Hrdinami mýticky nadčasovej existenciálnej drámy sú hrubý kočovný cirkusový silák Zampano, jeho pomocnica Gelsomina a povrazolezec s hanlivou prezývkou Matto - Blázon. Zampano odkúpi od rodičov duševne obmedzené, pokorné a naivné dievča - Gelsomina s ním žije osamelým a zakríknutým životom na jarmokoch, pri táborení na pustých miestach a v krčmách. Gelsomina a Zampano boli pre Felliniho skôr zhmotnením duševných stavov, než postavami z reálneho života. Filozofujúci povrazolezec a Gelsominin priateľ Matto, ktorého citlivé porozumenie a vcítenie sa do jej duše sú pre ňu niečím neznámym, prezentuje myšlienky a poučky Sv. Františka z Assisi o pokore, spokojnosti, poníženosti a prostote ducha. Krajiny z CESTY, zvláštny svet drevených plotov, pustých pozemkov a lúk, popri ktorých tiahne Zampano s Gelsominou v predpotopnej motorke s vozíkom, sú odrazom vnútorného sveta protagonistov. Zampano na ceste surovo napadne Matta - Blázna, ktorý tu opravuje svoje auto a - zrejme nechtiac - ho zabije. Gelsomina upadne do tichého šialenstva, Zampano ju jedného dňa spiacu opustí. Keď o pár rokov neskôr narazí na stopu medzitým už mŕtvej Gelsominy, znenazdajky ho prepadne zúfalý pocit strateného života a vlastnej osamelosti. Fellini sa tu síce nezbavuje inscenačných princípov typických pre neorealizmus, no na rozdiel od neorealistických filmov kladie väčší dôraz na vnútorný svet než na vonkajší. V dobe vzniku film triumfoval po celom svete a Fellinimu a Masine priniesol veľkú slávu. (oficiální text distributora)

Akana

Tenhle dojemný klenot snad nemá slabé místo. Nadčasově fungující příběh, krásně natočený, zahraný (Anthony Quinn je skvělý, ale Giulietta Masina ho přeci jen trochu válcuje těmi svými obličeji), doprovázený nádhernou hudbou Nino Roty. Na rozdíl od pozdějších Felliniho nespoutaných fantazií je to i film uměřený a všeobecně srozumitelný. Překvapilo mě jak hodně má celkové vyznění blízko k tehdejší tvorbě Akiry Kurosawy. ()

Denny

Chudák Gelsomina, takové důvěřivé a naivní stvoření a ještě jí přijde do cesty darebák Zampano. No jo, život je prevít... ()

horovska

Silný snímek postavený jen na dvou postavách. Zůstává jen to podstatné, žádná omáčka, žádné laciné efekty, vše je zhuštěno do sto minut, ve kterých je řečeno vše. Život, který pro hrdiny ztrácí na hodnotě, nejsou-li milováni, nemají-li důkazy o vlastní důležitosti a smysluplnosti vlastní existence....dlouho jsem neviděla film, který by se tak hluboko "zařízl". ()

bubblebobble

Vďaka tomuto filmu som zistil čo je vlastne na starších filmoch také úžasné. Atmosféra, spracovanie a vôbec celý herecký kumšt je niečo čo sa nedá napodobniť. Netvrdím, že dnešné filmy sú zlé, len sú iné. ()

actor-SP

Na pohľad úplne jednoduchý Felliniho zámer, snaha "zmorálniť " ľudstvo ako také. Alebo ďalší z Federicových filmov plný substancií morálneho charakteru. Či inak povedané - jeden z najmorálnejších filmov doterajšej filmovej tvorby vôbec. Taká je Cenou Akademie ovenčená La Strada, či "Cesta" v slovenskom preklade. Ťažko zaprieť fakt, že samotná dejová línia, ktorú dopĺňajú herci až takmer duplicitného charakteru a následnej chémie medzi nimi, sa stane dnes už otrepanou pavučinou ľudských vzťahov hollywoodskych scenárov. Či už je to chudobný, bezcitný a nesympatický cirkusový silák Zampano, ktorý roky rokúce omieľa to isté číslo s pretrhnutou reťazou vďaka, pateticky povedané, magicky silnému hrudníku, alebo Gelsomina - skromná a prihlúpla, no zato oddaná a citmi omnoho viac obohatená budúca pomocníčka pri Zampanových predstaveniach, pri ktorej pohľade cítite subtílnu stránku diela, akoby ona samotná predstavovala Felliniho myšlienky i pocity, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou jeho autorských počinov. Federico Fellini tu vštepuje neuveriteľný kus svojho vnútorného prežitku, ktorý obohacuje už tak nadčasový filmový počin a preto si nejeden pri sledovaní tohto snímku uvedomí, aká dlhá, bohatá, no aj trpká môže byť príchuť životnej "Cesty". ()

LukyLago

Felliniho sleduju trochu pozpátku takže ted sem se dostal k jeho rané tvorbě a je to uplně něco jiného než zkouška orchestru,8 1/2 nebo sladký život . čekal sem absolutní abstrakci o které budu přemejšlet ještě týden a dočkal sem se zajímavého smutného příběhu kde byli krásně vykreslené tři odlišné postavy.Snímek je sice nízko rozpočtový ale nic to nemění na jeho silném příběhu. ()

Mata

Po mnoha letech znovu a tentokrat na platne. Na velkem platne. I kdyz chvilemi jednani susti (matka) Quinn a Masina jsou neuveritelni. Vypada jako artycok. A on je lamzelezo. A Blazen brzy umre. A ja si budu muset zopakovat Felliniho :) ()

junxi91

Nejsem žádný filmový znalec, obzvláště ne co se týče filmů italského režiséra Federica Felliniho. Tento film na mě působil dost drsným realistickým dojmem a také byl velice smutný. Tragická postava obyčejné, zato však čisté a dobrosrdečné Gelsominy, kterou prodá její chudobná matka kočovnému cirkusákovi Zampanovi, aby se mohli její mladší sestry najíst. Zampano je naopak drsný, necitlivý, nad ničím nepřemýšlí a s chudákem Gelsominou zachází dost hrubě, i když má přece jen starost o její spánek a hlady jí trpět nenechá, byť ona sama toho moc nesní. Společně kočují po Itálii, která je po válce pořád dost chudá a naši hrdinové se musí často spoléhat na milosrdenství sester v klášteře. Zampano předvádí své kousky s řetězem kolem hrudi, který svými plicemi a silou hrudních svalů umí roztrhnout. Gelsomina mu do toho bubnuje a hraje na trumpetu. Později se v cirkuse setkají s bláznem Mattem, který je opak Zampana - je veselý, upovídaný, ale také příliš upřímný a říká Gelsomině, že ona vlastně nic neumí a nechápe, že jí nenechá Zampano utéct. Prostě sledujeme navzájem propletené osudy těchto tří zcela odlišných postav, které se navzájem milují, nesnáší a nebo jsou si lhostejní. Konec byl dost tragický, veselého Matta mi bylo dost líto a zpráva o úmrtí Gelsominy nedostala jen mě, nýbrž také jinak citově chladného Zampana. Znovu už bych to vidět nechtěl. Nebylo to nudné, děj byl poměrně svižný a obsáhlý, ale ta hudba a osamělost hlavních postav na mě dolehla a také jsem si uvědomil, že to, co říkal Matto Gelsomině o její neschopnosti a ošklivosti se dá do velké míry aplikovat také na mě. Depresi z toho budu mít ještě tak týden. ()

Tanner

Když já se celou dobu nějak nemohl srovnat s hereckým projevem G. Masiny, který mi přišel spíš jaksi groteskní. ()

Rattlehead

Fellini nepatří k mým nejoblíbenějším režisérům, ale Silnice mě skutečně dojala. Velmi silný film, který právem patří do zlatého fondu světové kinematografie. ()

IvonaK

Překrásný kousek. Ale hodně smutný. Z tohoto filmu plynou dvě moudra. Budoucnost je taková jakou si ji uděláme a kdo chce kam pomozme mu tam. Nebo jak zní oblíbený citát Ladislava Peška: Ztrácíme jisté zatímco usilujeme o nejisté. Žena která se rozhodla dobrovolně si zničit život někým kdo ji nikdy nemiloval zatímco ostatním co by ji tu lásku dali, naznačila ať si ji schovají pro sebe. Ale nakonec to pro ni samotnou skončilo dobře a vydala se na cestu věčného odpočinku. ()

vitac.

Inu, jako každý dobrý film zanechala Silnice ve mně stopu. Těsně po konci jsem chtěl dát lepší tři hvězdičky a v duchu se zasmát nad vysokým hodnocením ostatních. Za jednoduchý příběh z doby a prostředí, z nichž ani jedno mi není ničím blízké, milé či známé. Na druhou stranu za fantastické herecké výkony, výraznou, smutnou a pěknou "hlavní" melodii... Ale tak nějak jsem večer po filmu nemohl usnout a pořád se mi vracely různá slova, různé situace, momenty a záběry, které byly na plátně dostatečně dlouho na to, aby je člověk mohl vychutnat, poválet v hlavě, aby se mu dostaly pod kůži a aby o nich mohl přemýšlet. Žádné šup sem šup tam, film končí a jediné co si z něj pamatujete jsou závěrečné titulky, a to jen díky tomu, že ty pořád ještě běží... Proto čtyři a půl. ()

toktokmokmok

Keď život, tak život., až na dno. V dnešných časoch sú takéto osudy možno až nepredstaviteľné, ale ktovie, čo nás čaká? Ospevovať genialitu Felliniho (a všetkých ostatných v tomto filme) je zbytočné. ()

Doutas

Drama z prostředí cirkusu a kočovných komediantů, u kterého jsem však postrádal hlubší intelektuální přesah a myšlenku jako u jiných Felliniho filmů (např. Sladký život nebo Osm a půl). Silnice určitě není špatný film, ale mě osobně příliš neoslovil. ()

kubilov

La Strada je nádherným filmem o lidskosti v posledních deseti minutách, kam celý snímek graduje hodinu a půl během různých epizodek, na které ústřední skvělá dvojice narazí. Arguably možná nejlepší neorealistický film vůbec. --- Nakonec jsem přehodnotil, je lehce pod Cabirií. ()

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011