Evžen mezi námi

• USA Eugene Among Us
Ukázka z filmu

Příběh mladíka, který se vydá do Prahy, aby poznal nový život a podaří se mu dobýt velmi pofiderní slávu plytkého textaře, vypovídá dnes především o době vzniku. I osud filmu je příznačný pro období normalizace. Po velkém úspěchu při uzavřeném promítání v roce 1980 se však do distribuce dostal až po listopadové revoluci v r. 1989. (oficiální text distributora)

-henry-

Natočeno v 80. letech, evokuje českou novou vlnu let šedesátých, přitom jako by to pojednávalo o současnosti. Moc věcí se zkrátka nemění :) Vtipné, výstižné, dynamické, technicky hravé a evidentně nestárnoucí. ()

Tormentor665

Tohle je prostě paráda! Dokonale nenucené, dokonale absurdní, dokonale neviné. A přitom... Socialistická šeď není nijak přehnaná a monolog Zedníčka zelináře krásně vystihuje dobu. Pro srovnání dodám, že se praxe vydávání knížek příliš nezměnila - prázdné fráze redaktorů a "popové hity" vévodí. "No, proč se třeba nepíšou písničky o tom, jak se lidi...vražděj autama?!" ()

Amonasr

Ve své době dobře a snad i odvážně mířená satira na normalizační poměry, ovšem scénář i provedení odpovídají studentskému filmu, který nese spoustu znaků nevyzrálého amatérismu. Vůbec celý ten příběh značně kulhá a působí školometsky naivně a klipovitě. ()

Pitryx

Ani nevím, proč jsem se dodíval do konce. Asi proto, že jsem byl kdysi v té době ve velmi podobné situaci. Jinak je ve filmu dobrá jen kamera a hudba. A ta hudba jen někdy, někdy spíše leze na nervy. Naprosto tomu chybí děj. No, viděl jsem horší snímky. Hvězda navíc, za krásně stupidní texty písní v závěru, ty fakt pobavily, povýšily snímek na komedii. 201208077208/7348+++++ Souhlas s mým tři léta starým komentářem. 20171220 ()

krokodlak

Půvabná studentská černá komedie o ztrátě ideálů a o tom, že v show byznysu je možné opravdu cokoliv, je důstojným rozvinutím tradic nové vlny. Evžen je životní rolí Jana Krause, který zde skvěle uplatnil svůj specifický herecký rejstřík. Nečekané obsazení Jiřího Bartošky jako životem ošlehaného hrobníka se překvapivě vyplatilo a patří k jeho nejvtipnějším výkonům vůbec. Kvalita filmu je navíc umocněna černobílým provedením s téměř dokumentárními postupy. ()

pOne

Podprůměrný film sráží ještě níže jeho technická kvalita. U dialogů jde rozumět asi tak každému druhému slovu a to ještě musíte mít uši ostrý jak vlčí manželka v reklamě u vodafonu. Obraz také děsný. Když jsem viděl, že něco takového někdo spáchal v roce 1981 ... Text o cikánech, kteří kopou výkop a hází hlínu by už dnes zřejmě neprošel. :) ()

g.laudeo

Chtěl jsem si to pustit jako kulisu k přípravě a konzumaci snídaně, ale nakonec jsem se od toho nemohl odlepit. Vtipné. A Evžen na tom vážně nakonec zamakal!! :)) ()

honzic

Kritický film dnes už tak neoslní, každopádně zajímavé spojení hudby, kamery i režie a Kraus tam vypadá docela věrohodně. Hodnocení: 55 % ()

Dvojirakri

Film, který neví, čím vlastně chce být, respektive to zdá se nevěděl jeho autor, což je možné omluvit tím, že šlo o studentský snímek. Hlavně první polovina je hodně rozháraná v náladách. Celou dobu se mění vzezření hlavního hrdiny, což je jistě způsobeno tou délkou natáčení. Občas dost haprují postsynchrony. V kostce šlo o to, kterak se z prostého chlapce, který se chtěl uživit jinak než rukama, stal autor normalizačních popových hitů. Nedivím se trezorovému osudu snímku, Pavel Liška byl tehdy nedotknutelnou ikonou režimu a běda každému kdo se o něj otřel. Celkový dojem který z filmu mám bych nazval rozpolceností. Mmch, mezi herci chybí Vlastimil Bedrna, který si zahrál policistu, a také například Simona Stašová a Jaroslava Kretschmerová, ty jsem ale vůbec nezaznamenal. ()

Pompadur

Obnovená premiéra Evžena byla pro mě osobně jedním z příjemných překvapení letošního MFF v Karlových Varech. Návrat režiséra/emigranta Petra Nýdrleho s plejádou výborných českých herců (Bartoška, Zedníček, Heřmánek,… ) zanechal dojem ještě před samotnou projekcí filmu, který věrně popisuje léta šedivá sedmdesátá. ()

robbez

Ironický pohled na komunistická média i pseudointelektuální bohémy. Depresivní, rozkopaná, černobílá Praha. Ve své době to asi nějakým způsobem působilo, ale teď mě to příliš nezaujalo. ()

Johgas

Směs moc pěkných scének a nudných pasáží. Obecně se mi líbily herecké výkony - Jiří Bartoška, Jan Schmid, Josef Somr, rázná Marie Motlová na motorce jako jedni z mnoha...ale celkově mě nezaujal ani námět filmu, ani provedení, ani scénář. Námět filmu - přijít do velkoměsta s obrovskými sny a pomalu poznávat, že ne vše jde tak snadno, jak bychom chtěli. Tohle v různých obměnách řeší každý z nás, ale tady jsem se s filmem nedokázala identifikovat. ()

JARDAHONDA

Anekdotický příběh přizpůsobivého maloměstského mladíka, který se vydá do Prahy, aby poznal nový život a podaří se mu dobýt velmi pofidérní slávu plýtkého textaře, vypovídá dnes především o době vzniku. Vypovídá přesvědčivě o epoše reálného socialismu a v miniaturních "portrétech" zachycuje širokou škálu typických postojů onoho věku. I osud filmu je příznačný pro "období normalizace". Snímek vznikal jako mimořádné cvičení, později jako absolventský film FAMU. Po velkém úspěchu při uzavřeném promítání v roce 1980 se však do distribuce dostal až po listopadové revoluci v rce 1989. ()

lacertacz

Pomník blbosti normalizačního popu. Pozapomenutý film s dobrými hereckými výkony, slabším rozjezdem a silnou (dada) závěrečnou koláží úryvků z toho nejhoršího, co hrálo v 70. letech z rádií. ()