V létě roku 1968 se matka se dvěma dospívajícími dcerami a přítelem vrací z letní dovolené v Itálii. Je noc na jedenadvacátý srpen. A rozvedený tatínek se právě oženil ve Vídni se svou mladou přítelkyní. Takový je začátek filmu, jenž zachycuje jejich intimní osudy v nastávající éře normalizace, a který vrcholí Chartou 77. Vypráví příběh Marty, dvou dcer - Gábiny a Majdy - a jejich postupně přicházejících a odcházejících "tatínků". Zatímco někteří "tatínkové" se postupně snaží zvrátit kolo českých dějin, Marta a její dcery vzdorují následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Matku a dcery poznamenává jak disidentské působení jejich blízkých, tak situace, do nichž se samy svými činy dostávají. Intimní pohled na soukromé životy v nelehké době napsala Tereza Boučková a inspirací jí byly vlastní zážitky a vzpomínky. Režisérka Irena Pavlásková natočila film plný bizarních i tragikomických scén, v němž dostaly velký prostor především herečky Vilma Cibulková, Dana Marková a Tereza Voříšková v hlavních rolích. (Česká televize)

Ferinka

Znovu a zase opakuji - jak může někdo naložit s tématem jako je sovětská okupace takhle špatně až příšerně? Doufala jsem, že Anglické jahody budou jedinou škvárou, ale bohužel byl natočen i tento film. Co to má jako lidem říci? Jaké opodstatnění má v charakteristice snímku slovo komedie? Jak už tu bylo řečeno, potěš koště, budou-li následující generace soudit tehdejší dobu podle tohoto. Hvězdička je za pěknou hudbu (není těžké použít pár dobových songů) a výkony některých herců (výjimečně Voříšková, tradičně Dvořák). Za ostatní morálně i jinak pokřivené charektery ( Cibulková, Vetchý) bych uronila slzu. ()

MaMitti

Mrazivá komedie - proč? Celkově zvláštně nevyvážené dílko - hrozně moc mi vadil (kupodivu, to je poprvé) Ondřej Vetchý, kterému jsem nevěřila ani zbla, prostě jsem celou dobu čekala, kdy se z něj vyklube nějaký fízl nebo něco podobného, nešlo mi to k němu, hrál nějak nepřirozeně, nějak divně....Taky bych se připojila k názorům typu, že tak barvitě (doslova) vykreslená léta šedi, byť jde o nadhled, mi nejdou "pod fousy". Bylo tam pár fakt dobrých scén a postřehů, ale zároveň jich tam bylo i dost omšelých...Hmm, no není to vyloženě špatný film, ale nesedl mi, ne tak, jak bylo asi bylo zamýšleno, škoda. Dodatek - teprve později jsem zjistila, že postava, kterou hrál Ondřej Vetchý, měla představovat Václava Havla...no jo, tak to jo, to mi ta prazvláštnost připadá už celkem logická :-) a kdybych to věděla předem (mea culpa, mea maxima culpa! v popisku to bylo...) možná bych to vnímala a brala jinak.... ()

insurgentes odpad!

Odpad dávám za ideologii, s jakou se nám snaží vnutit idylický pohled na disent. Avšak pravda vyjde mimoděk na povrch, i když pěkně nacukrovaná a navoněná - člověk tuší, že za tím pozlátkem byla spíš bída, ožralství, egoismus, nechutné mezilidské vztahy, neřest a nabubřelost vlastního ega. Dal bych mínus jedna za to, že můj oblíbený herec Vetchý kývl na nabídku hrát v téhle sračce samotného velkého "Dramatika". Hnus, Ondřeji, hnus. ()

bari68

Irena Pavlásková si vzala do rúk ťažkú porciu.Námet, akým je normalizácia,68-my a čistky StB má veľký potenciál spraviť z toho hit akým sú napr. ,,Pelíšky,, alebo nemecký ,,Životy těch druhých,, ,resp.spraviť kiks a dopadnúť zle.Dotyčný film síce nie je v prvej ani v druhej skupine,ale je z neho rozpačitý dojem.Zachraňujú to,ale herci, na ktorých sa režiséri,či dokonca česká kinematografia môže spoľahnúť. ()

Herráček

Promiňte, ale konec a Vetchého herectví z pilotního dílu telenovely zasazené do sedmdesátých let film neudělá... A pokud se někomu nelíbí střídání dne a noci v jednotlivých záběrech, pak by mě zajímalo, jak by reagoval na střídání zimy a léta... A řekněte mi, jak filmy o roce 68, 77 a podobně můžou točit lidi, kteří v té době byli ještě mladší než já teď... ()

M.Niccals

Další český film, který mohl mít potenciál, ale natočený je naprosto hluše a hloupě. Počínaje rádoby vtipnými scénami, hereckými výkony (promiňte, ale Vořísková prostě měla být baletka, nebo modelka, ale jako herečka mi přijde slabá). Všechno je tak nějak umělé, celý ten retro feeling se jaksi míjí účinkem. Nemluvím ani o zápletce, která nikam nesměřuje ani nijak negraduje, je prostě tak nějak plytká. Naopak líbila se mi Dana Marková, která spolu s Ondrou vetchým byla asi jediná, kdo mě opravdu přesvědčil. V kině jsem za to dal naštěstí jen pade, takže se zas tak moc nestalo, ale znova bych na to určitě nešel. ()

klúčik

Reklamné šoty ma navnadili. Herci , čo mám rád!!! Film ma sklamal, je to úbohý prehlad kontrarevolucionárov. Havel, či Pavel si pripadal ako Vinnetou. Hlavná ženská postava sa vyspala skoro s každým !!!! No čo tu hodnotiť?? 30%. ()

SjamK odpad!

Blbost na entou. Proč to muselo vzniknout? Hromadná sebevražda mozkových buněk. Příště prosím něco inteligentnějšího. ()

klukluka

Tohle je životnej film o disentu. A vzhledem k tomu, že to měla scénáristka Tereza Boučková z první ruky, tak je asi nesmysl kárat ji za překrucování historie. Disidenty z mnoha lidí udělala touha po svobodným, ale taky naplněným životě. Takže mě nepřekvapuje, ani nepohoršuje, že se ho snažili žít naplno. Moc se mi líbilo, že ty postavy nebyly černobílý, že měly svoje klady i zápory, protože přesně takoví my lidi jsme, jen filmaři na to rádi zapomínají. Což v tomto případě rozhodně neplatí o Ireně Pavláskové a já ji za to velebím. ()

Reckon

Naprosto nezajímavý film. Ještě že tam byly překrásné herečky v čele s Terezou Voříškovou, jinak bych to okamžitě vypl. (2/10) ()

Ripley

Hnusná doba,krásná Voříšková a ikdyž ji celkově nemusím tak Cibulková zralá na Českého lva(zůstanu při zemi... stačila by nominace).Solidních 60%. ()

Přemek

Tereze Boučkové se otec Pavel Kohout v mládí rozhodně příliš nevěnoval. Přesto zobrazit lidi kolem Charty 77 jako mezi sebou souložící ubožáky žijící jakoby mimo realitu a zatahující lidi kolem sebe do problémů (Jiří Dvořák jako Pavel Kohout - pardon, jako herec Hána, Ondřej Vetchý jako Václav Havel - pardon, jako Jan Pavel) či mimózně vykřikující (skutečně nepěkná karikatura prof. Patočky, který za svou příslušnost k Chartě zaplatil životem) mi přijde jako příliš krutá pomsta. Doporučená literatura: Pavel Kohout - Kde je zakopán pes. ()

Hanys_

Tahle výpověď o životě v 70. letech sice moc přesvědčivá není, ale protože v žánru komedie u nás moc lepších snímků za poslední měsíce nevzniklo, tak pod 3 jít nemůžu...5.5/10 ()

Paity

Naprosto nevyužitý potenciál námětu, za to bych filmaře vyloženě zmrskal, to je prostě trestuhodné. Navíc s takovými hvězdami ve filmu. ()

Disease

Poněkud mě teď uvedlo do rozpaků, že to šlo v kinech, vždyť to bylo na úrovni TV inscenace (v případě některých těžce pod). O hereckých výkonech nemá cenu psát, s dialogy, které se tam vedly, by patrne nic nesvedl ani Stanislavskij. ()

iampatrik

50% Táhnoucí se a nudný film.. bohužel nelze spoléhat jen na to, že je děj zasazen do 70. let a automaticky tak bude znamenat, že v divákovi vyvolá určité pocity, náležící tomuto tématu. To sice občas funguje, ale nelze jen a pouze na toto spoléhat a tento fakt nezachrání ani poměrně solidní herecké výkony některých herců. ()

Hanes88

No prostě tohle ne. Záplava českých podobných nepovedených filmů je velká a vůbec to nemá žádnou úroveň. ()