Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

aciss

Na dokument jsem narazil náhodou, o streetartu vím akorát to, že tagy na domech mě celkem ser*u. Počáteční rozbředlost dokumentu vystřídalo napětí ke konci, kdy jsem byl opravdu zvědavý, jak to dopadne. Ovšem největší překvapení se nekonalo na konci filmu, ale až po přečtení několika recenzí a zjištění více informací o filmu a aktérech. Celá věc mě znovu donutila nad filmem zapřemýšlet a přehodnotit původní ** na ***. A asi nejvíce jsem se zasmál, když jsem četl některé hodnocení tady na CSFD :-) ()

pedrosek

Jak tady čtu některé komentáře, vidím, že Banksymu záměr pohrát si s divákem totálně vyšel. U nás máme Jiřího Zelenku s jeho výbornými prseudo-dokumenty. Třeba Mňága - Happy End to byl taky celkem bezchybný přepis skutečné historie téhle kapely :-) ()

P/\/EL

Banksy neni vyloženě grafiťák, je to streetartista, co vyřezává zručně šablony a pak odvážně zanechává svoje dílka všude, kde se dá, na rozdíl od většiny streeartistů si ještě lépe zachovává anonymitu a zakládá si na ní(až na tu značku Banksy....no), jinak....si taky jako pár vyjímek myslim, že za prvé ego má obří a za druhé zas tak úžasný génius to není (jistě....za to můžou hlavně blbý lidi a média...ale)...........jeho věci jsou spíš atrakce než kdovíjaký hlubší art, lidé si je rádi fotí.......jistěže za to, že se jeho věcí dostavávaj do obchodů se suvenýrama nemůže, u nás si vemte třeba chudáka Kafku....prostě tyhle suvenýráři sou hyeny.....a je potřeba se s nima soudit, to sice Banksy nemůže...ale..prostě..kdyby dělal kvalitnější věci, možná by to většina lidí byla už nedokázala docenit, protože tak to prostě funguje...s pak...by..neměl tenhle problém......................popart a dneska streetart.......njn.....dělá to hodně lidí, většina jsou toyové, většinou to spádá spíš do grafickýho designu a podle mě to je asi nejklišoidnější "art" vůbec.......existuje tolik talentovanějších umělců, kterym jde spíš o to, co dělaj, než o to, kolik lidí to uvidí.......asi tak... Dokument je strašně miniDVíčkový a ještě hůře jednočipový a jasně, všecko je to možná pěkná boratovská mystifikace, ale mě to nebavilo a Banksy mívá slušné nápady, občas velice originální, ale většinou velice průměrné, neoriginální a nepříliš úchvatně zdařile vyvedené.............jeden by řek, prostě jede podle fotek............myši, banány, holčičky....takový ty velký po 11. září témata..vtípečky......jo..jasně...v UK to je asi aktálnější....ale.......je to trošku uchylné, když se pak nějaká jeho zeď draží za miliony....................................a pitomý média znaj jen jméno Banksy a lidi to pak přijímaj jako.......že.............no, král streetartu to asi je, jistě ho zpopularizoval......ale já mám konkrétní výtky vůči jeho tvorbě.......on možná bojuje proti jednomu systému, mě se nelíbí ale systém, co symbolizuje - tenhle skutečnej popstreetart, protože v dějiných umění neznamelo popart vysloveně populární umění, ale umění zpracovávající populární témata, vytvářející z popkultury kulturu................povyšující různá spíše řemeslná a komerční dílka na umění........................PS: Jen tak pro zajmavost, myslim, že Point se dá považovat za takového českého Banksyho - je populární, píše se o něm, snaží se všecko pěkně posprejovat(ano bombing to sice není..), ale prostě o kvalitě a originalitě a vyjímečnosti jeho práce se dá taky pochybovat..............znám hodně lidí z art prostředí, co mu to prostě nežerou.......jenže....tyhle grafitti a street art-----------tam jsou jiná pravidla.......tam je to asi víc o drzosti a odvaze...než o talentu... ()

Misabarry

"dokument"=mega stopáží na nikdy nepřehrávaných páskách jednoho potrhlého frantíka, který se z filmu o street artu stal sám módní ikonou a rychloprodejcem zboží bez obsahu. Má to hype, na jedno shlédnutí stačí. ()

Srandistka

Banksy to zamýšlel pojmout v duchu stále oblíbenějších "mokumentů" a opravdu - zadařilo se. Bohužel, pro mne mnohem zajímavější téma streetartu bylo odsunuto na pozadí kvůli nesympatickému frantíkovi, z něhož mi na konci filmu třeštila hlava a z jeho pseudo-umění se mi dělalo nevolno. Je to Mystifikace, je to Fascinující svět, ale více hvězd by to ode mne dostalo jen v případě, že by mě vymývání mozku fyzicky nebolelo a více prostoru dostaly kousky typu telefonní budka (ale podobných filmů klidně víc!). ()

Bantala

Síla street artu, skvěle provedeného, který ne, že provokuje, ale když ho vidíte, říkáte si "hrubé!". Škoda, že se dokument více zaměřuje na Thierryho než na Banksy, podle mě největší hvězdu streetartu. Všichni umělci, ale tak trochu pomohli ke světové slávě kameramana, který točil jen aby točil - "hrubé!" Ikdyby se film zestával jen z fotek či Thierryho záběrů, bylo by to stejně "hrubé!" Lehce progres umělců, pár osobních neshod, pár policajtů, hodně barev, tisíce plechovek spreje, kilometry papíru a pár lidí co přenesli umění ven na ulice - "hrubé!" ()

JAzzeURo

Když jsem o tomhle dokumentu poprvé četl, tak mne vůbec nezaujal. Když jsem se donutil ho zhlédnout, tak mne absolutně překvapil. Myslím, že naprosto skvěle sděluje svou myšlenku. Ukázka toho jak někdo bez většího talentu a postrádající originalitu se může v dnešním mediálně ovládaném světě prosadit. Myslím, že přezdívka Mr. Brainwash (pan Vymytý mozek) na Thierryho sedí tak, že si to ani on sám neuvědomuje. ()

SteeveN

Možná jsem jediný čekal naivně film o Banksym (když už to nese jeho jméno), ale 90 minut egoistických žvástů chlápka, o němž to původně být nemělo, hladové oko diváka toužící po zajímavém přiblížení kontroverzní osobnosti neukojilo. ()

triscimy

Banksy je génius ve svém oboru. A tenhle filmek natočil tak věrně, že sem mu toho MBW skoro uvěřil, jakkoli se to už na první pohled zdá šílený :-) jednu hvězdu dolů musim dát za Guettu, jenž byl za cenu toho sdělení- že i blbec může na (mizernym) kopírováním ostatních vydělat majlant, vykreslen opravdu jako poměrně nesympatickej tak trochu cvok, přičemž je mu věnován až moc velký prostor. Jo a taky za toho slona, zvířata do toho netahat !!! :/ ()

Epics

V kvetnu 2005 pridal Banksy mezi exponaty Britskeho muzea v Londyne kamen s malbou zobrazujici byka a pravekeho lovce tlaciciho nakupni vozik. Tento exponat vydrzel na zdi cele tri dny nez jej odstranili zamestnanci muzea.. o par let pozdeji vypustil Banksy do sveta filmovy dokument o Tony Guettovi, ktery natacel dokument o streetartu a Banksym. Jak dlouho se na nej budeme divat jako na pravdivy zalezi jen na nas. Mne uz ho kazdopadne z pameti zamestnanec zadneho muzea neodstrani a vzdy na nej budu vzpominat jako nejgenialnejsi vtipek namireny na nas divaky s uvahou nad tim, kam miri soucasny streetart, ktery sam mystifikator Bansky svym dilem povysuje nad obycejne cmarani po zdech. K dokonalosti chybi jen v kine za listek zaplatit 10ti librovkou made by 'Banksy of England' s Dianou misto stare zname Alzbety.. Banksy, si borec.. je to fakt sranda! ***** ()

killingminds

Geniální, vtipný, k zamyšlení. Obdivuju Street Art v jakýkoliv formě. Žeru Banksyho věci, a teď když je z něj i filmař, řadim si ho hned vedle Basquiata. Plnej počet! ()

vixina

Zistiť, že Zeilig je mockumentary, nie je ťažké. Ešte aj Grizzly man som "tak-trochu" odhalila po pár minútach. Preto smekám klobúk pred Banksym, pretože som dosiaľ nemala možnosť byť svedkom takého dokonalého filmového pranku, akým je Exit Through the Gift Shop. Skončiac na webe som sa dostala na jeden analytický článok istého Deana Moriartyho - he says it all: "The joke is perhaps on us. I say “perhaps” with a qualifying post script. A comment by a friend, who also saw the movie, brought me the closest I’ve ever achieved to a moment of zen. He told me that he’d spent some time searching the web after I’d suggested that it was a mockumentary. “It turns out,” said my friend seriously, “that not only does Mr. Brainwash not exist, but neither does Banksy.”" ()

flegmos

Tento "dokumnet" je vybornym pobavenim pre ludi ktori plavaju vo vodac streetartu, artu a grafickeho designu. Dokonca tento film pre tuto informovanu skupinu vytvori ocean otazok na ktore si tazko budu niekedy vediet spolahlivo odpovedat. Pre tu neinformovanu skupinu to bude nudny film a v polovici filmu budu chciet prepnut alebo utiect. ()

ThaFilmGuy

Banksyho film, který vlastně ani není o banksym, ale nakonec to ani nevadí- něco tak impulzivního a inspirativního jsem neviděl od motivačního videa Shie LaBeoufa. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky