Úkryt

• USA Panic Room (více)

Rozvedená Meg Altmanová a její dvanáctiletá dcera Sarah se nastěhují do luxusního newyorského domu, jehož zvláštností je tajná místnost, kterou si nechal vybudovat jako nedobytný úkryt předchozí majitel. Hned první noc vnikne střechou do domu černoch Burnham a vpustí do domu komplice Juniora, jenž si neplánovaně přivedl posilu, ozbrojeného Raoula. Meg se náhodou probudí a zjistí, že v domě jsou lupiči. Podaří se jí vzbudit dceru a zavřít se s ní v úkrytu dřív, než je lupiči chytí. Netuší, že to, co chtějí, je ukryto právě v nedobytné místnosti. Lupiči začnou hledat způsob, jak se dostat dovnitř. Zatímco se Burnham dohaduje s komplici, Meg se odváží opustit úkryt, vydá se do ložnice pro mobil. V úkrytu však není signál. Meg se podaří napojit na pevnou linku, policie má však obsazeno, a tak jediný, komu se jí podaří zavolat, je bývalý manžel. Sarah se udělá špatně. Je diabetička a léky zůstaly venku. Meg marně hledá v zásobách cukr. Situace se vyhrocuje i venku. Junior se pohádá s Raoulem, který ho chladnokrevně zastřelí. Když se náhle ve dveřích objeví Megin manžel Stephen, Raoul ho zmlátí, a pak vyhrožuje Meg, že ho zabije, pokud neotevře. Sarah dostane záchvat a Meg se vydá ven pro inzulínovou injekci. Burnham s Raoulem se konečně dostanou do úkrytu. Meg zůstane venku a souhlasí, že nezavolá policii, pokud lupiči dají její dceři okamžitě injekci. Zatímco Burnham se věnuje otevírání sejfu, oba sledují na monitoru Meg, jak se snaží přesvědčit policii, že vše je v pořádku. Potom se začne připravovat k boji. (TV Nova)

Ruut

Tak jsem viděl, podle všech ostatních, nejslabší Fincherův film a paráda. Sice se nekonal žádný překvapivý zvrat, ale všechno bylo jak má. Kvalitní scénář bez logických lapsů. Napínavé od začátku do konce. Zrežírované tak trochu na jistotu, ale zručně. 90%. ()

HAL

Fantastický thriller s komorní zápletkou, ale dokonale precizním zpracováním. Jediný dům a pět lidí v něm stačí Fincherovi na to aby rozehrál vypjaté drama při kterém jsou nervy napjaté k prasknutí a dech se zastavuje na dlouhé minuty. Ano, je to jen čistá žánrovka bez snahy o jakýkoli myšlenkový nebo emocionální přesah, ale zatraceně jedna z nejlepších jakou jsem kdy viděl. 9/10 ()

mzss1

|74%| PANIC ROOM je určitě kvalitní snímek s kvalitní režií. Finecherovi se povedla skvělá kamera, dostačující scénář, výborné postavy, at už kladné Jodie Foster, její dcera nebo záporné role v čele s F.Whitakerem. Vzhledem k námětu je jasné, že je to takové přímočaré, jednoduché, ničím to extra nepřekvapí, ani koncem, ale přesto mě to bavilo a v rámci možnosti to asi nemohlo dopadnout lépe. Možná ano, možná ne. Určité napětí, nápady – to vše snímek nabízel. Nuda zde rozhodně nehrozí. K tomu solidní soundtrack od Howarda Shorea. Za mě spokojené 4*. ()

k212

Film u něhož jen těžko lze popadnout dech a to není způsobeno nejen hutnou atmosférou a dobře zahranými hereckými party ale naprosto úchvatným technickým zpracováním - no prostě se mi zdá, že Fincher každým svým novým filmem rozpracovává, to co začal v tom minulém (jízda mozkem Edwarda Nortona taky stála za to), ale tentokrát to jde až do krajních deatilů. Moc fajn pokoukáníčko... ()

kingik

Nesplnilo to očekávání, ale i tak je to celkem napínavé a dobře zahrané. Zlověstná hudba a působivá kamera dělají své, ale scénář se moc nevytáhl. Fincher se snaží být až moc za každou cenu efektní, a to i v momentech, kdy se na plátně takřka nic neděje. Herci si své odehráli, divák nezmíral nudou, nějaké nápady se našly, a ne vše spolehlivě fungovalo. Zkrátka nevyrovnaný thriller. ()

Legas

Jenom ty titulky, kurňa, možná ještě průlet uchem konvice a celým barákem vůbec, ale na co zde koukat, co bychom někde neviděli? Jedno klišé si podává ruku s druhým, Jodie je zde nezajímavá, lepší sledovat zlodějíčka Foresta Whitaker, jehož postava je ovšem napsaná jako černý Santa, který si komínem chce pokojně unést pár dárků pro sebe, protože je chudák. Spousta nelogičností; nejhůře jsem trávil fakt, že ženská s dcerou se stěhují do třípatrového baráku s obrovskými pokoji s vysokými stropy, výtahem a super úkrytem. Kde na to bere ta ženská prachy a proč se nenastěhuje někde do 2+1??? Scénáristovi se to prostě hodilo. A takových blbostí je tam požehnaně. Panic Room je klasický nudný konstrukt, který tentokrát nezachraňuje ani David Fincher, který stejně není žádným vyjímečným režisérem. Jen se mu občas něco povede (Se7en, Fight Club). ()

IQ Tiqe

Na začátku jsem si říkal: Co to může být za thriller, když vtrhnou zloději do baráku a matka s dcerou se schovají do nedobytné místnosti-trezoru, kde mají i telefon? A ono s tím dá leccos vymyslet! Kombinace zlodějů trochu blbej - hajzl - možná hodnej u mě půlku filmu navozovala pocit takového pohodového pokoukání, jak se dobývají do trezoru, ale to netrvá věčně. Není to nějaký extra nervák, ale u mě splnil účel; a byť v několika místech pokulhává logika, můžu ho doporučit. # Čím dál víc přicházím na chuť Jodie, dřív jsem ji moc neznal, a ona vážně umí! # příběh 8 | hudba 6 | humor 0 | akce 1 | napětí 7 | pustil bych si znovu 7 ()

Jordan

fincher všetkým ukázal, že "moderne" a sviežo sa dá režírovať aj bez besných klipových strihov . . . a teraz k Úkrytu - napínavý komorný thriller, ktorý precíznym budovaním atmosféry, jednoduchosťou pod ktorou sa skrýva istá hĺbka (no nie zas nejaká hlbočina, aby sme nepreháňali) rozhodne o čosi prevýši podobné filmy (a na svedomí to má oveľa viac ako pomerne obyčajný scenár skôr fincherova réžia a jodie s forestom, aj keď je pravda, že i napriek komornému počtu hercov nejako nebolo čo hrať . . .) no keď si pospomíname na fincherove klasiky, tak Panic Room sa pri nich musí vystierať poriadne vysoko na špičky aby sme si tento nenápadný film všimli . . . na finchera som tu s prekvapením napočítal asi tri trochu rozpačité strihy a nejako mne nie veľmi pochopiteľný prílepok/záver . . . tento film nenesie nejaký extra filozofický náboj, aby ten miniepilóg stál za hĺbavé vysvetlenie, je to len taký polohappyendovský dovetok, ja by som to pokojne na drzovku odstrihol, ale american audience si asi vyžaduje pečlivú starostlivosť ()

Anderton

Dosť brutálny prechod Finchera k totálnej komercii. Vizuálne toho už moc v jednom dome nevymyslel, digitál ani prelet cez ucho šálky či čo to bolo ma príliš neohúrili. Takže ono je to o scenári, ktorý je napínavý, občas prekvapivý, ku koncu to ale stráca dych a tých lapsusov tiež nie je najmenej. Už len ten nápad kúpiť si takýto dom. Záverečné béčkové dejstvo s nezničitelným maniakom je skor komédia. No ale pozert sa to dá, nenudí to a Fincher sa zase vrátil k serióznejším témam. Foster bohužial nie a natočila takmer remake Flightplan, ktorý je podstatne slabší. ()

Frajer42

Poslední Fincherovina, která k dnešnímu dni nebyla mnou zhlédnuta. Přiznám se, že jsem byl upřímně dost natěšen. Nadšení těžce pohaslo, když jsem spatřil pubertální Kristen Stewart, kterou z hloubi srdce nenávidím i v její dospělácké variantě, protože je píča. V pubertálním vydání jsem se musel velmi intenzivně ovládat, abych sobě či někomu neublížil. Jinak se sešlo dost dobrých herců. Vyzdvihl bych zejména multitalentovaného Jared Leta, o jehož multitalentovanosti se můžete něco dozvědět například zde. Umí naprosto vše. Zpívat, tančit, hrát na všechny existující hudební nástroje, hrát ve filmech kohokoli a určitě je i dost dobrý v posteli. Zkrátka takový můj k dokonalosti nedotažený klon. Potěšil i jednooký slušňák Whitaker, kterému byste na ulici dali poslední peníze. A samozřejmě byl úžasný i maskovaný pán, který když se po více než hodince konečně odmaskoval, tak jste stejně netušili o koho jde. Ani plejáda herců ovšem nedokázala vykompenzovat lobotomické dialogy a už vůbec ne všudepřítomnou klišovitost. Člověk věděl v každém okamžiku, co která postava za 10 minut udělá či řekne. Za hovno stál i poklad, pro který se to vlastně celé uskutečnilo. Dost nepříjemně na mě zapůsobila i hromada logických nesmyslů, jako je například kilometrová roura vedoucí z "nedobytného" úkrytu. Na snímku nevidím opravdu ani zblo nějaké nadstandardnosti. Totální tuctovka na maximálně jedno zhlédnutí. Když přimhouřím oči tak, jak je obvykle přimhuřuje Forest Whitaker, tak ze sebe hnusné dvě hvězdy nějak vyloudím. ()

AppleCore

Skvělej nervák s ještě skvělejší kamerou, no ta snad projela každou škvírkou kterou mohla. Napínavý do poslední vteřiny. ()

boshke

Jeden dům, pět podlaží, šest herců, jeden úkryt a atmosféra, která by se dala krájet aneb Úkryt jednou větou... 90% ()

Kothy

Zajímavý a stísněný film s Jodie Foster a mladou Kristen Stewart. Lupičům to nijak neusnadňují. Dobře udělaný úkryt. ()

swamp

Sakra.. takhle se točí!!! Fincher je skvělý a pod jeho vedením jsou skvělí všichni. Jodie, Forest, Jared.. ale třeba i Kristen Stewart. Ou, už se těším, až tenhle snímek zkouknu znova. ()

predators

Nezaznamenal jsem jedinou chvilku, kdy bych se nudil nebo měl pocit, že je něco špatně. Výkon J. Foster netřeba komentovat a zloději na tom taky nebyli špatně. Já si tento triller na Sám doma užil. :-) Zajímavosti: Dokonce se tu objevují momenty, u kterých se musí člověk smát, protože jsou z oné zmíněné komedie jako vystřižené :-) 80% ()

nascendi

Keď som videl panicovu izbietku premiérovo, bol som mimoriadne spokojný. O týchto bezpečnostných priestoroch v bytoch som predtým čítal asi dva články v časopisoch, ale vidieť to fungovať a najmä vidieť slabé miesta systému bolo zaujímavé. Už vtedy mi prekážali nelogické konania, neuveriteľná postava hraná Whitakerom a prílišná snaha o napätie za každú cenu. Ale samotný dej podfarbený primeranou hudbou tieto výhrady prekryli. Až teraz, pri repríze, som si uvedomil, že filmu s viacerými nedostatkami štyri hviezdičky nepatria. ()

PetrPan

Komorní thriller a další z majstrštyků mistra temnoty Davida Finchera. Tři skvěle vyprofilovaní zločinci - magor, psychopat a dobrák proti matce s dcerou uzavřené v nedobytné místnosti... Dojem kazí jen něco málo nelogičností, za všechny proč zločinci nerozmlátili kamery jako to udělala Jodie Foster, když se situace obrátila a věta typu: Hergot, proč jsme to neudělali my, to rozhodně nezachrání... ()

nash.

Skvělou první polovinou měl Fincherův thriller každým záběrem našlápnuto k naprosté dokonalosti a to i díky výbornému Whitakerovi a jako vždy úžasné a spolehlivě bezchybné Jodie Fosterové. Ve druhé půlce to však začalo ujíždět do sice stále skvěle natočené a hrané, přesto však zřetelné žánrové rutiny. Ve výsledku tehdy, při premiéře, převážilo spíš lehké zklamání (částečně asi vyvolané příliš vysokým očekáváním a brilantním začátkem), které teď při repríze už každopádně nebylo tak patrné, neb jsem se soustředil na působivou atmosféru, skvělé momenty, vibrující napětí a prvotřídní filmařinu, od hereckých výkonů, přes režii až po hudbu a kameru. ()