Kam zmizel princ Rujan? Jel zabít draka? Ale kde je ten drak? Vojenský veterán Plavák s pomocí trpaslíka Trpaje a princezny Aurory vyluští ještě víc... Pohádka o vítězství lásky a dobra, ale i o zmoudření a zralých rozhodnutích, ke kterým následníci vládnoucích dynastií v novém postavení dospějí. Princ Rujan (L. Reichl) z království Arkádie zabije draka, kterému měla být obětována princezna (B. Mudrová) z knížectví Akvitánského. Můžeme mít tedy radost z toho, že dobro opět zvítězí, ale tak snadné to nebude… Jsme totiž na samém začátku pohádky, ve které bude mít zlo chvílemi navrch a křivdy z minula se přihlásí o slovo. Stará známá pravda o tom, že každý zlý skutek se později vymstí, se promítá do osudu všech pohádkových hrdinů. (Česká televize)

77Ivana

Dlouho jsem neviděla takhle nudnou pohádku, dokonce jsem u ní usnula. Jedině co bylo pěkné tak jsou exteriéry. ()

Yarwen

Důkaz, že i dnes dokáže Česká televize točit pohádky na nadprůměrné úrovni, pokud se k režii a scénáři dostane někdo schopný. Přírodní scenérie, příběh téměř vážný, kulisy překvapivě výborné a hlavně děj, ve kterém se postavy chovají tak, jak by soudný člověk očekával. Z herců je třeba vyzdvihnout výkony Mariána Geišberga a Petra Štěpána, naopak Vladimír Marek mi zde moc nesedl. ()

Narciska

Nebavilo mě to. Přitom bych řekla, že to mělo kvalitní námět, hezkou přírodu i odvahu jít osobitou cestou, ale herectví působilo ušmudlaně a záběry rozplizle. Ryzí čistota pohádek tomu chyběla. Ale potenciál slibný... ()

zdeny99

Absolutně nezajímavá pohádka, která spíše připomíná nějakou ponurou nudnou fantazy. Hned na první pohled mě odradila kamera a především obraz. Pohádka by měla být barevná, každý záběr by měl být tak hezký, že by si jej divák chtěl pověsit na stěnu jako obraz. Ovšem tohle je otřes! Barvy žádné nemá, celé je to takové šedé až vyblité. Stejně tak nezáživní jsou herci, a to od samotné princezny Barbory Mudrové a toho zachránce Plaváka (Petr Štěpán), přes krále (Marián Geisberg) a k možná nejhoršímu výkonu Vladimíra Marka v roli regenta. Zajímavý z nich možná byl jen ten trpaslík Trpaj, a to jen tím, že hrál trpaslíka. Příběh se mi také nelíbil, ono jak by se mohl líbit, když to hlavní (výše zmíněné) vás ničím nezaujme a naopak odradí. A tak jediné, co na této pohádce se povedlo, je výprava. Neokoukaný Oravský hrad, krásný dolský mlýn (v pohádce tajuplně nasnímán) a především majestátný hrad Kost se vypínají svojí krásou nad celou touto otřesnou pohádkou. [650. hodnocení, 66. komentář, 52%] ()

hazaba

Klady: úvodní písnička od Radůzy, představitel Plaváka, trpaslík, prostředí - jak oba hrady, tak České Švýcarsko. Zápory: představitel prince, scénář, dialogy. Ale je to lepší než Kouzla králů.... ()

Osanos

Vizuálně výrazně nad běžnou úrovní mnoha jiných českých pohádek. Ale ten princ Rujan na mě opravdu působil velice nekrálovsky, spíš jako nějaký ušatý nekňuba. ()

Ygnor

Vyzdvihnout suverénně musím výtvarnou stránku, a to po stránce snímání expozice exteriérů tak i masky a kostýmy protagonistů, které posunují spíše pohádku do nějakého středověkého příběhu. Rovněž jsem uvítal neookoukané herce a hudbu. (Vlasáková mi však do role nepasovala a o princi se snad nemá smysl bavit, ale nechť). Dialogy ale místy byly dosti šroubované, kostrbaté a celkově scénář by potřeboval vycizelovat. Pro celkové podhodnocení jednou hvězdičkou přidávám na čtyři. ()

Biopler

Pohádka, ktorej chýba kúzlo. Herci sú slabé kafé a nepomôže im ani príbeh. Ách, jáj, nepodarok Českej televízie. ()

haWranka

Začátek byl perfektní. Okamžitě mě nadchla ta nádherná příroda, kamera a hudba, chtěla jsem vědět, jak to všechno dopadne. Problém nastal, když se začaly objevovat klišovitý prvky, po chvilce jsem všechno prokoukla (což jsem si podle toho začátku nemyslela) a najednou jsem se nudila. Ale Petr Štěpán je kus, to se mu musí nechat, velikej klad:) ()

Elenor

Studio Brno/Ostrava prostě pohádky točit neumí. Je to velice, velice lyrické, vůbec to nemá nadhled a humor české pohádky (ne, to nemluvím o Troškově rádoby lidovosti). Děj je předvídatelný od začátku, občasné flashbacky jsou jen mlácením suché slámy. Scénář je hrozný, věty jako ,,Já bych ti nejradší dala pusu" jsou umělé až to bolí. Je to škoda, téhle pohádce jsem docela věřila, ale Křístek se od šíleného Tajemství lesní země vůbec nezlepšil, spíš naopak. ()

Austen

Jedna hvězda za mnohaslibný úvod s moc pěknou Radůzou, další za věrohodně utahaného harcovníka Plaváka (nápad se jménem byl smrtící), kterého si Petr Štěpán vystřihl moc pěkně - jeho postava byla nepohádkově dospěle prokreslená a nebyla hloupě ukecaná. Líbilo se mi, že tento hrdina nechrlil spousta správňáckých keců, jak to v pohádkách bývá. Jednoduše správňácky jednal. Překvapila mě Vlasáková, jak jí sednou záporné role, i když její postava byla spíš torzo. Princ Rujan byl přinejlepším divný. Příběh od poloviny dějově a logicky upadá - mnohu zůstává spíš naznačeno. Další hvězdu dávám za výběr lokací a pěkné kostýmy. Poslední hvězda je za snahu, kterou tady už někdo komentoval, že si v této pohádce odpustili tu divnou trapnou křečovitou rozjuchanost, která opanovala většinu pohádek - což přičítám éře prznitele pohádek - éře pana Trošky. To, že tato pohádka jde proti tomu si zaslouží nadhodnocení......trošku. ()

Astrebleue

Pohádka to teda moc nádherná nebyla, ale z toho současného výběru alespoň prostředím a výpravností je na tom lépe.Petr Štěpán už konečně začíná být k vidění i jinde než v seriálu a divadle.. ()

nmarca

Zvláště ve srovnání se štědrovečerní pohádkou Kouzla králů ostravská televize umí! Kdyby byl hezčí princ Rujan (a taky scénář), tak si za sympatického Plaváka a krásné téměř "narnijské" exteriéry zaslouží 4*. ()

Guinivieve

Škoda přeškoda ubohého scénáře. A taková to mohla být krásná pohádka. A toho prince snad ani nemohli myslet vážně. ()

ostravak30

Zjebenec? Děvečka v hospodě je coura? To vám, pánové, neodpustím. Tohle není přece pohádka pro děti. Drak byl ještě ztvárněn kvalitně, ale jinak je to spíše fantasy drama z neurčité doby naší historie. Z pohádkovosti to má jen málo. A přitom hudbu Radůzy miluju a hned úvod mě tak potěšil. Jinak je to ale temná balada a zbylá hudba tomu též nasvědčuje. ()

maoc

Kdybych pohádku hodnotil před 10 lety, asi bych se vztekal nad toporností herců, neobratností některých částí vyprávění a podivnými jakoby reálnými jmény zemí a osob. Ale po množství odporných a přeplácaných pohádek druhé dekády 21. století musím naopak ocenit jednoduchý příběh, pohádkovou motivaci postav (láska, ctižádost, přátelství), krásné a uměle nepřikrášlené exteriéry (žádná hora do oblak), přirozeně pěknou princeznu (no kněžnu, no) a docela dobře vystřiženou špinavost středověku. Není to žádné veledílo, ale tu jednu hvězdu navíc Ztracenému princi rád přidám. ()

MirkaP

Kdyby to byla studiová pohádka v laciných kulisách, asi by to bylo lepší. Takhle jen promarněná exteriérová příležitost ()