Pro lásku většinou obětujeme více, než jsme původně chtěli… Film A. Sedláčkové je vzdáleně inspirovaný skutečnými událostmi, historii vztahu dvou nevlastních sourozenců a jejich marného boje proti vzájemné osudové lásce. Jako dospívající děti je na život a na smrt spojilo tajemství smrti otce, na které měli oba svůj díl viny. Z obyčejně lidské, hluboké a pochopitelné sourozenecké lásky se pak roztočí spirála citů až k psychické závislosti, proměněné ve stravující chorobný vztah. Tento vztah je „prokletý“ a nedovoluje jim žít ani spolu, ani bez sebe a zákonitě vrcholí záhubou obou. Hlavní postavy Jany a Miroslava napsala autorka pro I. Chýlkovou a K. Rodena. Jejich o dvacet let mladší představitele pak nalezla režisérka v M. Hilmerové a V. Škultétym. Snímek byl natáčen v Jaroměři a v Poličce, rodišti Bohuslava Martinů, jehož hudba ve filmu hraje velkou úlohu. (Česká televize)

duklak2

Je to hodně ujetý film. I když, sám nevím proč, tak Karla Rodena moc nemusím. Tady podal výborný výkon a tak trochu i film „zachránil“ od nižšího procentuálního hodnocení. Film mě osobně přišel moc „psycho“ a na naše poměry trochu divný námět. I když, jak se říká, zkusit se má všechno. Dávám poctivých 60 %. ()

Shaqualyck

Sex, lži a Martinů... tedy Bohuslav, samozřejmě. Jinak (zas a znova) bezkonkurenční výkon Karla Rodena a navzdory občasným zaškobrtnutím slušně se tehdy rozkoukávající režisérka Andrea Sedláčková. 3 a 1/2 ()

svik

Nevím ale mě se snímek velice hodně zamlouval Roden jednička a vůbec celkem jsem byla velice spokojen mám takové filmy rád a Chálkovou nemusim , ale co bylo to super. ()

blackrain

Osudové přitažlivosti neutečete, i když se budete bránit jakoukoliv formou. Láska se na váš názor neptá. Roden opravdu vynikající. To tedy byl výkon. Prolínání dvou časových rovin byl dobrý nápad. ()

Damiel

61 % - Vynikající Karel Roden, ale jinak vesměs průměrné drama o osudovém vztahu dvou sourozenců. Oceňuju ale, že je to jiné, než co se tady v posledních letech točí. ()

Skip

Zajímavý a hutný námět, který ale sráží trochu do kolen nevyrovnané herecké výkony. Zatímco Roden je vynikající, tak hlavní ženské představitelky jdou jen po lajně průměru a to, co tam předváděl Škultéty, to byla tragédie - kdykoliv se objevil, šel film o hodně procentních bodů dolů. Ale Roden a nikdo jiný to zase dokázal vytáhnout nahoru. Škoda, chtělo to lépe obsadit a dát ve scénáři lepší příležitost těm dobrým herečkám. ()

Fanucci

Souhlas s ostatními. Chýlková hraje velice přesvědčivě, ale tento film jednoznačně "táhne" Karel Roden v roli Mirka. Snad nejvíce se jeho profesionální převaha nad ostatními projevuje při scénkách z dětství, kdy Rodenovu postavu hraje naprosto strašně Vladimír Škultéty. ()

SallyZen

Původně jsem chtěl dát pouze jednu hvězdu, jelikož mě to fakt nebavilo. Nudný scénář a celkově příběh mě absolutně nezaujal. Ale herecké obsazení je opravdu dobře vybrané. Roden, Jeníková i Hilmerová táhnou tenhle film a ode mě si zaslouží druhou hvězdu. Jinak to je ale nudná záležitost. 35% ()

shyster

V první půli filmu je krásně vykreslená atmosféra všemožného využivání druhých osob. A i když ke konci z tohoto tempa ztrácí a závěr nemá tu správnou gradaci, tak za všechny 4 herce musím dát 70%. ()

tomtomtoma

Oběti a vrazi je filmové drama tabuizovaných mezilidských vztahů. Téma může sice vyvolat zdání šokující společenské kontroverze, ale způsob zpracování psychologickou hlubinu duší obchází obloukem ve strachu z procitnutí. Slibné momenty jsou střídány slabšími. Andrea Sedláčková, zřejmě fascinována zakázanou láskou, nedokáže přinést strhující okamžiky, ani psychedelickou náladu a vše opatrně, snad až nezúčastněně, sleduje zpovzdálí a ochuzuje nás o skutečné prožitky. Jsou zde náznaky, herecká ekipa se zdatně dle svých vychvalovaných schopností snaží podat obraz opravdovosti, a přesto se můžeme po konci představení cítit ožebračení z nedotažených možností. Hlavní postavou extravagantního dramatu života je Mirek Vančura (dobrý Karel Roden, jako mladý zajímavý Vladimír Škultéty), psychicky labilní a společensky introvertní průvodce muzejní expozice. Vlivem okolností, mladického očekávání a nezkušeností se dostává do závislého vztahu, ze kterého nemůže a ani nechce nalézt cestu ven k osvobození vlastního ducha. Nakonec se zdá, že jeho hnacím motorem je uražená ješitnost a dětinský vztek. Nejhlasitější momenty jsou spíše dílem náhody, než rozpolcenosti trápící se lidské duše. Hlavní ženskou postavou je Mirkova starší sestra Jana (zajímavá Ivana Chýlková, jako mladá pohledná Monika Hilmerová), sebevědomá druhá strana zkázonosné romance. Sexuální touha je jen vyřčena, nikoli zobrazena. Maloměšťácká bigotnost dokáže zatvrdit lidská srdce a Sedláčková nenašla odvahu ho otevřít ke čtení. A Chýlková se svým pojetím blíží důvěrně známým panovačným ženám. Důležitou postavou je servírka Olga (zajímavá Veronika Jeníková), Janina kamarádka se sympatií k Mirkovi. Snaží se nalézt cestu mezi naléhavým vydíráním a vzplanutím citů, cestička je ovšem spletitá a zarostlá strachem z možné upřímnosti. Výraznější postavou je Josef (sympatický Ján Króner ml.), Janin manžel. Sice se říká, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky, leč v některých případech se na stejném místě topíme opakovaně, dobrovolně a bez ponaučení. Z dalších rolí: Janin dlouholetý milenec Ludvík (příjemný Bohumil Klepl), starostlivá a křehká matka sourozenců (zajímavá Daniela Kolářová), autoritativní otec (Ján Sedal), rozezlená puritánka Doubravová (zajímavá Simona Stašová), její nevěrný manžel (příjemný Jiří Štěpnička), či Mirkova mladická známost Kateřina (Anna Duchaňová). Nevšední a extrémní partnerské vztahy mám rád, ale existují značné rozdíly ve způsobech zpracování. Samotné téma je příslibem, vedení děje je kolísavé, dává záchvěvy, naději i zklamání. Škoda. ()

zette

Na to, ze jsem film zaregistroval, ( ostudne ) az deset let po vzniku jsem byl vcelku prijemne prekvapen. Narozdil od jinych uzivatelu chvalim rezii, ktera byla dost citliva na detail. Precizni vykresleni postav, dobre herecke vykony a krasna Hilmerova - nejvetsi plusy filmu. Uvazoval jsem i o vyssim hodnoceni, zaver jsem ale cekal dramatictejsi ( neverim, ze by se na zebriku do sklepa daly zabit hned dve osoby, zase takova vyska to nebyla ). Celkovy dojem ale dobry. ()

Juto

Tento film je príbehom incestného vzťahu medzi nevlastnými súrodencami, vzťahu, ktorý neúprosne vedie k ich zničeniu. 6/10 ()

BoXBe

Oběti a vrazi jsou zamyšleným snímkem s intelektuálními dialogy a dramatickými zvraty v duchu těch lepších dramat české literatury. Film mi připomíná romány Ivana Klímy, Milana Kundery a spol. a jediné, co mi na něm nevyhovuje jsou herecké výkony hlavních postav, tedy zejména Vladimíra Škultétyho, Jána Kronera a místy i Ivany Chýlkové. Zážitek z filmu alespoň podpoří hudební doprovod, skládající se výhradně z tvorby Bohuslava Martinů, v jehož rodném městě Poličce se drama odehrává. Skladba vyprávění a prolínání časových rovin potěšila, protože držela pohromadě a filmu se podařilo převyprávět komplikovanou psychologickou zápletku o intimním vztahu bratra a sestry, ve které je jediné jisté, že oběťmi svého života, svých rozhodnutí a svého osudu jsou svým způsobem všichni...V českém diskurzu nemám s Oběťmi a vrahy problém, je to dobrý film. ()

Radiq

Jak mám Rodena rád, tak v tomhle filmu teda asi ne. Respektive on je tam to jediný, co by mě tak mohlo zajímat. Je tam podle mě plno nejasností a není mi třeba jasný, proč šla na potrat kvůli tomu, že z děcka bude kripl, když to byli nevlastní sourozenci. Některý scény mi přišly zbytečně vykonstruované a umělé. A ty jejich mladší klony se mi tam nelíbily vůbec. ()

MJMilan

Slušná úchylárna, pokud je pravda, že je to podle skutečné událostí, jako že by se tomu dalo věřit, tak potěš koště. Karel Roden je tady opravdu skvělý včetně Ivany Chýlkové, avšak celý příběh byl i na mě trochu moc silným šálkem kávy. ()

Mylouch

Drama se pro mě nekonalo a nebojím se, že mě historie přesvědčí, že první setkání s fimem bylo jen nepochopením. Není se čeho chytit - herectví, scénář, režie. Snad jen ♫ hudba je samostatným prvkem, který byl vystaven pokusu o znásilnění. Na úrovni paskvilů 70.let. Snad ve snaze najít něco pozitivního - Polička, Buštěhrad, Jaroměř ()

vesper001

Jediným důvodem, proč jsem se nakonec odhodlala si tenhle kinematografický poklad pustit, bylo, že jsem chodila se Škultétym na stejný gympl. Holky kolem něj kroužily jako mouchy kolem žárovky, a já sledovala, jak pořád mění účes – podle toho, co zrovna točil. A tím to taky končilo, nemyslete si. Sice je o trochu starší, ale já byla vždycky jen na chlapy. Na kluky ne. Ve filmu jsem ho viděla poprvé. Dalo by se říci, že do své role vnáší jistý aspekt, zvláštní aspekt touhy. Po nevlastní sestře. Oběti a vrazi lze nejvýstižněji popsat jako čecháčkovskou parafrázi Cocteauových Les Enfants terribles. Na rozdíl od většiny komentujících pro mě byla snesitelnější mladší verze hrozných sourozenců, než vyžilá nymfomanka Chýlková a neurotický arašíd Roden. Příběh je natolik předvídatelný, až je i momentálně retardovanému divákovi trapně, a postavy nadlimitně nesympatické. Takže si během projekce vlastně nepřejete nic jiného, než aby ze žebříku sletěli všichni. A pokud možno co nejdřív. ()