Transformers 3

Transformers - Temná strana Mesiaca

Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 2011, 148 min

• H34D

Možná třetí Transformers nejsou tak hrozní, ale jako projev svého znechucení nad Bayovým přístupem k látce mu třetí hvězdičku přeci jen seberu. Jestliže se ve dvojce stupidity omlouvaly pokusem o humor, tak ve trojce, která navíc avizovala hlubší zabřednutí do mytologie robotů, nelze plytkost až nesmyslnost omluvit ničím. Apokalyptický rámec postrádá ducha, postavy, v čele s novou barbínou, jsou ploché až zbytečné, člověk se občas ztrácí v tom, který robot vlastně ničí kterého a kdo má momentálně převahu, ale paradoxně, dokud se mezi sebou mlátí, ani na tom nezáleží. Zbývá už jedině akce, ta je skutečně jedinou atrakcí filmu, ať už se jedná o robotí mlátičky všeho druhu, efektní průlety Chicagem, nebo vyvrcholení v mrakodrapu, akci Bay umí na jedničku, jenže vše ostatní je odpad. 5/10(4.10.2011)

Fantastického prvního dílu se asi už nedočkám... po projekci jen smutně vzpomínám na to, jak mimo akční sekvence měli šťávu a já si jak malé dítě vychutnával každičký moment na plátně... bohužel stejně tak jak u druhého dílu tyto sekvence u tohoto pokračování postrádám. Scénář podkopává Michaelu Bayovi nohy, protože akce je monumentální a kvůli 3D i přehledná, jen mě chyběl výraznější hudební doprovod, který by střet autobotů a deceptionů ještě více vygradoval. Shia LaBeouf je frajer, jen mezi ním a novou partnerkou to moc nejiskří (zlatá Megan), ale i když jsem z kina neodcházel spokojen, tak přece jen Optimovo sólo nebo fight na dálnici mě bude hřát na srdci nějakou tu dobu… mé hodnocení 3 hvězdičky (viděno ve 2D - originální znění)(2.7.2011)

Ďalšia fantastická dialničná akcia, ktorá sa stáva najspoľahlivejším režisérovym trademarkom. Mariňáci, efektne lietajúci po vzore hongkongského letu Temného rytera, a finálne akčné inferno v Chicagu sú čírým akčným potešením. Tentoraz na Baya aj nezvykle prehľadným. Zvyšok stopáže, teda minimálne polovica filmu, je však nevtipná, nudná a miestami až otravná ako nikdy predtým. Malkovichova postava jedna velká príšernosť, a sledovať, ako zo seba robia idiotov tiež Frances McDormand a John Turturro, je už za limitom stráviteľnosti. A Patricka Dempseyho a Rosie H.-W. vyhrabali v ktorej televíznej mini-produkcii? Megan, we miss U. Miesto v pekle za to, že tretím Transformerom dávam rovnaké hodnotie ako Trierovej Melancholii, mam isté. Čo narobím. Michael Bay je talentovaná komerčná krysa, zapredaná US armáde, US vláde i bezohľadným korporáciám, a súčasne stelesňuje trblietavý lesk a technickú neprekonateľnosť hollywoodských možností. Zoberte mu kameru, a nebudeme mať koho nenávidieť i obdivovať zároveň.(30.6.2011)

Je to celkom dobrý akčný sci-fi film od Michaela Baya, ktorý je ukončením jeho slávnej trilógie. Má priemerný príbeh o mladíkovi, ktorý si už žije svoj bežný život po boku novej priateľky a hľadá prácu, ale obyčajný život musí ísť bokom, keďže z mesiaca prišli noví decepticoni, omnoho silnejší ako kedykoľvek predtým, obsadia Chicago a chcú zotročiť celú ľudskú rasu, ale mladík, vojaci a samozrejme autoboti to nenechajú len tak. So spracovaním som tiež spokojný, úvodná fáza s preskúmavaním mesiaca je vydarená, potom sa už dej začne venovať hlavne Samovi, jeho priateľke a mnohým iným zväčša novým postavám, čo síce mohlo byť aj skrátené, ale tiež sa na to pozerá dobre a celá záverečná až apokalyptická fáza v Chicagu svojim temnejším pojatím rozhodne zaujme. Akcie je tu dosť, ale moc ma nezaujala. Je stále veľkolepá a slušne rozmanitá, ale vizuálom si dosť pohoršila, Bay si tu nezanechal svoj typický štýl a hlavne obsahovo ma moc nebavila. V prvej polovici filmu sa až na celkom zaujímavú časť na Ukrajine nič akčné nenájde, ale druhá polovica je už takmer neustála akcia. Diaľničná naháňačka je čiastočne prekopírovaná z filmu Ostrov, takže sklame a zvyšok tvoria hlavne nezaujímavé ručné súboje viacerých transformerov, ktoré sú ešte aj neprehľadné alebo rúcanie mrakodrapu, ktoré je zbytočne dlhé. A tak po akčnej stránke ma na celom filme skutočne bavil len letecký výsadok vojenskej jednotky a tak je veľká škoda, že armáda v tomto filme má len minimum priestoru, keďže v predchádzajúcich dieloch boli práve boje vojakov s transformermi najlepšie. Ale mimo akcie musím pochváliť odchod, ale hlavne príchod autobotov, to sú skutočne výborné scény. Herecké obsadenie je na tom dobre, stále je tu množstvo postáv, ktoré sú pre film celkom zbytočné, ale na rozdiel od dvojky tu nikto neprekáža a svoju úlohu si splní. Shia Labeouf je výborný ako vždy, Rosie Huntington-Whiteley je lepšia ako som čakal, ani na okamih nevadila, čo je pre jej typ postavy veľkým plusom, čo ale na jej zbytočnosti pre film aj tak nič nemení. John Torturro je prvýkrát v celej sérii zaujímavý, zaujme jeho poskok a ani John Malkovich nesklame. A vojaci Josh Duhamel a Tyrese Gibson sú už klasici, hlavne Duhamel je ako v celej sérii aj tu jednou z najlepších postáv. A oproti dvojke si pochvalu zaslúži aj humor, síce ani tu nie je až tak moc vtipný, ale aspoň tu nie je nič trápne a dokonca ani malí transformeri nie sú zlí a celkom pobavia. Veľmi ma sklamala réžia, tu mi Michael Bay prišiel, ako keby točil už len na zakázku, vôbec tu nebolo cítiť to nadšenie z jeho strany a ani svojich trademarkov tu moc nemá. Ale aspoň technická stránka je samozrejme prvotriedna. A ďalším mimoriadnym sklamaním je Jablonsky ako skladateľ, oproti perfektnej hudbe z jednotky a dosť dobrej z dvojky má tu asi len dve dobré pasáže, inak väčšina jeho hudby mi vôbec nesadla. Toto je taká škoda, keď sa film zbavil všetkého zlého z dvojky, teda niektoré nudné postavy, trápny humor a nie práve najzaujímavejší príbeh, tak príde aj o väčšinu z toho dobrého, keďže réžia, hudba a v mnohom aj akcia je oproti obom predchádzajúcim dielom omnoho horšia. A tak mám z filmu celkom dobré pocity len preto, že som si už získal určitý vzťah k niektorým postavám, či už ľudským alebo robotickým a tiež k typu zápletky, inak tento film sám o sebe až tak moc nezaujme a je rozhodne najslabší z celej série. 68%(4.7.2011)

Nemyslela som si, že sa toho dožijem, ale s Transformers 3 mám, bohužiaľ menší problém. A vôbec pritom nejde o šialene rýchle a nadupané efekty, na aké sme u Baya zvyknutí, či prekrásnu Jablonskeho hudbu, ale o samotné zmätené pojatie filmu. Mala som dojem, že autorský rukopis zaznieva vyslovene len v hyper-deštrukčných scénach, ale to ostatné proste nie je Bay. Začína to ako vážna politicko-vesmírna udalosť, v strede sa zas dočkáme uvoľneného humoru a prekvapivo nudného scenára a na konci ide priam o vernú kópiu Vojny svetov, postapokalyptický blokbuster mamutích rozmerov, ktorý ale postráda bayovskú originalitu, pretože hoci tomu mnohí neveria, Bay vedel vždy technickú stránku (,,lietajúca" kamera, spomalené romantické zábery na západ slnka, farebné filtre) podať lepšie, ako plejáda ,,obyčajných" hollywoodskych tvorcov. Nemôžem sa zbaviť pocitu, že v porovnaní s predchádzajúcimi Transformermi si samotný režisér túto časť nevychutnával. S 3D to bol ohromný zážitok, ale Transformers 3 hodnotím vysoko ako hociktorý iný akčný film s parádnymi efektmi, nie ako film od môjho obľúbenca Baya. Keď si spomeniem na ucelenú, humornú, bayovsky krásne štylizovanú, detsky naivnú jednotku, tak mi je aj do plaču.(4.7.2011)

• - 532 aut ke zničení k potřebám natáčení darovala bez poplatků pojišťovna, a to bez poplatku, protože byla všechna poškozena povodní. (GreatestFan)

• - Po 35 dnech od premiéry má film na kontě celosvětově $1,003,920,148, což je o více než 167 miliónů dolarů více, než jeho předchůdce Transformers: Pomsta poražených. (O´Neill)

• - Spoiler: Jedná se o první díl, kde není padouchem pouze Decepticon. (karatista36)