Nákaza

• USA Contagion (více)

Podnikatelka Beth Emhoffová se vrací ze služební cesty z Hong Kongu, kde se nakazí neznámým virem. Brzy onemocní i její syn Clark. Bethin stav se stále zhoršuje a o dva dny později se zhroutí s těžkými záchvaty. Její manžel Mitch ji odváží do nemocnice, ale žena přesto umírá. Patologové konstatují, že byl napaden mozek a centrální nervový systém meningo-encefalitickým virem. Zdrcený Mitch se vrací domů, a nachází syna Clarka mrtvého. Mitch je okamžitě izolován, ale ukáže se, že je vůči nákaze imunní. Se svou dospívající dcerou se pokusí odjet z města, ale národní garda jim v tom zabrání. Nastává chaos, nepracují sociální služby a objevuje se rabování obchodů a domů. Smrtící, vzduchem přenosný vir, který nemocné zabíjí během několika dnů, se rychle šíří po celém světě. Lékaři se snaží najít lék a minimalizovat paniku, která se šíří ještě rychleji než samotný virus. (TV Nova)

Khumbac

Damon zde uz konečně vypadá jako chlap. Epidemie v knihách a ve filmu mě vždy fascinovaly. Hrozby tohoto druhu jsou vždy tak reálné, že má prostě člověk strach. Pěkně vystihnuto v tomto filmu...chování lidí, nepokoje v ulicích, vraždy atd. Jude Low hrál přímo skvostně, ostatně jako vždy. ()

Woody77

Je iba otazka casu ,kedy to pride a trosku planete odlahne ked zmizne 30% populacie.Je to kruta veta no popravde kto z nas by bol prekvapeny.Asi nikto. To ze Farmaceuticke spolocnosti su jedno velke svinstvo a kopec virusov vychadza prave z ich laboratorii je fakt a to ze Soderbergh takouto formov prezentoval mutaciu tak tym ma iba dobre pobavil.Zvysok filmu ma dost zaujal a nenudil som sa a toboz nezaspal ako pri Che! Pacilo sa mi ze napriek hviezdam ktorych tam bolo pozehnane ani jedna nemala v ramci minutaze dominantne postavenie.celkove hodnotenie vidim na 3 hviezdy.Viac by som dal iba vtedy keby ten koniec bol urobeny inak. ()

Triple H

Formálne precízna práca (réžia, hudba, kamera, strih) s akurátne vyváženým obsahom a hercami. Postavy sú načrtnuté slušne, ale nie do takej hĺbky, aby vám prirástli k srdcu. Soderbergh IMHO celkom trefne zachytil reakcie ľudí v prípade, že by k takejto epidémii reálne došlo. Rovnako sa mu podarilo šikovne akcentovať nepríjemnú "bacilami presiaknutú" atmosféru, ktorá sa k podobnému filmu hodí. Za seba musím priznať, že po nekompromisnom úvode a črtajúcej sa bezmocnosti, by mi prišlo vhodnejšie v tomto stanovenom tempe pokračovať. Film až príliš rýchlo zabrzdí a dorazí do cieľa priveľmi bezpečne. Objektívne okrem uvedeného nie je veľmi čo vytknúť, ale film vo mne celkovo nič nezanechal. Skrátka šikovne a nápadito spravené remeslo. Silné tri. ()

P@3ck

Mám rád takéto filmy, námet úžasný, expanzia príbehu super, hudba dokonalo dotvarala príbeh. Najviac ma mrazil fakt že toto môže byť realita. Co sa mi naopak nepáčilo, miestami som sa strácal v deji. Záverečné hodnotenie 6/10 ()

UhLee

(6.5/10). Nákaza je strhující drama u kterého se bojíte, aby se nevyplnilo, protože podle úplného konce filmu to není úplně nereálné. Objevuje se zde plejáda hereckých hvězd. Film má temnou a zoufalou atmosféru, ale ke konci bohužel ztrácí tempo. ()

David.Darco

Omnoho viac ako fakt, že niečo veľmi podobné zažívame dnes v realite ma zaráža dôsledná štúdia vedeckých postupov skúmania vírusu, ale čo ma prekvapuje najviac je narábanie Burnsa s postavami. Hviezda, nehviezda, zrazu leží v pytli... samozrejme omnoho skôr ako by ktokoľvek predpokladal. Komerčný film ktorý zaujme, ale jeho tvorcovia nestrácajú tvár a predsa len sa držia svojich vlastných, osobitých postupov. Sympatické. ()

Jizni Tlapa

Sakra to byl ale herecký potenciál...Celé to však působilo, jako by se sám režisér bál"ušpinit" ruce a nechtěl se pouštět do žádných větších "akcí"..Co zbytečně zazděná role Winslet??Proč zbytečná sekundární únosová dějová linka?Námětem, přehledně originálním zakončením a místy doladěnou hudbou rozhodně lehčí nadprůměr...v neposlední řadě třetí hvězda za hygienickou výzvu:"myjte si ruce".-) ()

ivan_drago

Epizodně zpracované příběhy pár lidí v krajně nepříjemné situaci globálního viru a jejich snaha se s tím vyrovnat, případně pomoci. Režisér neodvádí špatnou práci v navození atmosféry a seznámení nás s následky takové katastrofy, ale vše působí tak nějak statisticky, až neosobně, tím pádem mi všechny ty čísla o počtu mrtvých nijak nešokovala a ani k podstatné části hlavních hrdinů jsem necítil nějaké sympatie a to i díky té epizodnosti jednotlivých osudů. A hudba byla minimálně divná, protože jsem se nad ní několikrát pozastavil, a to se mi u dobré hudby nestává. Herci standard... ()

DJ Rocco iNc

Nuda, nuda, nuda. Taký nudný film som už dávno nevidel. Čakal som, že to bude niečo oveľa lepšie, s takým hviezdným obsadením. Po pol hodine nudného sledovania som chcel stopnúť tento film, no zo zvedavosti som to neurobil. Film sa nejako rozbehol niekde v 55 minúte filmu. Celý čas sa tam jedná o nejaký vírus a točí sa to stále dookola. Pokiaľ ten vírus nezmutuje. Ale ako vravím, niekde v 55 minúte. Jedna scéna za druhou. Pomaly som nestačil reagovať, že čo sa deje. A samé odborné termíny, ktorým bežný človek nerozumie, preto ťažko môže pochopiť takýto film. Dosť slabé. Prirovnal by som to k úrovni filmu PATRIOT so Stevenom Seagalom. Myslím, že lepší film od NÁKAZY je film Smrtiaca epidémia (Outbreak) s Dustinom Hofmanom. O dosť lepší. ()

Qitek

Pro mne velmi příjemné překvapení. Minimalistická analýza "jak by to asi bylo", je lehce stravitelná a ještě lehčeji uvěřitelná. Příjemné civilní výkony a nutno dodat, že když Vám po 7 minutách filmu skape před očima Gwyneth Paltrow, má to co do působivosti celkem nedaleko. ()

Honzíno

Soderbergh zabalil své klasické křepčení hereckých hvězd známé z Dannyho parťáků do Greengrassova dokumentárního hávu. Opět pro Hollywood netypický film se mi moc líbil. Pocit, že takhle nějak by to mohlo být a lidé by se mohli skutečně chovat tímto způsobem mě doprovázel během většiny stopáže. Přesto se příběh nevyhnul několika předvídatelným pasážím a já osobně potřebuju lepší (nějakou) pointu na ještě intenzivnější zážitek. - Skvěle padnoucí hudba - ()

ecceHOMMO

Nesmierne profesorsky a chladne spracovaný film o šírení nákazy....Veľké to mená dostávajú len čiastočky, aby ukázali skvelé výkony ( čo sa im aj darí)...Avšak týmto celím sa dostáva snímok z rámca akéhosi hollywoodskeho trháku, do reálnej podoby niečoho čo sa môže kedykoľvek udiať....Čiže nejde o nič veľkolepé, ale zato reálne určite..... ()

Mrkvič

Realističnost s jakou je Nákaza podána je hodně drsná. Spousta krutostí a bezmoci a nijak se tu z toho netěží. Odborníci chváli reálné postupy a divák se tak něco zajímavého dozví. Dalo by se říct, že je to ideální, jenže ta skutečnost je trochu nudná. ()

Mr.Bulanek

Když jsem se na film díval s lehkým škrábáním v krku a na druhý den mi bylo celkem blbě, bolela mě hlava, rýma atd. Tak jsem si řekl no chtěl jsem dát 3*, ale jelikož jsem měl správné podmínky pro sledování tak musím zvednout na 4*. ()

kinghome

Začátek byl povedený a plný akce. Navnadil mě a já se vážně těšil co se bude dít dál. Jenže v polovině filmu se napětí, akce a vlastně skoro celý příběh zastaví a prostě jen dojede do konce. Jen se tam sem tam objeví nějaká ta dobrá scénka, ale jinak to zapadá do průměru. Hodně scén je ohraných a dost mě nudili. Celý film je dost natahován a měl by mít menší stopáž. Dabing typicky stojí za hovno, ale to mi mělo dojít předtím, než jsem si to pustil. Čekal jsem víc. Lehce zapomenutelný film. ()

LiborGondek

Dlouho jsem přemýšlel jak Nákazu krátce a jasně definovat a už to mám. Je to nadprůměrně podprůměrné katastrofické scifi. Rozumějte - obsazením výborný, scénářem všední, prostě další z mnoha takových filmů. Nenapadá mě žádný racionální důvod proč ho někomu doporučit, ale ani ho nebudu případným diváckým zájemcům vymlouvat. Taková neutrální hmota bez zápachu a výraznější chuti. 55% ()

Helmutek

Film maximálně věcnej, neefektivně stručnej - jen popisuje průběh celosvětový pandemie extrémně nakažlivýho viru. Tenhle odosobněnej přístup mi ale nakonec víc než sednul - nějaký velký drama a mnozí efektové se totiž u tohohle žánru nabízej celkem samy, takže jsem rád za tenhle Soderberghův "úřednickej" přístup bez rozptylujícího patosu a se spíš zobecňujícím pohledem. V tom filmu ale i tak funguje všechno, co v něm fungovat má - jak z hlediska uvěřitelnosti tohohle virotickýho scénáře, tak z hlediska nechutnejch reakcí lidí (panika, ztráta civilizačních zábran a nástup až zvířecích vzorců), ale naopak i vznikajícího prostoru pro nezištnost a oběti; funguje to i z hlediska reakcí na zdravotnickejch a státních úrovních - karanténní zmatky, nečernobílost až neřešitelnost spousty případů, zavírání hranic, průběh výzkumu protilátky i nedostatečný lůžkový kapacity a improvizovaný nemocnice... Ani tohle by ale nemohlo fungovat, kdyby se to nedalo věřit hercům - a v tomhle bylo to obsazení skvělý (stejně jako ta Soderberghova nekompromisní likvidace hlavních postav klidně i po pár minutách, bez jakýkoli pompy nebo často i pozornosti). Navzdory záměrný sterilitě mě ten film dostal (možná nakonec i díky ní) - a nic zásadního mu vyčíst neumím. // Pro mě osobně je na tom je nejmrazivější jednak uvědomění si, jak moc blízko jsme od doby, kdy žádná efektivní vakcinace vlastně ještě neexistovala (100 let) nebo kdy ještě nebyla nijak samozřejmá (něco přes 50 let), ale na druhý straně i ta skutečnost, že i dneska a i s dnešní medicínou jsme vlastně od podobný epidemie jen krůček - stačí, aby se blbě sešlo pár náhod, jak je ostatně i na konci filmu ukázaný na tom děsivě jednoduchym postupu od původce (netopýra) až k člověku. Je každopádně privilegiem jen posledních pár generací žít ve světě, kdy většina nemocí je řešitelná - a kde vlastně záleží "jen" na prostředcích věnovanejch výzkumu protilátky nebo léčbě. Ještě prarodiče většiny z nás maj živou zklušenost se Španělskou chřipkou - žít ve světě bez dnešních možností bylo krutý a já bych to se svou rodinou zažít fakt nechtěl. Na druhou stranu, jak ukazuje dnešní (doslova!) zkušenost, ani rok 2020 nezabrání tomu, že člověka v jedný z nejrozvinutějších zemí na světě (v Japonsku) nepustěj z výletní turistický lodi (tzn. jde o movitý lidi), kde zrovna řádí nákaza nově objevenym virem - a to jenom proto, že nikdo vlastně moc neví, co dělat. Ale i tak - všechna historická nostalgie stranou, já jsem za 21. ze srdce vděčnej! A vděčnej jsem i takovejmhle filmům, že mi pomáhaj si to uvědomovat. ()

Lachtaan

Aktuální boom kolem devět let starého Soderberghova filmu neminul ani mě a se zvědavostí sobě vlastní jsem se rozhodl jej zkusit. Přiznávám, že nebýt momentální situace ve světě, tak by mě tato tématika příliš nelákala, když si ovšem Nákazu pustíte, nestačíte se ani divit, co všechno má toto drama s nynější krizí společného. Přesto všechno na mě film působil jako spletenec na sebe nepříliš navazujících událostí, ne jako celistvý příběh, do něhož bych se mohl vžít. Největším problémem Contagion je fakt, že vám nedá příležitost soucítit s postavami a to by v tomto zaměření mělo být primární. ()

Sfinkter

Velmi aktuální v dnešní situaci ohledně Covid-19, spousta věcí se shoduje s realitou. I přesto snímku chybí určitý filmový drive. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech