dobrými hereckými výkony, pěkným počítačovým Londýnem a místy vydařenou atmosférou (noční město, cesty na půdu, návštěvy obrazu, snové scény...). Když se tvůrci vydali cestou módního horroru, mohli klidně přitvrdit a odvázat se zejména v dekadentních orgiích. Ty sice vypadají jako velmi odvážné, ve skutečnosti jsou však neuvěřitelně krotké. Samotného Wildea pak připomene několik vtipných bonmotů jako na příklad: ,,Ženy si zaslouží jen to, co si mohou obléci na sebe..." ()

Shakers

Celkom nuda. Príbehovo odnikiaľ nikam. Tajuplná atmosféra vyšumí do prazda, Ben Barnes nezaujímavý, no horšie je, že je nezaujímavá aj postava Doriana Graya, takže to tu stojí iba na polku vďaka vedľajším postávam. Plagát vyzerá strhujúcejšie ako cely film a to si nerobím srandu. 50% - 2* ()

filmfanouch

Tento Dorian Gray představuje základní problém filmových adaptací knižních předloh v případě, že je divák četl- Pokud divák předlohu četl a ví jak Wildeovu předlohu toto zpracování ochcává a víceméně nechápe jeho myšlenku tak musí být automaticky nějak tak uražen. I kdyby ale knihu nečetl tak ho prostě musí tahle vizuálně nezajímavá, atmosféricky nefunkční a celkově pocitově prázdná adaptace Wildeovi nejslavnější knihy vyloženě srát. Ben Barnes že v něm něco je a i zbytek castingu je neskutečně fajn (jen ten Colin Firth je jaksi nevyužit), kamerový přelety jsou občas minimálně zajímavý a kostýmy jsou ucházející. Tím ale nějaká větší pochvala víceméně skončí a Doriana Graye z roku 2009 beru jako celkově jednu z nejhorších knižních adaptací všech dob, která by neměla správně obstát ani u diváka neznalého Wildeova díla, čímž definitivně jako film selhává na startovní čáře...... ()

Pilda17

Ta změna osobnosti byla povedená, herecké výkony byli také skvělé. Jenže nejhorší je děj, který nemá čím zaujmout. Příběh ušel, ale to tempo celého filmu bylo otravující až moc.. 6/10 = 60% ()

Cappuccino

Nepochybne originálny námet, ktorý čerpá z pravdepodobne (som neznalcom predlohy) veľmi kvalitnej, knižnej predlohy, prerobený do jemne nadpriemernej, filmovej verzie. Vychádza mi to tak na tri hviezdy. Colin Firth, of course, ako vždy bravúrny, ale na hlavného predstaviteľa musím povedať, že ... no, nechápte ma v zlom, ale akosi mi do danej role nesedel. Ak by som smel za Doriana zvoliť svojho favorita, bol by ním Stuart Townsend z Queen of the Damned. Rád by som pochválil výbornú, miestami až mrazivú atmosféru snímku a skvelý hudobný podmaz, ktorému ale v kontraste nesedel miestami nedotiahnutý príbeh (chýbala mi najmä Dorianova cesta z domova, kde bol, čo zažil). ()

Allien.9

No, asi takhle... Knihu mám moc ráda, a to především díky dvěma věcem. Tou první je horrorová atmosféra, která se ve filmu objeví jen výjimečně a naplno funguje hlavně v traileru, tou druhou jsou filosofické rozhovory, z nichž zůstaly zachovány pouze ty nejdůležitější - ostatní byly nejspíš shledány jako nedůležité, a proto vydeletovány... Příběh se z velké části drží předlohy, a když už dojde na nějakou tu tvůrci vymyšlenou scénu (viz. metro), je pojata dostatečně působivě, takže ve finále vůbec neurazí... A ztvárnění postav? Ben Barnes se mi zamlouval již od prvního zhlédnutí traileru, a proto mě nemile překvapilo, jak prkenně a nepřirozeně zprvu působil (v průběhu filmu však dochází k razantnímu zlepšení), zato Colin Firth, ze kterého jsem měla největší strach, vůbec nezklamal. Takže za několik opravdu vychytaných scén, za úžasně provedený obraz a za Dorianovo "I'M WHAT YOU MADE ME!!!", je to nakonec za ***.:-) ()

kingik

Každý má v sobě svého Doriana Graye. Působivý příběh z pera Oscara Wilda o prokletém mladíkovi, jehož ovládla bezcitnost a sobectví, fascinuje filmové tvůrce stále. A kdo jiný by ho mohl převést lépe do filmové podoby, než specialista na anglického klasika Oliver Parker. Mladík se nechá zvěčnit na obraz, který pak stárne místo něj, ale za jakou cenu. Byla to velká herecká příležitost pro relativně málo zažitého Bena Barnese, který dokázal to hlavní, a sice nebýt sympatický. Trochu toho hereckého umu má, ale problém je, že s ním ve filmu hraje chameleon Colin Firth a vedle něj to měl opravdu těžké. Navíc scénář mu předepisuje klátit ve velkém počtu nejen holky, ale také občas si to rozdat taky s pány, což do daného konceptu příliš nezapadlo, ale budiž. Horší je to s tím, jak film nestrhne, nenabudí a svým utahaným tempem nenadchne ani příznivce hororových snímků a o nějaké psychologizaci postav nemůže být řeč v rámci dramatu. Parker dokonale umí navodit atmosféru starého Londýna, některé scény jsou nasnímány až "faustovsky" a Colin Firth je skvělý, ale jako celek je to chladné až skoro fádní. Přesto jsem nelitoval, že jsem se na tuhle hodně upravenou verzi podíval. A možná, že někdo si v ní najde víc, než jsem našel já. 60% ()

Webb

Příběh který se na první pohled tváří jako vskutku zajímavý, má vážné trhliny. Není to ale chyba snímku nýbrž předlohy. Parker to ještě k tomu natočil naprosto bez duše a typicky pro masy lidí, přidal jim tam totiž pohledy na ženská těla a pro mně menší porci nudy. ()

Sobis87

Literární Dorian Gray Oscara Wildea je dílo s obrovským potenciálem pro zfilmování, avšak hned v úvodu musím podotknout, že jeho nejnovější filmová adaptace ho využila maximálně tak z poloviny. Všechna ta opojná dekadence, kterou námět sliboval, je bohužel utopena ve finančně podvyživené vizualizaci na hranici televizní inscenace a nespočetněkrát se mi při sledování filmu drala na mysl úvaha o tom, jak skvěle by ten film mohl vypadat, kdyby se ho chopil můj oblíbený Tim Burton. Takhle jsem se dočkal pouze sterilní rutiny, přičemž výjevy, které potěšily mé oko, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Ne že by film vypadal odpudivě, to ne, avšak nic výrazněji opojného od něho rozhodně nečekejte. Kromě tradičně výtečného Colina Firtha filmový Dorian Gray postrádá i výraznější herecké osazenstvo a vzhledem k ústřední dramatické premise nemohu pochválit ani práci scénáristů – jednoduše řečeno se z této adaptace dalo vytřískat o mnoho více, a to jak po stránce audiovizuální, tak i z hlediska vyprávění. 50% ()

Vodnářka

Krásný mladý muž, kterého Colin Firth jako slavný Henry Wotton přesvědčí, že jedinné, o čem život opravdu je, je nezávazné až zvrhlé užívání si života bez zodpovědnosti na jakékoliv následky. Ne, myslím, že jenom takhle to Wilde opravdu nemyslel. ()

Anderton

Osobne si myslím, že veľmi slušné spracovanie kvázi nesfilmovateľnej knihy. Ale takých nesfilmovateľných záležitostí sme tu už mali neúrekom a ono skôr ide o formulku tých kritikov, ktorí chcú byť zaujímaví za každú cenu. Moja najväčšia výhrada ani nesmeruje k tvorcom ako skôr k osobnému poznaniu, že toto bola látka vhodná pre Universal v 30. rokoch alebo Hammer o niečo neskôr. Dočkali sme sa ale niečoho podobného od MGM v 1945, žiaľ ako to dopadlo, som ešte nezistil. Inak casting taktiež nedopadol vôbec zle, Firth a Barnes sú uveriteľní a do svojich úloch zažratí. Grayov hneď dvojitý prerod by sa ale možno hodil viac do seriálového rozprávania. Skok po veľkej časovej medzere je až príliš zjednodušujúci, celkom by ma zaujímalo, ako prežíval Gray svoje nočné mory a vyvíjala sa jeho psychika aj v týchto dobách. 70% ()

Ant

Film dvou tváří. V jednu chvíli je děj strašně hloupý, ve druhou se zase zdá, že tvůrci jdou správným směrem. Rozpačitá je hlavně prostřední část, kdy by se měl začít vyvíjet Dorianův charakter, ale scénář se místo toho soustředí na dějově nic nenabízející orgie a harémy. V tomhle bodu film vypadá jako opravdové béčko. Pak se ale 45 minut před koncem něco najednou zlomí a Dorian konečně působí jako skutečná postava se skutečnými démony. Celý film nejvíce táhnou herci v čele s Firthem a Benem Barnesem, který se velmi snaží. Nakonec tedy výsledek není žádná hrůza, ale značná část hloubky předlohy mu chybí. ()