Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

mala_kea

Melancholická nuda o věčné nespokojenosti i touze "udělat si i tu největší katastrofu hezkou" (je jedno zda jde o svatbu nebo o konec světa) završená děsivým, intenzivním a zničujícím dvacetiminutovým finálním aktem, ze kterého se mi i ta kolena rozklepala. Tenhle totální konec se neodehrává na planetě Los Angeles či planetě Hollywood, možná i proto je tak zdrcující a působivý - ale hlavně jiný a osvěžující. Part Deux výrazně lepší, Justinina část mě i přes ukázkově extrémní svatební dusno nechytla. 70% ()

agassi68

Takto točí PÁN režisér. Kiefer Sutherland aj Kirsten Dunst dokonale zahrali to, čo mal v úmysle. A ten záver sa mi prisnil už dávno pred filmom. Ako si to predstavujete vy? ()

Quipido

Dobrý film, na kterém mi ale zásadně vadí hned několik věcí. Nesnáším roztřesenou kameru a její použití mi zrovna tady přišlo naprosto zbytečné. Dál tu máme hudbu, která je sice vynikající, ale jen do chvíle, než si uvědomíte, že se jedná stále o jednu a tu samou skladbu - chápu, že celý film je pojat dost minimalisticky ale po dvou hodinách mě to prostě už fakt štvalo. No a nakonec ještě musím vytknout rozdělení snímku do dvou kapitol, které jsou (i přes svojí tématickou provázanost) dost nesourodé. Přes všechny tyhle "chyby" jsem rád, že jsem to viděl - ale stačilo jednou. ()

Colleague

Skvělý námět, skvělé herecké výkony, hudba a občas i úžasná atmosféra pod modrým asteroidem nebo co to bylo. Přesto mi občas vadila lehká nelogičnost. ()

Ben Nevis

Filmy Larse von Triera nejsou můj šálek čaje, přesto mě Melancholia uchvátila. Pozor, může spoilovat: Ať už možný zánik světa je reálný nebo metaforický, zapůsobil na mě tak jako dlouho žádný film. První část o svatbě je zdlouhavá a člověk marně čeká, že se něco dramatického stane, ale vyplatí se počkat na druhou část, ve které začnou do sebe zapadat informace z první části a nesmyslné chování některých postav dostane smysl. Melancholie není jenom název planety, ale táhne se celým filmem. Jak bych se chovala, kdyby nám z ničeho nic na hlavu začala padat planeta? Nejspíš podobně jako hlavní hrdinky, kdy jedna se kvůli své nemoci vzdala budoucnosti už dříve a druhá na ni zase lpí jako žvýkačka na botě. ()

Fridecka

Velkolepý a strhující úvod filmu, který vás možná přiková k obrazovce, mě napadalo, že ten chlap chce zase šokovat, ohromit...V dalších minutách se ocitnete na svatbě. Na svatbě jako velkolepém panoptiku lidských vlastností, slabostí, rozmarů, pocitů, celkově karikatur/někdy velmi reálných/ lidských bytostí. Svatba jako velká pompézní prázdná oslava, to podstatné se někam vytratilo. Druhá část je taková něžná a citlivá stejně jako Charlotte Gainsbourgh, která představuje bolest a strach, strach ze smrti, touhu žít, dokončit co jsme začali, strach z prázdnoty, touhu zde něco zanechat, žít. Naopak její sestra představuje odevzdání a smíření se s nevyhnutelným osudem. Závěr za doprovodu Wagnerovy hudby je úchvatný. Je překvapivé co dokáží vyjádřit dvě ženy s dítětem a Melancholia. Viděli jste někdy lepší apokalyptický film? ()

gusman

Komentar obsahuje SPOILERY: Dost se divim, ze jsem u toho neusnul, koukat na svatebni depku rozmazlene frustrovane blondyny z reklamky me fakt nebralo (samozrejme krome jejiho vystrihu, ktery dle zaberu ma pozornost opravdu pritahovat - chapu!). V druhe pulce uz je ufrustrovana skoro k smrti, protoze uz nema nikoho, koho by mohla na golfovem hristi ojet a Seropram nikde (ten budu potrebovat po takovem filmu taky). Opet je jasne, ze divak ma sledovat hlavne bradavky Kirsten. Doporucuji pro pristi filmy zapujcit alespon steadicam a nechat tenhle styl kamery beckovym hororum. Nejlepsi byl Kiefer se svym "unbelievable". Tak jsem pri tom filmu vypadal ja, priste si radeji pustim skvele Na komete od Zemana. Jedna hvezda za tech par hezkych vizualu (nemyslim bradavky Kirsten). ()

BOURQUE

Príbeh: jednoduchý; Herecké výkony: vynikajúce; Kamera: ľahko nadpriemer; Réžia: priemerný. Suma: ja osobne som od toho čakal viac. PS: K. Dunst stále vypadá dobre, ale tentoraz ani nahá scéna nepomohla posunúť film na vyšší level. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

pilarius

Nu což, nějaké ty emoce to vzbudilo, hlavně nenávist k pipce jménem Justýna. Potěšila mne přítomnost Erika z True Blood. Po herecké a obrazové stránce vcelku povedený film, ale na ostatních aspektech se mělo máknout o dost víc, například postavy se podle mého názoru filmu jednoduše nepovedlo vykreslit. ()

root

Velká divnost, která ze začátku víc než film o konci všeho života, vypadá jak film o zapšklý blondýně v životní krizi. Ze začátku skrytá motivace k činům Justine ,přidává už tak hutný, nepříjemný a tajemný atmosféře filmu jakoby detektivní rozměr. I když rozuzlení týdle detektivky bylo na mě trochu moc spirituálně založený a trochu odfláklý, celej koncept konce světa a jeho předzvěsti je královsky zpracovanej. Tíseň a bezmocnost konce filmu a samotný situace, ve který se postavy ocitnou je vybroušená a působí tak hrozně uvěřitelně a reálně, že sem skoro začínal odhrnovat rolety, abych zkontroloval jestli i nám se na obloze nenafukuje modrej balón. Samotnej konec filmu, tak výborně zapadá do bezmocnosti celku, že si skoro o de mě vysloužil pátou hvězdu (i tak hoooodně silný 4). ()

Folky

Zvláštní film, ke kterému vůbec nevím jak se postavit. Zůstal spíš pozitivní dojem, ale asi nic přímo pro mě. ()

MickeyStuma

Příběh dvou sester na pokraji hrozící katastrofy srážky jiné planety se Zemí. Film pro náročné diváky mající cit pro umění a myšlenkovou rozmanitost, neboť se jedná o jeden z nejmoudřejších a zároveň nejobtížnějších snímků dekády. Dánský režisér a scenárista v jedné osobě Lars von Trier se snažil o rozmanitost minimalismu a naturalistických sekvencí v daném spektru myšlenek o životním bytí každého z nás. Celé se to zabývá představami o životě na Zemi a smrti se zaměřením na konkrétní osoby. Emocionálně do všeho pronikají deprese a úzkosti, a to obzvlášť u diváků, kteří některé podobné situace zde vyobrazené sami osobně prožili. Děj jako takový tu však nemá v podstatě žádný význam. Centrem dění je převážně smysl okamžiku a jeho filozofie. Film je svou silou hodný k zamyšlení nad sebou samým v zájmu pokusit se oprostit se od životního chaosu a vymanit se z depresivní tmy a nicoty. Film, který rozhodně není pro diváky hledající jen popcornovou zábavu. Tady se musí setsakramentsky přemýšlet a divák, který vše podstatné plně pochopí, stoprocentně vyhrál. ()

jakub.uck

Autor si vybral téma zdánlivě znehodnocené všemi možnými katastrofickými velkofilmy a ukázal, kolik se z něj dá ve skutečnosti vytěžit. Zejména druhá část je skvělá. ()

Candy.de

Skvělý filmový zážitek! Lars von Trier měl nápad, jako spousta režisérů o konci světa a různých katastrofických scénářích, jeho dílo však dostává jedinečnosti v autentickém zpracování, které nenechá diváka chladným, ať už vychází s kladným či negativním názorem. ()

Mukunda

Pokud chci film hodnotit jako celek, musím říci, že chápu, oč von Trierovi šlo, celkově to ve mě zanechalo dojem a hrůza to nebyla. Prolog byl audiovizuálně skvělý, kapitola Justine byla sice nezbytná pro příběh, ale vcelku zbytečně dlouhá a nudná (vlastně celá svatba byla strašlivě protahovaná a nezajímavá), jediné, co mě pobavilo, byly trable s limuzínou. Kapitola Claire pak byla vcelku vydařená, po předchozím - nebojím se říct - martitriu jsem na ni ale neměl úplně síly. Konec je pak opět audiovizuálně pěkný a film dospívá k finále, ke kterému celou dobu graduje. Vyzdvihnout musím znovu vizuální stránku filmu, kameru, hudební doprovod, vynikající výkon Charlotte Gainsbourg i Kirsten Dunst a to jediné, co bylo v první kapitole zajímavé, totiž Alexandra Skarsgårda. Celkově zklamání, věřím, že von Trier má na víc. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)