Panství Downton

• Velká Británie Downton Abbey
Velká Británie, (2010–2015), 50 h 22 min (Minutáž: 47–120 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

Hudba:

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery (více)

Série(6) / Epizody(52)

Působivé kostýmní drama Panství Downton, od scenáristy Juliana Fellowese (Gosford Park, Královna Viktorie), držitele Ceny Akademie, se může pochlubit hereckými osobnostmi, jako jsou Hugh Bonneville, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Michelle Dockery, Dan Stevens, Penelope Wilton, Jim Carter, Phyllis Logan, Siobhan Finneran, Joanne Froggatt, Rob James-Collier a Brendan Coyle. Svět Downtonu díky této hvězdné herecké sestavě překypuje nádherou a vášní. (Magic Box)

kocik1

Precizně, profesionálně, dívatelně natočené. Dokud si člověk neuvědomí, že vlastně sleduje britsky korektní telenovelu. Ať už je to Daisina story, příběh pana Batese, který snad místy zabrousí i do rodokapsu nebo harlekýnsky "nepředvídatelné" milostné tápání elegantní Mary, připravené o věno, jíž svatba s její láskou neustále o chlup uniká, protože tu nechce ona, tu zase on. A hádejte, jak to nakonec dopadne?:-) Nechybí nic, co by taková soap opera měla mít. Velká láska, která musí překonávat mnohdy nesmyslené nekonečné překážky, láska pána a služky nebo naopak zase slečny a sluhy ani velká spousta intrik. Sotva si člověk uvědomí, o co se tady jedná, nechá se šablonovitý děj celkem úspěšně předvídat a člověk tak ztrácí chuť sledovat seriál dál. Což je i můj případ a sledování ukončuji po 2. sérii. 50% za nádherné exteriéry i interiéry a profi práci. ()

Skuby47

Všechny superlativy, které jsem v souvislosti s tímto seriálem chtěla použít, již použity byly, tak přemýšlím, co ještě dodat. Marně se snažím vystihnout, čím mě tento seriál tak okouzlil. Pominu-li profesionalitu a dokonalost technickou i hereckou, tak asi tou lidskou poctivostí, slušností a až naivní čestností v konání většiny osob s výjimkou těch vyloženě záporných, bez nichž by to ale taky nešlo. Zdá se mi, že v tomto seriálu není hlavních a vedlejších rolí, všechny postavy dostávají skoro stejně velký prostor ke své seberealizaci. Možná, že některé dějové linie jsou příliš rozvláčné, ale i tak přispívají k pohodové dobové atmosféře celého příběhu. Taky jsem si jako většina ostatních našla svou oblíbenou osobnost, protože stará „existence“ jak by řekl Vlasta Burian Maggie Smith je v roli lady Grantham opravdu neodolatelná. ()

Laerry

Kostýmní drama, sázející na typický suchý britský humor a šarm. Sama netuším, proč si Downton oblíbili ve velkém zrovna amíci (!!!), ale možná to bude tím staromilským okouzlením, které seriál provází společně s intrikami ve vyšší i té nižší vrstvě společnosti. První tři série jsou výborné, čtvrtá začala ztrácet dech; bylo by tedy škoda, kdyby seriál postupně přicházel o své kouzlo a nestal se jen drahou telenovelou pro znudělé snoby. ()

vnimatkrasu

První dvě řady jsou must. Zatímco ta první si stylově pondavá Gosford Park, ta druhá je par excellance romance na pozadí šrapnelů z první světový. Je zakončená senzačně sladkým vánočním dílem, kterým to utněte. Jo, budete mít nutkání jet to dál. Jenomže to hlavní buď vyprchá, zemře nebo je odejito, a zbejvaj jenom půtky o huspenině paní Patmorový, kyčli mistra Kársna a hahaha scénky pana Mouzlyho, kterýmu každou chvíli něco srandovně padá. ()

Idego

Hezky se na to kouká, ale pod luxusně vypadající kapotou bohaté výpravy a krásného anglického venkova značně nestíhá motor z argentinské telenovely. Zápletky jsou banální, předvídatelný a úplně z nich čiší, jak jsou dělaný strašně na sílu, aby se děj mohl posunout žádoucím směrem a aby z toho šlo vyždímat nějaký drama. To drama je ale bohužel mechanický, vyzní asi tak stejně hluboko a dojemně jako nějakej ten telenovelovej José nepřijel! výkřik a vůbec tomu nepomáhá, že všichni hrajou jak prkna a mají jednu, maximálně dvě emoční polohy a výraz ve tváři, který nonstop jakože hluboce prožívají. Co hůř, zároveň má každá postava jeden vzorec chování, kterej se bez ohledu na okolnosti nonstop opakuje. Postavy se za 10 let děje vůbec nevyvíjejí a pořád hrajou jednu scénu ve sto variacích znovu a dokola. U humorných scén to vyčerpá humornej potenciál, u těch dramatických je to po chvíli trapný než aby se mě to nějak hluboce dotklo. Taky mně vadí, že se to postupně vyvinulo do formátu, kde každej díl řeší aspoň 10 primitivních dějových linek zároveň, mezi kterýma se skáče sem a tam co pár minut, aby se tím zakrylo, že na jednu nosnou a pořádně propracovanou zápletku prostě autoři neměli. Místo toho se vezme dvacet blbostí, natáhnou se na 10 dílů, v každým z nich se každá posune o milimetr, a má to být jakože napínavý a komplexní. Prdlajs, je to prostě telenovela. První sezóna byla fajn oddechovka, ale čím dýl to člověk sleduje, tím je to horší a horší a čtvrtou už jsem nesežvýkal ani jako oddechovku, od které nic neočekávám. ()

arbitr

První sezóna jasných pět, druhá se trochu zhoršila, ale ke konci se to opět zlepšilo. Vánoční speciál konečně vyslyšel hlasy romatiků a tak třetí řada v září dostala nový náboj. Edit: Třetí sezóna opět nezklamala. Duše romantiků plesají a tak nezbývá než zvolat ještě! Díky za titulky: Velkotlamka. Vánoční speciál nebyl vůbec vánoční :-( 4.sezóna drží vysokou úrověň a tak nemám důvod měnit svoje hodnocení. Na vánoční speciál se těším, i když trochu s obavou, aby nedopadl jako vloni. A pokud je další sezóna na obzoru (příští rok), bude to pro mě krušné a napjaté čekání. Tak přece jen přišla a další rok ještě jedna závěrečná. Uběhlo to jako voda a právě jsme se dodívali na vánoční speciál 6.sezóny. Končíme na silvestra 1925. A stálo to za to, budete mě chybět urozená rodinko. Oblíbené postavy: Carles Carson a Violet Crawley. ()

pytlák

Nudné kostýmní drama z Britských ostrovů? Ale kdeže. Downton je svižná, zábavná, dramatická a dojemná podívaná, která chytne a nepustí. Kdo by nechtěl být mladý dědic panství zamilovaný do překrásné dcery hraběte? Kdo by nechtěl mít za nadřizeného přísného, ale spravedlivého majordoma? Seriál určený pro všechny generace a jedna z nej věcí, které jsem v televizi viděl. ()

Blacks

Super seriál, první série mi přišla naprosto skvělá, ale s přirůstajícím počtem dílů se jednotlivé motivy nějak moc často opakují a tak trochu je to pořád o tom samém (já vím, že o tom je asi život, ale stejně). Jinak kostými, prostředí a vůbec všechno kolem je super. ()

Samuel7

Výborné společenské drama, které nás nechává nahlédnout do všech sociálních vrstev a osudů jejich opravdu rozmanitých představitelů. Výborně je vystižena i dobová atmosféra a vždy mě pobavilo zpátečnické myšlení mnoha postav. Není to ani 100 let stará minulost, ale společnost se stihla změnit k nepoznání. Hudba, výprava, kostýmy, kamera - vše na úrovni. Herecké výkony skvělé, jako většinu i mě nejvíce bavila Maggie Smith, a její hlášky byly zkrátka k nezaplacení. Jediné, co musím vytknout je fakt, že některé dějové linie působily příliš uměle. Obzvlášť jedna smrt mi přišla jen jako berlička k uvolnění místa pro jednu z hlavních postav. Některá další úmrtí se jevila zbytečná a i v jiných ohledech tam figurovala příliš často ruka osudu (scénáristy). Myslím, že tvůrci jinak dokazovali, že zápletky dokážou tvořit i bez takových lehce laciných prvků. I tak jsem se ale po zhlédnutí posledního dílu celého seriálu nemohl zlobit, že to celé dopadlo vlastně šťastně (víc než by tomu tak pravděpodobně bylo ve skutečnosti), protože jsem si časem celé to osazenstvo panství Downton docela oblíbil. A to na jsem na začátku marně hledal postavu, která by mi byla sympatická. ()

Kri-kri

Historické seriály mám docela rád, tak jsem vyzkoušel i tento, ale asi jsem to neměl dělat. Absolutně nechápu to davové šílenství českých diváků pro tento seriál. Na mě to působí poměrně chladně a neosobně. První 3 řady se ještě daly shlédnout, neboť díky válečnému období obsahovaly alespoň nějaké to napětí, dramatičnost a střety různých sociálních vrstev. Od 4. řady se ale vše táhne jak smrad a je z toho tuctová telenovela o aristokratech. Poměrně jednoduchou zápletku manželů Batesových roztáhli na celou 4. a 5. řadu. Ani jsem zde nenašel mnoho postav, které by mi byly sympatické, jednou z mála je ta kuchařka, co ji dabuje Konvalinková. Všiml jsem si, že někteří diváci tento seriál přirovnávají ke španělskému Grand Hotelu (přesněji řečeno označují Grand Hotel za španělskou odbodu Panství Downton), ale s tím já rozhodně nemohu souhlasit, Downtonu chybí především procítěnost, dynamičnost děje a napětí, které by diváka udrželo u obrazovky a lákalo na další díly. Klidně si mě kamenujte, ale Downtonu dávám slabé 2 * a i to jen díky prvním třem řadám, jinak by to byla s bídou jedna. 30% ()

marvan

Moderně odvyprávěná, zato ideově zoufale konzervativní selanka. Ta staromódní zapšklost se dá krásně ilustrovat na postavě Thomase: homosexuál musí být nutně člověk morálně veskrze zkažený. Nevím, jestli tohle je zrovna ten správný způsob, jak křísit staré časy. ()

alyssa18

S prvním dílem jsem celkem bojovala. Byla jsem zklamaná, protože jsem se u toho fakt nudila, ale naštěstí jsem to nevzdala, a ještě že tak! Od druhého dílu už se děj začal rozjíždět a všechno to nabralo spád. Kvalita seriálu tkví bezpochyby ve skvěle napsaných postavách, které jsem si vážně zamilovala a fandím jim (nebo některé vyloženě nesnáším:-)), ale taky ve výpravě, kostýmech a hudbě. A pak samozřejmě Maggie Smithová... ta žena je prostě úžasná. Co dodat... Mám za sebou první sérii a čeho se mi dostalo? Napětí, humoru, romantiky, zášti, intrik, lásky, soucitu, šoku, oddanosti, loajality a mnohem dalšího, co už ale každý musí objevit sám. Je toho na jeden seriál málo? :-) (oblíbené postavy: Daisy, Mary) ()

asirtes

Parádna staro-anglická rodinná sága so skvelými hercami a vybrúsenými dialógmi. A čerešnička na torte: Maggie Smith. Videné série 1.-4. ()

Pavlínka9

Ať už je to inspirované skutečnými vztahy mezi služebnictvem a jejich zaměstnavateli či ne, je mi to celkem jedno, jelikož je to celé totálně krásně natočené :) Celá ta atmosféra, dobové kostýmy, interiéry a ukazování postupného společenského pokroku a vynálezy, které se pomalým krokem objevovali v domácnostech :) Začátek potopením Titanicu je skvělý :) A to, jak je vidět, že si lidé z vyšší společnosti sami pomalu ani nepodají vidličku a o co vše se tam jejich služebnictvo stará - to je bomba :) Ihned jsem se naladila na jejich vlnu - i co se týče postav - moje nejoblíbenější dcera je ta rebelující nejmladší, mám ráda pomocnici v kuchyni, která schytá hlavně to, za co nemůže a pár, který k sobě od začátku má blízko v podobě služebné a majordoma - tam to prostě jiskří :) Po prvním dílu jsem zjistila, že jsem to již viděla - začínám 2.sérii a vím, že takhle daleko jsem před roky již nezašla, tak se moc těším dál :) NEBESA :D Fakt kvetu z těch jejich prohlášení :D :D Jsem již u 4.série a je to paráda :) Čímdáltím lepší :) Sice jsem nenáviděla dobu okolo 1.světové války (nějak s ní mám problém) - narozdíl od 2.světové :) A je to super :) Různorodé postavy a mnoho tajemství jak "dole" tak "nahoře" :) ()

terunka003

Britské, vtipné, emotivní, suché, chladné, nahoře a dole, bohatí a poddaní, brilantní. U Downton Abbey se bavíme naprosto skvěle. Samozřejmě nejvíce u babičky Maggie Smith a slovní přestřelky s tetičkou Penelope Wilton. Samozřejmě přijdou na řadu i dost uslzené a bolestivé momenty. Je zajímavé sledovat změny charakterů, jak si člověka oblíbíte či mu postupem času a událostí odpustíte. I když všichni žijí pospolu, je hodně zřejmá linie mezi dolními a horními obyvateli Panství. A občas to není příjemná připomínka toho, kde se kdo nachází. Skvělé, příjemné a slušné pokoukání bez vulgarismů a trapných vtipů. ..tak ještě pár dílů a už umíme anglicky natolik dobře, abysme se odstěhovali do Yorkshiru na farmu.. ()

Unnamed

První série začala neuvěřitelně silně, pilotní díl nasadil laťku velmi vysoko a zbylé díly měly co dělat, aby udržely krok. S druhou sérií bohužel došlo k nemilému obratu a z velmi nadějného seriálu se stala britská telenovela. Záběr seriálu se zvýšil na úkor hloubky jednotlivých příběhů. Výprava, hudba, zajímavé postavy a vztahy mezi nimi, herci v čele s úžasnou Maggie Smith (která v podstatě držela 2. sérii nad vodou) - toť silné stránky seriálu, proto také doufám, že s třetí sérií chytne druhý dech, byla by jej totiž velká škoda. 5*/3*. ()

drake31

Downton Abbey bol až dodnes seriálom pre ktorý som nemal veľký zápal, teda nijako som sa nemal k tomu si ho pustiť a pozrieť si z neho čo i len chvíľu. Ťažko povedať čo ma odradzovalo. Ale teraz, po prvej sérii nemôžem nič len chváliť a neostáva mi nič iné než len byť spokojný s tým čo som dostal. Už po zhruba prvej polhodine prvej časti som prepadol tej dokonalej atmosfére začiatku 20.storočia, tým dobových kostýmom a názorom, vkusnej hudbe, a prakticky celému prostrediu Downtonu. Ale najviac som si zamiloval postavy. Každú jednu jedinú, nehľadiac na ich pozíciu a vlastnosti, som si obľúbil pre až nepredstaviteľným spôsobom. Najviac si však užívam vzájomné "súperenie" Violet Crawley (Maggie Smith) a Isobel Crawley (Penelope Wilton) tieto roztržky medzi nimi sú bezchybné a skvelo sa na to pozerá. Scenáristicky je to pôsobivé dielo, ako som už povedal má to vynikajúce postavy, dráma správne vybalansovaná, s ničím sa moc nepreháňa, nič nepôsobí až príliš lacno - síce niektoré situácie sú už na hrane s naivitou a výhodnými náhodnými situáciami, to mi však u tohoto seriálu absolútne neprekáža. Ešte by som spomenul aj tú humornú zložku, pretože aspoň pre mňa tu hrá veľmi významnú rolu a tak Downton Abbey nie je len upätý, vážny seriál kde sú hlavnou časťou intrigy, nenávisť a boj o postavenie. V Donwton Abbey som objavil skutočný televízny poklad u ktorého nepredpokladám klesajúcu kvalitu a ďalšie dve (doteraz vydané) série budú rovnakým zážitkom ako tá prvá. ()

majkl44

Britské seriály se mi vždy zamlouvaly a posledních pár měsíců jsou u mě v ještě větší oblibě. Panství Downton, ke kterému jsem se dostal asi před týdnem, mou oblibu jen potvrzuje. Dění v Downtonu je výborně zasazené do reality tehdejší doby a líbí se mi, jak jsou jeho obyvatelé ovlivněni dějinnými událostmi. Divák nezajímající se o historií možná ani neví, kolik událostí tam je :-) Postavy se během těch 4 sérií více či méně vyvíjejí a je podle mě super, že se nezapomíná ani na odešlé postavy a jejich další život mimo Downton je minimálně zmíněn.. Mrzí mě sice, že pár z mých oblíbených postav se už nevrátí, ale takový je a byl život a je podle mě dobře, i když to bylo občas šokující, že tyto zvraty byly do děje zahrnuty. Přestože to pro mě není prioritní, musím pochválit to, že si tvůrci dali hodně záležet na autenticitě tehdejší doby ve všech směrech. V neposlední řadě nesmím zapomenout, že ačkoli je seriál definován jako drama, vždy mě pobaví britský smysl pro humor, který zde má také své místo ;-) ()

Eleanor05

"Jen jsem chtěla říct, že Sibyl má právo na své názory." - "Ne, to nemá, dokud se nevdá. Až teprve manžel jí řekne, jaké jsou její názory..." Něco jako slabší, přeslazenější a naivnější verze Ságy rodu Forsytů s hezkou výpravou a slušným hereckým obsazením. Občas se mihne dobrý dialog, dobové problémy či vtipná situace, ale ty se vesměs snaží spíše zastírat fakt, že jde ve své podstatě o vkusnější telenovelu, jen zasazenou do předválečné Británie. První série byla velmi dobrá, ale od druhé série jde seriál bohužel z kopce a je více a více "červeno knihovní". Ačkoli z neznámého důvodu sleduji už pátou sezónu, takže na seriálu asi přece jen něco bude a Maggie Smith je ve své roli uštěpačné Violet Crawleyové prostě kouzelná. ;-) /// 1. série - 70%, 2. série - 60%, 3. série - 55%, 4. série - 55% ()

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

13.01.2021

Režisér Danny Boyle (Trainspotting, Yesterday) natočí pro televizní společnost FX minisérii o legendární anglické punkové kapele Sex Pistols. Scénář napíší Craig Pearce (Moulin Rouge) a Frank… (více)

Filmové Panství Downton se blíží do kin

Filmové Panství Downton se blíží do kin

09.09.2019

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy… (více)

Panství Downton dostane film

Panství Downton dostane film

15.07.2018

Univerzálně oblíbený a cenami ověnčený seriál Panství Downton se dočká filmového přídavku. V oficiálním prohlášení pak kromě jiného tvůrci potvrdili, že se vrátí i původní herecké obsazení v čele s… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky