Melancholie

• Česko Melancholia (více)

Film Melancholia dánského režiséra Larse von Triera před diváky rozprostírá intimní portrét konce světa. Globální zánik lidstva je vyobrazený prostřednictvím sester Justine a Claire, ztvárněných bravurně herečkami Kirsten Dunstovou a Charlotte Gainsbourgovou. S těmi se diváci seznamují v den Justininy svatby, který má být završený velkolepou a precizně zorganizovanou oslavou na honosném venkovském sídle, kde bydlí Claire s manželem a malým synem. Jenže navzdory podrobným plánům je průběh večera narušován nejrůznějšími vnějšími faktory. Během veškerého lidského hemžení a marné snahy dodržet přednastavený absurdní řád se zpoza slunce vyloupne planeta Melancholie, jež se pohybuje po zkázonosné trajektorii. Lars von Trier předkládá jízlivý protipól hollywoodským spektáklům o konci světa, který ale se snímky, vůči nimž se vymezuje, má současně mnoho společného. Jak je pro Trierovu tvorbu posledních let typické, cynicky manipuluje s emocemi diváků a zároveň publikum od filmu distancuje záludnými symboly a rébusy, zatímco nechává ve vycizelovaných záběrech defilovat ansámbl složený z mezinárodních hvězd a charakterních herců a hereček. Vedle zmiňovaných Kirsten Dunstové a Charlotte Gainsbourgové se v dalších rolích objeví Kiefer Sutherland, Charlotte Ramplingová, Udo Kier, Stellan Skarsgard a John Hurt. (Česká televize)

Mona_Lisa

Moje prvé stretnutie s Trierom dopadlo lepšie, než som vôbec bola schopná predpokladať. Celý film je ako nádherný zdvojený obraz plný lyriky. Melanchólia je rozdelená na dve obsahovo prakticky úplne rozdielne časti. Zatiaľčo v prvej ide čiastočne o príbeh a dej, druhá je vyslovene atmosferická. Gradácia deja je buď výborne spracovaná alebo to pri tom neuveriteľne pôsobiacom vizuále ide samo. Neviem, či som pri hodnotení príliš nekritická, ale toto zeleno-modré dielo ma úplne pohltilo... Trierova Melanchólia nie je film, je to séria nádherných obrazov, pri ktorých sa zrýchľuje dych. Mysteriózna pastva pre oči. Naozaj, naozaj dobré. ()

MORION

Dodatocne menim na 4, film mi utkvel v mysli ako jeden z mala v poslednej dobe a stale si ho pamatam pomerne detailne. Dost casto sa k nemu v myslienkach vraciam a casto o nom rozpravam... aj ked mi podanie tak uplne nevyhovovalo, film ma urcite nieco do seba. ()

jirs odpad!

Pro mě totální brak bez jakéhokoliv nápadu. Příšerné dialogy, namísto vlastní hudby pouze převzatá klasika. Nuda od začátku do konce. ()

Palisander

Ospalý príbeh vzájomne si odcudzených (a mne úplne ľahostajných) ľudí, ktorí viacmenej nerobia nič. Veď ani nemá zmysel niečo robiť. Ale prečo o tom točiť film? Koniec bol naozaj vykúpením. Z hľadiska sci-fi klasicky umelecky, t.j. bez fyziky. Na pozorovanie Mesiaca rovnakou metódou stačí krúžok o priemere približne pol centimetra a má na svedomí príliv a odliv. Ďalšie úvahy nechávam na fantázii čitateľa. Tip pre režiséra: použiť stredoveké kostýmy a preradiť do fantasy. Môže byť aj jednorožec ;-). ()

deizolator

Ačkoliv úvod filmu mi připadal nudný, po zhlédnutí celého jsem si teprve uvědomil, že byl nezbytným ladícím nástrojem diváka na vlnu mezilidských vztahů mezi hrdiny (nicméně způsobil exodus popkorňáků po dvaceti minutách). Každopádně první cca třetina mohla být hbitější, mohl si více pohrát s trapností lidské koexistence v situaci jako je svatba. Jinak apokalypsa s hudebním podkresem Wagnera, demonstrace podstaty charakterů kdy navenek silná osobnost se hroutí a naopak ta subtilní získává na síle (snad díky svým věštěckým či prognostickým schopnostem), byla velmi působivá. Kamera snad trochu fádní, apokalypsa se dala lépe vygradovat.. být monumentálnější. Tím samozřejmě nemyslím ve stylu amerických katastrofických filmů typu padajících mrakodrapů, ale tu dojmovou stránku. Každopádně skvělý film, ale na plný počet to u mě kvůli ledabylé formě není. ()

Wyorax

Podivný začátek, nudný samotný děj kromě nahé a troufalé Kirsten, dobrý konec... Psycho mi ve sci-fi prostě moc nesedne a melancholický film si představuju trochu jinak. ()

gt009

Nerozumiem kde sa berú všetky tie pochvalné hodnotenia. To už je dnes naozaj v móde povýšiť bezpointnú, bezpríbehovú, myšlienkovo plytkú kravinu na filmárske umenie? Nevýrazné herecké výkony na čele s Kirsten Dunst ktorá má počas celého filmu jeden jediný výraz skysnutého mlieka celé to “filmárske umenie“ len umocňuje. 1* len keď si to teraz spätne premietnem neviem, ktorá časť filmu je jej hodná. ()

Emílio

Neviem, o com bola ta prva polovica a druha sa celkom dala, ale tvarit sa kvoli tomu, ze je to dobry film... Pozeral som to nadvakrat s asi mesacnou pauzou. ()

Joostas

Mistrná psychoanalytická vizuální báseň.Není to žádný horor,žádná science-fiction.Vztah k matce ,bipolárnost duše.Podstatné pro mne bylo,že to hlavně celé dobře dopadlo. ()

Bau.Baushka

Výrazně kladně hodnotím obě hlavní protagonistky, jejich herecký počin neměl chybu. Jinak je podle mého film průměrný, velmi vleklý a dost často jsou zde scény beze smyslu. Většinou jsou to ale zrovna ty scény, které jsou nejvíce technicky a herecky propracované. Scéna s nevěstou ve vaně se mi vryla do paměti dost výrazně. Hrozba srážky s planetkou je mírně upozaděna, což je podle mě celkem škoda. ()

Happy98 odpad!

Nuda, nuda a zase jenom nuda. Film absolutne o nicem, z kamery se mi po deseti minutach tocila hlava a mel jsem chut se jit vyblejt a kdyz me po hodine filmu zacal osviceny fanousek napominat at si necham zbytek popcornu na ven, ze si chce vychutnat filmovy zazitek a ne moje chrasteni tak uz jsem byl vazne zoufalej. Od ty doby uz u nas devcata filmy nevybiraj. Kdo se chce u filmu pobavit nebo aspon neusnout tak at se tomuhle zdaleka vyhyba ()

lobo87

Môj prvý von Trier. Film, založený na hercoch, hypnotickej a stiesnenej atmosfére a abstraktných vizuálnych obrazoch. Tento film sa nedá pozerať, dá sa len vnímať. Nebolo to dokonalé, ale bolo to veľmi zaujímavé, hlavne v druhej polovici... 70% ()

Crytic odpad!

Jedním slovem výborné ba přímo grandiózní dílo! Tedy alespoň pokud člověk, kterého ze srdce nenávidíte přemýšlí o sebevraždě a vy se chcete pojistit, že mu to klapne. Po shlédnutí této pesimistické slátaniny přemýšlíte jestli skočit z mostu nebo si podříznout žíly. Tvůrce bych zavřel i s těma jeho chmurnýma myšlenkama do polstrovaný cely. Nikdy nepochopím důvod proč se tyhle filmy točí... ()

maxcold

T a k t o b y v y p a d a l k o m e n t a r , a b y h o v y s t i h n u l . Dlouhe, nudne u me naprosto bez pocitu. Dve kapitoly, prvni horsi nez druha, ale ani na tu druhou se tesit netreba. ()

EliG

Niečo na tej Melancholii je, že ma núti o tom filme viac a viac premýšľať, študovať si veci okolo toho, prečo/čo/ako to režisér myslel. Najprv som to hodnotila na 3*, pretože som sa v prvej hodinke filmu prichytila ako mi utekajú myšlienky od filmu a vôbec ma to nebavilo. Ale teraz keď si dávam súvislosti dokopy tak mi to príde ako veľmi zaujímava psycho-drama. Tešim sa na Larsove ďalšie filmy, len nech to bude viac takýchto (a ako Antichrist) a nie ako Nymfomanka. ()

Benjamin_L

Tak tohle mě nechytlo. Nemám v úmyslu tady hekat nad tím, jaké poselství je ve filmu skryté, zakódované či kam to odkazuje. Že se film snaží tvářit inteligentně ještě neznamená, že inteligentní je. Takže jak to na mě působilo filmově. Část první: vleklá nuda a utrpení, ale možná bylo úmyslem, aby se divák vžil do utrpení účastníků svatby. Přesto mě zajímalo proč je nevěsta pošahaná, proč se svatba nepovedla, jaká je motivace postav k jejich chování. Moje čekání bylo marné. Část druhá činí část první zhola zbytečnou. Dozvěděl jsem se dále, že druhá sestra je pošahaná pravděpodobně ještě více než ta první. Pro mě nebyla druhá část filmu uvěřitelná. Vážně mi chce někdo namluvit, že si budu mazat chleba k snídani, když za pět minut zhebnu? Když nebudu brát v potaz, že jen pouhý průlet tak velkého tělesa bezprostředně blízko Země by znamenal mohutnou zkázu, závěr mi pak - oproti úvodní části filmu - přišel vyloženě odfláknutý a očekával jsem ho dramatičtější. ()

Duby

Poněvadž tento komentár upadne do zabudnutia (ak si ho vôbec niekto prečíta) ako novoročné predsavzatia 2. januára, pojmem ho bez zbytočného verbálneho pátosu. Jednoznačne za mňa jedna neskutočne skvele poňatá interpretácia konca sveta. Moja psychika zažila pri filme taký útok, že som sa neubránil pocitom akoby to všetko prebiehalo vonku za oknom. (Možno to bude tým, že každý rok tu máme nejaký ten skorokoniec sveta.) Strach, beznádej, úzkosť,rezignácia... a finálne ešte raz ten strach. Umelečno, hudobno... atmosféra na 100%. ...Dunstová to na nás vybalila. :O ()

mivr

Nuda nuda a ešte raz nuda a sklamanie. Oceňujem ale nápad a pár pekných scenérií a nahé telo Kirsten Dunst. 35% ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

15.07.2011

Melancholická Kirsten Dunst

Melancholická Kirsten Dunst

17.04.2010

V restartu Spider-Mana bude její postava přeobsazena podstatně mladší herečkou, tudíž má Kirsten důvod na trochu smutku. Stejně tak Kiefer Sutherland (zrušili mu 24), Alexander Skarsgard (nezískal… (více)