Iron Sky

• Finsko Iron Sky (více)

Příběh filmu je zasazen do budoucnosti a jeho hlavními protagonisty jsou nacisté, kteří se v posledních chvílích druhé světové války ukryli na odvrácené straně Měsíce, kde plánují návrat na Zem. Během 70-ti let přísného utajení nacisté postavili vesmírnou pevnost s mohutnou flotilou létajících talířů. Když americký astronaut James Washington přistane se svým lunárním modulem blízko tajné nacistické základny, měsíční Führer se rozhodne, že zářivý moment ovládnutí Země nastal. (Magic Box)

Dreadd

Trailer sliboval nabušenou sci-fi akční jízdu říznutou komedií o nacistech z vesmíru, vstup do velkého světa filmu se však režisérovi příliš nepovedl, přestože poměrně nadchnul severské a německé diváky. Producenti ale očividně považují Iron Sky za dostatečně úspěšné na to, aby nacpali peníze do pokračování, opět pod taktovkou začínajícího finského režiséra. Co se jednoznačeně povedlo je obsazení, především ženské, konkrétně Julia Dietze (jsou snad všechny hezký Němky blondýny?) a Peta Sergeant. Nevím do jaké míry byl snímek zamýšlen jako komedie, nicméně pár povedených gagů nezachrání celý film, který jinak nemá téměř co nabídnout (snad kromě některých vizuálních prvků a docela povedené závěrečné bitvy). Nakolik byl výsledek ovlivněný bojem s nízkým rozpočtem se nejspíš dozvíme, pokud avizovaný sequel skutečně vznikne. ()

blackJag

Profesionální edwoodovina nebo také univerzální návod pro společnosti jako Asylum a jiné plagiátorské produkční tichošlápky, jak postupovat, aby jste si uloupli trochu toho mrzkého umělého světla z žáru reflektorů a netáhli své rozkladu hodné výtvory dnem hnilobného močálu jaksi a priori. Je to k nevíře, ale tenhle brakový maglajz byl celkem vtipný, má adekvátní herecké obsazení a povedené triky. Neříkám, že tu a tam nenavazují záběry jak by měly, a že v některých ohledech nevolil bych jiné příběhové pozadí (námět je pořád hodně nevyužitý), přesto, nenudil jsem se v kině (!) ani vteřinu. 70% ()

Guzo

Slabota. Byl jsem bohužel až moc natěšený už od prvního teaseru někdy před dvěma roky a vyklubala se z toho nicneříkající parodie (nebo to mělo být brané aspoň z části vážně?). Některé scenérie jsem musel obdivovat, protože vypadaly dost propracovaně, jiné byly zase hodně odfláknuté, takže ani v tomhle ohledu nic moc. No a příběh až na tu originální myšlenku s nacisty vlastně naprostá klasika, kterou lze vidět v každém druhém filmu. ()

mcleod

Znáte ten pocit, kdy máte chuť na něco odpočinkového a nenáročného... a vybraný film vás i tak překvapí svojí nekonečnou nudou, scénáristickou ubohostí a režijní nemohoucností? ()

KASUGI

Úleťácký námět naprosto v pořádku, bohužel ale skončil v rukou totálně neschopných břídílů, kteří povýšili nevtipnost na novou úroveň. Chvílemi jsem měl pocit, jakoby to točili češi. Přesněji řečeno (ne)humor tohoto filmu mi silně připomínal (ne)humor současných pořadů jako NESHOW, nebo Pečený sněhulák. Parodie na profláklou scénu zuřícího Hitlera z Pádu třetí říše už byla svou trapností na úrovni ViralBrothers. Byl až takový problém, kdyby si třeba, já nevím, ta šéfka bušila do hrudi (jak Hitler ve zmiňované scéně) a ve výstřihu se jí rosolovitě třepala prsa? Třeba. Pouze sprostě nadávat je jaksi o ničem. Scén, kde se dalo vyřádit je tam přehršel: černoch přeoperovaný na bělocha (neví o tom) v nacistické uniformě jde pozdravit své "bro" z gangu... Příjde, pozdraví je, oni vytáhnou bouchačky, začnou střílet, on utíká... Chtěl bych vidět, jak přesně to vypadá v mozku takových scénáristů, hlavně kdy a jak která buňka dá mozku ten správný signál, po kterém si dotyčný řekne ano, je to vtipné, tohle tam dáme. Po nějakých třiceti minutách už bylo řádné utrpení sledovat věčně přehrávající herce (paní prezidentka vede) bloumajíc scénama odnikud nikam, bez nějaké nosnější kostry, nějakého chytlavého nápadu, díky kterému by se to aspoň dalo dokoukat bez přesuvu. Pokud tvůrci obhájí ono přehrávání jako úmyslné, pak gratuluji paní Stephanie k raritnímu kousku, neboť přehrála i to přehrávání. Ode dneška měřím nevtipnost na jednotky: zoufalá nevtipnost = 1.ISk ()

Georgex

Mnou nejočekávanější film tohoto roku s neotřelým tématem a zajímavým nápadem, za který by se nestyděla ani nejbláznivější konspirační teorie, dopadl hůře než jsem doufal. Moje očekávání na temný snímek, ve kterém se nacisté pokusí o znovudobytí země, byly moc velké a film je pro mě velkým zklamáním. Film absolutně nevyužil svůj potenciál, který ze začátku sliboval. Po výborném úvodu, který nás zavede na měsíční základnu, se film začne proměňovat v kýčovitý a křečovitý snímek, který se ničím neliší od podobných fantasmagorií. Originální námět se v průběhu rozpadá rychlejším tempem než Hitlerův sen Třetí říše. Nejvíce tomuto snímku uškodila jeho přílišná snaha o parodické a satirické pojetí, která z výborného a neotřelého námětu postupně udělala tuctovou "proamerickou" frašku. I když ve filmu najdeme pár vtipných odkazů na světoznámé snímky, převládají trapné pokusy o parodování historických okamžiků. Své tomu nepřidává ani podivně zalepený scénář, ze kterého jakoby vypadlo pár podstatných stránek. Pokud jste se chystali na film, zobrazující detailní zpracování konspiračního plánu nacistů na měsíci, tak budete velmi zklamaní, jelikož snímek obsahuje spousty nelogických prvků ve smyslu: "Můžeme létat na Zemi, ale naše technologie jsou sto let za opicemi, přesto jsme dokázali sestavit nadprůměrnou válečnou flotilu, která má ovládnout Zemi, ale nepočítá s obranou." Celkově hodnotím film jako průměrný snímek, který měl výborný a netypický nápad, ale v konečné podobě ho nedokázal využít. Moje hodnocení 45%. ()

Madlene

Náckové z měsíce?! Fantazie! Za sebe mohu těžko hodnotit jinak...především neotřelý námět - jeden z těch, kdy "po bitvě je každý generál", ale nikoho předtím to prostě ještě nenapadlo ztvárnit, takže klobouk dolů. Pro mne vytříbená kombinace toho, jak s nadsázkou vzít něco, z čeho si málokdo umí udělat legraci a ještě k tomu v hávu luxusního diesel punku..., útočící vzducholodě ve vesmíru, to se prostě hned tak nevidí... ()

Pecival

Ujetá blbůsta s pár trefnýma glosama a nějakou tou vtipnou hláškou. Námět by ale rozhodně umožňoval výrazně větší divočiny, škoda že autoři měli ambice nést nějaké poselství. I tak u mě spokojenost, hlavně ten hlavní záporák - to byl opravdu prototyp epesního esesáka. Nevím proč, ale při sledování jsem si občas vzpoměl na Wilderovo Raz, Dva, Tři a to je při vší úctě úplně jiná liga. ()

Beer Ceps

Dlouhé čekání je u konce a musím konstatovat, že to dopadlo lépe než jsem čekal. Jediné co bych vytknul je nedostatek humoru, na který jsem se těšil od filmu s touhle tématikou. Naopak jsem byl velice překvapen zpracováním a financi, které nějaký šílenec do Iron Sky investoval. Dokonce i nějaké to poselství se zde najde takže lepší 4 hvězdy. ()

Krasus

Obludně nudná záležitost. Říkam záležitost, neb na filmové dílo to postrádá děj, postavy, zápletku, gradaci, a tak bych mohl pokračovat až na ten podělanej nacistickej Měsíc. Nápad crazy, zpracování tragické ()

TroiMae

Spaceballs 21. století, Dr. Divnoláska v barevném provedení. Nakonec jsem přece jen neodolal čtvrté hvězdičce… za Sarah Palin jako prezidentce USA, za rafinovaný product placement (chyběl už jen Měsíc vykousnutý do loga Apple) a delikátní soundtrack. ()

giovanni3

Od tohoto filmu jsem čekal výbornou zábavu a dostal jsem jednu velkou bídu. Scénář je zajímavý pouze tím, že nacisti jsou na měsíci a chtějí dobýt zemi pomocí vesmírných lodí zbytek scénáře je jedna velká bída. 50 minut z 93 vlastně jen dělá přípravu na invazi, kdy je vše zcela zbytečné a k ničemu a samotná invaze se tváří velkolepě, ale to po chvilce skončí a stává se z toho hodně slabé béčko bez smyslu, nápadu a vlastně i zpracování hodného roku 2012... Dávám slabé 2 hvězd, kdy jedna je za nápad s nacisty a druhá za tu Němku (Julia Dietze), která se vybarvila do krásy poté co zůstala na Zemi a začala vypadat k světu a ne retro. ()

Reanimated

Viděno ve třísálovém multiplexu 4. dubna 2012 v Seinäjoki (Finsko). Úžasná politická satira hnaná over-the-top zápletkou, filmovými odkazy a občas velice trefnými hláškami. Legrace byla ale už i u vstupu do sálu, kde se v lajně seřadila partička finských skinheadů v maskáčích s německou vlajkou na rameni. Udržet pokerface bylo v tu chvíli velice těžké. Kluci asi nepochopili, že se film bude trefovat hlavně do United States of the Americas. Ano, nejlepší hlášky padají na mezinárodním štábu, kterému dominuje karikatura Sarah Palin. Hned několik příležitostí spustilo celosálovou salvu smíchu (přirozeně narážka na Finský vesmírný program, holedbání Severní Koreje a samozřejmě diskuze dvou Nazi vojáků nad porno magazínem, při níž si stěžovali, že pozemské dívky nemají žádné pubické ochlupení a když už ano, tak vypadá jako Führerův knír). Jinak pochválit musím kvalitu CGI a hudby: variace na Wagnera a na téma Götterdammerung ze třetího Matrixu. See you in Valhalla... ()

kenkaku

Naprosto neskutečná podívaná. I přes několik zbytečně vážných momentů, které ani parodii a ani komedii nesluší jsem se dobře bavil a zasmál. "Are you aware you are kissing a black man?" :). ()

vitekpe

3 dobre vtipy a Udo Kier, ktereho mam rad. Jinak teda moc nevim o cem mluvit...Zacatek slibny, od poloviny uplne nudne. ()

fox171cz

Čekal jsem mnohem, mnohem více. Trailer vás doslova nabudí, že se zde bude válčit do posledního vojáka, ale je to opravdu tak ? Byl jsem trošku šokován tím co jsem viděl. Německá armáda alespoň co vím byla založena na důstojnosti, ale tady z nich udělali totální komedianty s hákovým křížem. Nemluvím ani o tom co bylo na Zemi, to se dá nazvat ještě větší katastrofou. Mě totálně film zklamal, naštval a tak trochu flustroval. Jde vidět, že od Finů nemůžeme očekávat velké věci a tak trochu mi připadá že při natáčení byli všichni producenti v jiném stavu... 42% ()

Dromed

Jak já se těšil. Jaké já měl obavy. Finskoněmeckoaustralské akční komediální sci-fi o nacistech z měsíce, které si po premiéře drželo 100% hodnocení (říkal jsem si, že tam byli asi jen kluci z Leibstandarte). Pak dlouho symbolických 88% a sotva se film objevil na internetu, pohasl z ruda do modra. A v tuto chvíli jsem věděl, že to bude bomba. Jakmile se něco těm masám přestává líbit. Mě začíná. Líbili se mi náckové v plynových maskách, pokryti měsíčním prachem, kteří jak by zrovna přišli z New Vegas. Líbila se mi Amerika roku 2018, kterou vede žena. Líbil se mi vtip, nadsázka, ironie a hlavně to, že to kurva konečně nebylo z Hollywoodu! 88 % ()

Šakalík

Od tohoto filmu mě už od prvopočátku odrazovalo to velké natěšení mého okolí, protože to povětšinou věstí pěknou kravinu. A taky že jo. :-) Iron Sky se samozřejmě nemůže brát vážně. Snaží se pranýřovat velkomocenské praktiky a pokrytectví světových mocností v čele se Spojenými státy – no vlastně proč ne, i když mi to stavění Američanů do role univerzálního záporáka už přijde docela ohrané. Každopádně způsob, jakým tak film činí, má co do činění s opravdu prvotřídní hovadinou, která ač brána s velkým nadhledem je prostě děsně stupidní. Některé scény jsou sice výborné, některé dokonce přímo k popukání (třeba ta z počátku filmu, která paroduje známou scénu z Pádu třetí říše), ale celkově film působí takovým umělým dojmem a mnohdy ta legrace už překročí únosnou mez, což působí lacině. Nemůžu si prostě pomoct – sledování tohoto filmu mě fyzicky bolelo a znovu si jej asi v dohledné době nepustím. Á propos - že by úplně poslední záběr po titulkách naznačoval možnost dalšího dílu? No chraň bůh... ()

Be2Can: unikátní přehlídka festivalových filmů

Be2Can: unikátní přehlídka festivalových filmů