Dosud se všichni domnívali, že genialita Sherlocka Holmese je jednoduše nepřekonatelná. Nyní se ale objevil nový nadaný kriminalistický mozek. Je jím profesor Moriarty, který dokáže z hlediska intelektu Holmese dostihnou. N=avíc má absolutní cit pro špatnost a ztrátu svědomí. To jsou vlastnosti, které by mohly slavného detektiva porazit. Brzy je nalezen mrtev korunní princ Rakouska a zdá se, že spáchal sebevraždu. Sherlock ale nabude podezření, že se jednalo o vraždu spojenou s mnohem zlověstnější záhadou zkonstruovanou právě Moriartym. Stopa vede do podzemního pánského klubu, v němž Holmes zapíjel svobodu s doktorem Watsonem. Zde se Holmes seznámil s cikánskou kartářkou, která může odhalit mnohem víc, než je ochotná prozradit. (TV Nova)

Beckett51

Podle mnohých recenzí jsem čekal, že to bude horší, než první díl a podle mnoha komentářů zde na CSFD jsem zase čekal, že bude lepší. Takže jsem nevěděl, co si myslet. Nakonec jsem teda kino navštívil a jsem zato moc rád. Sice první půl hodinka byla trochu pomalejší a slabší, ale to se potom vyrovnalo a film začal mít spád, jehož vyvrcholením byla běžecká scéna v lese, u které jsem si říkal, že Matrix už nějak zestárnul. Jared Harris jako Moriarty skvělý (popravdě, když jsem se dozvěděl, že ho nebude hrát Daniel Day-Lewise zavrhoval jsem ho) a Robert Downey Junior a Jude Law samozřejmně také. A duel Sherlock vs. Moriarty? Lepší zpomalenou šarvátku jsem neviděl od Watchmenů. Závěr také skvělý a nápadově vtipný. Nemohu nedát plné hodnocení a říci, že tenhle Sherly se mi líbil o chlup více než ten předchozí. 95% ()

Disk

Ritchieho druhý příspěvek do fikčního světa nejslavnějšího detektiva Sherlocka Holmese se bohužel příliš nevydařil. Celá zápletka je dost překombnovaná, herecky průměrné (Jared Harris jako profesor Moriarty trestuhodně nevyužitý) a film má snad více slow motionů než všechny filmy Zacka Snydera dohromady. Dialogy docela vtipné, ale schází jim šarm autorského pera Stevena Moffata. Už aby byl leden, kdy BBC odvysílá druhou minisérii svého Sherlocka. ()

Pilda17

První díl byl kvalitní, ale druhý? Nemám slov, ale nečekal jsem, že to bude takový filmový zážitek. V kině ještě daleko větší, poněvadž jsem se od začátku bavil. Humor Sherlocka byl skvělý a několikrát jsem se řezal smíchy. Jednoduše Robert Downey Jr. zase perlil a role mu opět sedla. Neskutečný herecký výkon, který obdivuji. Scény, kdy Holmes přemýšlí, jak by vše udělal a do toho zpomalené záběry jsou revoluční a nevidí se často. Kupodivu nejlepší akce posledních let jsem zpozoroval právě tady. Když Sherlock a jeho parta utíkaly z budovy se zbraněmi, tak jsem měl mráz po zádech. Hudba naprosto dokonalá a ještě aby ne, když Hans Zimmer je génius. Do toho naprosto perfektní akce se zpomalením, která vás jen tak chladnými nenechá. Takových scén bylo daleko víc, ale právě tahle byla špička, která zaslouží obdiv. Všechny akční scény jsou pastva pro oči všech filmových diváků. Je to zvláštní, ale druhý díl mě chytl o něco více než první. Otázka tedy je, má na to velký vliv kino? To se dozvím, až vyjde Sherlock Holmes minimálně v blu-ray. Do té doby budu toho názoru, že Sherlock Holmes: A Game of Shadows je jeden z nejlepších filmů téhož roku.. 9/10 = 95% ()

Stegr

80% - Víceméně stejně promakané jako první díl. Vizuál, akce, příběh, chemie mezi ústřední dvojicí - všechno funguje na výbornou! Jedinou výjimkou je Jared Harris v roli Moriartyho. Po dokonalém Marku Strongovi z jedničky je to trochu zklamání, že tak charizmatickou postavu hraje někdo tak nevýrazný... ()

Rosaviva

"Oh, how I've missed you Holmes." Původně jsem si říkala, že se druhý díl prvnímu naprosto nemůže vyrovnat, ale očividně jsem se zmýlila a jsem za to moc ráda. Podle mě se tenhle vyvedl snad ještě o kus lépe než první. Naprosto výborný film. Spoustu akce, ještě větší dávka humoru, nezapomenutelné hlášky, trocha té romantiky a to všechno v naprosto výborném zpracování s dokonalou hudbou. Robert Downey Jr. opět exceloval a Jude Law mu zdatně sekundoval. Když se mě někdo zeptá, která scéna byla nejlepší, těžko mu odpovím. Je to snad jediný film, který jsem kdy viděla, kde u každé scény můžu říct "jedna z nejlepších". Můžu mu vytknout jen jedinou věc a to, že se Rachel McAdams zbavili hrozně rychle. Na plátno jsem asi od poloviny zírala s otevřenou pusou, takže hodnocení je jasné. 5* ()

Aky

Pokračování si udržuje všechny klady, které měl úvodní díl. Nemám co vytýkat, jen je třeba se smířit s tím, že otcem tohoto Holmese není Arthur Conan Doyle. ()

666teen

Pan Doyle je bezpečně mrtev, takže nehrozí, že by Ričímu za tuhle kriplovinu někdo nakopal řiť. To má teda pan exMadonna kliku. ()

Ruut

Buď definitívně stárnu já (ha skoro 30 let), nebo tento film je opravdu sice opulentnější ale obsahově naprosto prázdný a ty nekonečné spomalovačky opravdu omrzí. O totálním nevyužití Noomi Rapage nemluvě. ()

Allien.9

Slabý scénář, nulová atmosféra, zbytečné postavy, promrhaný Moriarty, nucený humor s opakovanými vtipy a tak dále. Dokonce i chemie mezi Holmesem a Watsonem, která se mi tak líbila, byla oproti prvnímu dílu strašně umělá a jaksi na pilu tlačící. Nebýt poslední půlhodiny (počínaje honičkou v lese), která má konečně šťávu a správnou holmesovskou atmosféru (ples, šachy, vodopády), odcházela bych z kina nejen zklamaná, ale i pořádně naštvaná. Stále se nemůžu zbavit pocitu, že jednička vznikla jako zajímavý experiment oživit a okořenit klasiku, kdežto dvojka jen jako rychlý zdroj dalších příjmů... Takže asi tak a teď si jdu pustit seriál - ten od BBC, samozřejmě.:-) ()

HAL

Stejná "dvojka" jako u Pirátů či Transformers - přehuštěný a vykonstruovaný děj dohání audiovizuální hrátky a verbální přestřelky... které ale bez ukotvení ve funkčním příběhu značně ztrácí na švihu. Samoúčelnost všeho se Ritchie ani nesnaží skrývat a tak ji vcelku rozumně relativizuje přehnanou teatrálností, což má nicméně krom určité zábavnosti za následek i to, že se film vzdaluje od možnosti ho brát jako klasický dobrodružný film, a zůstává pouhou atrakcí, nadsazenou sebeparodií, lunaparkem gagů a hrozně cool akce, ve kterém nic není důležité a na ničem nezáleží. Dokonce ani na postavách, které všechny do jedné fungují jen v modu "šašek pro pobavení". A největším průšvihem Ritchieho Sherlocka je existence stejnojmenného televizního seriálu, který si, jednoduše řečeno, s filmem ve všech ohledech krom oné akce brutálním způsobem vytírá řiť. 6/10 ()

Peytl

Vždycky, když už jsem chtěl scénáři něco vytknout přišlo něco, co mi vzalo vítr z plachet. Filmu jsem se nemohl dočkat stejně jak alkáč prvního ranního lahváče a zdá se, že mě nezklamal. Nezklame ani toho, kdo čeká malinko víc propracované pokračování prvního snímku, lépe vykreslené postavy a nového padoucha. Skvělá kamera, prvotřídní zpomalené záběry střelby, včetně pohyblivých součástí zbraní.... je to toho spousta. Bavil mě Adamita Mycroft i jeho supersonický sluha....a dost, pak by se dostal ke spoilerům. Trochu mě iritovaly náznaky toho, že mezi Watsonem a Holmesem bylo něco víc než jen obyčejné přátelství :). Každopádně, co se týče ohodnocení, pak celý film oscilovalo mezi slabými 4 a slabými 5. Nakonec dávám 5, protože mám pocit, že poslední měsíc jsem zde zaznamenal daleko víc nadhodnocených výtvorů a navíc trojlístek Downey, Law, Ritchie jsou moji oblíbenci. Áááá, teď hledím, že Jude Watson s předstihem objevil masáž srdce, ještě že nevybalil kardiostimulátor a verzatilku. ()

kingik

Začínám si postupně zvykat, že podle sympaticky drzého Guy Ritchieho není Sherlock Holmes suchar s dýmkou v charakteristickém pláštíku a v kostkované čepici tak, jak ho znám z Doylových románů. Je to vitální čtyřicátník mistrně ovládající bojová umění s ještě mistrnější dedukcí pomáhající mu rozřešit i ten nejzapeklitější případ. Problém mám snad jen v tom, že při pohledu na Downeyho přiotrávený až zfetovaný výraz, mě napadá, že tenhle chlapík by nevyřešil zdárně ani záhadu ukradeného másla v britském Tescu. Výrazně se přidalo na akci. Downeyho uvidíme našminkovaného a převlečeného za ženu, a dokonce si zatančí i se svým oblíbeným Dr. Watsonem valčík. Ostatně, kolem Holmese vždy panovaly pochyby ohledně jeho sexuální orientace. Watson Jude Lawa je od minule zcela identický a neřekl bych, že má inteligenci zcela podprůměrnou, jak tomu obvykle bývá u asistentů brilantních detektivů a nezapomnělo se ani na sličnou tvářičku Rachel McAdams, která sice od posledně stále nemá, co by ze svého hereckého rejstříku nabídla, ale tentokrát se zdrží jen krátce, než zasáhne krutý osud. Ritchie režíruje velmi atraktivně, velmi efektně, velmi odvázaně a svůj styl vybrousil k dokonalosti. Není to žádný režijní suchar a od posledně věděl, že je třeba co zlepšovat, především v oblasti poutavosti děje a dynamiky. Tento problém se tentokrát podařilo odbourat. Akce je svižná a mnohdy až efektně "ulítlá", kulky v efektních záběrech sviští vzduchem z dobových bambitek, kamera výtvarně až obsesívně sklouzává po dokonalých kostýmech a výprava znovu působí honosným dojmem a snad ještě dokonaleji než minule. V žádném ohledu se nešetřilo, a co tedy příběh, který už posledně dost vázl v kroku? Ani tentokrát si jedinec chtivý záhad až tak nepřijde na své a do celkem chytlavého pátrání se zamíchá i politika, a pokud takový jedinec bude trvat na tradičních knižních předlohách se Sherlockem Holmesem, bude mírně zklamán. Tenhle Holmes je totiž v podstatě moderní chlapík, který jako by se v 19.století ocitnul nedopatřením. Mnohem lépe by si rozuměl s dnešními teenagery. A hlavně, druhé dobrodružství s ním mě bavilo mnohem víc, než to první. 80% ()

Anarvin

Přes všechna varování jsem si dvojku nakonec užil víc, než jedničku. Většina akce se zpřehlednila, humoru neubylo, Downeymu s Lawem to pořád neuvěřitelně jiskří, výprava je překrásná a Zimmer patřičně burácí. Jasně, děj se potácí od nikud nikam a zbytečná (špatně napsaná) Noomi Rapace nesahá plnokrevné Rachel McAdams ani po kotníky, ale to mi vůbec nevadilo. Jako nesmírně zábavná jednohubka funguje Hra stínů naprosto v klidu. ()

Aknah

Svižné, napínavé, vtipné. Pro mě sice asi méně zajímavá zápletka než v jedničce, ale stále to je okouzlující Robert Downey - jako jeho převlek, jeho tanec, nebo jakákoli hláška. Stále je to skvělá kamera a stále je na co se koukat. Mě to tedy chvílema přišlo utahanější než první díl, ale rozhodně to neztrácí na kvalitě. Režie zase skvělá! ()

Šakal

Jasný důkaz toho, že (bohužel) dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Hranice mezi inteligentní zábavou a (nechtěnou) prázdnou nudou je (zdá se) tenká. Jestliže jsem (po prvním dílu) oslavoval nové moderní pojetí Sherlocka Holmese a Ritchieho režii nazval kupředuseřítící, ale (pro diváka) zajímavou a mezi „oslavnými ódami“ pomlčel (čti přehlížel) fakt, že samotný příběh hraje nikoliv druhé, ale až třetí housle, tak zde jsem očekával, že(ve světle skutečnosti, že ústřední postavy jsou již dostatečně vyprofilovány) se právě na samotném příběhu notně zapracuje. Jakýto omyl! Guy Ritchie překvapivě (pro mě) ubírá na tempu a zároveň (paradoxně) ruku v ruce dobrovolně rezignuje na jakýkoliv (zajímavý) příběh. Uživ. Shadwell rozehrává ve svém komentáři úvahu nad pojmy jako jednoduchý (přímočarý) a složitý (propletený) příběh. To není ten problém. Já osobně rozeznávám jiné dva druhy. Zajímavý (inteligentní) příběh, který bere diváka za rovnocenného partnera, pohltí ho a udržuje si (po právu) jeho pozornost a příběh nudný, prázdný. Nikdy bych si nepomyslel, že tohoto eufenismu použiju zrovna ve spojení s G. Ritchiem, ale tento příběh je nudný a prázdný. Se svými postavami nakládá jak s šachovými figurkami a tak není divu, že (s postupujícím časem) je divákovi i tak nějak jedno, kam se příběh v následujících minutách posune. Dokonce jsem se i přistihl, že ty pověstné Ritchieho zpomalovačky mě zde poprvé začínají nudit a zejména, od nového Sherlocka Holmese JÁ očekávám, že bude rozhodně sázet na jiné trumfy než jsou detailní záběry na štípající se stromy pod palbou kulek, kterými se snaží Guy snímek „osvěžit“ (čti zakrýt neduhy) v podobě nedostatečné invence a chatrného příběhu. A tak se divák protrápí (přes pár světlejších momentů, kdy na 5 zajímavých minut připadá 20 nijakých) až do vcelku povedeného závěru, kde se opět ukazují největší přednosti „starého dobrého“ Guye. To je ale dost málo! Na druhou stranu si už teď produkce může spokojeně mnout ruce a chystat se (i s Guyem) na 3.díl, protože i přes ty (v drtivém počtu nepříznivé kritiky) ani na okamžik nepochybuju o tom, že drtivá většina (včetně mě) se do kin na další pokračování podívat přijde. Pouze bych pánové poprosil o jedno. Sehnat schopnějšího scénáristu, což by po pravdě zase takový problém být neměl. Tomuhle se totiž říká mrhání potenciálem, zvlášť když máte k dispozici takto charismatického hlavního hrdinu, jakým bezpochyby R. Downey Jr. je a který Holmesovi propůjčil to (nej)lepší ze své herecké palety. Jako neomluvitelnou potom vidím skutečnost, že hlavnímu záporákovi a jedinému rovnocennému Holmesovi protivníkovi profesorovi Moriartimu nejsou scénáristé schopni napsat lepší repliky a dát více prostoru. O samotném hereckém výkonu J. Harrise raději pomlčím. Kam se poděla věrohodnost, charisma..? Mark Strong ( i přes menší prostor, kterému se mu v předchozím díle dostalo) jasně dokázal, že není malých rolí. O plýtvání potenciálu (když pominu samotnou skutečnost, že dotyčná je špatně typově obsazena) v podobě N. Rapace, raději pomlčím. Jestliže R. McAdams byla v prvním díle příjemným osvěžením jako jediná žena, která bez mrknutí oka dokázala využít Holmesovi slabosti pro ni a dostat ho tam, kam chtěla a i v těch pár min, které zde dostala, jasně dokazuje, že toto je jedna z cest, kterými se tvůrci měli dát, tak postava cikánské věštkyně Sim, (kterou zde ztvárnila N. Rapace), je pro příběh naprosto zbytečná. Vypadá to, jakoby ji Guy obsadil po dohodě s N. A. Oplevem , aby se dosyta najedla a napila a vynahradili ji tak to strádání a odříkání, kterého se ji (v předchozím jejím snímku) coby Lisbeth Salander dostalo. Je mi ji až líto, když člověk vidí, jak málo prostoru (replik) dostala a tak pojídá co je zrovna po ruce, pije, hází „ustarané, chápající“ pohledy, opět se vykrmuje a splachujete to velkými doušky lahodného moku, které ji musí, ale notně trpknout a člověk si tak pouze (pro sebe) suše utrousí, jak by se asi (po svém) za tohle nekompromisně pomstila Lisbeth. Upřímně, to bych Guyovi nepřál. Na druhou stranu (sorry Guy) víc jak 50% ze mě (pro tentokrát) nevytáhneš. S dovětkem, že sledovat nového Holmese a mít pocit, že koukáte na další „Piráty z Karibiku“ (včetně hudby) není moje představa toho, kam by se nový Sherlock Holmes měl ubírat a se soukromou pozn: pokud cikány, tak….. pouze a jedině v podobě a pojetí alá Brad Pitt. Když si divák (nevědomky) uvědomí, že hned za hlavní postavou je mu nejbližší postava starého sluhy (ve dvou úsměvných výstupech) nebude zřejmě tak úplně vše v pořádku…… Tak snad příště?! P.s. pokud je vám libo stručné a zcela výstižné recenze (tedy přesný opak té mé) sáhněte neomylně po té uživ. Botič () (méně) (více)

gilmore_girl

Jsem asi zmlsana z britskeho serialu Sherlock, ale tomuhle proste chybi elegance, smrnc, tajemno a nadhled. I vizualne je britsky Sherlock nesrovnatelne lepsi... tady si cenim jen Downeyho a hudby. Prevleky sice celkem ujdou (zvlast ten ve vlaku), ale pribeh me opet nedokazal zaujmout a tahl se mi jak tyden pred vyplatou. ()

Webb

Odpusť te mi, ale tento film není určený pro mě (sám bych na projekci tohoto filmu dobrovolně nešel). Nechci na této povrchní zábavě nic kritizovat, podle častého smíchu v sále svůj účel jistě splňuje. Zklamaný bych mohl být pouze v tom případě, pokud by se mi film líbil a následně si to něčím pokazil, on mě však naprosto minul. [4/10] ()

IQ Tiqe

Podstatné je, že z kina jsem odcházel spokojen. Žánr akční/krimi/dobrodružný je divácky vděčný. Nicméně stejně jako v jedničce tu byla místa, která mi -nevím proč- nesedla, kdy mě film až tolik nebral a byl vzdálen skvělému traileru. Ta však byla prokládána občasnými britsky laděnými vtípky a hereckými dovednostmi - Downey a Law hrajou prim, tam netřeba komentovat, na Noomi (alias Lisbeth) jsem se moc těšil (představila se mi v jiném světle a nemohl jsem odtrhnout oči od její kamenné tváře s něžným výrazem), o Rachel bylo předem rozhodnuto, ale výrazně na mě zapůsobil Holmesův bratr Stephen Fry, skvělá role! Když pominu notnou dávku "gagů", nejlepší byla akční pasáž, která mě strhla a setrvačností donesla až do konce. Z kina jsem odcházel spokojen. Celkově jsem si odnesl lepší zážitek než z "jedničky", ale na té jsem nebyl v kině, takže těžko srovnávat. # [viděno: kino] # příběh 7 | hudba 7 | humor 5 | akce 7 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6 ()

Sonnery

Měli jsme hlad a tak jsme si koupili kuře v KFC, i když Šerlok začínal za pár minut. Pracovník kina, specialista přes trhání lístků, zřejmě Šerloka už několikrát viděl, páč z našehoho pohledu chytře usoudil, že máme hladový oči a zeptal se nás, zda s sebou netáháme kus žvance. Na můj velmi vtipný pokus o kopnutí míče do autu, tedy štěbetnutí poznámky "Miláčku musím uznat, že ty jseš k nakousnutí", neragoval. Jen díky lsti a bystrému úsudku jsme se dostali přes všechny ty detektory kovu, kuřat i pohybu, až jsme usedli na naše sedadla a hned během úvodních titulků začali žrát. To posraný kuře bylo tak ostrý, že jsem musel dvakrát vstát a jít kopit tu předraženou limonádu, co si kupujou tlustý děti majitelů diamatvejch dolů v Africe. No a když jsem myslel, že se už konečně pohodlně rozplácnu a budu se nerušeně dívat na plátno, tak mi ta limonádička začala kapat z kohoutku a já musel poprosit těch dvanác lidí v mojí řadě, aby byli tak laskaví, rozbili mu hubu až venku a znova mě pustili - volání hajzlu. Naštěstí je Šerlok dlouhej, scénář na sebe moc nenavazuje, takže jsem o nic nepřišel - snad jen o ty dokonalý akční scény, který mu zavidí Bond i Bourne - takže jsem zbytek nerušeně dokoukal, v sále bylo příjemně a vůně kuřete se rozléhala celým Cinestarem... ()

Ritchie chystá novou gangsterku

Ritchie chystá novou gangsterku

05.05.2018

Další špionáž pro Cruise?

Další špionáž pro Cruise?

20.03.2013

Tom jede. Brzy jej uvidíme v postapokalyptickém Nevědomí, nedávno dotočil další akční sci-fi All You Need Is Kill, počítá se s ním pro nového Van Helsinga a šíří se dohady o Mission: Impossible V a… (více)

Proč se loni nechodilo do kina?

Proč se loni nechodilo do kina?

03.01.2012

Americká (ale nejen ta) kina zažívají krizi. Loni je navštívilo nejméně diváků od roku 1995. Zklamání z tržeb druhého Sherlocka Holmese či Fincherových „Mužů, kteří nenávidí tetované dívky“ jen… (více)

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011

ČSFD.cz - 30 nejlepších filmů roku 2011