Hrdinami mýticky nadčasovej existenciálnej drámy sú hrubý kočovný cirkusový silák Zampano, jeho pomocnica Gelsomina a povrazolezec s hanlivou prezývkou Matto - Blázon. Zampano odkúpi od rodičov duševne obmedzené, pokorné a naivné dievča - Gelsomina s ním žije osamelým a zakríknutým životom na jarmokoch, pri táborení na pustých miestach a v krčmách. Gelsomina a Zampano boli pre Felliniho skôr zhmotnením duševných stavov, než postavami z reálneho života. Filozofujúci povrazolezec a Gelsominin priateľ Matto, ktorého citlivé porozumenie a vcítenie sa do jej duše sú pre ňu niečím neznámym, prezentuje myšlienky a poučky Sv. Františka z Assisi o pokore, spokojnosti, poníženosti a prostote ducha. Krajiny z CESTY, zvláštny svet drevených plotov, pustých pozemkov a lúk, popri ktorých tiahne Zampano s Gelsominou v predpotopnej motorke s vozíkom, sú odrazom vnútorného sveta protagonistov. Zampano na ceste surovo napadne Matta - Blázna, ktorý tu opravuje svoje auto a - zrejme nechtiac - ho zabije. Gelsomina upadne do tichého šialenstva, Zampano ju jedného dňa spiacu opustí. Keď o pár rokov neskôr narazí na stopu medzitým už mŕtvej Gelsominy, znenazdajky ho prepadne zúfalý pocit strateného života a vlastnej osamelosti. Fellini sa tu síce nezbavuje inscenačných princípov typických pre neorealizmus, no na rozdiel od neorealistických filmov kladie väčší dôraz na vnútorný svet než na vonkajší. V dobe vzniku film triumfoval po celom svete a Fellinimu a Masine priniesol veľkú slávu. (oficiální text distributora)

Scevola

Pokial vas nezaujme ani jeden z hlavnych hrdinov, nemate radi cirkusantov, alebo sa aspon filozoficky nezamyslate nad existenciou bytia tak vas tato "klasika" mozno vobec nezaujme ako sa stalo aj mne. 4/10 ()

F.W.Colqhoun

Bláznovi je zle. Blahoslavený mim chudý duchem a lamželezo Zampano chlap, co pozře kopeček zmrzliny za 4500 lir na jedno kousnutí. Neorealismus nanejvýš ve scholastickém významu, Felliniho nejzřetelnější exkurze po reliktech evropského středověku - procesích, poutích, světě jako putovním cirkusu, s Bohem artistou na visuté hrazdě, kterého zabijete-li, vrátí se vám v podobě vemlouvavé - a vyčítavé - Rotovy melodie. Já vzdělání nemám. Ale sem tam jsem si něco přečetl. A vím, že na tomhle světě je vždycky něco k něčemu dobré. Třeba kamínek. Tenhle. Jakýkoliv. (...) Jeden malý kamínek... Něčemu musí sloužit... Protože jestli ten je k něčemu... ...i hvězdy... ...i ty sama... I ty jsi k něčemu užitečná – i když máš obličej jako artyčok. ()

Ixbalanke

Kamera velmi realistická, člověk opravdu zapomene, že se jen dívá na film chvílemi. Ale hlubší emoce to ve mě ani chvíli nevyvolalo. Ani kapka ani z jednoho oka (a to brečím docela snadno). Vše tu stojí na hereckém obsazení. Hlavně ksichtík Gelsominy je asi tahoun filmu. Ale jinak je pointa dle mě docela slabá. V jednoduchosti je sice krása, ale nějak zvlášť mě tento film nenadchl. ()

bohemia_regent

Jeden ze 150 nejlepších filmů všech dob podle ankety (119 hlasujících, především filmových historiků, z více než 100 zemí světa), kterou v roce 1982 uspořádalo UNESCO z podnětu Mezinárodní federace filmových klubů. ()

Ollie235

Můj první Felliniho film a mám pocit, že jsem si na úvod vybral dobře. Na to jak je ten příběh vlastně jednoduchý, vyznívá velmi silně a díky fantasticky ztvárněným hlavním postavám se skutečně jedná o nezapomenutelný zážitek. Quinnův Zampano si rychle získává veškeré antipatie a ke konci je opravdu těžké k jeho postavě chovat jakékoliv pozitivní emoce. A na výraz a oči Gelsominy v podání Masiny asi jen tak nezapomenu. ()

MiaMahoney

Já to věděla! Věděla jsem, do jaké s*ačky dobrovolně vstupuju a přesto jsem těch 108 minut dala a na posuvník šáhla až když to utrpení nebralo konce a dosedalo mi na víčka někdy o půl jedný v noci. Tenhle "skvost" jsem viděla před mnoha lety coby divadelní hru v rámci povinné školní návštěvy za účelem kulturního obohacení mládeže. Já tenkrát byla tak obohacená, že jsem dojmy musela vyklopit nejen do mísy ještě v budově divadla, ale hlavně na papír, neb jsme z toho museli záhy vypotit oslavnou slohovou práci. (Dostala jsem, myslím, fajnovou čtyřku, protože profesor byl do tohoto "díla" blázen a odlišný názor hovnotil tudíž zcela objektivně!) No a já si po letech řekla, že risknu tu filmovou verzi, byť mi bylo nad slunce jasné, že jde o nadhodnocenou kravinu, ve které pseudointelektuální pošuci s dýmkou v rypáku, šálou kolem krku, supa módními kšandami a dřevorubeckým -pardon, hipsterským- bobrem na tváři hledají metafory v každém prdu, protože přece Felíny :-O! No, takže výlet do cirkusácké Itálie (k cirkusovému prostředí mám mimochodem silnou averzi, tudíž i tím jsem značně ovlivněna) hodnotím jednou jedinou hvězdičkou za herecký výkon té prostoduché pipky, kterou si teda jakože ten velikán a klasik vybral povedeně (a koukám, že nejen do filmu). Vy ostatní kavárenští povaleči si tady klidně dál hledejte umělecké hovnoty a hlavně nezapomeňte pořádně "hejtovat mejnstrím", protože o tom jsou přece všechny ty intelekty ;)! ()

aLPaC

Zatím nejlepší film, co jsem od Felliniho viděl. Divácky atraktivní, stravitelný a emotivní. Dvě naprosto rozdílné postavy (hrubián Quinn a citlivá Masina) se vydávají na pouť napříč poválečnou Itálií, aby pouličním divákům ukázali něco ze svého cirkusového umění. ()

Oralfabet

Zatím nejpřístupnější, nejprostší Fellini, kterého jsem viděl. Komplexnější filmy jako 8 a 1/2 nebo La Dolce Vita se mi líbily víc, ale i tohle bylo fakt super. Jen bych asi chtěl trochu přirozenější, prokreslenější vývoj vztahu dvou hlavních postav, aby ten závěr pořádně zapůsobil, takhle mi to v některých klíčových momentech přišlo trochu uspěchané a nedotažené. Giulietta Masina je vskutku okouzlující. 8/10 ()

Pedro

Jeden z těch filmů, které jsou sice bezpochyby kvalitní, ale já osobně se s nimi nejsem schopen ztotožnit. Do značné míry je to určitě dáno tím, že přestože nás od poválečné Itálie dělí jen desítky let a stovky kilometrů, tehdejší tamější společnost spolu se svými zákonitostmi je od té naší současné natolik odlišná, že jsem si jen velmi těžko schopen k postavám, které jsou její součástí, najít nějaký vztah. V případě tohohle filmu je to ještě umocněno cirkusovým a pouťovým prostředím, které je mně cizí jako málokteré jiné. Společnost, ve které Fellini vyrůstal, a třeba i určitá doba, kterou strávil u cirkusu, musela jeho vidění světa nutně ovlivnit, není proto divu, že je mi poetika jeho filmů na hony vzdálená. Je to jistě můj problém, nikoliv Felliniův, přesto ale nejsem schopen dát v tomhle případě víc, než ***. ()

Gagner

Opět výborný snímek, který na člověku zanechá hluboký dojem. Myslím, že herecké obsazení nemohlo být nikdy jinak. "Zampano, Zampano!" v podání Giullietty Masiny bylo rozkošné :) ()

Carodej_pes

Jak by to na světě vypadalo, kdyby všichni lidé měli hrubiánovu zkušenost? A je k prozření skutečně nutná ona zkušenost? Zhlédnout toto veledílo by k načerpání a strávení myšlenky mělo dle mého názoru stačit. ()

Domec

Co o tom rict? Felliny s uzasnou Gelsominou a silnym pribehem o hloupucky vesnicance putujici se cirkusakem Zampanem po Italii. #KVIFF 47th ()

Vesecký

Co k takovému filmovému dílu dodat. Velkolepé umění předvedené především Giuliettou Masinovou a Anthony Quinnem. Takové se hned tak nevidí a v současném filmu už vůbec ne. Italský film byl v padesátých letech na vrcholu své slávy a tgento Felliniho film patří mezi díla nejvýraznější. Giulietta pro někoho možná krásou neoplývala, maličká, drobná, tady navíc hrála prostoduchou až bláznivou holku, kterou matka prodá hrubému grobiánskému cirkusáckému silákovi Zampanovi, ale když jste se zadívali do její tváře, byla skutečně krásná. Anthony Quinn, kterého člověk musí miloivat už pro jeho Řeka Zorbu a další hrdiny, zde předvádí výtečnou hru celého těla s dokonalou mimikou obličeje. K tomu všemu podmanivá melodie a výborná kamera. Pět hvězdiček by nestačilo. ()

pipapa

Opět typická Masina a la Fellini=uplakaný klaun s vytřeštěnýma očima. Fellini vlastně zcela opomíjel (záměrně/amatérsky?) to, že jeho manželka má  obrovský herecký potenciál a degradoval ji pouze na "obličej" klauna smutného nebo klauna-šaška.  Quinn není absolutně moje parketa a jeho mexická/aztécká vizáž je odpudivá. Fellini opět "tančí" a do toho občas hodí nějaké to drámo. Grazie, questo non fa per me!(Díky, tohle není nic pro mě!) ()

xdutchx

Zampano-Gelsomina-Blázen. V každém z nás a každý se chce vyklubat ven, nemusí vždy vyhrát despota, alespoň dát ostatním šanci ... Krásný čistý film bez patosu. ()

Bijazdic

Nedokážu si vysvětlit jak se to stalo, ale neskutečně mi po půlce sledování, začala být protivná Gelsomina..proto nemůžu dát 5*, samozřejmě Felliniho skvělé vyprávění! Poctivý 4* ()

Huguette

Doslova "Emoce na pochodu"...Tak nádherně dojemný film jsem dlouho neviděla. K tomu, aby mi stékaly slzy kvůli takovému tomu roztomile hřejivému dojetí, stačilo pár okamžiků Giuliettiných ohromných, vřelých očí a toho, jak je uměla využívat. Na konci jsem pak regulerně brečela =) Ještě druhý den jsem žila z pocitů a rozpoložení, které mi toto Felliniho dílo dalo! ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011