Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

Avalon820

Není lepší herečky, než Jodie Foster ve filmu Úkryt. Velmi napínavý thriller, který vás nenechá na chvilku vydechnout a napíná vás, až do dokonce. V závěru filmu už činy kladných hrdinů a výdrž záporných hrdinů je poněkud absurdní, ale čert to vem - já jsem se výborně bavil. Velice mě zaujal výkon Foresta Whitakera, kterýžto mi mírně připomínal schizofrenního Arsena Lupina (samozřejmě myšleno v dobrém). ()

Hwaelos

Na komorním home invasion dramatu prokázaná kinematografická masterclass páně Finchera. Vlastně je mi s podivem, že jsem tenhle skvost neviděl už dávno. Menší nedostatky má - nutno přiznat - scénář. Lupič Jareda Leta osciloval příliš na hraně parodie, a naopak tajemná postava Raoula byla ve své konečné slabošskosti jistým zklamáním (čekal jsem po sundání kukly nějaký Singerovský mindfuck). Stejně tak by bylo zajímavé rozehrát další linku, která by zvyšovala dramatické napětí, po scéně s policisty u dveří. Ale zároveň chápu, že pro Finchera představovalo zajímavější výzvu držet celý děj uvnitř domu. Když si ale odmyslím tohle, zůstane mi precizně záběrově vysoustružené dramatické hutno, v němž pozorný divák objeví spoustu prvků, po nichž bude plesat srdce cinefilovo: ať už jde o kompozici úvodního aktu, v němž je kompletně představeno prostředí čtyřpatrového domu, nebo práci s distribucí předmětů, které budou hrát v pozdějších částech filmu roli, do děje. ()

Dale

Zaujímavý príbeh, z ktorého David Fincher svojim umením urobil niečo viac. Jodie Foster dokazuje, že je pani herečka a aj napriek tomu, že bola tehotná, dala do toho všetko. Slušne nahustený thriller (hlavne pri scénach, kedy si Jodie odbehla z úkrytu). No našiel som tam pár zvláštností, ktoré nedávali veľmi zmysel. ()

Agatha

Škoda, že jsem na tom nebyl v kině. To by asi bylo něco jinýho než u televize. Ale mdlo mi z toho bylo stejnak. Prvně musim pochválit scenář (opravdu zajímavý), potom hlavně kameru (z některých záběrů mě opravdu mrazilo), samozřejmě zvuk a hlavně herecké výkony JODIE FOSTER, Kristen Stewart a Foresta Whitakera). Jestli budete někdo náhodou někdy v noci sám doma a ještě jste neviděli tenhle thriller, tak si ho pusťte a uvidíte co to s vámi udělá ... (budete se divit) ()

Terva

...........před čím se lidé ukrývají? Před nebezpečím, nebo před sebou?......... Scénář : David Koepp. Kamera : Darius Khondji a Conrad W. Hall. Hudba : Howard Shore. CHYBA VE FILMU - Ve scéně, kdy večeří pizzu, je před tou dcerou plechovka coly a sklenička je nalitá. V záběru z jiného úhlu je ve skleničce víc koly a sklenička je před plechovkou. Když je úhel pohledu na dceru, je ve skleničce coly méně a plechovka je na druhé straně. ()

JohnCZ

Oproti rafinovanosti ostatních Fincherovek je Panic Room příjemnou změnou. Ten naopak nestojí na scénáři, ale na dusivé atmosféře a napínavém ději. V rámci "home invasion" filmů nic objevného, ale díky zručné režii a kamerovým hrátkám jsem se nenudil ani na minutu. Jodie Foster sice nepatří mezi klasické hollywoodské krásky, ale herectvím se jim může minimálně rovnat. Troška žánrového klišé se filmu nevyhne a logika v poslední třetině filmu taky není úplně 100% (rozbití kamer, odmítnutí policie), ale dejme tomu. ()

villon17

Jako vždy přesvědčivá Jodie dodala už tak skvělému filmu ještě lepší rozměr. Opravdu povedený kousek, kterému nechybí akce, napětí a přitažlivost. ()

joehot

Povedená klaustrofóbní atmosféra (v souvislosti s tím je parádní poslední "prostor otevírající" záběr), precizní režie, snad jen scénář mohl být více "nahuštěný". Zaujalo mě i chytré žonglování s hlavní postavou, která osciluje mezi hrdinkou a matkou - nejvíce hmatatelné (a nejvtipnější) je to ve scéně, kdy zapálí plyn unikající do tajné místnosti, načež se podívá na dceru a pronese: "Slib mi, že nikdy neuděláš nic takového." ()

Padme_Anakin

Jodie Fosterová a Forest Whitaker si tuhle napínavou věcičku naložili na svá bedra a báječně to odtáhli.. Příběh ženy s malou dcerou v luxusním domě se skrýší mě vtáhnul působivou atmosférou a nápaditou kamerou, místy se mi tajil i zastavoval dech.. No a samozřejmě jsem přála štěstí domácím a odporným lupičům okna s mřížemi.. Vše, co by se dalo vytknout, odpouštím, jsem na filmové vlně.. ()

corpsy

Maximálne skvelý počin v žánri thriller, s dokonalou vizuálnou stránkou filmu, strhujúcou a supernapínavou atmosférou. Herecké výkony sú rovnako vydarené. Viac nieje čo dodať, to treba vidieť. ()

Haluzz

Fincher v zajetí scénáře a výsledného vyznění filmu. Rutinní thriller plný rodinných hodnot( které umí David tak perfektně rozkládat) ve kterém napětí mizí s příchodem lupičů do domu a jejich změnou z neznámé hrozby na bandu packalů, přičemž se dále a nevěrohodně mění na bandu psychopatů( záverečná scéna s kladivem á la Osvícení je zbytečně nevkusná). Temnější, osobitější přístup -- na základě řízení se Hitchokovými pravidly ( např. neukazovat dění střídavě mimo/i v úkrytu, nechat pracovat divákovu fantazii a stupňovat pocit strachu z neznámého, překvapější postup děje) - - by dodal filmu uvěřitelnosti. Bez něj se zalíbí jen příjemně civilní Whitaker a hrátky s kamerou. ()

PauloZ

4* protože je to napínavé jak kšandy, samotný námět je velmi dobrý a má to výtečnou kameru. Některé průlety barákem, hlavně v počátku, jsou fakt velmi líbivé. Na druhou stranu je to "nejprůměrnější" Fincherův film, co natočil. Takhle to mohl natočit opravdu každý druhý režisér, protože je to plné zbytečných "chybiček", které bijí do očí a místy jsem si říkal, proč to proboha bylo zrovna takhle lacině.Od Fincehra jsem prostě čekal větší logiku a preciznost. Jak může mít ocelová místnost, do které se "nejde" dostat, ventilaci přes zeď, kterou lze vysílat morzeovku? No a v tom případě nechápu, proč Forest nepoužil právě tuhle skulinku pro vniknutí. Takže suma sumárum od Davida slabší a nenáročné, ale jako celek pořád parádní a atmosférou nadusaný biják. ()

draggo

David Fincher opět zabodoval. V prostředí jediného domu s malou, ocelovou místností rozehrál opravdu skvělý thriller. Napětí by se dalo krájet, při některých scénách jsem opravdu zatínal zuby a v duchu povzbuzoval hlavní hrdinku, ať si sakra pospíší (scéna s hledáním mobilu vítězí). Příběh dokáže být nepředvídatelný, diváka překvapí a skvěle vtáhne do děje, takže každý úspěch i neúspěch jsem s hrdiny opravdu prožíval. Jodie Foster byla dokonalá, a velice mile překvapila i malá Kirsten Stewart, která tímto filmem prokázala, že hrát doopravdy umí. Ani vteřinu jsem se nenudil a celý film doslova hltal, takže bez diskuze plná palba. /90% a 5*/ ()

themic

Akční, napínavé, nenudící. Film, který jde shlédnout jen jednou, jelikož poprvé nikdo neví jak to dopadne. Po druhé už je to na vlastní nebezpečí. 75% ()

zdepapepa

Některý filmy mají kvalitní start ale dojde jim šťáva, některé se zase pomalu rozjíždí a mají svižný závěr. Tohle je něco napůl cesty. Utahaný začátek s přecitlivělou matkou a flegmatickou holkou (i když většinu filmu vypadá jako kluk). Pak přijdou bububu lupiči (naprosto otravný Jared Leto, klasicky výborný Forest Whitaker a Raoula nevim kdo hrál, takovej průměr) a najednou se zblázní kamera, furt probíhaj sáhodlouhý nájezdy kamerou sem a tam skrz zdi (pánové zřejmě objevili digitál, no, všeho moc škodí). Pak je film fajn, prakticky až do trochu unáhleného konce, až na to násilí, ono když někoho zkopou, druhej si dosti propálí obličej a ruku a dostane headku, pak jeden přijde o pár prstů, dostane sledgehammerem do ruky/ksichtu, spadne o patro níž na parkety a nakonec stejně dostane headku, malá Kristen Stewart tam dostane direkta do obličeje. Fakt zajímavý, že to prošlo přes cenzory. ()

Krt.Ek

Když nepočítám Muže, kteří nenávidí ženy tak byl Úkryt jediný film Davida Finchera, který jsem dosud neviděl. Teď jsem to napravil tak je na čase porovnávat. Úkryt je velmi napínavý film. A já jsem fanoušek takových filmů. Proto jsem rád, že jsem tento Fincherův film zhlédl. Bohužel ale není tento snímek bezchybný. Po většinu sledování jsem měl dojem, že už jsem to někde viděl. Chování postav mi také přišlo dost snadno odhadnutelné. A na to u výše zmíněného režiséra nejsem moc zvyklý. Proto je to tentokrát jenom za 4*. I když některé momenty mě nutí dát tu pátou hvězdičku. 75% ()

NinonL

Pozor, SPOILERY: Kdysi dávno poprvé snad nadchlo, už si nepamatuji, po druhé vůbec. Spousta věcí, které nejsou uvěřitelné, zejména disciplína lupičů, kteří se hádají o kraviny a dělají jednu chybu za druhou. Geniální dítě, které všechno ví, všechno zná, místo aby bylo aspoň trochu vystrašené a zmatené. V neznámém domě obsazeném gangstery. Navíc je vážně nemocné ... ()