Transformers 3

Transformers - Temná strana Mesiaca

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2011, 148 min

• Pethushka

Šla jsem do kina s tím, že jdu na pětihvězdičkový film. Po první hodině jsem věděla, že to budou sotva 4* a po další půlhodině jsem si říkala, že víc jak 3* nedám. Pak ale přišel ten nemilosrdně dlouhý a dokola opakovaný konec a já nemohu dát ani ty tři. Whiteley se mi líbila do chvíle než začaly boje..pak už to bylo jen směšné. Některé efekty samozřejmě špatné nebyly, ale 3D opět úplně zbytečné. Čisté 2*(6.7.2011)

Monumentální, megalomanský Bayhem jak se sluší a patří. Michael Bay se tady odvázal a dokázal Temnou stranou měsíce přepisovat dějiny. Objeví se tu takové kalibry jako Apollo 11, Sputnik, Černobyl a možná se dostaví i Buzz Aldrin osobně. Něco takového si přece nemůže nechat ujít:) Celou tuhle gigantickou, vizuálně dechberoucí ptákovinu drží Shia, který svým výkonem dokáže celý film v klídku utáhnout. Je to Bayovo eso a nebýt něho, nedokážu si představit, jak by Transformeři vypadali s někým jiným. Nikdy bych si nepomyslila, že budu mít slzy v očích při scéně, kdy se Sam loučí s Bumblebee. Ten jeho pohled, jak to tak dokázal zahrát, když proti němu stojí v podstatě jen CGI? This guy is monstrously good! Sice se tu najdou dvě scény, kde Sam Whitwicky "goes nuts" a možná si nejeden divák pomyslel, co jako blbne. Já bych to ale chápala. Ono být pod režijním vedením Michaela Bay, komu by z toho občas nezačalo hrabat:) Herecky druhou nejsilnější posilou je Frances McDormand. Až jsem si říkala, co herečka jako ona, dělá v takovém filmu. A John Malkovich? Cha!:D By mně zajímalo, na co ho Bay nalákal...:) Absence Megan Fox zamrzí, ale naštěstí Rosie Huntington-Whiteley není tak špatná, jak spousta lidí tvrdí. Co byste taky chtěli od modelky?:) Napadlo mě, že když už sem chtěl Bay šoupnout nějakou modelku, mohl si vybrat Adrianu Limu. Ta by se svým obrovským sexappealem a statusem "ultimate hotness" klidně mohla rovnat Megan. Jo, asi se mi Transformeři začali tak trochu líbit:) Je to sice mega blbost, ale kdo by taky od Baye a podobných čekal nějakou hloubku, že?:)(30.4.2016)

// Distribútor: Paramount (DreamWorks) // Počet premietajúcich kín v USA: 4,088 // Otvárací Víkend USA: $97,852,865 //(25.9.2011)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film od Michaela Baya, ktorý je ukončením jeho slávnej trilógie. Má priemerný príbeh o mladíkovi, ktorý si už žije svoj bežný život po boku novej priateľky a hľadá prácu, ale obyčajný život musí ísť bokom, keďže z mesiaca prišli noví decepticoni, omnoho silnejší ako kedykoľvek predtým, obsadia Chicago a chcú zotročiť celú ľudskú rasu, ale mladík, vojaci a samozrejme autoboti to nenechajú len tak. So spracovaním som tiež spokojný, úvodná fáza s preskúmavaním mesiaca je vydarená, potom sa už dej začne venovať hlavne Samovi, jeho priateľke a mnohým iným zväčša novým postavám, čo síce mohlo byť aj skrátené, ale tiež sa na to pozerá dobre a celá záverečná až apokalyptická fáza v Chicagu svojim temnejším pojatím rozhodne zaujme. Akcie je tu dosť, ale moc ma nezaujala. Je stále veľkolepá a slušne rozmanitá, ale vizuálom si dosť pohoršila, Bay si tu nezanechal svoj typický štýl a hlavne obsahovo ma moc nebavila. V prvej polovici filmu sa až na celkom zaujímavú časť na Ukrajine nič akčné nenájde, ale druhá polovica je už takmer neustála akcia. Diaľničná naháňačka je čiastočne prekopírovaná z filmu Ostrov, takže sklame a zvyšok tvoria hlavne nezaujímavé ručné súboje viacerých transformerov, ktoré sú ešte aj neprehľadné alebo rúcanie mrakodrapu, ktoré je zbytočne dlhé. A tak po akčnej stránke ma na celom filme skutočne bavil len letecký výsadok vojenskej jednotky a tak je veľká škoda, že armáda v tomto filme má len minimum priestoru, keďže v predchádzajúcich dieloch boli práve boje vojakov s transformermi najlepšie. Ale mimo akcie musím pochváliť odchod, ale hlavne príchod autobotov, to sú skutočne výborné scény. Herecké obsadenie je na tom dobre, stále je tu množstvo postáv, ktoré sú pre film celkom zbytočné, ale na rozdiel od dvojky tu nikto neprekáža a svoju úlohu si splní. Shia Labeouf je výborný ako vždy, Rosie Huntington-Whiteley je lepšia ako som čakal, ani na okamih nevadila, čo je pre jej typ postavy veľkým plusom, čo ale na jej zbytočnosti pre film aj tak nič nemení. John Torturro je prvýkrát v celej sérii zaujímavý, zaujme jeho poskok a ani John Malkovich nesklame. A vojaci Josh Duhamel a Tyrese Gibson sú už klasici, hlavne Duhamel je ako v celej sérii aj tu jednou z najlepších postáv. A oproti dvojke si pochvalu zaslúži aj humor, síce ani tu nie je až tak moc vtipný, ale aspoň tu nie je nič trápne a dokonca ani malí transformeri nie sú zlí a celkom pobavia. Veľmi ma sklamala réžia, tu mi Michael Bay prišiel, ako keby točil už len na zakázku, vôbec tu nebolo cítiť to nadšenie z jeho strany a ani svojich trademarkov tu moc nemá. Ale aspoň technická stránka je samozrejme prvotriedna. A ďalším mimoriadnym sklamaním je Jablonsky ako skladateľ, oproti perfektnej hudbe z jednotky a dosť dobrej z dvojky má tu asi len dve dobré pasáže, inak väčšina jeho hudby mi vôbec nesadla. Toto je taká škoda, keď sa film zbavil všetkého zlého z dvojky, teda niektoré nudné postavy, trápny humor a nie práve najzaujímavejší príbeh, tak príde aj o väčšinu z toho dobrého, keďže réžia, hudba a v mnohom aj akcia je oproti obom predchádzajúcim dielom omnoho horšia. A tak mám z filmu celkom dobré pocity len preto, že som si už získal určitý vzťah k niektorým postavám, či už ľudským alebo robotickým a tiež k typu zápletky, inak tento film sám o sebe až tak moc nezaujme a je rozhodne najslabší z celej série. 68%(4.7.2011)

Rozhodne najlepší diel Transformers z doterajšej trilógie!!! Najlepšia akcia (počas celého filmu naozaj dobré a monumentálne akčné scény), najvydarenejšie vtípky (trápne blbosti z predošlích dielov sú preč alebo sú stráviteľné), najvačší nadhľad, najemotívnejšie scény a najveľkolepejšia MEGA deštrukcia všetkého možného! Transformers 3 ma naozaj bavili (čo sa o predchodcoch povedať nedá).(24.9.2011)