Modrý tygr

The Blue Tiger

Rodinný / Komedie

Česko / Slovensko / Německo, 2011, 90 min

• Fr

,,A BOTANICKOU ZAHRADU NAHRADÍ ZÁBAVNÍ KOMPLEX....“ /// Ho, ho, hó,, řeknou si děti (dvě) a předvedou (aspoň jsem to očekával), kolik že to sežrali ftipný kaše. Nakonec to (bohužel) předvede spíš ten tygr a na děcka zbejvá jen kapka tý zvířecí (a jiný) animovaný fantasie, která snad ani ve 3dé nemusí vypadat debilně. Hodnocení? Těžko mluvit za 8mi – 10ti letý děti (mýho 13ti letýho to nebavilo). Za sebe říkám – hezká animace, hodně špatnej záporák (tu školnici jsem nepochopil) a mám obavu, aby za tou animací nebylo schovaný všechno špatný (jako pomalý tempo, nicotnej příběh? Tě ty malý děcka umlátěj!). Nebo vy si myslíte, že jim obrázky a ekologický poselství budou stačit? 2a½! a podvědomě přemejšlím vo tý třetí…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Ještě furt nevěřím, že se může stát sen skutečností. 2.) Jsem Bílej tygr a na ty modrý nevěřím. 3.) Vzruší mě Bára Hrzánová ve spoďárech. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne(24.10.2012)

• bassator

47th KVIFF 2012 - CZECH FILMS 2011-2012 - České filmy 2011-2012 (Modrý tygr / BLUE TIGER / Modrý tygr)(14.8.2012)

Kladně hodnotím originalitu a výtvarné zpracování. Dětská fantazie, modrý tygr a nádherná botanická zahrada byly kouzelné. B. Hrzánovou vždy ráda vidím v divadle nebo na plátně. Děj je ovšem nedotažený, pomalý, uspávající. Opravdová ukolébavka. Ani herecké výkony nejsou oslňující, pan Hartl opět hraje mimoně a jeho filmový syn jenom stále na něco zírá a téměř nehraje. Postava starosty se typově do příběhu vůbec nehodila a herec je zbytečně afektovaný. Škoda. Ráda už bych byla někdy českou pohádkou zase po letech mile překvapena.(31.12.2013)

Režisér Petr Oukropec si pro svůj režijní debut vybral knihu Terezy Horváthové a natočil podle ní klasický rodinný film,kterých je tak málo,že když už se objeví,je to skoro událost(kde jsou ty doby,kdy takových filmů vznikalo v tehdejším Československu jako hub po dešti).Film,který je opravdu rodinný v pravém smyslu slova si užijí kromě dětí a rodičů,snad i zvířata.Je to lehce dobrodružný příběh,plný fantazie a lehkého humoru.Reálie filmu,hlavně zahrada a skleník jsou zachyceny opravdu velmi dobře a zajímavě.Všechny postavy jsou lehce uvěřitelné,snad jen starosta-záporák,je ne moc dobře napsán a jeho postava mi dělala problémy s uvěřením,neb jí chyběla nějaká motivace.Vyzdvihl bych zejména animované pasáže,které jsou skutečně brilantní,zajímavé a vtipné.Trochu nemotorně byl napsán scénář a trošku mu chybí spád a gradace děje.Na začátku se příběh velmi dlouho rozjíždí a poměrně dlouho se skoro nic neděje,což mi trochu připadlo jako plýtvání časem.Dětští i dospělí herci sem skvěle zapadají a hlavně díky nim je spousta nudnějších pasáží vcelku příjemně koukatelná.U režie to chtělo trochu více nápadů a místy malinko přitlačit na pilu a nedržet se při zemi.Petr Oukropec se zřejmě bál,aby nic nepřehnal a vše bylo podle řádné šablony-rodinný film.Je to trochu škoda,protože měl film našlápnuto určitě navíc.I tak jde ale o velmi příjemný snímek ,který nikoho neurazí a hezky pohladí.Chvíli jsem s hodnocením váhal,ale myslím,že si úplně vpohodě zaslouží 65% a kdo má rád mluvící papoušky,klidně ať si ještě něco přidá.(3.5.2012)

• milka

Už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem měl pocit, že žiju v totálně jiné dimenzi či alespoň planetě, než tvůrci tohoto rádoby rodinného snímku. Proboha, co na tom mělo být pro děti? Ten modrý tygr, který se objevil snad až v poslední půl hodině filmu? A co ta rádoby nápaditá, ale přitom naprosto psychedelická animace postrádající jakýkoliv smysl? Ano, otázek jsem měl po konci filmu snad více než po ledajakém zahraničním artu či filozofujícím snímku. Někteří lidé by to s těmi drogami vážně neměli přehánět.(11.1.2014)

• - Knížka, kterou Johanka (Linda Votrubová) čte, se jmenuje "Trosečníci z vlaštovky" od Arthura Ransoma. Není bez zajímavosti, že jedna z postav zmíněné knihy, Titty Walkerová, se povahově Johance velmi podobá. (dvd-L)

• - Natáčať sa začalo v júni 2011. (marciano)

• - Film byl natočen na motivy stejnojmenné knihy Terezy Horváthové. (AngelusCZ)