Banksy: Exit Through the Gift Shop

• USA Exit Through the Gift Shop (více)

Legendární streetartista a graffiti writer Banksy, který ani přes nominaci na Oscara neodhalil svoji identitu, vstupuje do českých kin se svým provokativním mystifikačním dokumentem o street artové scéně. Excentrický francouzský majitel obchodu Tonny Guetta, který má stovky hodin záznamů graffiti akcí, marně pátrá po tajemném Banksym a sám se po jeho vzoru rozhodne stát kultovním umělcem. Pod pseudonymem Mister Brainwash (MBW) začíná chrlit jeden artefakt za druhým... Zábavný a vzrušující dokument o kultu pouličního umění, který tento fenomén zároveň odhaluje, zároveň jej relativizuje a sebevzhlíživost některých umělců ironicky shazuje. Stejně jako ve svém umění, i ve filmu Banksy zpochybňuje současnou pouliční výtvarnou scénu, která se stala snobským pozlátkem. (oficiální text distributora)

Borin.P

Výborný dokument streetartového umělce Banksyho, který vlastně vůbec není o Banksym. Popisuje zde vývoj Thierryho aka Mr. BrainWash, který se z obyčejného majitele obchodu dostal až na výsluní streetartové subkultury. Skoro jako pohádka o popelce. Pořád si ale nejsem jistý, jestli je MBW blázen nebo génius. „Streetart je umění, nikoliv vandalismus“. 85% ()

mouzi

Tak nevim, jestli mam hodnotit film jako takovy nebo jeho obsah jako realnou udalost. Banksy je opravdu frajer a zavedl do streetartu veci, ktere do te doby nebyly k videni. Oproti tomu Thierry Guetta je rychlokvaska a kopirujici pi*us, ktery nema sebemensi talent ani vlastni inovativnost, jen kopiruje jiz zavedene umelce. Tento pi*us dokazal velmi efektivne a velmi rychle znicit veskere kouzlo streeartu jako nekomercni odnoze popkulturniho umeni. Cili suma sumarum za Banksyho 5*, za myslenku 4*, za film 4*, za Thierryho Guettu 0*. Celkem 4* a to jeste s velkou benevolenci. ()

RomanT

Tak tenhle film mi nasadil brouka do hlavy jako už dlouho žádný jiný. Banksy v nějakém rozhovoru tvrdí, že vše, co je ve filmu, je 100% pravda a Thierry dodnes skutečně vystavuje. Nemusí nám ale říkat vše. Na meta úrovni to může být úplně jinak. A co vlastně znamená název filmu? Banksy musí své projekty nějak financovat. Není to náhodou tak, že Thierry je podnikatelský exit, skrz něhož prodává vymytým mozkům díla suvenýrové kvality? ()

punco

Po dopozeraní mám zmiešané pocity....o kom to vlastne bolo??? O Banksym alebo o Guettovi???? Bol Guetta ozaj fanatik do točenia streetartu až ho to nakoniec naozaj zobralo, alebo to bol len dobre kalkulujúci trtko čo pod maskou milého ťuťka s kamerou kopíroval prácu majstrov?? Avšak napriek všetkým rozporuplným veciam si myslím že spracovanie je vynikajúce a ak by to bolo predsa viac o Banksym bolo by to čistých 5 hviezd za dokument. ()

kolly13

Street art je unikátní věc, ale počáraný vlak nebo dokonce něčí soukromý dům je amatérismus a vandalismus. Pokud to je na hraně, tak nás to ještě baví. Brainwash je zde obsedantní klikař, Banksy úspěšný obchodník. ()

petr.al

Banksyho terminologií: ,,Ptejte se mě na co chcete, já Vám na nic neodpovím." K dokumentu ,,Banksy: Exit Through the Gift Shop" chybí jakýkoliv manuál. Je třeba, aby si ho filmový divák napsal sám. Výsledkem je sto lidí sto chutí, tedy neexistence jednostranného výkladu. Vystupuje v dokumentu skutečný Banksy? Je či není Thierry Guetta nastrčená, uměle zmedializovaná postavička street artu? Opravdu se přes noc může stát i z potrhlého francouzského pošuka pop artová superstar? Existují skutečné filmové záznamy z průběhu Banksyho sprejování? A co na to Jan Tleskač? Osobně rád věřím své verzi a sice, že Banksy je chlapík, který rád tahá lidi za fusekli, kašle na opulentní výstavy v nóbl galeriích, klidně posadí starého dědulu do stánku a nechá ho prodávat svá díla za 60$ (viz. youtube), má zatracený talent, hbité nohy a jedním nástřikem na zeď je schopen donutit kolemjdoucí k zamyšlení. Ať už je Banksy nebo jsou Banksyové, za mě určitě velký dík! 4*. ()

Desmi

Ten vytapetovanej elefant se mi fakt líbil. Natření velkýho zvířete je sázka na jistotu, stejně jako making of street artu, jak se tady ukázalo.. ()

Tomas_PO

Dokument ani nie tak o Banskym, ale skôr o street artistovi Thiery Guettovi aka Mr. Brainwash. Nech už to bolo celé myslené akokoľvek, či už realita alebo mystifikácia, tak veľmi nezaujalo. ()

michalkop

Banksy: Exit Through the Gift Shop je poměrně zajímavým filmem. Nic podobného jsem zatím neviděl, což je jednoznačně plus. Na druhou stranu je to zabito monotvárností, pomalým a nezáživným střihem a z toho plynoucí nudou. Navíc z těch pseudoamatérských záběrů už po půl hodiny bolí oči a z té houpavé chůze se mi začíná zvedat žaludek jako u 1st person akcí... Konec je nepřekvapující a hlavní hrdina mě nesympatický a vypadá s těmi vousy, ehm, odpudivě. Ono asi i bez nich. Ale k samotným těm zachyceným grafitti - kéž by naše města byla plná takových kreseb a výtvorů, ne jen klikiháků od pubertálních výrostků, co se k smrti nudí. Pak bych se ani nezlobil za takovou malbu na svém baráku. Kvůli tomu, že jsem se u filmu nudil, bolely mě ke konci oči bych dal dvě hvězdy, ale díky neotřelosti, zajímavým výtvorům zvedám na tři. Kdyby se lépe sestříhalo (a film třeba i zkrátil na 45 minut) nebo aspoň nebyly ty pseudoamatérské záběry tak rozmazané a rozkolísané, tak klidně čtyři. ()

Xgeno

Člověk na to kouká, jestli na nás něco hrajou nebo jestli je to autentický. A taky to dokazuje, že dělat umění je jednoduchý. Ale královsky jsem se bavil ()

ElPajo

Konečně film u kterého jsem se po dlouhé době opravdu královsky bavil, a nebránil bych se tomu, ho vidět ještě 5x. A pocit s jakým jsem odešel z kina? Že nás Bansky všechny vodí za nos, možná že né. Tak jako tak, někde s Boratem srovnávaný Mr.Brainwash je týpek, kterého stojí za to vidět :) ()

anillvap

Nevím přesně, co si o tomhle filmu myslet, resp. jaký je jeho námět. Ať už MBW existuje nebo ne, je tenhle film svým dokumentárním přístupem nenucenou sondou do světa street artu. A mně, jako člověku, který o těchto věcech nic neví, se líbil. I když si nepůjdu koupit sprej a nepůjdu se vyjádřit na něčí zeď, je film inspirativním dílkem, které na mne zapůsobilo. ()

dennuska

Jak tenká je hranice mezi bláznovstvím a genialitou aneb jak pošetilec Thierry vydělal na smetánce z Hollywoodu milion dolarů. ()

trcimvkresle

Původně měl ode mě tento počin získat 3*, ovšem pár dní dalo mému rozhodnutí zabrat. Nakonec tedy 5*. Spekulace o tom, že jeden je druhý a druhý je jeden, tedy jeden a druhý jsou ten samý, jsou na místě. Chci ale opravdu vynášet jednoznačné soudy? Člověku to přijde naprosto neuvěřitelné, na druhou stranu si ale říká, že v USA je možné naprosto vše. A pokud je pečlivě vystavěná postava Thierryho skutečně Banksyho mystifikací, pak tento streetartový fenomén, dle mého názoru, vypustil do světa dokument, který dalekosáhle předčí mnoho patetických dokumentaristů světa... ()

Hrobař

Popravdě si myslím, že nás Banksy všechny pěkně vosral. A to přímo z plátna. A my mu to pěkně sežrali. Ale mě to chutná tak co. Líbí se mi to že dokument nakonec přinese ještě víc otázek než měl divák před ním. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky