Transformers 3

Transformers 3

Transformers - Temná strana Mesiaca

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2011, 148 min

Nebudu pět pětihvězdičkové chorály na film, nýbrž na ojedinělý divácký zážitek. Moc dobře si jsem vědom toho, že film není stoprocentní. Každý tu donekonečna omílá infantilnost, stupiditu nebo nudu a souhlasím, že pár scén, fórků, či gest bylo jaksi nehodících se... ale když se ve scénáři objevilo magické slovo ´Akce!´, musel jsem se ujišťovat, že jsem se nezbláznil a nesním nějaký fantasmagorický sen, ve kterém si lze představit úplně všechno, ale že fakt zírám na plátno z řady E. Akce bortí všechny představy a kdo říká, že chybí byť jen jediná scéna hodná zapamatování, doporučil bych mu magnetickou rezonanci, neboť není jisté, jestli mu v hlavě místo mozkomíšního moku nečvachtá terkelice. Vizuálů je tolik, že by je na korbu svého Dodge nenaložil ani Chuck Norris. Všechno vypadá neuvěřitelně úžasně a když se celá akční scéna ve vyhrocený moment zpomalí, nezbývá než zalapat po dechu. Samozřejmě to již nikdy nebude tak úderné, fantastické a jedinečné jako transformace Blackouta nebo Scorponokův výskok z duny, ale kurva jak může někdo napsat, že to vypadá obyčejně, nudně, šablonovitě nebo že to není dechberoucí?? Akce je megamonstrózní!! Scéna na dálnici vypadá tak úžasně a obsahuje tak cool momenty, že lepší už snad může být jen to, kdyby mě ráno cestou do práce předjel na silnici Bonecrusher. Chicagské transinferno vypadá tak na půl miliardy dolarů! Souboje mají skvělou choreografii, dramatičnost, údernost, film vybalí i totálně emočně překrásné scény (pomalý remix tracku Arrival Earth v kompozici s Archou a příjezdem Autobotů ke kosmodromu). Shia LaBeouf znovu velkým tahounem, Rosie mi neseděla. Filmu jako takovému dávám 80%, ale za to, že mě znovu (a doufám, že né naposledy) a kompletně vytáhnul z reality všedního dne a vrátil zpět v čase do dětství, dávám ultimátních 100%. Říkejte si všichni co chcete, Bayovo skutečné jméno musí být Benjamin Prime, jinak nevím teda... nálož jako kráva, co natrhne prdel jakékoliv vizuální konkurenci v nejbližších pěti letech... nebo než přijde další díl... 195 miliónů dolarů(rozpočet)/1122 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)/366 miliónů dolarů(čistý zisk z kinoprojekcí)(30.6.2011)

• choze

KONEČNĚ dokonale přehledné a vychutnatelné (navrch v pěkně udělaném a pro megalomana Baye jako šitém 3D) s pár ukázanými mrtvolami jako bonusem, ale jinak si to může s dvojkou podat ruce. Opět žádný příběh a postavy, opět úmorná velkolepost, opět ultratrapný humor. Rozverný polibek dvojice kmenových coenovských herců pod závěrečnými titulky je nejlepší scéna z celého dvousetmilionového ajntopfu. A s tím chlapíkem, co cestou z kinosálu zmiňoval Čapka a R.U.R., bych rád hodil řeč...(8.7.2011)

• Tom Hardy

V podstatě smutný tvůrčí úpadek. Z kdysi progresivního, ač fetišisticky sebestředného režiséra se stal rutinér bez osobního vkladu. Podezřívám Baye, že ho natáčení trojky hrozně nebavilo a že ji udělal čistě proto, že mu to diktovala smlouva. Není tu žádná snaha o nějakou kulervoucí scénu, nebo nápaditou akci. Jen víceméně opakující se schéma, ve kterém Sam někam doběhne, Deceptikoni to místo zničí a Sam běží do nějaké další lokace. V rámci spojení termínů „mimozemská invaze + válečná vřava“ jde o podobně nezáživný mix, jaký před nedávnem nabídla Světová invaze. Akorát že tohle má šíleně dlouhých 154 minut a víc jak 90 trvá, než se začne aspoň "něco" dít. Horší než dvojka. Akčním filmem roku (zatím) zůstává Rychle a zběsile 5. Celá recenze zde.(27.6.2011)

První zásadní přínos 3D světové kinematografii: Michael Bay se vzdal epileptického střihu a nesnesitelné palby detailů. Akce v T3 je naopak často snímaná na jeden zátah, zpomaleně, následkem čehož vynikne jak skvostná vizuální stránka, tak skvěle rozpohybovaná kamera. S jistou úlevou navíc musím konstatovat, že zmizela nesnesitelná rozříštěnost dvojky a směšná snaha udělat z Tranďáků metafyzický mýtus. Trojka je bay(k)ovina zcela ryzí - první část se ještě nese v klasické robotí partituře, druhá trochu zdrsní a servíruje mimozemskou invazi na Bayův způsob. Větší trikové maso nenajdete široko daleko, navíc tím, že konečně díky epickým celkům oceníte režisérovu schopnost ukočírovat obří plátno, musí to zaujmout i zatvrzelé skeptiky. Všechno ostatní je už víceméně zbytečná omáčka, i když některé dílčí fórky ujdou a připravují filmu ironickou půdu pro nastolení vlády těžkotonážního patosu. |Narozdíl od Armabetonu mě ale dost bavil. Všechny ty heroické podhledy, kompozice s hvězdou a pruhy i vinou špatného dabingu až guilty pleasure patos. Tohle je Bay, jak ho mainstream potřebuje. Poslední Mohykán vysokorozpočtové tupoty, ochránce klišé, ničitel invence. Mohl bych dát 4 *, ale když si odmyslím pobavený úsměv a lehce spadlou čelist z vizuálu, jsou T3 přesně tím typem blockbusteru, díky kterému tak docením záležitosti typu Thor či X-Men: First Class. With all due respect, mr. Bay: ***(27.6.2011)

Keď vydržíte dva a polhodinový film s plným mechúrom a až po skončení filmu si uvedomíte, že by bolo treba navštíviť toaletu, tomu sa povie absolútny filmový zážitok! Úplne štýlové vtiahnutie do deja, prvú kľudnejšiu polovicu som si doslova užíval. Tam, kde Bay v predošlom dieli strácal, tu bol stopercentný. Neakčné minúty totiž vyplnil stužovacím prvkom, ktorým sa stali lepšie herecké výkony. Herci podstatne menej prehrávali a boli prirodzenejší a hollywoodske gestá nebili toľko do očí. Humor ako infantilná záplata hluchých scén doslova pridal tomuto filmu na atraktivite, niektoré skeče mali dokonca lepšie pointy ako v tohtoročných vyhlásených komédiách. Dokonalá symbióza tretieho rozmeru a akčných scén nepotrebuje komentár. Tretí rozmer našiel uplatnenie v takmer každej scéne a tie dostali priam epický nádych. Druhá polovica filmu - sánka dole, onemel som. Jednoducho povedané, Michael Bay to zabil! 100%.(2.7.2011)

• - První film studia Paramount Pictures, který v kinech utržil miliardu dolarů. (HellFire)

• - Během scény v Pentagonu, kde plukovník Lennox popisuje situaci týkající se Decepticonů, můžete v pozadí zahlédnout soukromé letadlo Gulfstream III. V tomto letadle později cestuje Sam s Mearingem na Floridu. Letadlo je majetkem Michaela Baye. (HellFire)

• - Ve scéně z roku 1961, kdy jedou vládní úředníci do Bíleho domu ve dvou Lincolnech Navigatorech, je jeden z Lincolnů až z roku 1965. (GreatestFan)