Panství Downton

• Velká Británie Downton Abbey
Velká Británie, (2010–2015), 50 h 22 min (Minutáž: 47–120 min)

Tvůrci:

Julian Fellowes

Hudba:

John Lunn

Hugh Bonneville, Laura Carmichael, Jim Carter, Brendan Coyle, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Penelope Wilton, Joanne Froggatt, Michelle Dockery (více)

Série(6) / Epizody(52)

Působivé kostýmní drama Panství Downton, od scenáristy Juliana Fellowese (Gosford Park, Královna Viktorie), držitele Ceny Akademie, se může pochlubit hereckými osobnostmi, jako jsou Hugh Bonneville, Maggie Smith, Elizabeth McGovern, Michelle Dockery, Dan Stevens, Penelope Wilton, Jim Carter, Phyllis Logan, Siobhan Finneran, Joanne Froggatt, Rob James-Collier a Brendan Coyle. Svět Downtonu díky této hvězdné herecké sestavě překypuje nádherou a vášní. (Magic Box)

Bozvav

Co děje se týče, tak první řada geniální, další dvě dobré, čtvrtá a pátá výrazně slabší a šestá zase o level dva lepší. Výprava, kostýmy a vizuál vymazlený celou dobu, dobová atmosféra vykreslena geniálně, takže za mne čtyři poctivé hvězďule. Už se těším na film. ()

zahadum

Veľmi ťažko sa mi to hodnotí keďže minule som zhodil pod čiernu zem celovečerný film Panství Downton. Seriál to celé rozvinul do hĺbky a šírky a dal všetkým veciam čas aby sa všetko rozvinulo. Je to svojím spôsobom sladká limonáda a možno nie ďaleko od mexických telenoviel ale malo to hrejivý účinok v dnešných časoch. Všetky filmy a seriály sú skoro apokalyptické, desivé a depresívne..myslím si,že Panství je seriál ktorý nám na chvíľku dovolil sa dívať na svet ružovými okuliarmi a zabudnúť na to,že okolo nás nie je svet kde sú k sebe ľudia slušní a nejestvujú dámy a gentlemani. Viem aj to,že realita v minulosti v panských domoch nebola takto idylická a vedená až rozprávkovým štýlom ale čert to ber ak to malo srdce a na chvíľku ste nezatúžili aby vám dvere neotvoril pán Carsen ktorý by zdvihol obočie. ()

Brtniik

Naprosto dokonalý seroš - s mojí nejmilejší na něm docela slušně ulítáváme. Zajisté i kvůli podpoře Mr. Alastaira Bruce. Škoda, že naši tvůrcové nemají někoho podobného, když se pouští do historických temat, ale nekažme si náladu. ()

hazaba

Anglická noblesa, začátek dvacátého století, intriky "na hradě i v podhradí", skvělé interiéry i exteriéry, výborní herci, svižný scénář. Opravdu povedený seriál. ()

klar3

Britská telenovela na úrovni - asi tak bych (v dobrém smyslu) popsala Downton Abbey. Obdivuju skvělé psychologické vykreslení postav a perfektní zachycení historické doby. Velmi specifická atmosféra mě každým dalším dílem víc a víc vtahuje do celého příběhu, čehož si u seriálu velmi cením a zároveň se bojím jeho konce. ()

lemonova

Takmer vo všetkom súhlasím s Eleanor05. Áno: je to v podstate taká nóbl telenovela s patrične zamotanými vzťahmi a "nečakanými" dejovými zvratmi. S odchodom Dana Stevensa som to dokonca chcela zabaliť. Ale celkovo je tento seriál tak precízny a poctivý vo vykreslení odchádzajúceho sveta šľachty, navyše s absolútne rozkošnou Maggie Smith, že som mu nedokázala odolať až do konca. ()

montongery

V mnoha ohledech naivní a brakové dílo, ale přesto diváka baví a donutí ho se občas zamyslet (např. paralely s dnešní společností atd.). Samozřejmě zde musím vyzdvihnout hlavně kostýmy a celkové kulisy seriálu, které jsou doopravdy více než povedené - od široké skály kostýmů až po detailně vyvedené interiéry. Poté vynikající casting v čele s Jimem Carterem, který znázorňuje snad nejdokonalejšího a nejstereotypnějšího majordomuse na světě, a s Maggie Smithovou, která je zde správná stará rašprle a dokonale kombinuje vlastnosti všech 'moudrých', rázných a konzervativnách babiček, což z většiny přípádů známe i z vlastních zkušeností. Ale i ostatní role (jak ty hlavní, tak ty vedlejší) všem padnou jak ulité a o to víc tohle oceňuji, když se jedná o jinak celkem neznáme tváře (alespoň u nás v Čr neznámé). Jako další plus vidím výběr bouřlivého období a skvělé zasazení příběhu do kontextu okolního světa, kdy se v takovémhle sídle projevují všechny změny a události z celého světa. Takže i když je příběh někdy fádní, tak se divák nenudí, ale naopak, pořád se zde děje něco víc než jen románky paniček. Kvůli všem těmto aspektům se jedná o snad jediné dílo z červéné knihovny, které mě nenudí a které si přímo užívám. Také doporučuju poslouchat v originálním znění, kdy zde nejen vyniknou různé nářečí ze všech koutů VB, ale také je zde slyšet rozdíl mluvené angličtina skrze celou společnost ve VB (sluhové vs. smetánka) a to je v angličtině doopravdy jak nebe a dudy a to obzvlášt v tomto období. ()

PavelZava

Děj seriálu se se odvíjí zajímavě, kostýmy jsou skvělé a postavy jsou dobře vykreslené. Nejlepší postavou je Anna Smith (Joanne Frogatt) *** Vzít si mořskou příšeru ... (Mary o Matthewovi) *** Anna a Ethel budou podávat večeři u stolu. Akorát takhle se podává večeře u diplomovaného účetního *** ()

Eilean Donan

Po prvej časti: Niekedy nestíham myslieť, čo myslia oni... im to melie :D Kvalitne zobrazená doba, majetkové intrigy a neprajní ľudia, česť tým prajným :) Som zvedavá, ako sa to vyvinie. PS: J. B. Findlay rozhodne bude dobrou Alais (Labyrinth, 2012). UPDATE: vskutku vynikajúce defilé nielen postáv, ale aj všetkých možných skutočností, čo mohli a môžu nastať v zobrazovanom období a prostredí. ()

Kremik

Vynikající sonda do života britské nižší šlechty a jejího služebnictva, ve které si nikdo na nic nehraje. Scénáristé měli podle mě na mysli přesně to co vzniklo - rekonstrukce té doby na jednom konkrétním panství a jeho "obyvatelstvu". Tuhle rekonstrukci ovšem narušují dvě herečky...Michelle Dockery naprosto herecky vyčnívá, jakékoliv emoce od radosti po smutek dokáže zahrát překrásně uvěřitelně a je to ona, kdo určuje emoční ráz celého seriálu...No a ta druhá je Maggie Smithová, jednoznačně nejlepší postava ze seriálu, která vždy nečekané vstoupí na scénu, všechny a všechno shodí a sebe povznese :) Angličané mají prostě tyhle seriály v krvi... ()

maaan

"Then will you? You must say it properly. I won't answer unless you…kneel down and everything! - Lady Mary Crawley...will you do me the honour of becoming my wife? - Yes!" ()

myxomatoza

Perfektní. Ve všech ohledech. Kostýmy, atmosféra, charaktery postav, dobovost. Michelle Dockery s dokonalým obočím, Maggie Smith s vynikajícím humorem: ''I take that as a compliment." - "I must've said it wrong.". Není co vytknout. Těším se na třetí sérii jako malé děcko. ()

Amilet

Přepychový seriál, hlavně první dvě serie jsou skvostné. Ve třetí mi vadí lehce vykonstruovaný děj ve kterém několik postav už nemá co říct a místy jsem se nudil. Jsou zde i momenty kdy člověk tahá kapesníček, ovšem po shlédnutí závěrečného dílu a posledních tří minut jsem se spíš smál té snaze o nažhavení diváků na sérii čtvrtou....Na mě to jaksi nezabralo a nemám potřebu se dívat dál....Nejoblíbenější postavy Mary, babička (Maggie) a majordómus Carlson! 1.serie 90%, druhá 90%, třetí 60%, dávám 5* páč zde se hodnotí první serie :) ()

SiMMaS

První série mne naprosto nadchla:) Propracované kostýmy, preciznost a troufám si tvrdit i věrné zobrazení doby kombinované s britským přízvukem ze všech stran snad nemohlo dopadnout špatně. Když se k tomu přidá spád na ději, který se více podobá filmu než seriálu, je zaděláno na skvost. Druhá a třetí série už tempo cestou pozapomněla, ale pořád se pro určité chvíle vyplatí sledovat. Jen už je vše silně předvídatelné. Uvidíme, co čtvrtá série přinese. ()

shereen

Jedna hvězda za scénu a kostýmy, druhá za Maggie Smith a třetí - ani nevím za co - asi za to, že nějaký ne úplně blbý seriál podobného typu vůbec existuje. Ta smršť naprosto nepravděpodobných událostí v každém díle a samoúčelných zvratů je ale bohužel velmi škodlivá. Kdyby tvůrci dovolili aby děj táhly dobře napsané charaktery postav a ne jen nějaké neustálé milostné zaplétání nekompatabilních osob, tak by to seriálu dost pomohlo. Mimochodem neustálé sypání si popelu na hlavu služky Daisy v druhé sérii je nejnesnesitelnější dějová linie dekády. ()

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

Danny Boyle natočí příběh Sex Pistols

13.01.2021

Režisér Danny Boyle (Trainspotting, Yesterday) natočí pro televizní společnost FX minisérii o legendární anglické punkové kapele Sex Pistols. Scénář napíší Craig Pearce (Moulin Rouge) a Frank… (více)

Filmové Panství Downton se blíží do kin

Filmové Panství Downton se blíží do kin

09.09.2019

Panství Downton, jeden z nejslavnějších televizních seriálů moderní éry, dospěl k velkolepé závěrečné kapitole, která se odehraje v kinech. Stejnojmenný film završuje často neuvěřitelné osudy… (více)

Panství Downton dostane film

Panství Downton dostane film

15.07.2018

Univerzálně oblíbený a cenami ověnčený seriál Panství Downton se dočká filmového přídavku. V oficiálním prohlášení pak kromě jiného tvůrci potvrdili, že se vrátí i původní herecké obsazení v čele s… (více)

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky