V létě roku 1968 se matka se dvěma dospívajícími dcerami a přítelem vrací z letní dovolené v Itálii. Je noc na jedenadvacátý srpen. A rozvedený tatínek se právě oženil ve Vídni se svou mladou přítelkyní. Takový je začátek filmu, jenž zachycuje jejich intimní osudy v nastávající éře normalizace, a který vrcholí Chartou 77. Vypráví příběh Marty, dvou dcer - Gábiny a Majdy - a jejich postupně přicházejících a odcházejících "tatínků". Zatímco někteří "tatínkové" se postupně snaží zvrátit kolo českých dějin, Marta a její dcery vzdorují následkům, které tyto jejich pokusy u komunistického režimu zákonitě vyvolávají. Matku a dcery poznamenává jak disidentské působení jejich blízkých, tak situace, do nichž se samy svými činy dostávají. Intimní pohled na soukromé životy v nelehké době napsala Tereza Boučková a inspirací jí byly vlastní zážitky a vzpomínky. Režisérka Irena Pavlásková natočila film plný bizarních i tragikomických scén, v němž dostaly velký prostor především herečky Vilma Cibulková, Dana Marková a Tereza Voříšková v hlavních rolích. (Česká televize)

Pilířek odpad!

Velice nemilé překvapení. Mám rád dobové filmy, mám rád silné příběhy, spojené s diktaturou, nespravedlností, či touhou po svobodě. Pro natočení takového příběhu je třeba "řekněme" nadstandartního budgetu, což je evidentně první věc, která tady chybí. Ale kdo by vlastně vsadil na scénář, který nemá příběh, který je jen souhrnem fragmentů skutečných událostí, prokládaných přiblblými situačnímy gagy, které z charakterově nepropracovaných postav dělají celekm snadno Mistry Beany a aby to nestačilo, tak ty jejich to ještě podpořme a udělejme z nich nymfomany a alkoholiky. Mistrovským finále je pak trojstriptýzek matky a dcer z prvního a druhého manželství pro matčina současného milence. Takový nesmyslný eklhaft jsem v českém podání na plátně ještě neviděl a upřímně jsem litoval ony tři představitelky. K řemeslným vadám se již velmi poctivě vyjádřil kolega Klobouček. V Česku se čas od času podobný nonsens urodí a já se mu i zasměju, protože si nehraje na hluboký film s důležitým poselstvím, ale vlastně k pobavení je. Upřímě bych byl rád, aby producenti jen slepě nemysleli na zisk a přenechávali takovéto látky tvůrcům, kteří vědí, co se v daném žánru patří (Svěrák, Hřebejk,...) a kteří nemají tu drzost udělat film, který dělá ostudu hnded v několika rovinách. ()

sharka.68

Nepřišlo mi to zas tak špatné, naprosto skvělá Cibulková a překvapil mne Hartl...Seidlová mne nenadchla. Vetchý byl roztomilý, Rímský jako Stbák taky zanechal svou stopu. Etzler mne dostal, zahrál to moc dobře,Dvořák svým způsobem také... Škoda, že nám neřekli, kolik nakonec vyfasoval hlavní kameraman Zadražil,za natáčení zásahu...ale ta scéna s autem a reproduktorama u věznice,ve mě zanechala větší dojem, než když se holky pro Vetchého svlékly....doma jsem vyhrabala starou desku z roku 1969 a Gottovu C'est la vie si pustila...disent nebyl jeden velkej flám, byl to stres,neustálej strach,čekání...nedivím se, že se pak na společných schůzkách opili,aby se jim na chvíli ulevilo, to že žili takovým "bohemským" životem...to se zdá jen na první pohled, takový "socialistický" pohled....pokud nechtěli kompromitovat jiné a nezatahovat je do politického průšvihu, měli jen tu svoji komunitu...to, že nikdo nevysvětlí pojem Charta,je správné...vždyť v té době, to ti, co měli něco s disentem věděli, pak by to vyznělo na prázdno. ()

Idealista

Tento film je špatný ale i přesto nebo snad právě proto nikterak nevybočuje z řady ostatních českých pecek. Herci předváději své standartní výkony ( nejvíce září Etzler jeho karikatůra člověka je vážně dokonalá). Musím taky pochválit výběr kostýmu , učesú apod.( klidně by se hodili do pokračování Renčových Rebelů). A to že fim vypadá televizně byl určitě záměr. Co mě nejvíc mrzí je to že nám nepřibližuje osud těchto lidí přes známe příhody které znám z televizních pořadů: Landovský jednou vyprávěl jak vjel ožralý s Vaškem Havlů do zákazu přičemž je zadrželi vébáci , kteří když zjistili kdo jsou tak je pustili. Jiný herec zas vyprávěl jak k nim do divadla přišel nový topič a v ruce držel Kafkovy spisy a hned mu prý bylo jasné že teď v divadle zmrznou. Prostě když to shrnu Pavláskova opět nesklamala, mimochodem kvalita je stejná jako u jejich prvních děl jen stím rozdílem že styzlizaci měla hnusnou, zákeřnou aspoň já nic pěkného nevidím na tom jak mladý chlap šuká starou Bohdalku- my tu nešukáme my se milujeme.Tady je stylizace pěkná, hřejivá a hlavně nepřirozená! ()

FosaCZ

Mrazivá komedie, která nedostatek mrazení i humoru nahrazuje přemírou kurvení a nelogického jednání postav. Když je skutečná revoluce ještě v nedohlednu, užijme si aspoň tu sexuální...a jakoukoliv morálku hoďme za hlavu, protože doba je natolik hnusná, že se v ní všechny soukromé hříchy ztrácejí. ()

LiA13

Označení tohoto filmu komedií je značně zavádějící. Jde spíše o drama, ve kterém jsou i úsměvné chvilky. Celkem mne to dost sebralo, i slzu jsem uronila. Jde o typ filmu, který se mi líbil, ale znovu už si jej nepustím. Nedá se u toho relaxovat, baopak člověk musí hodně přemýšlet nad dobou poměrně nedávnou. Bojím se, že mladší generace nepochopí. ()

kenny79

film odehrávající se za doby okupace a dále. Krásné herečky v podobě dcer, ale to je tak asi vše co mě na tom filmu zaujalo. velká nuda a zase nuda. ()

Emilii

Byla to hnusně tvrdá doba, není špatný o tomhle udělat film, ale pokud jste to nezažili na vlastní kůži, musí vám to připadat jako nemožný?! Ale byl to fakty humus - nemohli jste vůbec nic, bezmocnost je krutá! ()

papuchalk

Těžko se to hodnotí. Najednu stranu to tak špatné nebylo, nadruhou je to fakt shit. Celkově to je hodně nevyvážené, střídají se dobré scény s horšími. Celou dobu váháte co si o tom myslet, když to nakonec za vás vyřeší scéna trojitého striptýzu matky s oběma dcerami (takže nakonec ten shit). Historicky vypovídající hodnotu to má pramalou. Tenkrát bylo všechno šedivé. Všechny budovy, lidi, auta. Nablejskaný moskviče v ulicích působí přímo rušivě. Koukněte na záběry z listopadu 89, co ti lidi nosili, jak se skutečně oblíkali! Takový spodní prádlo jaký maj při tom striptýzu fakt neexistovalo. Lidi ve filmu jsou načesaní, slušně a rozmanitě oblečení, pořádají večírky, souloží ostošest a mají se docela dobře. Nedostatek toaleťáku tedy vážně neřeší. Autentický pohled do doby minulé to není ani náhodou. Herecky to špatné není, ale místy také nevyvážené. Výraz paní cibulkové někdy neodpovídá situaci. A já nevěděl jestli to byl vtip, ironie, nebo mám být smutný? Nakonec nevím co je lepší, jestli tehle paskvil s občas dobrými scénami, nebo Pelíšky, které sice pohromadě drží daleko líp, ale nakonec jsou jen pohou povrchní zábavou (policajt se tam neobjeví ani jeden, žádná prohlídka bytu, žádný zatčení, kriminál, ztráta zaměstnání, žádná hrozba, jen celou dobu nevíme na co ti lidi od stolu nadávají, když se mají tak dobře). Zkátka, český film je na tom špatně. ()

pOne

V kontextu s dobou a událostmi, které film zobrazuje, to celé působí jako nepovedený vtip. Odporný uhlazený vizuál podobný jako u seriálu Výprávěj. ()

Phex

Retro Čajíček...Nejistá doba (musíte si ji připomínat a představovat z filmu cítit rozhodně není) vede k promiskuitě (je ve filmu spolu s chlastem prezentován jako forma užívání si života). To je asi jediný závěr, který si člověk "odnese". Myslím, že ty lidi, kteří se režimu stavěli na odpor tento film deklasuje do rolí bezzásadových povrchních vehiklů. Že by disent stmelovala znalost imtimních partiích členů navzájem...zvláštní pohled na věc. ()

patsandor

Irena Pavlásková asi už nepřekoná svůj debut. Vynikající herecké obsazení zůstalo dost nevyužito, hlaně Etzler. Ve filmu to vypadalo, že se ty disidenti tak špatně zase neměli, připadalo mi to dost alibistické, jako by se něvědolo, co se bude točit, zda komedie nebo drama, takhle je z toho povičatý film. Dávám 50%. ()

megajalec

Tak opäť raz idem proti prúdu, ale mne sa to páčilo, dokonca veľmi. Čert ber niektoré nezrovnalosti, hlavné je, či film chytí človeka za srdce (mám pocit, že v domácich filmoch sa hľadajú chyby častejšie a s väčšou potechou ako u zahraničných, ale tak začínam si zvykať). Mimochodom, ak si niekto myslí, že podľa jedného filmu si naši nasledovníci utvoria názor o dobách minulých, je dosť na smiech. Výborné herecké výkony, najmä troch ženských postáv. Po hokejovú scénu fantastické, pri nej som mal zimomriavky, rovnako záverečná pol hodina. Stred trochu slabší. Striptízová scéna skvelá, vôbec som pri filme nerozmýšľal, či sa tam hodí. A tu mám výtku, sakra, o čo som horší od Vetchého, on ich môže vidieť celé a ja ako divák len nohy??? :) P.S. Pozdravujem všetkých, ktorí v roku 2012 s nostalgiou spomínajú na časy komunizmu a že ako dobre nám bolo. Hovno! P.P.S. C'est la vie! ()

Nonna

Zachytila jsem náhodou při přepínání programů a zaujalo mě natolik, že jsem setrvala, což mě překvapilo, neboť jde o první film režisérky Pavláskové, který mě oproti jejím předchozí tvorbě bavil, nutil k zamyšlení a nevzbuzoval trapné pocity. Tereza Voříšková je nejen nádherná vzhledově, ale i herecky a směle konkuruje své "matce" Vilmě Cibulkové. Doplňují se skvěle. Příběh, v němž jsou i úsměvné momenty, které jakoby odlehčovaly temnost celé situace, celkově působí tísnivě a pro diváka, který dobu zažil pouze jako prcek, i osvětově. Trochu mi vadily kostýmy, interiéry bytů, celkový vzhled herců - když koukám doma na fotky z oné doby v albech, takovíto lidé se v nich rozhodně nepohybují. Ale to mi přijde jako nejčastější prohřešek filmařů, kteří se snaží zachytit předrevoluční dobu (pamatuju např., jak se moji rodiče chechtali u Rebelů, protože takové oděvy a účesy, v kterých tam mládež trsá, by v té době každý chtěl mít....). ()

hrumsrt

I celkem rád se dívám na filmy zasazené do "téhle šílené doby". Štěstím je, že obsazení už asi nemohlo být lepší, což prostě film neskutečně posouvá. Bohužel chybí zde nějaká hlavní dějová linka.. Trošku se mi tu nabízelo srovnání s Osmy, kdy prostě se pohybujeme v úplně jiné kvalitě. Super výkony Ondřeje Vetchého a Terezy Voříškové. 65% ()

carl.oesch

Skvělý film. Tak trochu parodie, ukazující, jak to asi skutečně s těmi disidenty (mimochodem - disident je někdo úplně jiný, než byli oni salónní odpůrci normalizačních komunistů) bylo. Skvělý je Ondřej Vetchý, který vystihl ta gesta a vůbec chování Václava Havla dokonale a snad nejsměšnější a přitom nejrealističtější je ona scéna, kdy estébák Rímský společně s dalšími tajnými i esenbáky vtrhne do bytu, aby všechny přítomné sebral a stařík s berlemi na něj pokřikuje, že se na něj dívá celá demokratická Evropa. Stejně skvělá je i scéna u městského soudu v Praze a Havlovo (vlastně Vetchého) chování s pouty na rukou, když je odvádí eskorta. Inu, paní Boučková věděla o čem píše. Dcera svazáckého básníka Pavla Kohouta tohle znala velmi dobře a popravdě, se svým úžasným otcem, převlékačem kabátů a stejným pozérem jako byl Havel se v lásce vůbec neměla. Proč, to pochopí každý, kdo si přečte skvělou Kosatíkovu knihu Fenomén Havel. Ireně Pavláskové tenhle film prostě sedl a díky scénáři se i povedl. Jako kdyby to byl další díl Času sluhů. ()

Alden_Larson

Není to špatné, ale žádná sláva to taky není. Děj je celkem fajn, ale chybí mu napětí, konec je velmi anti-klimaxní. A podobně jako u ostatních filmů Ireny Pavláskové mi film přišel moc dlouhý, nejmíň patnáct minut by se dalo vystřihnout a děj by to víceméně nijak neovlivnilo. Postavy nejsou ničím zajímavé, takže je těžké se do nich zainvestovat. Herecké výkony byly ale moc dobré, i když mi v některých scénách přišly zbytečně přehrané. Prezentace byla dobrá, ale nevýrazná, hudba by se tak dala popsat taky. 6/10 ()

garry odpad!

Trapné ubohé, nesympatické role i herci. Nelichotivé zrcadlo nastavené disentu. Pokud to psala Boučková tak na tom asi něco pravdy je. ()

fujarik

Snímek, který vám nic neubere, ale ani nedá. Zajímavý pohled do roku 1968 a následující léta. Film je velice levný, odehrává se pouze v několika lokacích, aby tvůrci nemuseli přetvářet okolí do zmiňovaných let... Mladší generace bude u filmu usínat, starší zase nostalgicky vzpomínat... ()