Zapomeň na minulost, najdi svou budoucnost.
Hlavním hrdinou příběhu je čtrnáctiletý Juhani, který je pronásledován traumatickými zážitky z dětství. Po šesti letech stěhování mezi pěstounskými rodinami skončil v chlapeckém dětském domově na malém ostrově. Celé místo se řídí striktními pravidly nelítostného ředitele Olavi Harjuly. Jedinými obyvateli ostrova je osm chlapců, ředitel se ženou a dvěma dcerami a hospodyně Tyyne. Tato izolovaná komunita představuje svět sám pro sebe. Film Domov šedých motýlů staví diváka před mnoho zajímavých a tíživých otázek. Jak dlouho musí člověk platit za své chyby? Kdy může sám sobě odpustit a osvobodit se? A může vůbec? (oficiální text distributora)

lucijelucije

Dům šedých motýlů je neobyčejné drama chlapce, který má problémy nejen s rodinou, ale především sám se sebou. Není to špatně zpracovaný film, není ani nijak zvlášť nudný. Je vlastně velmi kvalitní, v tom jak se protřiďují vztahy, jedněch k druhým. A celková atmosféra vás nutí stále něco očekávat, i když hloubku snad tušíte téměř na začátku. Dobrý film bez nějakých zvláštních struktur. ()

Ricky_CZ

Psychologické drama s atmosférou, do které se dá bez problému vžít, a prolnuté flashbacky, které, ač se to nezdá, dojdou do relativně překvapivého závěru. Za zmínku stojí také skvělý hudební doprovod. Spousta věcí se dá vyjádřit i beze slov...Charismatické obsazení, jak si poslední dobou všímám, nedělá seveřanům problém. Další důvod začít se tímto směrem více orientovat... ()

SICK_BREED

A já těch 5 hvězdiček klidně dám. Typicky severské drama se vším co k tomu patří, tedy dokonale ponurá atmosféra beznaděje života chlapců, ke kterým osud nebyl zrovna přívětivý, skvělé herecké výkony neokoukaných tváří (zvlášě Marjut Maristo byla naprosto k sežrání a pomilování :-) a finále které není nikterak tragické například o proti Klass, ale o to uvěřitelnější a silnější - alespoň pro mě. ()

poet

Nie až také úderné ako švédske ZLO. Izolované prostredie ostrova na ktorom sa prebieha výchova mladých delikventov poznačených vlastnou minulosťou doplnené výbornou kamerou a hudbou. ()

Shamusss

Silný film pro vnímavější část cinofilní obce. Severské snímky mají nenapodobitelnou atmosféru. Celý film se jakoby skládá z mnoha dalších příběhů a dramat, ať už celoživotních či chvilkových a každý z nich má své opodstatnění. Hlavní nit příběhu se odvíjí od nešťastného osudu hlavní postavy Juhaniho, který se rozvíjí v průběhu celého filmu. Jeho minulost se před námi postupně obnažuje (teda né že by se nedalo odhadnout hned ze začátku, co se stalo). Sympatickou roli tu má i ředitel Olav, který se ze začátku zdá jako přísný despota, ve skutečnosti dělá co může, aby vychoval svěřence k lepšímu životu, což jak se později ukáže, nezáleží až tak na něm. Výborné drama se zajímavým dějem a výbornými postavami. Za mně prostě 4,5/5. Hele, fakt tu chyběj ty půlbody!!! ()

jenjan

Výborný severský drámo. Navenek typicky surový, ale uvnitř velmi křehký. „Ostrov je buď ráj nebo peklo. Záleží na tobě..“ ()

agassi68

Zaujímavý pohľad na už niekoľkokrát spracovanú problematiku zneužívania detí a ich prevýchovu. Pripájam sa k tým, čo preferujú Ondskan. Títo Fíni sa stále máčali vo vode a to tam žiadne horúčavy nie sú.. ()

amarth

Tak tohle bylo opravdu silné kafe, které jsem rozdýchával ještě dlouho po závěrečných titulkách. Přitom trailer působil tak nevinně a téměř nezajímavě. Síla je zde v celku, nikoli v jednotlivých situacích. Tolik tíživá je minulost, kterou si hlavní aktér Juhanni nese na bedrech po zbytek života, a která se jej nepustí ani na okamžik... ()

Krojcek3

Hmhmhm.. tedy ze současného hodnocení sem překvapen. Takřka nulová režie, scénář kostrbatý jako schody, směšné využití hudby atd.. 45% ()

Rockerman

Velmi silný a velmi drsný příběh!!! Opravdový zážitek, který zřejmě není určen pro fanoušky Z.Trošky. V té velké depresi se občas zablýskne jiskřička naděje, aby po tragické nehodě přišel hodně nadějný konec. Mistrovské dílo! ()

Fridecka

Chladné severské drama plné citů a bolesti, které si pohrává s řadou otázek o lidském bytí, o potřebě lásky a opravdového přijetí rodiči. O tom, že násilí má tendenci plodit zase další násilí a nedostatek soucitu plodí zase další nedostatek soucitu. Je z tohoto kruhu cesta ven? Jsme svědky úseku života několika lidí, dětí, které v životě neměly štěstí, zavrhli je rodiče a následně společnost. Mají šanci se zařadit do společnosti, když jejichž zážitky z dětství jsou tolik odlišné? Film jasně napovídá, že šance tu je, ale jen přes velkou sílu vůle, odolnost a statečnost a cesta je to nelehká a bolestná. Jsou pořád nemocn, navždy budou a jen někteří z nich dokáží nechat to obrovské břímě za sebou. Nenápadný film, který je opravdovým pokladem umocněným navíc příjemnou hudbou. ()

Blaogranas

Klady, které musím vyzvednout jsou kamera a hudba. To co mě na celém filmu nejvíce zaujalo bylo však paradoxně dění z Juhaniho dětství, které determinovalo jeho vývoj. Soudobé dění je o poznání slabší a méně zajímavé. Proto se mi zdá, že film celkem dobrým způsobem zpracovává něco, co však za zpracování až tak nestojí. A naopak to co bylo zajímavé je zobrazeno jen jako vodítko několika flashbacky. ()

Pekisan

Ake je to mat 13 a byt beznadejny pripad? Na hovno. Dolezite je vsak nezatrpknut, pretoze inak sa jedneho dna zobudite a budete vediet, ze je koniec. Je skvele vidiet ako je finska filmarska skola uplne ina ako bezne veci plne teplych farieb a rychlych strihov. Tu je to studene ako cumak mojho psa a tiez toho ovela viac nenakecaju. Co je skvele. Ja svojho psa milujem. ()

cerbygerby

Takovéhle filmy s touto tématikou mě baví. U tohohle filmu jsem čekal malinko víc, ale celé se to pěkně sledovalo, a i když tam nebylo tolik toho mučení a týrání jako v jiných podobných filmech, dokázal film udržovat napětí až do konce. Celkově to hodnotím jen průměrem protože jsem čekal fakt víc, ale jsou to kvalitní 3* ()

kersten

Slušne, dojímavo a predovšetkým mrazivo natočené. Nemám tomu čo vytknúť, ale stále je to len lepší priemer. Určite odporúčam pozrieť. ()