Malik El Djebena, odsouzený k šesti letům vězení, neumí číst ani psát. Do věznice přichází úplně sám a působí mladším a křehčím dojmem než ostatní trestanci. Je mu 19 let. Šéf korsického gangu, který vládne i vězení, si ho okamžitě vezme na paškál a pověří ho několika „úkoly“, díky kterým se Malik nejen zocelí, ale zároveň si začne získávat šéfovu důvěru. Ale Malik je odvážný a učenlivý, a tak si tajně začne spřádat vlastní plány… (oficiální text distributora)

papaguy

Špičková sonda do podsvětí za vězeňskými zdmi. Prorok není snadno stravitelný film a nedrží se zaběhnutých schémat a už vůbec se nesnaží o nějakou "korektnost". Na místo filmového nadšení se u mě dostavila spíš nutnost o tom popřemýšlet. Z mého hlediska je to však spíš známka kvality. Ve filmu plném záporných postav nenajdeme nikoho, komu lze vyloženě držet palce, nebo se o něj bát. S tímhle si dokázal režisér výborně pohrát. Malik, skvěle ztvárněný Taharem Rahimem, sice vypadá, že neumí do pěti počítat, je ale poměrně inteligentní a ambiciózní a naučí se chodit ve světě mafiánů, kteří svůj "obchod" řídí i zpoza vězeňských mříží a uvnitř vězeňského systému rozehrávají své mocenské hry. Tu musí Malik ohnout hřbet, tu si nechat dát nakládačku, tu někoho podrazit. Stále ale má vizi a je o krok napřed. Má obtížnou pozici, neřekl bych ale, že by pokaždé neměl na výběr. - Vězeňské prostředí Malikovu "kariéru" na počátku determinuje, svou další cestu si však už volí záměrně a vědomě. Malikovo svědomí pracuje, ale zdá se, že to je křišťálově čisté a že Bůh je i s vrahy a lumpy (snové vize, intuice). Malik se svého vnitřního vedení drží neochvějně, ukázněně a jakmile má dostatečný vliv, bez zaváhání se svého dřívějšího "ochránce" zbaví. A tak vidíme svět zločinců, jejich plány touhy, které se zase až tak moc neliší od plánů a tužeb jakéhokoliv jiného ambiciózního člověka (přežít, mít se dobře, mít vliv, mít spojence a přátele). Jen ten Malikův hodnotový svět je drsný a pokřivený. Můžu ho zkusit pochopit, ale nemůžu mu držet palce. Zajímavý komentář: Marigold ()

Pekisan

Skvely film o tom, ze system prevychovy funguje presne opacnym smerom. Cele to vsak moze fungovat aj ako mini studia na temu vplyvu arabskych pristahovalcov do Europy (vazenie) a ich vplyv na tradicne hodnoty (sicilska mafia). ()

Ygnor

Na výsost jsem se ztvárněním tohohle vězeňsko-mafiánského počinu spokojen. (Ne)uvěřitelný výběr osob a polodokumentární režie mu dodává opravdovost jako pramenitá voda do skleničky pastisu k mléčnému zákalu. Jediné s čím mám problém, je celkové vyznění filmu, které byť nepřímo, fandí grázlům a může v ještě nevyzrálých jedincích přenastavit tradiční hodnoty společnosti. (Otázka je jestli v tady té džungli multikulturalismu o ně někdo vůbec ještě stojí). ()

Torpid

100x viděné téma "jak z mouly udělá nápravné zařízení kápa", ale ono to vůbec nevadí, protože i takovej jazzovej standart vám můžou zahrát na tancovačce nebo taky Miles Davis. Film po právu sesbíral v roce 2010 hlavně v Evropě velké množství cen. Vedle režie bych hlavně vypíchnul hlavního herce, kterej za svůj výkon obdržel mimo jiné cenu za hlavní roli a největší hereckou naději. Bohužel v následujících letech už tak skvělou příležitost jako tady, nedostal. Uvěřitelná, syrová gangsterka neamerického typu. 90% ()

fool-mood

Jak píše filip333, přes délku jsem udržela pozornost. Zdařilý obraz života ve vězení. Jen su občas měla problém s jazyky a dialekty.. To však filmu neubralo na kvalitě. Obraz vývoje hlavní postavy společně s navozením atmosféry vězení a to vše nejspíš téměř pravdivě. Jediné, co mi vadilo, když promítač film uťal hned při začátku titulků.. člověk si pak nevychutná tak ten účinek audiovizuálna.. - Ale co bych nechtěla, když se promítalo jen pro dva lidi,že? :-) ()

sanikope

150 minút som pozeral na jednu a tú istú tvár a i tak som sa vôbec nenudil. Jacques Audiard do svojho nového filmu obsadil Tahara Rahima ktorý počas celého filmu mizne z obrazu len na krátke momenty. Názov filmu akoby vystihoval hrdinovú schopnosť sa prispôsobiť prostrediu a byť stále o krok vpred pred konkurenciou. Touto schopnosťou si pomaly buduje úlohu Godfathera za mrežami. Film sa začína tým ako negramotný Malik prichádza do väzenia bez toho aby sme vedeli čo spáchal. Jediné čo vieme že si tam odsedí 6 rokov. Hneď na to dostáva ponuku aby zavraždil alebo bude sám bude visieť. Práve tu vraždu som vnímal z pohľadu filmu veľmi symbolicky. Dovtedy nevýrazný hrdina Malik sa začína preberať k životu a rozvíja svoj intelekt, učí sa jazyky, počty mu tiež odrazu idú tiež od ruky. Sťaby pri tom krvavom zápase došlo ku karmickému prepojeniu. Akoby si hrdinovia vymenili telesné schránky a Malikova ničotnosť sa mení v jasnú prozreteľnosť. Jediné čo by som vytkol bolo že v tej dĺžke som mal chvílami pocit prílišného naťahovania. Na druhej strane mi to dovolilo si odskočiť na toaletu. Omylom? som sa ocitol na ženskom hajzli a tiež tam bola omylom nejaká holka tak sme v rýchlosti prebrali ako sa nám to pozdáva. Tak nakoniec ani tá dlhá minutáž nebola na zahodenie. ()

bakeero

Evropský potomek klasických gangsterských opusů se může směle měřit se svými zámořskými bratříčky jako je Americký gangster. ()

Slimakovec

Tak si zahraju na černou ovci. Pro mě nic moc, dlouhý, nudný, sem tam nějakej zajímavej záběr nebo scéna a pak zase dlouho nic. A proti dalším vězeňskejm filmům je to vyloženě slabota a Unreal. ()

bono22vox

Ještě lépe než kdy předtím film demonstruje režisérovu schopnost vycházet z pozic žánrového filmu k obdivuhodným charakterovým studiím. Stejně jako v případě jeho předchozího snímku Tlukot mého srdce se zastavil je tu hrdinou mladík, vržený s minimem vlastního přičinění do bezvýchodné situace, kterou zdánlivě nemůže ovlivnit, přesto se v jejím rámci pokouší nejen přežít, ale vyjít z ní s prospěchem ()

danny_21

Rozvláčný, nepřehledný francouzský film, a ty já nemám tuze rád a zase jsem se nechal ukecat. Hlavní představitel přesvědčivý, trénink se žiletkou prvotřídní, stejně jako pozdější akce na ostro, ale pro mě to bylo dost málo - 55 % ()

ER

Takové malé zjevení v rámci filmů s vězeňskou tématikou. Velmi dobrá story o poměrech ve vězeních, kde se setkávají "ostřejší" případy. Ale hlavně herecký výkon hlavní postavy, která se nechce smířit s rolí outsidera, je to, co drží film nad průměrem. ()

zona

Soft-postmoderní vězeňské drama, které mísí paradokumentární syrovost s poetickými (dialogy se zavražděným spoluvězněm) a zcizovacími prvky (nesystematicky užívané nadtitulky). Alibistické nezaujímání postoje a nejasnost charakteru hlavního hrdiny (byť herci Taharu Rahimovi nelze upřít charisma) film dost degradují. ()

fantomas19

* Tahar Rahim (Malik) * Niels Arestrup (Cesar) * mafia & väzenie * Francúzska dráma z roku 2009, ktorú režíroval Jacques Audiard, je príbehom mladého delikventa vo väzení. Malik El Djebena (Tahar Rahim) je odsúdený, mladý nováčik vo väzení, kde existujú rôzne skupiny záujmu. Hlava Korsičanov, César Luciani (Niels Arestrup) donúti Malika k "službičke" a stane sa jeho chránencom. Pod krídlami silného ochrancu Malik rastie, učí sa a rozbehne viacero riskantných dohôd na všetky možné strany a s maximalizáciou zisku i spokojnosti všetkých. Prorok je zaujímavý a zvláštny film o "kariére" všímavého mladíka v nehostinnom prostredí nápravného zariadenia, kde sa dôvera vyvažuje zlatom a dohadované obchody sú podpisované krvou. ()

Bezmenny

Silný príbeh. Nie originálnosťou, pretože také tu už bolo, ale spracovaním. Malikove prvé zabitie je (vo svetle dnešnej filmografie) brutálna svojou jednoduchosťou a čistotou. Jeho prechody medzi jednotlivým skupinami (Korzičania, Arabi, Moslimi) sú síce trocha mätúce, ale v konečnom dôsledku neublížia. A záverečné prepúšťanie má u mňa absolutórium. ()

Ronee

Zaujímavý, avšak pridlhý film. Skrátiť, zostrihať! A podľa mňa to nebolo ako francúzsky Baader Meinhof Komplex...skôr ako rumunský Ak si chceš pískať, pískaj. Herci sa trochen podobali. Naj scéna: "Ten kuriér je Arab!" ()

Silhouette

První povrchní dojem, který si můžeme vytvořit je, že Prorok je další sociální drama o současné tíživé situaci s imigrací v Evropě a o "etnické kriminalitě" jako jejím důsledku. A to je chyba. Ano, je situován do vězení, vidíme kriminální aktivity s účastí potomků immigrantů, ale film podle mě nekomentuje téma imigrace. Jeho záběr je mnohem širší - je to hluboká psychologická studie jedince, který postupně dobývá moc v společnosti podle macchiavelistických zásad. Už samotný název filmu ve spojení s dějem poskytuje určitý náznak na situaci při vzniku islámu, což může vyznít docela kontroverzně. Ve mnohem mi Prorok připomněl trilogii Kmotr nebo třeba Once upon a time in America - tam se taky nejednalo o sociální tematiku. Pro mnohé to bude rouháním, ale podle mně Prorok poskytuje mnohem silnější zážitek než třeba Kmotr. Tvůrcům se povedlo vtěstnat epický rozmach prakticky do prostoru mezi čtyřmi stěnami a navíc v řadě scén vytvořit krásnou meditativní náladu. Inteligentní hra za uchopení moci je jako šachová partie, je velmi složitá, možná ne vždy úplně pochopitelná. V Proroku sice uvidíte málo akčních scén, z nichž je pouze jedna "střílečka", ale ta je naprosto elektrizující a má svoje opodstatnění, neboť zásadně ozřejmuje charakterové vlastnosti postavy a posouvá děj (na rozdíl od směšných stříleček v blockbusterech typu Inception). Kinematografické umění přináší spoustu potěšení - vynikající herectví (zejména hlavní protagonista je výborný), kouzelná kamera, působivé naložení hudby na obraz. Ano, taky vidím jako určitý problém to, že film přinutí soucítit se sympatickým zločincem a fandit mu, ale neviděl bych to jako symptom současného rozkladného stavu evropského myšlení, neboť 90% krimi-filmů od začátku kinematografie, včetně kmotrovské trilogie, funguje na stejných základech. ()

celticek

Tahar Rahim zahrál skvělě, celé je to autentické a drsné. Líbí se mi filmy z vězeňského prostředí. Přeměna hlavního "hrdiny" z řadového nývlta na kápa je super. Artové vložky mi vůbec nevadily,právě naopak. Zdařilé.. ()

klo11bouk

filmařské řemeslo docela slušné, ale proboha proč točit něco takového?o čem to je nevím a o kom, taky ne. možná o pokřivené společnosti která bezcitným tupým vrahům místo pravidel dává odměnou byt,stravu, nějaký hulení proti nudě v telce a pár lokajů v uniformách. z čehož plyne - čím větší hajzl tím lepší život.velmi dobře natočeno. ale kvůli tomu nemusím do kina.mám 20 tisíc podobných sousedů. ()

Russell Crowe jako nelítostný gangster

Russell Crowe jako nelítostný gangster

14.05.2020

Australský herec Russell Crowe (Gladiátor) si zahraje ve snímku American Son, jenž je remakem oceňovaného filmu Prorok Jacquese Audiarda. Příběh vypráví o muži, který ve vězení spadne pod křídla… (více)

Sam Raimi chystá remake Proroka

Sam Raimi chystá remake Proroka

26.01.2016

Režisér hned dvou slavných trilogií (s Ashem a se Spider-Manem) si už tři roky hledá svůj další filmový projekt. A teď to vypadá, že ho konečně našel. Sam Raimi jedná se studiem Sony o remakeu… (více)

Audiard prozkoumává francouzskou společnost

Audiard prozkoumává francouzskou společnost

19.10.2014

V současnosti není ve Francii uznávanějšího aktivně tvořícího režiséra než je Jacques Audiard. V posledních letech nám představil strhující vězeňské drama Prorok a poté nabídl netypickou vztahovku Na… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato