Modrý tygr

The Blue Tiger

Rodinný / Komedie

Česko / Slovensko / Německo, 2011, 90 min

• RonaMidu

rodinný film je pro mne nesmysl...budu - li chtít vzít dítě do kina,vezmu ho na dětský film a ráda se s ním na dětský film podívám,takže nebude potřeba,aby se do něj montovaly prvky,které budou "zajímavé" i pro dospělé.... přišly mi stejně trapné,dále za a) postava školnice mi silně připomínala všechny ty kruté a zlé řiditelky,učitelky či vychovatelky z amerických filmů,nebylo to vůbec originální ani vtipné,za b) bod je za architekturu, za c) rodinné filmy si pro příště odepřu a pustím si radši cédéčko s Čechomorem nebo Divokým Billem :-)(26.12.2013)

• kingik

Český dětský film žije na přístrojích, podle tvůrců má barvu modrého tygra, a až ho vaše představivost z přístrojů odpojí, z milého tygříka zbudou jen chlupy. Od počátku se film vzpírá vizuální fádnosti. Se záživností příběhu o kouzelném a zatoulaném modrém tygříkovi, jehož existenci v podstatě podněcuje a živí dětská fantazie, už je to podstatně horší. Debutující režisér Petr Oukropec k divákům všech věkových kategorií postupně vysílá stále intenzívnější signály, aby spolu se sledováním filmu zapojili i svoji představivost, ale úspěšnost této snahy o jakousi vnitřní komunikaci režiséra s divákem je mizivá, zvláště když film jen a pouze nudí. Produkce vychází vstříc, že nesází na rušivý product placement a v hereckém obsazení se neobjevují profláklé tváře. Pokud jde o role dospělých, lze hovořit o kvalitním, i když divácky méně atraktivním obsazení (Hrzánová, Hartl) a dětských rolí se zhostili nováčci nevyvolávající dojem naučeného odříkání textu. Se syžetem vyprávění s až surrealistickými prvky bude mít nejeden divák nakloněný jasným zásadám filmové řeči potíž. Bude nějakou dobu trvat, než si zvykne na neobvyklé režijní postupy a konfrontaci reálného světa se světem fantazijním nevstřebá na první dobrou a pokud vůbec. Tvůrcům nestačila stěžejní zápletka o modrém tygrovi pohybujícím se volně městem a každá snaha rozpohybovat film nějakou fantaskní scénou jim vycházela poměrně rozpačitě, zvláště když na scénu vypustili žalostnou a nevkusnou trikovou animaci. Film si pak ještě zasadil ránu, respektive si zkomplikoval "jepičí" život, když ve snaze udržet pozornost dospělého diváka, sáhl v ději k nekalým zákulisním praktikám místního starosti a lidí kolem něj, což určitě odvádělo pozornost nejednoho dětského diváka, který určité rozptýlení nalezl pouze ve scénách s malým tygrem, kterého si dětští hrdinové vezmou do své péče. Scén s tygrem je tady ale hodně málo a téměř nepřinášejí do vyprávění žádný vzruch. Jiskra chybí ostatně celému filmu. Žádný zážeh se nekonal. Právě naopak. Je to pěkná chcíplotina. Tygřík si nezařval. Režisér Oukropec s divákem neuměl komunikovat. 40%(27.12.2013)

Dialogy i reáliemi současný film s tajemnem, kterému přispívá důkladná výprava. V mluveném slovu by to zasloužilo dost přidat, aby se využil veškerý potenciál natočených záběrů, ale jako dětský standard v linii tvorby 70.let film zaručeně obstojí. Nejen Balkánem inspirovaná hudba Kudláč+Aust. Dětské 3-4*(9.12.2013)

Za posledních pět let u nás nevzniklo příliš mnoho rodinných filmů, aspoň podle této databáze. Oproti dřívějšku je těchto filmů jako šafránu a kvalitnějších ještě méně, spíše skoro žádný. Jediný kdo z tohoto období u diváků slušněji zabodoval byl film Kuky se vrací A tohle mělo slušný potenciál, který to ale vůbec nevyužilo už díky příliš plochému příběhu, který nemá moc co nabídnout. Jen to dokazuje v jaké situaci je současná tvorba našeho filmu. Nejsou kvalitní scénáře, nebo scénáristé. Neustále se vše opakuje na sto způsobů bez nějakéhlubší propracovanosti. Takže i když je nějaký slušný nápad, jeho zpracování je rozpačité až prachbídné. Což o to, tygřík byl fajn, byl hezký, slušně zakomponovaný, animace celý film hodně pozvedaly, byly svěžím vánkem do té ponurosti v jaké je film vložen. Protože je to pro dětského diváka, je vše maximálně zjednodušeno, což o to, to je v pořádku, jenže chybí v tom zábavnost, vtipnost starších filmů, které si lze pouštět každý rok. Tohle je pro mnohé zřejmě pouze na jedno zhlédnutí a to není moc dobře. Dětské role nebyly zlé, ale ani ony neměly moc v čem se předvést, bylo to příliš takové tuctové, průměrné. Líbil se mi Jan Hartl, jehož postava Kytky hodně využívala toho co on může postavě nabídnout. U ostatních tomu tak už nebylo. Hodně mě to zklamalo, ale pořád je to takový slabší průměr. 5/10(17.11.2012)

• Tommassi3

"No, jestli budeš pořád takhle hulit, tak ji nepřepereš nikdy !!" ;) Ačkoliv částečně chvályhodné motivace oživit dříve v tuzemsku velmi oblíbený a převážně dost úspěšně zvládaný filmový mládežnický žánr, který však dnes již platí za naprosto mrtvý filmový směr, na čemž si v poslední době vylámal zuby i příjemně nadšený Jirka Mádl, samozřejmě podobné snahy docela chápu.. Byť bych tedy Modrého tygra chápal spíš jako následovníka vyprázdněných nedětsky poetických filmů Oty Kovala, což by mě však s dostatkem informací od projekce nejspíš odradilo už předem.. Osobně bych se po natočení podobné zrůdnosti, za jakou Modrý tygr nakonec vzdor těm magickým animacím platí, schoulil do kouta a tvářil se jak Oukropek, ale právě na režiséra bych celou vinu neshazoval.. Nedotaženému snímku totiž především scházel kvalitnější scénář, který by nenechával tolik otazníků, a také dobrý dramaturg, který by chápal slova jako timing či pointa.. Nicméně výkony malých herců působí velmi přirozeně a Bára Hrzánová s Janem Hartlem rovněž nezklamali.. Inu, modrá je sice dobrá, vězte ovšem, že o tomhle mladém tygrovi, což lze vztáhnout i na režiséra Oukropce, to rozhodně říci nejde..(13.9.2015)

• - Velký skleník, který vznikl jako dekorace pro potřeby natáčení, byl inspirován podobnou stavbou až z Budapeště. Ve skutečnosti se pak filmovalo v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, v botanické zahradě v Praze - Troji a v Liberci. (Listeroman)

• - Natáčať sa začalo v júni 2011. (marciano)

• - Knížka, kterou Johanka (Linda Votrubová) čte, se jmenuje "Trosečníci z vlaštovky" od Arthura Ransoma. Není bez zajímavosti, že jedna z postav zmíněné knihy, Titty Walkerová, se povahově Johance velmi podobá. (dvd-L)