Malik El Djebena, odsouzený k šesti letům vězení, neumí číst ani psát. Do věznice přichází úplně sám a působí mladším a křehčím dojmem než ostatní trestanci. Je mu 19 let. Šéf korsického gangu, který vládne i vězení, si ho okamžitě vezme na paškál a pověří ho několika „úkoly“, díky kterým se Malik nejen zocelí, ale zároveň si začne získávat šéfovu důvěru. Ale Malik je odvážný a učenlivý, a tak si tajně začne spřádat vlastní plány… (oficiální text distributora)

Webb

Nadprůměrně natočené a reálně podané s kvalitativně velice kolísavým dějem, přepálenou stopáží, výbornou kamerou a hodící se hudbou. Herci mi až tak sympatičtí nepřišli a taky se tu místy dostavovala nuda vlivem násilně naroubovaných a skřípajicích scén. 60% ()

Jordan

oproti "kriminálom" a rôznym "shawshankom" sú európske väzenské drámy nepopierateľne a neporovnateľne kvalitnejšie, drsnejšie a lepšie. drsný, realistický "prorok" je plný veľmi kvalitných hereckých kreácií, pozvoľna hustnúcej atmosféry a niekoľkých nevšedných režijných nápadov, ktoré na jednej strane film udržujú v rovine artovejšej polohy, no vždy po čase ho prinavrátia prostredníctvom rôznych formálnych prvkov (známych z "komerčnejších" gangsteriek) späť k mainstreamovejšie orientovanému divákovi, takže výsledok veľmi zvláštnym a nečakaným spôsobom naplní každého. ()

Anderton

Francúzska drsná väzenská, gangsterská a kriminálna dráma, ktorá má mnoho kvalít, ktoré sú tu a inde určite už podrobne rozpísané. Ja by som sa pridal iba konštatovaním, že takto nejak by som si predstavoval zfilmovaného Kajínka. Má ale zmysel porovnávať takmer tunajšiu tvorbu s kinematograficky vyspelejším Francúzskom? Jeden z najlepších filmov s touto tématikou, ktorý ponúka niekoľko dejových inovácií, na ktoré nie sme z väzenských, prevažne klišovito poňatých drám, zvyknutí. K plnému hodnoteniu chýbalo málo. ()

teutates

Bez veľkých očakávaní, veľké prekvapenie... o tom ako sa s chlapca stane muž, Prophet v službách samého seba, odhodlaný bojovať na vlastnú päsť... v podstate nemám čo dodať, zaujímavé prostredie, hustá atmosféra, celkový dojem 8/10 ()

oje

Příběh o Prorokovy, který nejdříve vypadá, že si nedokáže poradit ani s tkaničkou u bot, interpretuje otřepanou frázi, že člověk se stane zločincem až za mřížemi vězení. Jeho nástup do žaláře doprovází pěkně vykreslený strach a úzkost a chvílemi vlhkost špinavých zdí věznic skoro prosakuje obrazovkou. Opět tak, podobně jako u ostatní evropské tvorby, vyzdvihuji autenticitu. Jeho krvavé budování kariéry, postup vzhůru ve vězeňském potravním řetězci a řešení problémů určitě nebylo nudné, ale vzhledem ke stopáži 150 minut se našli i hlušší úseky – nuda k životu ve vězení taky patří. V konkurenci dalších vězeňských dramat určitě nezůstává pozadu, ale špička to rovněž není. Dramatičtějším pohledem do evropské věznice je Celda 211. Alternativa: Celda 211, R, Felon, Animal Factory, Lockdown. ()

DwayneJohnson

Mladík hozený přímo do ledové vody. Dostává šest let natvrdo. Neumí číst ani psát, má však jednu, pro něho velmi užitečnou vlastnost. Umí se přizpůsobit, adaptovat, sklonit hřbet, zatnout zuby, protože moc dobře ví, že není důležité vyhrát bitvu, ale válku. Učí se, naslouchá, zdokonaluje, ví na kterou stranu se přidat. Tohle všechno se mu bude jednou hodit, což se ukáže hlavně ve druhé polovině. A hlavně závěrečná, výborná scéna, ta mluví sama za sebe. Velmi vydařený pohled do zákulisí,(nejen) vězenského byznysu, podpořený výborným výkonem Tahara Rahima. ()

mil@n.fanatik

Slušné drama z vězeňského protředí, leč po první půl hodině, kdy jsem měl v hlavě jasných 5*, protože filmy tohoto typu můžu a půl hoďka byla zajimavá a slušná, pak už se mi to ale zas až tolik nelíbilo a upadlo do průměru, sám nevím proč, jestli mi "nevonělo" přílišné vyšetřování, či co, nevím... Na tenhle film jsem se dlouho těšil a dopředu vyhlížel, chyběly mi ale pořád titulky k filmu a tak jsem v podstatě třičtvrtě roku čekal... Nakonec můžu u sebe konstatovat mírné zklamání, ale i tak slušné... V celkovém hodnocení uvažuju o 3-4*, je to mezi, ale dám 4..:-) ()

Slarque

Kriminální drama o tom, jak se díky vězení z devatenáctiletého mladíka, který zřejmě jen udělal další z řady blbostí, stane prvotřídní a všeho schopný zločinec. Mikrokosmos věznice se všemi svými pravidly tu konečně jednou vypadá realisticky, a přestože se děj díky propustkám občas vydává i mimo ni, propuštěním hlavního hrdiny film končí. A divák o jeho dalším osudu nepochybuje. Výborně napsané i natočené (90%). ()

Happens

O cestě obyčejného zločince, co dostane se do vězení, seznámí se s hierarchií, tamní politikou, naučí se v tom chodit, zvítězí. Morální náprava ve vezění otočí se naruby a člověk determinován společností spadne hlouběji do propasti kriminální kariéry. Vřele doporučuji! ()

iamek

Skvělá a drsná podívaná do života mladého vězně, který se rychle stál bosem ve vězení a poté i mimo něj. Už se těším na další filmy se skvělým Taharem Rahimem, který svou roli zahrál nečekaně dobře. ()

klerik

Veľmi zaujímavý film. Aktuálna moslimská téma a pritom to vôbec nemoralizuje a nie ju tu ani náznak po snahe ukázania ľudského dobra, Väzenská dráma, ktorá sa tvári nenápadne, ale skrýva v sebe silné scény (miestami fakt skvelá réžia). Ďalšie PROTI MÚRU to nie je, ale rozhodne ide o originálny gangstersko-väzenský film, ktorý dosť veľa hovorí svojím mlčaním... ()

Arsenal83

Žiaľ od sľubovanej väzenskej drámy to malo trochu ďalej, než bolo sľubované. Stopáž pridlhá a často som mal pocit, že do príbehu sa s pochopením vcíti oveľa viac rodený Francúz, než akýkoľvek cudzinec. Vlastne aj situácia dnešného francúzskeho národného povedomia pekne vykresľuje otázka na Malika, ktorý je jeho materinský jazyk, arabský alebo francúzsky, na čo sám s údivom hovorí, ja ani neviem, asi oba naraz... V porovnaní s filmami z podobného prostredia natočených v rovnakom čase (Cela 211, Vykúpenie z väzenia...) mi to príde len priemerné. ()

Chrustyn

Jeden z těch reálnějších pohledů na život ve vězení, bohužel jsem viděl žánrově výrazně povedenější a poutavější filmy. ()

Marze

Je to docela uvěřitelné. Je to typ filmu, kde se muži prostřednictvím násilí vypořádají s každým problémem, který zkříží jejich cestu. Je to ale zralé dílo a výbornými výkony. ()

Flakotaso

Audiard hodně zabodoval. Výtečně a podrobně vykreslené vězenské drama, které mě přes značnou délku ani chvilku nenudilo. Všechno pěkně šlape, od kamery přes herce až po hudbu. Dobrou práci podtrhuje parádní konec podbarvený nádhernou verzí klasického Mack the knife. Vybrat tento kousek na závěrečnou scénu byl opravdu majstrštyk. ()

BMW12

Filmy z vězeňského prostředí se mi líbí. Malik jde do vězení (nevíme za co, ani se to nedozvíme) a je tam sám, nemá žádné postavení. Jistý šéf korsického gangu ho donutí pro něj pracovat. A tím se rozbíhá celý řetězec událostí. Francouzům se opět podařilo natočit velice dobré kriminální drama. Hlavní hrdina je sympatický, i když si na konci vlastně uvědomíte, že i on je zabiják. Děj filmu bavil, ale ta stopáž je moc, mělo to být o půl hodinky kratší. ()

hrona

Vynikající filmový počin z vězeňsko mafiánského prostředí. Výtečné herecké výkony, syrová, až autentická kamera, skvěle vykonstruovaný příběh a dokonalá hudba. Pravdou je, že chvilku člověk tápe v souvislostech a v postavách, jelikož herci jsou si dost podobní, k tomu přibývají stále nové tváře a nové dějové linky, ale v celku rychle se dá zorientovat. Jeden z nejlepších francouzských filmů dnešní doby, který se vrací k filmovým klasikám 70 a 80 let. ()

Ivoshek

Není to špatnej film, ale nebavilo mě to. Americký filmy o mafinánech - třeba Godfellas - mi přijdou takový svižnější a líp se mi v nich orientuje. Tady vypadají všichni stejně (stejně nesympaticky), je těžký s někým z nich nějak sympatizovat.... Navíc co chvíli si film začne hrát na těžkou psychologii a umělecký dílo. ()

Russell Crowe jako nelítostný gangster

Russell Crowe jako nelítostný gangster

14.05.2020

Australský herec Russell Crowe (Gladiátor) si zahraje ve snímku American Son, jenž je remakem oceňovaného filmu Prorok Jacquese Audiarda. Příběh vypráví o muži, který ve vězení spadne pod křídla… (více)

Sam Raimi chystá remake Proroka

Sam Raimi chystá remake Proroka

26.01.2016

Režisér hned dvou slavných trilogií (s Ashem a se Spider-Manem) si už tři roky hledá svůj další filmový projekt. A teď to vypadá, že ho konečně našel. Sam Raimi jedná se studiem Sony o remakeu… (více)

Audiard prozkoumává francouzskou společnost

Audiard prozkoumává francouzskou společnost

19.10.2014

V současnosti není ve Francii uznávanějšího aktivně tvořícího režiséra než je Jacques Audiard. V posledních letech nám představil strhující vězeňské drama Prorok a poté nabídl netypickou vztahovku Na… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato