Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

Alice02

Použiji slovo, které nemám ráda a neříkám ho moc často: nuudaaa! Tak to teda byla. Psychologický filmy mě zkátka nerajcujou, s tím nic nenadělám. Ale musím uznat, že alespoň ten konec byl maličko zajímavej. Jinak nic moc. ()

jsemzuzu

Larse von Triera asi fakt nikdy moc nepochopím a nebude můj best režisér... :) přijde mi jako David Lynch, točí si pro sebe a vlastně pro nikoho... první půlka mi přišla celkem trefná, přesně takhle se koukám na svatby i já, takže mi celkem kápnul do noty... druhá polovina zaměřená na Charlotte Gainsbourg byla krásnější, realističtější, pár dechberoucích scén a hlavně na konci jsem měla celkem husinu... líbila se mi ta myšlenka nechat hlavní postavy v tichu a bez zbytečných šíleností jako policie, davovky a hysterie... jedno Larsovi ale asi nelze upřít... Melancholia se mi vryla do paměti a jen tak na ni nezapomenu... ;) ()

Biopler

Výborná Dunst zahrala rolu melancholickej ženy ako sa patrí, pri Gainsbourg tiež nemám výhrady. Zvyšok osadenstva ma tiež nesklamal, avšak neviem čo mi chcel film okrem pripravenosti/nepripravenosti sestier na blížiaci sa zánik sveta povedať. Zopár mihnúcich sa light motívov je málo a prvýkrat sa mi u von Triera stalo, že som sa fakt príšerne nudil. Záver je najsilnejšia scéna filmu s výborne gradujúcim hudobným doprovodom, ktorý ma prebudil z depresívneho, no nie príliš zaujímavého filmu, čo je paradox, lebo ponuré depky-filmy sa mi vždy páčia. ()

Drakenovec

Zajímavý film. Musím pochválit dánského režiséra Larse von Triera, že se mu podařilo natočit kvalitní filmový snímek. Mně osobně se zdál být teda ten konec až hodně depresivní, ale samozřejmě to beru. Scénář a hudba dobré, možná že ze začátku se nemusela tolik řešit ta svatba, to mně připadalo chvílemi takové nudné. Takže můj celkový dojem - kvalitní, ale depresivní film. ()

misbos

Asi takhle: První půlka ukazuje, jaká je ta sociopatická nevěsta doopravdy (pekelně nesnesitelná - chtěli byste mít někoho takovýho doma??). Druhá půlka ukazuje, jak o sobě nevěsta sní, jak by sama sebe chtěla vidět. Proto je v druhé půlce neexistující jamka. ()

Johny M. odpad!

Rozvleklá psychologická sra*ka, příběh o pošahaný kur*ičce a naprosto nesmyslný srážce Země s jinou planetou, doplněnej o naprosto příšernou hudbu! Film nezachrání Kiefer, Kirsteniny kozy ani těch pár záběrů na onu planetu... ()

kersten

Ja som sa nudila ako pes. Bravo, jedna hviezda za to, že film vyliečil moju nespavosť a narovnal moje problémy zo spánkom. Recept zaručený. Nerozumiem tomuto vysokému hodnoteniu. Ved to bola taká somarina. ()

hrudka

Film mě hned od začátku nudil. Dlouhý. Ano, Trier může být "pověstný precizně gradovanou atmosférou s neočekávanými zápletkami i zvraty, které ústí do ještě neočekávanějšího konce", ale právě v tomhle filmu mi to chybělo. Čekal jsem, připravoval se, že mě film bude něčím šokovat, ale bohužel jsem k ničemu takovému nedospěl. Tentokrát nic šokujícího, nic neočekávané, protože vlastně během prvních desítek minut víme, co se ke konci filmu stane, kam to všechno spěje. Byť musím uznat, že celkově je výtvarné zpracování docela zajímavé. Ale nic víc. ()

Ygnor

Jestli bude Trier nahazovat udičku k ulapení diváka takovýmto estetickým způsobem, tak mu budu klidně na ni skákat jako pstruh v horské bystřině. ()

Dimo

Více než půl roku mi trvalo, než jsem se dokázal dokopat k dokoukání filmu. První část jsem totiž znechuceně a otráveně vypnul. Tak nesympatické postavy jsem už dlouho neviděl. Nic jiného, než přehlídka zoufalců. Ble. Po šilené svatební části byl pak už počet nesympatických postav redukován, takže se to do finální totální redukce dalo dokoukat. Nuže, jde vidět, že Lars byl a je s nervama v hajzlu, protože takové psychárny člověk bez nervů v kýblu není schopen vymyslet. Nuže, konečný dojem je tedy jakš-takš dobrý, ale víckrát si Melancholiu už nepustím, snad jedině až se budu chtít vžít do Trierovy "emo náladičky". ()

Kremik

Těžko uchopitelný film, není lehké ho pochopit. Myslím, že z námětu šlo vytáhnou mnohem a v téhle stopáži se to dalo i sdělit. Film hodně vytahuje Trierova režie a skvělé herectví všech zůčastněný, především bych vyzdvihl Charlotte Gainsbourg a Stellana Skarsgarda. Hudba je taky taková zvláštní, na jednu stranu úžasná, na druhou moc nesedí k filmu. Celkově je to velmi zvláštní film, ale to už je u Triera tak nějak normální. ()

Cheeker

Ne příliš zábavný a záživný film. Na druhou stranu všechny role byly zahrány s citem. Stoprocentně lepší než různé americké nebo německé katastrofické filmy. ()

Bird_house

Ze začátku jsem vůbec nechápal o co jde.. Tento stav trval neuvěřitelných a nekonečných 130 minut, kdy jsem se nemoh dočkat závěrečných titulků, které jsem marně vyhlížel cca 120 minut.. Už když je film členěn na "Part One/Chapter One", "P/Ch 2", tak jsem si říkal, že to není úplně v pořádku..!! Jednu * dávám jen proto, že tam hraje Kirsten.. ()

Patriot.X odpad!

Jak může být sci-fi o konci světa tak neuvěřitelně nudná? Kdyby to mělo být psychologické drama o pošahané rodině, tak bych možná jednu nebo dvě hvězdy dal. Ale jako sci-fi je to čistej odpad. ()

Pekisan

Toto moze byt cokolvek od odpadu po 5 hviezd. Raz zacas sa treba otovorit, pozriet nieco nevidane a hodnotit pozitivne. Umelcov treba podporit. A aspon vyzeram, ze sa vyznam. ()

JanBar

Film, který dle mého názoru měl být rozdělen na dva úplně od sebe odlišné snímky. Úmyslné tlačení na pilu, která až plastově uměle navazuje pocity "melancholie", nutí vás držet se jedné koleje a neodbočovat od tohoto pocitu jinam. Trierův filmový totalismus nedává možnost svobodné volby procítění snímku a to je věc, kterou nemůžu ocenit. Na druhou stranu velký plus je vizuál, který vypadá dost působivě a Gainsbourgová, která opět zářila jako blížící se planeta z tohoto filmu. ()

Kalimero13

Možná jsem nebyl zrovna v ideální náladě na takový film, ale přesto - že dokáže režisér vyvolávat nepříjemnou a tíživou atmosféru průhledným střihem, zkratovitými rozhovory a házením nesmyslných vodítek, které nikam nevedou, není umění. Neubírám filmu skvělé herecké výkony a místy nádherný vizuál. To vše ale přijde vniveč, když se ve filmu snažíte najít nějaký obsah a z něj vycházející poselství. První polovina je vyloženě sonda do pokřivené reality, kde nic nedává smysl. Druhá, realističtěji uchopená, nedokáže využít poměrně zajímavý námět a vyšumí efektním, byť zcela nerealistickým závěrem. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)