V létě roku 1968 se matka se dvěma dospívajícími dcerami a přítelem vrací z letní dovolené v Itálii. Je noc na jedenadvacátý srpen. A rozvedený tatínek se právě oženil ve Vídni se svou mladou přítelkyní. Takový je začátek filmu, jenž zachycuje jejich intimní osudy v nastávající éře normalizace, a který vrcholí Chartou 77. Vypráví příběh Marty, dvou dcer - Gábiny a Majdy - a jejich postupně přicházejících a odcházejících "tatínků". Zatímco někteří "tatínkové" se postupně snaží zvrátit kolo českých dějin, Marta a její dcery vzdorují následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Matku a dcery poznamenává jak disidentské působení jejich blízkých, tak situace, do nichž se samy svými činy dostávají. Intimní pohled na soukromé životy v nelehké době napsala Tereza Boučková a inspirací jí byly vlastní zážitky a vzpomínky. Režisérka Irena Pavlásková natočila film plný bizarních i tragikomických scén, v němž dostaly velký prostor především herečky Vilma Cibulková, Dana Marková a Tereza Voříšková v hlavních rolích. (Česká televize)

Schuldiner

Jako komedie to funguje celkem dobře a Vilma Cibulková je k sežrání.. Navíc to i fajn zahrála, takže hlavně kvůli ní jsem se docela dobře bavil.. Jak moc to bylo pravdivé a realistické mi tak nějak bylo fuk.. ()

peetriss

Přemýšlím, zda se jedná o komedii či drama, nebo snad komediální drama ba dramatickou komedii? Ať už se na tento film dívám jakkoli, nefunguje! Mladý divák, který nezažil léta normalizace, si po shlédnutí tohoto filmu řekne, že oni chartisté a disidenti se neměli zase až tak špatně - samý mejdan a ženské. Trošinku by snad mohl tento dojem zvrátit až závěr filmu, ale už je pozdě. Divák se prostě už nemůže do útrap postav nějak vcítit, protože byly vykresleny plytce až nicotně. Ondřeji Vetchému ani Jiřímu Dvořákovi jsem jejich disidentství příliš neuvěřil, ne že by to byla chyba jejich herectví, ale špatného scénáře - neměli prostě co hrát. Miroslav Etzler mě už vůbec nepřesvědčil. Jediný, kdo mě přesvědčil byla Tereza Voříšková, ale nikoli svou filmovou postavou, ale krasným kukučem a eroticky chraplavým hlasem, o jejím erotickém partu s Vilmou Cibulkovou a Danou Markovou ani nemluvě - to bylo asi to nejkrásnější na filmu, a pokud mě na filmu o disidentech zaujme jen toto, je to poněkud špatně, nemyslíte? Ještě dodám, že Tereza Voříšková nejen hezky vypadá, ale také výborně hraje, abych ji zbytečně nesnižoval jen na krásku filmového plátna. Také si dovolím mírně zapochybovat o účesech a vizáži postav - toto určitě 70. léta nejsou. ()

Oyer

Film vcacející se k pochmuré době se možná trochu minul účinkem. Je dobré lidem připomínat hrůzy z doby normalizace, ale tady se mohlo udělat daleko víc. Když tento snímek srovnám s filmem Pelíšky, tak Zemský ráj to napohled velmi velmi zaostává. Kultu rozhodně nedosáhne. Vzhledem k tomu, jaké "vybavení a nádobíčko" měla Pavlásková k tomuto snímku to bylo poněkud slabší. ()

sona123

A z trucu a za úžasnou Cibulkovou (bože, jakou ta má postavu!) o hvězdu víc. Koukám, že co uživatel, to odborník na éru normalizace. A ty sáhodlouhé komentáře...zdá se, že film vyvolal diskusi, a to je u filmu (umění) vždycky dobře, ne? Ne, asi bych Zemský ráj úplně uměním nenazvala, nicméně hodnotu asi má, jak se tak dívám. Taky bych si normalizaci (já se v sedmdesátých narodila, a to ještě hodně pozdě) představovala jinak, než jako jeden velký mejdan, včetně vybavení a oblečků (ale ty fíkusy, ty asi byly v pořádku). Ale to asi tušíme všichni...No, ale není snad hezké to, že dnes může kdochcecochcetvořitdosytosti? Nepřišlo mi to jako brak, viděla jsem to v televizi a je to klasický standardy, herci byli parádní a že se někdo pokusil natočit film o této době jinak, možná někde ubral a někde přidal...máme snad jen oficiální verzi toho, jak a co točit a co je onou PRAVDOU? Tak to už tu přátelé skutečně bylo! A navíc, buďme rádi, že má vůbec ještě někdo chuť si věci připomínat a vracet se k nim. Tak koukám, že jsem taky vyplodila docela dlouhý komentář, no nedalo mi to. ()

Yaan

Raději nebudu psát, jaké pocity mám z komentářů o tom, že film správně neodráží dobu... Raději napíši, proč tyto pocity mám: Kolik z Vás -autorů těch komentářů- kdy vůbec vidělo živého disidenta? A pokud přeci, asi jen málokdo žil v rámci jejich kulturního diskurzu. A právě podhled na dobu očima hledícíma skrze větve disidentské epistémé je to, co dělá tenhle film z jedné čtvrtiny tím, čím je. Zbylé tři čtvrtiny pak působí to, že jde o pohled ženský (tj. v tématice poměrně originální a rozhodně zajímavý). ()

mira007

Tak koukatelné to bylo, ale jestli někdo takhle vidí oblast disentu, tak potěš koště. Herecky dobře obsazené, místama vtipné toť vše. ()

kubyno

"Zemský ráj to napohled" - se tváří (ve slupce) jako kvalitní film, ale upřímně - není. Kostýmy a dobová výprava je sice zvládnutá výborně, herecké výkony celkem taky, ale zbytek od scénáře až po režii stojí za nic. Pavlásková se snažila vytvořit (okopírovat) drama, sršící těžkou atmosférou komunistické doby, která by nám připomínala, jak těžké to tu bylo, a plnou humoru, jak vidíme v "Pelíškách". Jenže se jí nepovedlo nic z toho. Vykreslení těžké situace tím, že se hlavní hrdinka vyspí skoro s každým borcem, co potká, u mě pochopení nenajde, nemluvě o až moc okatém feminismu ve scénáři, a plno naprosto nesmyslných a zbytečných scén, díky kterým jsem promarnil dvě bezesmyslné hodiny. Musím uznat, že vtipné to občas bylo, ale víc už ani Voříšková nezachrání. ()

adelina8

70. léta jsem nezažila, ale pokud bych je měla soudit podle tohoto filmu, tak to bylo strašně fajn. Disidenti proplouvali bez problémů, peněz bylo evidentně dost, i když do práce nechodili, sem tam nějaká ta provokace, která se obešla prakticky bez následků a hlavní bylo užít si nezávazný sex. Třeba to tak opravdu bylo. Třeba to byl jediný způsob, jak tu dobu ve zdraví přežít a nezbláznit se. Nevím, nemohu soudit. Každopádně chartisti po tomto filmu vypadají jako banda bohémských alkoholiků. Jo a striptýzová scéna mi už přišla dost přitažená za vlasy. ()

petikacka

Znám knihy Terezy Boučkové a tento film je osobní výpověď z jejího života. Intelektuálními elitami vysoce hodnocený Pavel Kohout (Jiří Dvořák), který byl v 50.-ých letech zarytý komunista se po 68.-ém najednou stal odpůrce komunismu a myslel si, že se z něj všichni po*erou. Přátelil se s Václavem Havlem (Ondra Vetchý), ale když Havla zabásli, tak dělal, že se ho to netýká. Vy*ral se na svou rodinu a své dcery a pak prostě emigroval. Tereza Voříšková jako alter ego Terezy Boučkové tady odvádí skutečně poctivou a uvěřitelnou práci jako dcera disidenta kvůli kterému nemůže studovat na gymnáziu. Začne spolupracovat s Havlem a ve finále jako 18.-letá podepíše chartu 77. Pak může pracovat pouze jako uklízečka. Vy všichni co tenhle film haníte si laskavě zjistěte souvislosti a teprve potom hodnoťte. Je to naprosto ze života skutečných lidí. Ovšem musíte si dát tu práci a zjistit si kdo je who. Všechny jsem si je taky nerozklíčovala, ale jenom tím co vím, je tento film pro mě zcela zásadní. Za mě 100% ()

Saur.us

Příjemný český film o letech, které jsem nezažil a které mi film aspoň trochu poodhalil. Nevim jak moc realistické to je, jak hodně si tvůrci dobu přibarvili ale stačí si do disidenských rolí dosadit skutečné tváře a hned je to příjemnější. Každopádně bych Zemský ráj nezatracoval tak, jako většina zdejších uživatelů. Lepší 3 ()

Fifer

Když uvážím, že scenáristka odmítla Zdeňka Týce, tak se mi chce řvát škoda, stokrát škoda. Věřím tomu, že Týc by to zvládl, má na to. Irena P. z toho udělala limonádu, úplně zabila úžasný námět a nejspíš i scénář (nečetl jsem, rád si přečtu). Nejhorší je to laciné využítí hezkých hereček. Jakoby to netočila ženská, ale nějakej americkej řemeslník, který tam nafláká pár lascivních záběrů, aby si divák užil aspoň ty prdelky a kozičky, když ho děj bude nudit. ()

Everyone

Ten komplikovany emocni doprovod, ktery se uplne ciste zrcadlil v mimice Terezy Voriskove/Ramba behem sceny u stolu, kdy rika: "Ja neodejdu, protoze mne se tady libi!", "No, jasne drahuši, kde jinde si uzijete tolik srandy.", byl naprosto genialni. ()

inachisio

Zase pochválím námět i herecké výkony. Jinak mě film nenadchl. Mám z něj pocit, jako by to byl jeden z tisíce filmů na podobný námět. ()

Kedrigern

Ha, Jsem prvni skejpre! Slabý scénář, absence příběhu, nelogické motivace postav, zesměšňování tehdejší situace a reálných postav, které zřejmě stáli předlohou těm filmovým. (To není můj postřeh, jelikož si v té době se neorientuji tak jako pamětníci. Ale po objasnění někoika souvislostí mi to do sebe zapadá ) Slabá vizuální stránka, co se týče výpravy, tak jsem měl neustále pocit, že se to odehrává v současnosti. Občas nějaká komunistická cedule, která má navozovat pocit dobovosti. Kamera mne bohužel také zklamala, mezi TV produkcí by to sice obstálo, ale do kin? Největší chybou mi však přijde to, že film dohromady nefunguje, není to homogenní celek. Je to směsice složená ze střípků vzpomínek na dobu normalizace, kterou jsem vyslechl hodněkrát od řady pamětníku. Střípky však do sebe nezapadají a ten film především nepřináší nic nového. Charaktery jsou často zjednodušené na úplné karikatury. Nicméně abych jen nehanil. Párkrát jsem se u filmu posumál, pár úvodních minut i bavil. Přesto že moc nemám v lásce herečku Terezu Voříškovou, považuji herecký výkon v tomto filmu za její dosud nejlepší. A na závěr jeden citát (nebudu prozrazovat čí), který krásně shrnul tento film: "Když už dojde na striptýz, tak maj bejt vidět kozy!" (PS: Ještě musím podotknout, že svlékací scéna v tomto filmu je něco tak trapného, zbytečného a nelogického, že kroutím hlavou ještě teď.) ()

Eluin

Zemský ráj to na pohled je český film, který ve mně vyvolal trochu rozporuplné dojmy. V atmosféře těch rozličných příšerných děsivostí typu "Jak ulovit miliardáře" (či jak se to jmenuje) patří tento film bezesporu k tomu lepšímu, co je možno v kinech z české produkce spatřit. Ale ani to na výborný film nestačí. Příběh mapuje dobu od r. 1968 do r. 1977. Bezesporu zajímavé období vývoje Československa, o němž se ale divák mnoho nedoví. Politika se zde moc neřeší, daleko přednější jsou vztahy - ve kterých se koneckonců i režisérka I. Pavlásková vyzná podstatně lépe. Pokud jste viděli Pavláskové Bestiář, tak můžete trochu komparovat. Zemský ráj mi vychází osobně jako lepší snímek, ale propastný rozdíl to zase není. Spíš taková prsa korejské studentky. Když už jsme u těch prsou, tak sexuálně laděných - či motivovaných - scén si užijete dosyta. Pohříchu však v nich takřka bez výjimka vystupuje jen představitelka titulní role Marty (Vilma Cibulková). Film nabízí dostatek známých hereckých osobností. Krom Cibulkové tu je ještě v této době velmi populární Voříšková, můj oblíbený Jiří Dvořák, Ondřej Vetchým M. Etzler, Jan Hartl, i doposud poměrně neznámá Dana Marková. Události ve filmu znázorňují dobu roku 1968, ale že by nějak nastínili i atmosféru, to se říci nedá. Divák v podstatě nepozná výraznější přechod mezi rokem 68 a 77. Postavy vypadají pořád stejně, není u nich znát žádný vývoj. Změna atmosféry ve společnosti se tak redukovala pouze na proměnu charakteru jedné sousedky. To je zoufale málo. Z tak zajímavé zápletky šlo vytvořit něco mnohem pestřejší, otázkou ale zůstává, zda to vůbec bylo ve intencích scenáristiky Boučkové (mimochodem, dostala cenu za nejlepší nerealizovaný scénář). Vykreslení doby bych viděl tedy jako velké mínus. Nic tomu nepomůže ani zakomponování původních záběrů (např. hokejový zápas se Sověty). Velmi mě na filmu iritovaly i repliky, které postavy pronášely, např. věta Voříškové, "tak jsem podepsala Chartu 77" zní z jejích úst tak nemístě až jsem se v kinosále neubránil smíchu. Postavy a děj je i jinak poměrně schématicky, takže tu můžete nalézt alkoholem opojené, nevěrné a často volně souložící "odbojáře" a hloupé, zlé příslušníky StB. Většina postav chodí v šatech dle poslední pařížské módy roku 1968, což zrovna moc věrohodně rovněž nepůsobí. Tedy, suma sumárum, pokud na film půjdete a budete očekávat jakousi sondu do společnosti roku 1968 - 77, tak budete zklamáni, neboť o něčem takovém si snímek může nechat jen zdát. Pokud se však chystáte jít na snímek o vztazích (byť i tady se postavy pohybují bez ujasněné motivace), tak budete spokojeni o něco více. Přes všechny nedostatky se však na Zemský ráj to na pohled dá docela i dívat. Rozhodně není nudný a zbytečně natahovaný. ()

hazaba

Šla jsem na tenhle film s vědomím, že nemám co ztratit a že můžu být maximálně mile překvapena. Což se nakonec taky stalo. Sice tam bylo dost nepodařených/zbytečných scén, ale pár dobrých momentů se taky našlo. Vynikající byly hlavně ženské postavy. Z mužských představitelů lehce pobavil Hartl, i když se jen mihl, a občas i Vetchý. Jen mě už tak trochu unavuje se dívat v podstatě pořád na stejné záběry ze srpnové okupace Prahy, obzvlášť když dostanou takový prostor, ale režisérka z nich nic pořádného nevytěží. ()

Rockerman

Ty tři hvězdy jsem dal jen proto, že je stále třeba připomínat mladší generaci, ale i těm, co rádi "zapomínají" na to svinstvo v jakém se žilo za komunistů. Jinak ten film opravdu není dobře natočený. Je to mdlé, chaotické. Režisérka Pavlásková se tu snaží odidealizovat disent a ukázat, že i mezi zastánci lidských práv a bojovníky za svobodu se mohly vyskytovat svině. Ale to už přece každý ví. Přece jen je to ale film důležitý a proto dávám 60%. 30.1.2020 Po včerejší repríze přihazuji jednu hvězdu a mám sto chutí dát plnou palbu. Při vší té srandě a odlehčení, které tu jsou je to především velmi smutný film! ()